COVID-19 a zaburzenia snu

COVID-19 a zaburzenia snu

Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19, odczuwają szereg rozległych powikłań. Wśród zgłaszanych lekarzom dolegliwości znajdują się zaburzenia snu. Według różnych źródeł u 10 proc. do nawet 90 proc. osób, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, objawy utrzymują się po wyleczeniu infekcji.

 

Jak często po przebyciu COVID-19 utrzymują się objawy?

Objawy trwające powyżej 4 tygodni określa się jako long COVID, a ponad 12 tygodni jako zespół post-COVID-19. Najczęściej odczuwane dolegliwości to zmęczenie, złe samopoczucie, objawy depresyjne, bóle głowy czy zaburzenia snu. Mogą też występować zawroty głowy, duszność, zaburzenia rytmu serca, epizody zatorowo-zakrzepowe, wypadanie włosów czy wysypka1.

Zaburzenia snu – problem osób po COVID-19

Około 10 proc. ozdrowieńców przez okres od 4 do 12 tygodni nadal cierpi m.in. z powodu trudności w zasypianiu, bezsenności czy bólów głowy. Objawy neurologiczne są prawdopodobnie konsekwencją uszkodzenia układu nerwowego w wyniku bezpośredniego działania wirusa, uszkodzenia komórek nerwowych przez przeciwciała lub/i aktywowane limfocyty w toku reakcji zapalnej lub z niedotlenienia1.

Zaburzenia snu są szczególnym problemem pacjentów po przebyciu COVID-19. Według danych amerykańskich aż połowa osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza zaburzeń snu2. Najczęściej są to trudności z zaśnięciem i bezsenność1. Są one częstsze u osób otyłych2.

Powiązane produkty

Jakie mogą być przyczyny zaburzeń snu podczas i po COVID-19?

W czasie trwania ostrej fazy choroby osoby chore często mają trudności z zasypianiem i wielokrotnie budzą się w ciągu nocy. Jest to związane głównie z występowaniem objawów zakażenia: gorączki, męczącego kaszlu, duszności, bólu mięśni czy gardła3.

Przyczyny zaburzeń snu, które utrzymują się po przechorowaniu COVID-19, nie są do końca poznane. Na ich pojawienie się mają wpływ predyspozycje genetyczne, przewlekły stres oraz choroby przewlekłe.

Bezsenność po przechorowaniu COVID-19 może także wynikać z ośrodkowego wpływu wirusa na mózg, a nawet z uszkodzenia ośrodka odpowiedzialnego za oddychanie (część osób budzi się z zadyszką i ma niski poziom tlenu we krwi)3.

Dlaczego zaburzenia snu mogą być groźne?

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, pomaga odzyskać witalność i pozwala zachować pełnię zdolności poznawczych – wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację3.

Długo trwająca bezsenność przekłada się na znaczne pogorszenie jakości życia. Powoduje rozdrażnienie, nerwowość, problemy z koncentracją, brak energii. Może to doprowadzić do pojawienia się stanów lękowych czy depresji.

Jak radzić sobie z zaburzeniami snu po przebyciu COVID-19?

Przede wszystkim warto zastosować zasady higieny snu. Wieczorem nie należy pić kawy ani napojów energetyzujących z kofeiną. Trzeba unikać drzemek w ciągu dnia i zrezygnować z oglądania telewizji i pracy z komputerem czy telefonem na godzinę przed snem. W dzień, jednak nie tuż przed snem, należy znaleźć czas na aktywność fizyczną. Nie warto wspomagać się alkoholem, gdyż wprawdzie początkowo może ułatwić zaśnięcie, jednak wpływa niekorzystnie na jakość snu. Sypialnia powinna być przewietrzona, ciemna i cicha4.

W razie potrzeby można wspomagać zdrowy sen za pomocą naturalnych składników roślinnych, takich jak chmiel czy melisa lekarska. Do prawidłowego funkcjonowania całego układu nerwowego przyczyniają się także magnez i witamina B6, które zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia5.

Hormonem wskazującym organizmowi okresy ciemności i regulującym rytm dobowy jest melatonina. Hormon ten jest produkowany przez szyszynkę w zależności od warunków oświetlenia – głównie w godzinach nocnych – i pomaga w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie4,5. Dlatego nocna ekspozycja na światło powoduje zmniejszenie produkcji melatoniny i utrudnia zaśnięcie.

Jeżeli wymienione powyżej sposoby okażą się nieskuteczne, trzeba udać się po poradę do lekarza. Przeprowadzi on dokładny wywiad, może zlecić dodatkowe badania w celu potwierdzenia lub wykluczenia innych czynników mogących powodować zaburzenia snu. Może też zasugerować wizytę u psychiatry i podjęcie specjalistycznej terapii.

Materiał promocyjny

  1. A. M. Fal i in., Charakterystyka choroby COVID-19, objawy oraz skutki zdrowotne. Rekomendacje i doświadczenia polskich klinicystów, Rada programowa „Nauka przeciw pandemii”, Warszawa, 5 maja 2021 r.
  2. M. Stelmach, Zmęczenie i zaburzenia snu częste u pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19, [online] https://www.termedia.pl/koronawirus/Zmeczenie-i-zaburzenia-snu-czeste-u-pacjentow-ktorzy-wyzdrowieli-z-COVID-19,47449.html [dostęp:] 29.08.2022.
  3. J. Heitzman, Postępowanie w przypadku bezsenności i zaburzeń snu, „Lekarz POZ” 3/2021.
  4. A. Kawalec, K. Pawlas, Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, „Probl Hig Epidemiol” 2013, 94(1): 1-5.
  5. ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci (Tekst mający znaczenie dla EOG) (Dz.U. L 136 z 25.5.2012, s. 1).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij