Kiedy wszczepia się implanty ortopedyczne typu custom-made? - portal DOZ.pl
Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?
Justyna Piekara

Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

Przełomowy zabieg operacyjny

Operacja została przeprowadzona pod kierunkiem dra hab. Artura Stolarczyka w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego u 57-letniego pacjenta, którego staw kolanowy przestał funkcjonować z powodu choroby zwyrodnieniowej. Zespół specjalistów uczestniczących w zabiegu odbył wcześniej szereg szkoleń z ortopedami z USA, Belgii, Francji i Austrii.

„Wszczepiono mu endoprotezę stawu kolanowego z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Implant był przygotowany tak, aby idealnie pasował do kości pacjenta. To pierwsza taka operacja w Polsce” – czytamy w informacji przekazanej Państwowej Agencji Prasowej przez specjalistów z WUM. Po upływie około trzech tygodni od zabiegu mężczyzna poruszał się bez kul. Eksperci przewidują, że po sześciotygodniowej rehabilitacji wróci do pełnej sprawności.

Spersonalizowana endoproteza powstała w Stanach Zjednoczonych. Na podstawie badania tomografii komputerowej stworzono implant, który był idealnie dopasowany do budowy kości pacjenta. Odwzorowano powierzchnie stawowe pacjenta oraz fizjologiczny ruch stawu z maksymalnie osiągalną dokładnością – 0,1 mm.

Ortopedyczne implanty custom-made

Implanty custom-made, czyli „szyte na miarę”, projektowane z myślą o potrzebach konkretnego pacjenta, stają się alternatywą dla klasycznych protez. Charakteryzują się lepszymi właściwościami biomechanicznymi. Ich zastosowanie wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia powikłań. Niekiedy są one jedyną opcją dla pacjentów ze znacznymi ubytkami kostnymi i chorobami onkologicznymi.

Globalny rynek spersonalizowanych implantów ortopedycznych prawdopodobnie będzie szybko rósł i sprzyjał wzrostowi działalności badawczo-rozwojowej, by zapewnić jak najlepsze dostosowywanie. Oczekuje się, że szybko rosnąca populacja geriatryczna i związana z tym częstość występowania zaburzeń, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza, dolegliwości bólowe stawów i mała gęstość kości, zwiększą popyt na spersonalizowane implanty ortopedyczne.

Przeczytaj także jakie są przyczyny i objawy zwyrodnienia stawów.

Jak powstają spersonalizowane implanty?

Wiele niepowodzeń w całkowitej wymianie stawów wiąże się z niedopasowaniem protezy do kości. Przygotowanie indywidualnego implantu to kompleksowa procedura, która wymaga precyzji i ścisłej współpracy chirurga i inżyniera. 

Najpierw wykonuje się badania obrazowe. Najczęściej projekt docelowego implantu powstaje na podstawie obrazu wykonanego technologią tomografii komputerowej. Potem opracowuje się wirtualną rekonstrukcję 3D oraz drukuje modele struktur anatomicznych. W ten sposób powstaje plastikowy prototyp, który pomaga specjaliście w przygotowaniu się do operacji, umożliwia zapoznanie się z kształtem protezy i systemem jej mocowań. Producent dostarcza też szczegółowych informacji co do jej właściwości i metod implantacji. Po wykonaniu ewentualnych poprawek i akceptacji projektu rozpoczyna się produkcja implantu.

Pierwszy zabieg z zastosowaniem implantu custom-made w Polsce

W Polsce pierwszy zabieg wszczepienia spersonalizowanego implantu przeprowadził dr Paweł Łęgosz, zastępca Kierownika Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Miało to miejsce w listopadzie 2016 roku. Operowany mężczyzna miał już za sobą pierwotny i rewizyjny zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Kolejna operacja stanowiła wyzwanie, ponieważ w jego przypadku nie można było już zastosować konwencjonalnej protezy z powodu dużych ubytków kostnych.

 1. Z. Wojtasiński, Pionierski zabieg specjalistów WUM z wykorzystaniem „uszytej na miarę” endoprotezy, „naukawpolsce.pap.pl” [online] https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89154%2Cpionierski-zabieg-specjalistow-wum-z-wykorzystaniem-uszytej-na-miare, [dostęp:] 28.09.2021.
 2. M. Jakubiak, L. Sulikowska, Szyte na miarę. Implanty typu custom-made, „gazetalekarska.pl” [online], https://gazetalekarska.pl/?p=40598, [dostęp:] 28.09.2021.
 3. P. Łęgosz, S. Sarzyńska, Ł. Pulik, Aloplastyka stawów kończyny dolnej z wykorzystaniem implantów typu „custom-made”, „praktyczna-ortopedia.pl” [online], https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/aloplastyka-stawow-konczyny-dolnej-z-wykorzystaniem-implantow-typu-custom-made, [dostęp:] 28.09.2021.
 4. Personalized orthopaedic implant market, „futuremarketinsights.com”, https://www.futuremarketinsights.com/reports/personalized-orthopaedic-implant-market, , [dostęp:] 28.09.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja zespołu nadkłykcia bocznego kości ramiennej

  Łokieć tenisisty, czyli zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zmian przeciążeniowych w obrębie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Łokieć tenisisty objawia się bólem w obrębie stawu łokciowego w momencie, w którym uruchomiony zostaje nadgarstek, np. podczas chwytania przedmiotów czy zaciskania pięści. Ponieważ przyczyną zespołu łokcia tenisisty są mikrourazy powstałe na skutek wykonywania powtarzalnych czynności, dotyka on często sportowców czy pracowników biurowych. Jak leczy się łokieć tenisisty?

 • Marihuana medyczna – co warto o niej wiedzieć?

  U schyłku okresu PRL, w 1985 r. wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 r.) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom.  Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

 • Szczepionka przeciw COVID-19. Skąd wiemy, że nie będzie miała długoterminowych skutków ubocznych?

  Jednym z powodów, dla których niektóre osoby nie zaszczepiły się przeciw COVID-19, jest to, że obawiają się one niepożądanych skutków, które mogą pojawić się zaraz po iniekcji, ale też potencjalnych długoterminowych konsekwencji szczepienia. Nie ma dowodów naukowych sugerujących, że obecne szczepionki przeciwko COVID-19 spowodują trwające przez długi okres problemy w nadchodzących latach. Co na temat bezpieczeństwa szczepionek w dłuższej perspektywie mówią eksperci?

 • Czy węch pozwala wyczuwać rozwijające się choroby?

  Dzięki rozwiniętym zmysłom węchy, smaku, dotyku i wzroku możemy skutecznie unikać mniej lub bardziej poważnych zagrożeń. Który z tych zmysłów pomaga pierwszy, dlaczego podczas choroby ciało inaczej pachnie i dlaczego niektóre zapachy zapamiętujemy jako niebezpieczne, a inne jako przyjemne i bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Jakie są objawy i sposoób leczenia raka piersi mężczyn?

  Chociaż rak piersi kojarzony jest głównie z chorobą, która dotyka kobiet, tak nie można zapominać, że gruczoł sutkowy występuje również u mężczyzn, którzy stanowią 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków raków sutka. Średnio ⅕ z nich nie wygrywa walki z chorobą, której objawy są często ignorowane albo niekojarzone z rakiem piersi, a np. urazem mięśnia piersiowego. Jak wygląda diagnostyka męskiego raka sutka, czy istnieją programy profilaktyczne raka piersi wśród mężczyzn oraz jak wygląda obecny system leczenia tej choroby w tej grupie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kurzajki (brodawki) – przyczyny i leczenie kurzajek na stopie

  Kurzajki, potocznie zwane brodawkami, są powszechnie występującym problemem skórnym, za który odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. HPV, namnażając się powoduje powstanie bolesnych, swędzących oraz mało estetycznych zmian skórnych, dość często mylonych z odciskami. Ryzyko zakażenia brodawkami jest bardzo duże, zwłaszcza jeśli nasz układ odpornościowy jest osłabiony, zaś pozbycie się ich jest trudne i długotrwałe. Jak zatem radzić sobie z kurzajkami? Które sposoby walki z nimi są najskuteczniejsze? 

 • Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, zalecenia

  Dna moczanowa, dawniej nazywana „chorobą królów” lub „chorobą bogaczy”, spowodowana jest odkładaniem się kryształków moczanu jednosodowego w tkankach okołostawowych, czego wynikiem jest zapalenie stawu. Ponieważ dna moczanowa (podagra) stanowi najczęstszą przyczynę zapalenia stawów u mężczyzn powyżej 40. roku życia, warto poznać jej objawy oraz możliwości leczenia i zapobiegania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij