Plecy okrągłe – leczenie i rehabilitacja przy hiperkifozie piersiowej
Mateusz Burak

Plecy okrągłe – leczenie i rehabilitacja przy hiperkifozie piersiowej

Plecy okrągłe to wada postawy, która występuje przede wszystkim u dzieci oraz u osób starszych. Charakteryzuje się pogłębieniem fizjologicznej kifozy piersiowej i może prowadzić do powstania garba. Podstawą leczenia są ćwiczenia na plecy okrągłe, które wzmacniają mięśnie pleców oraz rozciągają klatkę piersiową. 

Plecy okrągłe – czym się charakteryzuje ta wada postawy?

Plecy okrągłe to jedna z najczęściej spotykanych wad postawy u dzieci. Charakteryzuje ją wyraźnie powiększona wartość krzywizny piersiowej – przyjęto, że kąt krzywizny w odcinku piersiowym powyżej 50 stopni oznacza wyraźnie pogłębioną kifozę piersiową, określaną także jako hiperkifoza. Inaczej mówiąc, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym zostaje znacznie pogłębione. 

Przeczytaj także, jakie wady postawy u dzieci występują najczęściej.

Charakterystycznym objawem hiperkifozy jest masywne zaokrąglenie pleców w tej okolicy. Sprawia to, że pojawia się widoczny garb. Klatka piersiowa z przodu przybiera kształt wklęsły, jest zapadnięta. 

Opisywana wada może mieć charakter łagodny i nie przysparzać zbyt wielu problemów, istnieje jednak ryzyko, że nie poddawana żadnym interwencjom z czasem wygeneruje dolegliwości bólowe  ból kręgosłupa w odcinku piersiowym i mocno zniekształci wygląd sylwetki. Postępowanie w przypadku hiperkifozy piersiowej jest uzależnione od przyczyny, wieku pacjenta oraz następstw skrzywienia. 

Plecy okrągłe – przyczyny powstawania hiperkifozy

Wśród przyczyn powstawania pogłębionej kifozy piersiowej podaje się m.in. osteoporozę oraz jej konsekwencje w postaci złamań kompresyjnych kręgów. Powoduje to, że kręgosłup osoby chorej zaczyna przybierać mocno łukowaty kształt z powiększającym się garbem. Do innych przyczyn hiperkifozy zalicza się zwyrodnienie krążków międzykręgowych, wady wrodzone czy proces nowotworowy toczący się wewnątrz struktur kostnych kręgosłupa. 

Plecy okrągłe u dzieci powstają najczęściej w czasie intensywnego wzrostu i są związane z chorobą Scheuermanna. Taka wada postawy może wynikać też z zespołu Ehlersa-Danlosa czy zespołu Marfana.

Powiązane produkty

Plecy okrągłe – leczenie

Leczenie hiperkifozy piersiowej jest procesem skomplikowanym i zależy od wielu czynników. Istotne są przede wszystkim ćwiczenia na okrągłe plecy – fizjoterapia może pomóc uniknąć progresji skrzywienia i uchronić przed zabiegiem operacyjnym.

Procedury chirurgiczne są ostatecznością. Zaleca się je w sytuacji, kiedy pacjent nie kwalifikuje się już do postępowania zachowawczego lub gdy nie przyniosło ono oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku obecność zaawansowanych zmian może powodować kompresję na struktury nerwowe, takie jak rdzeń kręgowy. 

W przypadku nadmiernej kifozy piersiowej lekarz może zalecić zażywanie środków przeciwbólowych. Dzieje się tak w sytuacji, gdy generowane są silne dolegliwości utrudniające funkcjonowanie w codziennym życiu. Kiedy podłożem jest osteoporoza, ordynuje się leczenie, które uwzględnia odpowiednie farmaceutyki oraz suplementację wapnia i witaminy D.

Plecy okrągłe – zestaw ćwiczeń

Ćwiczenia na okrągłe plecy są ważnym elementem procesu leczenia. Bardzo ważne jest, aby były odpowiednio dobrane i uwzględniały całokształt zmian związanych z hiperkifozą piersiową. Główną zasadą, jaką należy się kierować podczas ich doboru jest rozciąganie klatki piersiowej i wzmacnianie mięśni górnej części pleców. Nie należy też zapominać o odtwarzaniu prawidłowej postawy poprzez wprowadzanie odpowiednich nawyków ruchowych.

Przykładami ćwiczeń na plecy okrągłe w domu są:

 1. Pozycja: siad skrzyżny, plecy proste, w rękach taśma thera-band. Ruch: ćwiczenie polega na rozciąganiu taśmy na wysokości klatki piersiowej tak, aby łopatki zbliżały się do siebie, a mięśnie piersiowe rozciągały się. Pozycję skrajną utrzymujemy 3-5 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy w 2 seriach.
 2. Pozycja: leżenie na plecach na piłce lub wąskiej ławce. Kończyny dolne mogą być zgięte lub wyprostowane w stawach kolanowych. Kończyny górne odwiedzione na wysokość klatki piersiowej. Ręce trzymają hantelki lub butelki z wodą. Ruch: polega na utrzymywaniu hantelków lub butelek z wodą tak, aby w połączeniu z siłą grawitacji ręce obniżały się. Spowoduje to powolne rozciąganie mięśni klatki piersiowej. Ćwiczenie wykonujemy przez 10-15 sekund i powtarzamy 5-6 razy. 
 3. Pozycja: leżenie na plecach, nogi zgięte w stawach kolanowych i biodrowych. Ręce ustawione w pozycji skrzydełek. Ruch: polega na wciskaniu ramion oraz przedramion w podłoże. Napięcie należy utrzymać 3-5 sekund. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w 2 seriach.
 4. Pozycja: podpór odwrócony. Ruch: polega na utrzymywaniu podporu tyłem na rękach z wyprostowanymi kończynami dolnymi przez 3-5 sekund. W ten sposób wzmacniamy mięśnie pleców. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w 2 seriach.
 5. Pozycja: siad skrzyżny, ręce na kolanach, postawa skorygowana, taśma thera-band zaczepiona na głowie, a jej dwa końce umieszczone pod pupą. Ruch: polega na rozciąganiu taśmy poprzez elongację tułowia i głowy. Ćwiczenie pozwala na utrwalanie nawyku wyprostowanej postawy. Wykonujemy je 5-10 sekund w 10 powtórzeniach.

Plecy okrągłe – następstwa nieleczonej hiperkifozy piersiowej

Poza opisywanym bólem, hiperkifoza piersiowa może generować jeszcze wiele różnych problemów. Przykładem mogą być komplikacje oddechowe. Dzieje się tak na skutek ucisku na strukturę płuc. Dodatkowo można spodziewać problemów z połykaniem oraz zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. 

Trudne stają się takie czynności, jak wstawanie i siadanie, patrzenie w górę czy jazda na rowerze. Postawa kifotyczna to także problem estetyczny. Z tego powodu osoby z taką wadą postawy często rezygnują z kontaktów społecznych, życia towarzyskiego lub mocno je ograniczają. U nastolatków prowadzi to do obniżenia samooceny i dużych kompleksów związanych z sylwetką. Odpowiednio wcześnie podjęta interwencja w postaci ćwiczeń dla dzieci na plecy okrągłe może temu zapobiec. Warto więc, niezwłocznie po wykryciu problemu, udać się do specjalisty.

 1. Katzman W. B., Huang M. H., Lane N. E. i in., Kyphosis and decline in physical function over 15 years in older community-dwelling women: the study of osteoporotic fractures, „J Gerontol Series A Biol Sci Med Sci.” 2013, nr 68, s. 976–983.
 2. Ishikawa Y., Miyakoshi N., Kasukawa Y. i in., Spinal sagittal contour affecting falls: cut-off value of the lumbar spine for falls, „Gait Posture.” 2013, nr 38, s. 260–263.
 3. Van der Jagt-Willems H. C., de Groot M. H., van Campen J. P. i in., Associations between vertebral fractures, increased thoracic kyphosis, a flexed posture and falls in older adults: a prospective cohort study, „BMC Geriatr.” 2015, nr 15, s. 34.
 4. Roghani T., Zavieh M. K., Manshadi F. D. i in., Age-related hyperkyphosis: update of its potential causes and clinical impacts-narrative review, „Aging Clin Exp Res.” 2016, nr 29, s. 567–577.
 5. Tran T. H., Wing D., Davis A. i in., Correlations among four measures of thoracic kyphosis in older adults, „Osteoporos Int.” 2016, nr 27, s. 1255–1259.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij