Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?
Justyna Piekara

Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

Przełomowy zabieg operacyjny

Operacja została przeprowadzona pod kierunkiem dra hab. Artura Stolarczyka w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego u 57-letniego pacjenta, którego staw kolanowy przestał funkcjonować z powodu choroby zwyrodnieniowej. Zespół specjalistów uczestniczących w zabiegu odbył wcześniej szereg szkoleń z ortopedami z USA, Belgii, Francji i Austrii.

„Wszczepiono mu endoprotezę stawu kolanowego z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Implant był przygotowany tak, aby idealnie pasował do kości pacjenta. To pierwsza taka operacja w Polsce” – czytamy w informacji przekazanej Państwowej Agencji Prasowej przez specjalistów z WUM. Po upływie około trzech tygodni od zabiegu mężczyzna poruszał się bez kul. Eksperci przewidują, że po sześciotygodniowej rehabilitacji wróci do pełnej sprawności.

Spersonalizowana endoproteza powstała w Stanach Zjednoczonych. Na podstawie badania tomografii komputerowej stworzono implant, który był idealnie dopasowany do budowy kości pacjenta. Odwzorowano powierzchnie stawowe pacjenta oraz fizjologiczny ruch stawu z maksymalnie osiągalną dokładnością – 0,1 mm.

Ortopedyczne implanty custom-made

Implanty custom-made, czyli „szyte na miarę”, projektowane z myślą o potrzebach konkretnego pacjenta, stają się alternatywą dla klasycznych protez. Charakteryzują się lepszymi właściwościami biomechanicznymi. Ich zastosowanie wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia powikłań. Niekiedy są one jedyną opcją dla pacjentów ze znacznymi ubytkami kostnymi i chorobami onkologicznymi.

Globalny rynek spersonalizowanych implantów ortopedycznych prawdopodobnie będzie szybko rósł i sprzyjał wzrostowi działalności badawczo-rozwojowej, by zapewnić jak najlepsze dostosowywanie. Oczekuje się, że szybko rosnąca populacja geriatryczna i związana z tym częstość występowania zaburzeń, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza, dolegliwości bólowe stawów i mała gęstość kości, zwiększą popyt na spersonalizowane implanty ortopedyczne.

Przeczytaj także jakie są przyczyny i objawy zwyrodnienia stawów.

Jak powstają spersonalizowane implanty?

Wiele niepowodzeń w całkowitej wymianie stawów wiąże się z niedopasowaniem protezy do kości. Przygotowanie indywidualnego implantu to kompleksowa procedura, która wymaga precyzji i ścisłej współpracy chirurga i inżyniera. 

Najpierw wykonuje się badania obrazowe. Najczęściej projekt docelowego implantu powstaje na podstawie obrazu wykonanego technologią tomografii komputerowej. Potem opracowuje się wirtualną rekonstrukcję 3D oraz drukuje modele struktur anatomicznych. W ten sposób powstaje plastikowy prototyp, który pomaga specjaliście w przygotowaniu się do operacji, umożliwia zapoznanie się z kształtem protezy i systemem jej mocowań. Producent dostarcza też szczegółowych informacji co do jej właściwości i metod implantacji. Po wykonaniu ewentualnych poprawek i akceptacji projektu rozpoczyna się produkcja implantu.

Pierwszy zabieg z zastosowaniem implantu custom-made w Polsce

W Polsce pierwszy zabieg wszczepienia spersonalizowanego implantu przeprowadził dr Paweł Łęgosz, zastępca Kierownika Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Miało to miejsce w listopadzie 2016 roku. Operowany mężczyzna miał już za sobą pierwotny i rewizyjny zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Kolejna operacja stanowiła wyzwanie, ponieważ w jego przypadku nie można było już zastosować konwencjonalnej protezy z powodu dużych ubytków kostnych.

 1. Z. Wojtasiński, Pionierski zabieg specjalistów WUM z wykorzystaniem „uszytej na miarę” endoprotezy, „naukawpolsce.pap.pl” [online] https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89154%2Cpionierski-zabieg-specjalistow-wum-z-wykorzystaniem-uszytej-na-miare, [dostęp:] 28.09.2021.
 2. M. Jakubiak, L. Sulikowska, Szyte na miarę. Implanty typu custom-made, „gazetalekarska.pl” [online], https://gazetalekarska.pl/?p=40598, [dostęp:] 28.09.2021.
 3. P. Łęgosz, S. Sarzyńska, Ł. Pulik, Aloplastyka stawów kończyny dolnej z wykorzystaniem implantów typu „custom-made”, „praktyczna-ortopedia.pl” [online], https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/aloplastyka-stawow-konczyny-dolnej-z-wykorzystaniem-implantow-typu-custom-made, [dostęp:] 28.09.2021.
 4. Personalized orthopaedic implant market, „futuremarketinsights.com”, https://www.futuremarketinsights.com/reports/personalized-orthopaedic-implant-market, , [dostęp:] 28.09.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dziwne skupiska zapalenia płuc wśród dzieci w Chinach. Apel WHO do władz

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) złożyła oficjalny wniosek do chińskich władz, w którym zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie niepokojącego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego wśród dzieci. Pojawiają się głosy dotyczące epidemii, którą próbują ukryć chińskie władze.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Semaglutyd może pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu

  Wyniki dużego badania klinicznego sugerują, że leki zawierające semaglutyd (stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości bądź nadwagi z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała) mogą również obniżać ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych.

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij