Nie znaleziono artykułu

Plecy okrągłe – leczenie i rehabilitacja przy hiperkifozie piersiowej
Mateusz Burak

Plecy okrągłe – leczenie i rehabilitacja przy hiperkifozie piersiowej

Plecy okrągłe to wada postawy, która występuje przede wszystkim u dzieci oraz u osób starszych. Charakteryzuje się pogłębieniem fizjologicznej kifozy piersiowej i może prowadzić do powstania garba. Podstawą leczenia są ćwiczenia na plecy okrągłe, które wzmacniają mięśnie pleców oraz rozciągają klatkę piersiową. 

Plecy okrągłe – czym się charakteryzuje ta wada postawy?

Plecy okrągłe to jedna z najczęściej spotykanych wad postawy u dzieci. Charakteryzuje ją wyraźnie powiększona wartość krzywizny piersiowej – przyjęto, że kąt krzywizny w odcinku piersiowym powyżej 50 stopni oznacza wyraźnie pogłębioną kifozę piersiową, określaną także jako hiperkifoza. Inaczej mówiąc, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym zostaje znacznie pogłębione. 

Przeczytaj także, jakie wady postawy u dzieci występują najczęściej.

Charakterystycznym objawem hiperkifozy jest masywne zaokrąglenie pleców w tej okolicy. Sprawia to, że pojawia się widoczny garb. Klatka piersiowa z przodu przybiera kształt wklęsły, jest zapadnięta. 

Opisywana wada może mieć charakter łagodny i nie przysparzać zbyt wielu problemów, istnieje jednak ryzyko, że nie poddawana żadnym interwencjom z czasem wygeneruje dolegliwości bólowe  ból kręgosłupa w odcinku piersiowym i mocno zniekształci wygląd sylwetki. Postępowanie w przypadku hiperkifozy piersiowej jest uzależnione od przyczyny, wieku pacjenta oraz następstw skrzywienia. 

Plecy okrągłe – przyczyny powstawania hiperkifozy

Wśród przyczyn powstawania pogłębionej kifozy piersiowej podaje się m.in. osteoporozę oraz jej konsekwencje w postaci złamań kompresyjnych kręgów. Powoduje to, że kręgosłup osoby chorej zaczyna przybierać mocno łukowaty kształt z powiększającym się garbem. Do innych przyczyn hiperkifozy zalicza się zwyrodnienie krążków międzykręgowych, wady wrodzone czy proces nowotworowy toczący się wewnątrz struktur kostnych kręgosłupa. 

Plecy okrągłe u dzieci powstają najczęściej w czasie intensywnego wzrostu i są związane z chorobą Scheuermanna. Taka wada postawy może wynikać też z zespołu Ehlersa-Danlosa czy zespołu Marfana.

Powiązane produkty

Plecy okrągłe – leczenie

Leczenie hiperkifozy piersiowej jest procesem skomplikowanym i zależy od wielu czynników. Istotne są przede wszystkim ćwiczenia na okrągłe plecy – fizjoterapia może pomóc uniknąć progresji skrzywienia i uchronić przed zabiegiem operacyjnym.

Procedury chirurgiczne są ostatecznością. Zaleca się je w sytuacji, kiedy pacjent nie kwalifikuje się już do postępowania zachowawczego lub gdy nie przyniosło ono oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku obecność zaawansowanych zmian może powodować kompresję na struktury nerwowe, takie jak rdzeń kręgowy. 

W przypadku nadmiernej kifozy piersiowej lekarz może zalecić zażywanie środków przeciwbólowych. Dzieje się tak w sytuacji, gdy generowane są silne dolegliwości utrudniające funkcjonowanie w codziennym życiu. Kiedy podłożem jest osteoporoza, ordynuje się leczenie, które uwzględnia odpowiednie farmaceutyki oraz suplementację wapnia i witaminy D.

Plecy okrągłe – zestaw ćwiczeń

Ćwiczenia na okrągłe plecy są ważnym elementem procesu leczenia. Bardzo ważne jest, aby były odpowiednio dobrane i uwzględniały całokształt zmian związanych z hiperkifozą piersiową. Główną zasadą, jaką należy się kierować podczas ich doboru jest rozciąganie klatki piersiowej i wzmacnianie mięśni górnej części pleców. Nie należy też zapominać o odtwarzaniu prawidłowej postawy poprzez wprowadzanie odpowiednich nawyków ruchowych.

Przykładami ćwiczeń na plecy okrągłe w domu są:

  1. Pozycja: siad skrzyżny, plecy proste, w rękach taśma thera-band. Ruch: ćwiczenie polega na rozciąganiu taśmy na wysokości klatki piersiowej tak, aby łopatki zbliżały się do siebie, a mięśnie piersiowe rozciągały się. Pozycję skrajną utrzymujemy 3-5 sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy w 2 seriach.
  2. Pozycja: leżenie na plecach na piłce lub wąskiej ławce. Kończyny dolne mogą być zgięte lub wyprostowane w stawach kolanowych. Kończyny górne odwiedzione na wysokość klatki piersiowej. Ręce trzymają hantelki lub butelki z wodą. Ruch: polega na utrzymywaniu hantelków lub butelek z wodą tak, aby w połączeniu z siłą grawitacji ręce obniżały się. Spowoduje to powolne rozciąganie mięśni klatki piersiowej. Ćwiczenie wykonujemy przez 10-15 sekund i powtarzamy 5-6 razy. 
  3. Pozycja: leżenie na plecach, nogi zgięte w stawach kolanowych i biodrowych. Ręce ustawione w pozycji skrzydełek. Ruch: polega na wciskaniu ramion oraz przedramion w podłoże. Napięcie należy utrzymać 3-5 sekund. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w 2 seriach.
  4. Pozycja: podpór odwrócony. Ruch: polega na utrzymywaniu podporu tyłem na rękach z wyprostowanymi kończynami dolnymi przez 3-5 sekund. W ten sposób wzmacniamy mięśnie pleców. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy w 2 seriach.
  5. Pozycja: siad skrzyżny, ręce na kolanach, postawa skorygowana, taśma thera-band zaczepiona na głowie, a jej dwa końce umieszczone pod pupą. Ruch: polega na rozciąganiu taśmy poprzez elongację tułowia i głowy. Ćwiczenie pozwala na utrwalanie nawyku wyprostowanej postawy. Wykonujemy je 5-10 sekund w 10 powtórzeniach.

Plecy okrągłe – następstwa nieleczonej hiperkifozy piersiowej

Poza opisywanym bólem, hiperkifoza piersiowa może generować jeszcze wiele różnych problemów. Przykładem mogą być komplikacje oddechowe. Dzieje się tak na skutek ucisku na strukturę płuc. Dodatkowo można spodziewać problemów z połykaniem oraz zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. 

Trudne stają się takie czynności, jak wstawanie i siadanie, patrzenie w górę czy jazda na rowerze. Postawa kifotyczna to także problem estetyczny. Z tego powodu osoby z taką wadą postawy często rezygnują z kontaktów społecznych, życia towarzyskiego lub mocno je ograniczają. U nastolatków prowadzi to do obniżenia samooceny i dużych kompleksów związanych z sylwetką. Odpowiednio wcześnie podjęta interwencja w postaci ćwiczeń dla dzieci na plecy okrągłe może temu zapobiec. Warto więc, niezwłocznie po wykryciu problemu, udać się do specjalisty.

  1. Katzman W. B., Huang M. H., Lane N. E. i in., Kyphosis and decline in physical function over 15 years in older community-dwelling women: the study of osteoporotic fractures, „J Gerontol Series A Biol Sci Med Sci.” 2013, nr 68, s. 976–983.
  2. Ishikawa Y., Miyakoshi N., Kasukawa Y. i in., Spinal sagittal contour affecting falls: cut-off value of the lumbar spine for falls, „Gait Posture.” 2013, nr 38, s. 260–263.
  3. Van der Jagt-Willems H. C., de Groot M. H., van Campen J. P. i in., Associations between vertebral fractures, increased thoracic kyphosis, a flexed posture and falls in older adults: a prospective cohort study, „BMC Geriatr.” 2015, nr 15, s. 34.
  4. Roghani T., Zavieh M. K., Manshadi F. D. i in., Age-related hyperkyphosis: update of its potential causes and clinical impacts-narrative review, „Aging Clin Exp Res.” 2016, nr 29, s. 567–577.
  5. Tran T. H., Wing D., Davis A. i in., Correlations among four measures of thoracic kyphosis in older adults, „Osteoporos Int.” 2016, nr 27, s. 1255–1259.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl