Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19
Justyna Piekara

Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

Jak COVID-19 wpływa na kobiety w ciąży oraz rozwój płodu?

Ryzyko ciężkiej choroby i śmierci z powodu infekcji wywołanej SARS-CoV-2 wśród ciężarnych jest niskie, jednak istnieją doniesienia, że prawdopodobieństwo zachorowania jest większe w porównaniu z osobami z tej samej grupy wiekowej niebędącymi w ciąży. Dane wskazują, że kobiety w ciąży, jeżeli już chorują na COVID-19, są bardziej narażone na hospitalizację na oddziale intensywnej terapii i mechaniczne wymagają wspomagania oddychania oraz zgon.

Badania sugerują, że przechodzenie COVID-19 podczas ciąży może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli u kobiety występują ciężkie choroby przewlekłe.

Dotychczas nie dowiedziono, aby COVID-19 był przyczyną powstawania wad wrodzonych płodu. Chociaż przenoszenie wirusa z matki na dziecko podczas ciąży jest możliwe, to takie przypadki są bardzo rzadkie.

Czy kobiety w ciąży mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19?

W Wielkiej Brytanii brak wystarczających danych spowodował, że organy regulacyjne wykluczyły kobiety w ciąży i karmiące piersią z programów szczepień. Amerykańskie organizacje, takie jak Centers for Disease Control and Prevention (CDC), American College of Obstetricians and Gynaecologists (AGOG) i Society for Maternal-Fetal Medicine zachęcają przyszłe matki do poddania się szczepieniom. Ministerstwo zdrowia Izraela, który jest obecnie światowym liderem szczepień przeciwko COVID-19 rekomenduje szczepienia ciężarnych w drugim lub trzecim trymestrze oraz karmiących matek.

Światowa Organizacja Zdrowia początkowo nie zalecała stosowania szczepionek mRNA u kobiet w ciąży, chyba że znajdowały się one w grupie wysokiego ryzyka zakażenia SARS-Cov-2 i po uprzedniej konsultacji z lekarzem, jednak pod koniec stycznia eksperci doszli do wniosku, że korzyści z podania szczepienia przewyższają potencjalne ryzyko. 

WHO oświadczyła, że, „opierając się na tym, co wiemy o tego rodzaju szczepionkach, nie mamy żadnego konkretnego powodu, by sądzić, że będzie istniało określone ryzyko, które przeważyło nad korzyściami wynikającymi ze szczepienia kobiet w ciąży”.

Zanim kobieta podejmie ostateczną decyzję o zaszczepieniu się, zaleca się jednak konsultację lekarską i rozważenie następujących kwestii:

 • indywidualne czynniki ryzyka zakażenia SARS-CoV-2,
 • skuteczność i bezpieczeństwo dostępnych szczepionek,
 • potencjalne szkodliwe skutki zdrowotne COVID-19 podczas ciąży,
 • możliwe niepożądane efekty poszczepienne.

Szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 a ciąża

Uważa się, że szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne i powinny być oferowane osobom, które pomyślnie przejdą kwalifikacje. W tego typu szczepionkach, zamiast umieszczać fragment wirusa w organizmie, wstrzykuje się cząsteczki, które mogą nauczyć komórki organizmu, jak wytwarzać białka, które tworzą przeciwciała anty-SARS-CoV-2. Istnieją jednak pewne obawy co do ich stosowania wśród kobiet w ciąży i matek karmiących piersią, ponieważ badania kliniczne obecnie dostępnych preparatów nie objęły swoim zasięgiem tych grup.

W tym kontekście przeprowadzono natomiast badania szczepionek mRNA na zwierzętach. Testy wykazały, że nie wpływają one na płodność i nie powodują problemów podczas ciąży.

Podczas badań klinicznych szczepionki Pfizer/BioNTech 23 kobiety zaszły w ciążę po otrzymaniu szczepionki. Nie odnotowano dotychczas żadnych niepożądanych odczynów poszczepiennych u tych osób.

Strategia kokonowa

Szczepiąc się przeciwko COVID-19, matka zapewnia dziecku tzw. ochronę kokonową. Taka strategia ma na celu zapewnienie ochrony przeciw chorobom zakaźnym nieuodpornionym noworodkom i niemowlętom. Najmłodszych chroni się, szczepiąc osoby z ich najbliższego otoczenia, aby w ten sposób zminimalizować ryzyko zakażenia patogenem.

Jest mało prawdopodobne, aby sama szczepionka była w stanie przeniknąć do płodu przez łożysko, ponieważ cząsteczki mRNA wykorzystane w szczepionce są eliminowane z organizmu bardzo szybko – w ciągu kilku dni lub nawet godzin.

