Ćwiczenia na plecy okrągłe (hiperkifozę piersiową) - portal DOZ.pl
Plecy okrągłe – leczenie i rehabilitacja przy hiperkifozie piersiowej
Mateusz Burak

Plecy okrągłe – leczenie i rehabilitacja przy hiperkifozie piersiowej

Plecy okrągłe to wada postawy, która występuje przede wszystkim u dzieci oraz u osób starszych. Charakteryzuje się pogłębieniem fizjologicznej kifozy piersiowej i może prowadzić do powstania garba. Podstawą leczenia są ćwiczenia na plecy okrągłe, które wzmacniają mięśnie pleców oraz rozciągają klatkę piersiową. 

Plecy okrągłe – czym się charakteryzuje ta wada postawy?

Plecy okrągłe to jedna z najczęściej spotykanych wad postawy u dzieci. Charakteryzuje ją wyraźnie powiększona wartość krzywizny piersiowej – przyjęto, że kąt krzywizny w odcinku piersiowym powyżej 50 stopni oznacza wyraźnie pogłębioną kifozę piersiową, określaną także jako hiperkifoza. Inaczej mówiąc, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym zostaje znacznie pogłębione. 

Przeczytaj także, jakie wady postawy u dzieci występują najczęściej.

Charakterystycznym objawem hiperkifozy jest masywne zaokrąglenie pleców w tej okolicy. Sprawia to, że pojawia się widoczny garb. Klatka piersiowa z przodu przybiera kształt wklęsły, jest zapadnięta. 

Opisywana wada może mieć charakter łagodny i nie przysparzać zbyt wielu problemów, istnieje jednak ryzyko, że nie poddawana żadnym interwencjom z czasem wygeneruje dolegliwości bólowe  ból kręgosłupa w odcinku piersiowym i mocno zniekształci wygląd sylwetki. Postępowanie w przypadku hiperkifozy piersiowej jest uzależnione od przyczyny, wieku pacjenta oraz następstw skrzywienia. 

Plecy okrągłe – przyczyny powstawania hiperkifozy

Wśród przyczyn powstawania pogłębionej kifozy piersiowej podaje się m.in. osteoporozę oraz jej konsekwencje w postaci złamań kompresyjnych kręgów. Powoduje to, że kręgosłup osoby chorej zaczyna przybierać mocno łukowaty kształt z powiększającym się garbem. Do innych przyczyn hiperkifozy zalicza się zwyrodnienie krążków międzykręgowych, wady wrodzone czy proces nowotworowy toczący się wewnątrz struktur kostnych kręgosłupa. 

Plecy okrągłe u dzieci powstają najczęściej w czasie intensywnego wzrostu i są związane z chorobą Scheuermanna. Taka wada postawy może wynikać też z zespołu Ehlersa-Danlosa czy zespołu Marfana.

Plecy okrągłe – leczenie

Leczenie hiperkifozy piersiowej jest procesem skomplikowanym i zależy od wielu czynników. Istotne są przede wszystkim ćwiczenia na okrągłe plecy – fizjoterapia może pomóc uniknąć progresji skrzywienia i uchronić przed zabiegiem operacyjnym.

Procedury chirurgiczne są ostatecznością. Zaleca się je w sytuacji, kiedy pacjent nie kwalifikuje się już do postępowania zachowawczego lub gdy nie przyniosło ono oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku obecność zaawansowanych zmian może powodować kompresję na struktury nerwowe, takie jak rdzeń kręgowy. 

W przypadku nadmiernej kifozy piersiowej lekarz może zalecić zażywanie środków przeciwbólowych. Dzieje się tak w sytuacji, gdy generowane są silne dolegliwości utrudniające funkcjonowanie w codziennym życiu. Kiedy podłożem jest osteoporoza, ordynuje się leczenie, które uwzględnia odpowiednie farmaceutyki oraz suplementację wapnia i witaminy D.

Plecy okrągłe – zestaw ćwiczeń

Ćwiczenia na okrągłe plecy są ważnym elementem procesu leczenia. Bardzo ważne jest, aby były odpowiednio dobrane i uwzględniały całokształt zmian związanych z hiperkifozą piersiową. Główną zasadą, jaką należy się kierować podczas ich doboru jest rozciąganie klatki piersiowej i wzmacnianie mięśni górnej części pleców. Nie należy też zapominać o odtwarzaniu prawidłowej postawy poprzez wprowadzanie odpowiednich nawyków ruchowych.

Przykładami ćwiczeń na plecy okrągłe w domu są:

 1. Pozycja: siad skrzyżny, plecy proste, w rękach taśma thera-band. Ruch: ćwiczenie polega na rozciąganiu taśmy na wysokości klatki piersiowej tak, aby łopatki zbliżały się do siebie, a mięśnie piersiowe rozciągały się. Pozycję skrajną utrzymujemy 3-5 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy w 2 seriach.
 2. Pozycja: leżenie na plecach na piłce lub wąskiej ławce. Kończyny dolne mogą być zgięte lub wyprostowane w stawach kolanowych. Kończyny górne odwiedzione na wysokość klatki piersiowej. Ręce trzymają hantelki lub butelki z wodą. Ruch: polega na utrzymywaniu hantelków lub butelek z wodą tak, aby w połączeniu z siłą grawitacji ręce obniżały się. Spowoduje to powolne rozciąganie mięśni klatki piersiowej. Ćwiczenie wykonujemy przez 10-15 sekund i powtarzamy 5-6 razy. 
 3. Pozycja: leżenie na plecach, nogi zgięte w stawach kolanowych i biodrowych. Ręce ustawione w pozycji skrzydełek. Ruch: polega na wciskaniu ramion oraz przedramion w podłoże. Napięcie należy utrzymać 3-5 sekund. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w 2 seriach.
 4. Pozycja: podpór odwrócony. Ruch: polega na utrzymywaniu podporu tyłem na rękach z wyprostowanymi kończynami dolnymi przez 3-5 sekund. W ten sposób wzmacniamy mięśnie pleców. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w 2 seriach.
 5. Pozycja: siad skrzyżny, ręce na kolanach, postawa skorygowana, taśma thera-band zaczepiona na głowie, a jej dwa końce umieszczone pod pupą. Ruch: polega na rozciąganiu taśmy poprzez elongację tułowia i głowy. Ćwiczenie pozwala na utrwalanie nawyku wyprostowanej postawy. Wykonujemy je 5-10 sekund w 10 powtórzeniach.

Plecy okrągłe – następstwa nieleczonej hiperkifozy piersiowej

Poza opisywanym bólem, hiperkifoza piersiowa może generować jeszcze wiele różnych problemów. Przykładem mogą być komplikacje oddechowe. Dzieje się tak na skutek ucisku na strukturę płuc. Dodatkowo można spodziewać problemów z połykaniem oraz zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. 

Trudne stają się takie czynności, jak wstawanie i siadanie, patrzenie w górę czy jazda na rowerze. Postawa kifotyczna to także problem estetyczny. Z tego powodu osoby z taką wadą postawy często rezygnują z kontaktów społecznych, życia towarzyskiego lub mocno je ograniczają. U nastolatków prowadzi to do obniżenia samooceny i dużych kompleksów związanych z sylwetką. Odpowiednio wcześnie podjęta interwencja w postaci ćwiczeń dla dzieci na plecy okrągłe może temu zapobiec. Warto więc, niezwłocznie po wykryciu problemu, udać się do specjalisty.

 1. Katzman W. B., Huang M. H., Lane N. E. i in., Kyphosis and decline in physical function over 15 years in older community-dwelling women: the study of osteoporotic fractures, „J Gerontol Series A Biol Sci Med Sci.” 2013, nr 68, s. 976–983.
 2. Ishikawa Y., Miyakoshi N., Kasukawa Y. i in., Spinal sagittal contour affecting falls: cut-off value of the lumbar spine for falls, „Gait Posture.” 2013, nr 38, s. 260–263.
 3. Van der Jagt-Willems H. C., de Groot M. H., van Campen J. P. i in., Associations between vertebral fractures, increased thoracic kyphosis, a flexed posture and falls in older adults: a prospective cohort study, „BMC Geriatr.” 2015, nr 15, s. 34.
 4. Roghani T., Zavieh M. K., Manshadi F. D. i in., Age-related hyperkyphosis: update of its potential causes and clinical impacts-narrative review, „Aging Clin Exp Res.” 2016, nr 29, s. 567–577.
 5. Tran T. H., Wing D., Davis A. i in., Correlations among four measures of thoracic kyphosis in older adults, „Osteoporos Int.” 2016, nr 27, s. 1255–1259.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja zespołu nadkłykcia bocznego kości ramiennej

  Łokieć tenisisty, czyli zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zmian przeciążeniowych w obrębie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Łokieć tenisisty objawia się bólem w obrębie stawu łokciowego w momencie, w którym uruchomiony zostaje nadgarstek, np. podczas chwytania przedmiotów czy zaciskania pięści. Ponieważ przyczyną zespołu łokcia tenisisty są mikrourazy powstałe na skutek wykonywania powtarzalnych czynności, dotyka on często sportowców czy pracowników biurowych. Jak leczy się łokieć tenisisty?

 • Marihuana medyczna – co warto o niej wiedzieć?

  U schyłku okresu PRL, w 1985 r. wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 r.) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom.  Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

 • Szczepionka przeciw COVID-19. Skąd wiemy, że nie będzie miała długoterminowych skutków ubocznych?

  Jednym z powodów, dla których niektóre osoby nie zaszczepiły się przeciw COVID-19, jest to, że obawiają się one niepożądanych skutków, które mogą pojawić się zaraz po iniekcji, ale też potencjalnych długoterminowych konsekwencji szczepienia. Nie ma dowodów naukowych sugerujących, że obecne szczepionki przeciwko COVID-19 spowodują trwające przez długi okres problemy w nadchodzących latach. Co na temat bezpieczeństwa szczepionek w dłuższej perspektywie mówią eksperci?

 • Czy węch pozwala wyczuwać rozwijające się choroby?

  Dzięki rozwiniętym zmysłom węchy, smaku, dotyku i wzroku możemy skutecznie unikać mniej lub bardziej poważnych zagrożeń. Który z tych zmysłów pomaga pierwszy, dlaczego podczas choroby ciało inaczej pachnie i dlaczego niektóre zapachy zapamiętujemy jako niebezpieczne, a inne jako przyjemne i bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Jakie są objawy i sposoób leczenia raka piersi mężczyn?

  Chociaż rak piersi kojarzony jest głównie z chorobą, która dotyka kobiet, tak nie można zapominać, że gruczoł sutkowy występuje również u mężczyzn, którzy stanowią 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków raków sutka. Średnio ⅕ z nich nie wygrywa walki z chorobą, której objawy są często ignorowane albo niekojarzone z rakiem piersi, a np. urazem mięśnia piersiowego. Jak wygląda diagnostyka męskiego raka sutka, czy istnieją programy profilaktyczne raka piersi wśród mężczyzn oraz jak wygląda obecny system leczenia tej choroby w tej grupie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kurzajki (brodawki) – przyczyny i leczenie kurzajek na stopie

  Kurzajki, potocznie zwane brodawkami, są powszechnie występującym problemem skórnym, za który odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. HPV, namnażając się powoduje powstanie bolesnych, swędzących oraz mało estetycznych zmian skórnych, dość często mylonych z odciskami. Ryzyko zakażenia brodawkami jest bardzo duże, zwłaszcza jeśli nasz układ odpornościowy jest osłabiony, zaś pozbycie się ich jest trudne i długotrwałe. Jak zatem radzić sobie z kurzajkami? Które sposoby walki z nimi są najskuteczniejsze? 

 • Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, zalecenia

  Dna moczanowa, dawniej nazywana „chorobą królów” lub „chorobą bogaczy”, spowodowana jest odkładaniem się kryształków moczanu jednosodowego w tkankach okołostawowych, czego wynikiem jest zapalenie stawu. Ponieważ dna moczanowa (podagra) stanowi najczęstszą przyczynę zapalenia stawów u mężczyzn powyżej 40. roku życia, warto poznać jej objawy oraz możliwości leczenia i zapobiegania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij