Pochwa po porodzie – wygląd i zmiany
Anna Posmykiewicz

Pochwa po porodzie – wygląd i zmiany

Poród to duże przeżycie dla każdej kobiety. To przecież w jego wyniku kobieta zostaje matką, a to jest najwspanialsze uczucie na świecie. Jednak poród, poza tak wspaniałymi emocjami, dostarcza kobiecie również tych negatywnych emocji. Przede wszystkim jest on dla rodzącej bardzo stresujący - kobieta boi się, czy na pewno wszystko przebiegnie pomyślnie i czy maluch na pewno urodzi się zdrowy. Poza tym jest on także ogromnym wysiłkiem fizycznym dla każdej kobiety, która po jego zakończeniu czuje się bardzo zmęczona, czasami nawet wycieńczona. Kiedy opadną już te pierwsze, największe emocje związane z porodem, kobieta zaczyna się zastanawiać, czy w wyniku porodu nie ucierpi jej życie seksualne, bowiem poród jest przecież ogromnym obciążeniem dla pochwy każdej rodzącej kobiety.

Czy kobieta naprawdę musi się obawiać, że jej pochwa po porodzie przejdzie aż tak duże zmiany, że "zepsują" one udane do tej pory współżycie?

Stan pochwy po porodzie

Nie ma co ukrywać - stan i wygląd pochwy po porodzie zmienia się, jednak nie na tyle, aby uprawianie seksu przestało kobiecie sprawiać przyjemność. 

Należy pamiętać o tym, że pochwa jest przewodem mięśniowo-błoniastym, który jest bardzo elastyczny i rozciągliwy. Dzięki tym właściwościom dziecko w czasie porodu będzie mogło się przez nią przecisnąć. Poza tym w okresie ciąży pochwa poddawana jest działaniu relaksyny i estrogenów, które dodatkowo ją rozluźniają i ułatwiają wydostanie się dziecka na zewnątrz z kanału rodnego. Pomimo znacznej zdolności pochwy do rozciągania, przechodzące przez nią dziecko jednak rozciąga ją naprawdę bardzo mocno. Może to niestety spowodować, że pochwa po porodzie według kobiety będzie luźniejsza niż wcześniej. Dodatkowo należy też pamiętać o tym, że na rozciągnięcie pochwy ma również wpływ dlugość trwania porodu i "wymiary" dziecka - im dłuższy poród i im większe dziecko, tym pochwa rozciąga się bardziej. Pomimo tego, iż na początku pochwa po porodzie jest luźniejsza, to po zakończeniu połogu, czyli po około 6-8 tygodniach, powinna ona osiągnąć swoje wcześniejsze rozmiary. 

Zdarza się jednak też, że pochwa po porodzie pochwa wcale nie staje się luźniejsza, a wręcz przeciwnie - jest ciaśniejsza niż przed porodem. Ma to związek z nacinaniem i następczym szyciem krocza. Nacięcie krocza wykonywane jest bardzo często, zwykle u pierworódek i ma na celu zapobiec ewentualnemu jego pęknięciu, co mogłoby pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Po zszyciu krocza pochwa staje się czasami ciaśniejsza lub w ogóle nie zmienia swoich wymiarów. 

Wygląd pochwy po porodzie

Wygląd pochwy po porodzie też może się zmienić. Najczęściej jest to kształt, zwłaszcza, jeśli było nacięte i szyte krocze. Mogą być czasami obecne na niej zgrubienia, zdarzają się też siniaki, które zwykle szybko ustępują. Są to jednak zwykle tylko defekty kosmetyczne, a ostateczny wygląd pochwy po jakimś czasie od porodu wraca do normy. 
Widać zatem, że poród nie powinien wpłynąć na życie seksualne kobiety, bowiem pochwa po porodzie, pomimo tego, że początkowo jest zmieniona, z czasem wraca do normy. Zdarzają się oczywiście kobiety, u których w czasie porodu dojdzie do pęknięcia krocza czy do naprawdę nadmiernego rozciągnięcia pochwy - w tej sytuacji często zachodzi potrzeba specjalistycznej pomocy, są to jednak naprawdę rzadkie przypadki. Jeśli kobieta chce, aby pochwa po porodzie szybciej wróciła do swojej "formy" sprzed porodu, może też wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla. Ćwiczenia te polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na 8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu zaczynając od pięciu powtórzeń dochodząc aż do 25 w miarę wzmacniania się mięśni. Zdarzają się też kobiety, które po porodzie są bardzo niezadowolone, zwłaszcza z wyglądu swojej pochwy po porodzie i poddają się one zabiegom waginoplastyki. Jednak zabieg ten powinien być tak naprawdę przeznaczony dla kobiet mających problemy zdrowotne. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij