Pochwa po porodzie - wygląd i zmiany
Poród to duże przeżycie dla każdej kobiety. To przecież w jego wyniku kobieta zostaje matką, a to jest najwspanialsze uczucie na świecie. Jednak poród, poza tak wspaniałymi emocjami, dostarcza kobiecie również tych negatywnych emocji. Przede wszystkim jest on dla rodzącej bardzo stresujący - kobieta boi się, czy na pewno wszystko przebiegnie pomyślnie i czy maluch na pewno urodzi się zdrowy. Poza tym jest on także ogromnym wysiłkiem fizycznym dla każdej kobiety, która po jego zakończeniu czuje się bardzo zmęczona, czasami nawet wycieńczona. Kiedy opadną już te pierwsze, największe emocje związane z porodem, kobieta zaczyna się zastanawiać, czy w wyniku porodu nie ucierpi jej życie seksualne, bowiem poród jest przecież ogromnym obciążeniem dla pochwy każdej rodzącej kobiety.
Czy kobieta naprawdę musi się obawiać, że jej pochwa po porodzie przejdzie aż tak duże zmiany, że "zepsują" one udane do tej pory współżycie?
Pochwa przed i po porodzie - potencjalne problemy
Nie ma co ukrywać - stan i wygląd pochwy po porodzie zmienia się, jednak nie na tyle, aby uprawianie seksu przestało kobiecie sprawiać przyjemność.
Luźna pochwa po porodzie
Należy pamiętać o tym, że pochwa jest przewodem mięśniowo-błoniastym, który jest bardzo elastyczny i rozciągliwy. Dzięki tym właściwościom dziecko w czasie porodu będzie mogło się przez nią przecisnąć. Poza tym w okresie ciąży pochwa poddawana jest działaniu relaksyny i estrogenów, które dodatkowo ją rozluźniają i ułatwiają wydostanie się dziecka na zewnątrz z kanału rodnego. Pomimo znacznej zdolności pochwy do rozciągania, przechodzące przez nią dziecko jednak rozciąga ją naprawdę bardzo mocno. Może to niestety spowodować, że pochwa po porodzie według kobiety będzie luźniejsza niż wcześniej. Dodatkowo należy też pamiętać o tym, że na rozciągnięcie pochwy ma również wpływ długość trwania porodu i "wymiary" dziecka - im dłuższy poród i im większe dziecko, tym pochwa rozciąga się bardziej. Pomimo tego, iż na początku pochwa po porodzie jest luźniejsza, to po zakończeniu połogu, czyli po około 6-8 tygodniach, powinna ona osiągnąć swoje wcześniejsze rozmiary.
Ciasna pochwa po porodzie
Poród fizjologiczny - fazy, przebieg, czas trwania
Połóg – ile trwa? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety po porodzie?