Szczepienie na COVID-19 w czasie laktacji

Specyficzne immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2 mogą być przekazywane dziecku z mlekiem matki. Noworodki matek zaszczepionych, które karmią piersią, mogą odnieść z nich korzyści.

Szczepionka nie stanowi zagrożenia, ponieważ mRNA szybko ulega degradacji w organizmie osoby zaszczepionej. Ponadto nie byłaby w stanie przetrwać kwaśnego środowiska żołądka dziecka.

Polskie Towarzystwo Neonatologiczne przyjęło stanowisko, że żadna z dostępnych szczepionek przeciwko COVID-19 nie wywołuje efektów ubocznych, które byłyby przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

 1. J. Ries, What pregnant people should know about the COVID-19 vaccine, „healthline.com” [online], https://www. healthline. com/health-news/if-youre-pregnant-heres-what-you-need-to-know-about-the-covid-19-vaccine? c=1328835101870, [dostęp:] 01.02.2021.
 2. I. T. Goldfarb, Wondering about COVID-19 vaccines if you’re pregnant or breastfeeding? „health. harvard. edu. ” [online],https: //www. health. harvard. edu/blog/wondering-about-covid-19-vaccines-if-youre-pregnant-or-breastfeeding-2021010721722, [dostęp:] 01.02.2021.
 3. The mRNA COVID-19 vaccine and pregnancy: What to know if you’re pregnant, trying to conceive, or breastfeeding, ”uchicagomedicine. org” [online], https://www.uchicagomedicine.org/forefront/coronavirus-disease-covid-19/mrna-covid-19-vaccine-preg, [dostęp:] 01.02.2021.
 4. H. Honderich, Will pregnant women receive the Covid-19 vaccine? It depends, „bbc.com” [online], https: //www. bbc. com/news/world-us-canada-55340244, [dostęp:] 01.02.2021.
 5. A. Gupta, Are you planning a pregnancy soon? Know if you should or should not get a COVID-19 vaccine shot, “timesnownews.com” [online], https://www.timesnownews.com/health/article/are-you-planning-a-pregnancy-soon-know-if-you-should-or-should-not-get-a-covid-19-vaccine-shot/696297,[dostęp:] 01.02.2021.
 6. T. Saff, In reversal, WHO says pregnant women can get COVID-19 vaccine, “timesofisrael.com” [online], https://www.timesofisrael.com/in-reversal-who-says-pregnant-women-can-get-covid-19-vaccine/, [dostęp:] 01.02.2021.
 7. Kokonowa strategia szczepień – sposób na ochronę najmłodszych dzieci przed chorobami zakaźnymi, „parasoldlazycia.org” [online], parasoldlazycia.org/kokonowa-strategii-szczepien-sposob-na-ochrone-najmlodszych-dzieci-przed-chorobami-zakaznymi/,[dostęp:] 01.02.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

  Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

  Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

 • Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają inną mikroflorę jelitową od tych, urodzonych siłami natury? Czy są bardziej podatne na alergie?

  Badania dowodzą, że we wczesnym okresie życia niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie mają inny zestaw bakterii jelitowych niż dzieci urodzone silami natury. Zamiast pobierać drobnoustroje od swoich matek, nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego. Czy dlatego są bardziej podatne na występowanie astmy, alergii oraz innych chorób immunologicznych?

 • Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polega i jakie wady genetyczne wykrywa badanie NIPT? Kiedy należy je wykonać?

  Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) to analiza materiału genetycznego dziecka, który przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Testy NIPT to nieinwazyjne, bezpieczne badania prenatalne, które pozwalają na oszacowanie z dużym prawdopodobieństwem (choć nie 100%) ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz określenie płci dziecka. Badanie cffDNA można wykonać już w pierwszym trymestrze – po 10. tygodniu ciąży.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?

  Analiza cyklu miesiączkowego jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli stanu zdrowia, sprawdzenia działania terapii, ale także (często przede wszystkim) podczas planowania powiększenia rodziny. Od pewnego czasu ogromnym powodzeniem cieszą się testy płodności, nazywane inaczej testami owulacyjnymi, które można bez recepty kupić w aptece. Wyróżnia się testy polegające na analizie próbki moczu – paskowe, strumieniowe i płytkowe oraz tzw. testy owulacyjne ze śliny. Co może zaburzać wynik testu płodności, jaka jest cena testu owulacyjnegoi i jak analizować wynik badania owulacji w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij