Seks po porodzie
Aleksandra Drechna-Musiałowicz

Seks po porodzie

Narodziny dziecka to przełomowy moment dla związku. Także w dziedzinie seksu. Para kochanków staje się nagle parą rodziców. Może to ich do siebie albo bardzo mocno zbliżyć, albo sprawić, że staną się dla siebie prawie obcymi ludźmi.

Jak długo po porodzie utrzymać wstrzemięźliwość płciową?

Bez względu na sposób porodu: drogami i siłami natury czy przez cięcie cesarskie, organizm kobiety potrzebuje czasu, aby  wrócić do stanu sprzed ciąży i porodu. Większość lekarzy zaleca, aby po porodzie wstrzymać się ze współżyciem przez około 4-6 tygodni. Czas ten pozwala na zamknięcie się szyjki macicy, zakończenie krwawienia poporodowego oraz zagojenie się ran i blizn. Bardzo istotnym czynnikiem jest stan psychiczny, który znacząco wpływa na gotowość kobiety do uprawiania miłości. Także w tej sytuacji partner powinien być wyrozumiały, gdyż w niektórych przypadkach może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Czy seks po porodzie boli?

Po porodzie pochwa kobiety może być sucha i bardzo tkliwa, jeśli w czasie porodu niezbędne było nacięcie krocza, to zabliźniające się rany dodatkowo utrudniają zbliżenie. Aby zmniejszyć kobiecy dyskomfort, należy kochać się powoli, prowadzić długą grę wstępną, a więc rozpocząć od przytulania się, całowania bądź masażu, stopniowo zwiększając intensywność stymulacji. Jeśli problem suchości pochwy utrzymuje się przez dłuższy czas można użyć żelów nawilżających. Początkowo należy wypróbować różne pozycje i pozwolić kobiecie kontrolować głębokość penetracji, tak aby znaleźć najbardziej dogodną dla niej pozycję. Mężczyzna powinien być bardzo wyrozumiały, czuły i traktować swoją partnerkę tak delikatnie , jakby odbywał z nią jej pierwszy w życiu stosunek. Jeśli mimo tego seks przysparza kobiecie ból, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni stan narządów rodnych.

Powiązane produkty

Czy odczucia są inne niż przed ciążą?

Seks po urodzeniu dziecka niewątpliwie ulega przemianie. Dotyczy to zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej. To zresztą zrozumiałe: dziecko powoduje zmianę nastawienia rodziców do życia, w tym także do łóżkowych igraszek. Modyfikacji ulega ich świadomość i spojrzenie na zbliżenie seksualne. Bezpośrednio po porodzie na kobietę działają inne niż wcześniej hormony. Nie jest wówczas nastawiona na silne przeżycia seksualne, ale raczej na bliskość i czułe pieszczoty. Jednym z najczęstszych następstw porodu jest także rozluźnienie mięśni pochwy (mięśnie Kegla), a to przekłada się zarówno na osłabienie doznań kobiety, jak i jej partnera. Aby mięśnie wróciły do stanu sprzed ciąży, warto je wzmacniać, najlepiej już od dnia porodu. Ćwiczenia polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza.

Czemu kobieta/mężczyzna nie ma ochoty na seks?

Narodziny dziecka to wielkie szczęście i błogosławieństwo dla młodych rodziców, ale również i duży stres. Psychologowie podkreślają, że jest to moment przełomowy dla związku. Także w dziedzinie seksu. Jest to okres kiedy partnerzy mogą się do siebie bardzo mocno zbliżyć lub stać się dla  siebie prawie że obcymi ludźmi.

Nagle z pary kochanków stają się parą rodziców- zmienia się więc cały otaczający świat, pojawiają się zupełnie inne problemy, zmieniają się priorytety, również postrzeganie wzajemne małżonków. Zwykle musi minąć trochę czasu, zanim rodzice nauczą się oddzielać te dwie role - z jednej strony bycia matką czy ojcem, a z drugiej - żoną lub mężem prowadzącymi aktywne życie seksualne. Nie zawsze ponowne wejście w świat seksu odbywa się gładko i szybko. Stoją za tym zarówno przyczyny hormonalne, jak i psychologiczne.

Jednym z powodów, dla którego kobieta nie ma ochoty na seks, może być uwalnianie przez jej organizm ogromnej ilość oksytocyny, nazywanej też hormonem więzi. Niektórzy psychologowie twierdzą, że to właśnie ona przestawia mamy na emocje, na spokój, bezpieczeństwo. Tę psychiczną zmianę matki widać podczas bardzo bliskich, intymnych wręcz kontaktów z dzieckiem. Seksualne wyciszenie kobiety trwa mniej więcej przez cały okres karmienia piersią, a czasami nawet dłużej.

Inną przyczyną jest brak pewności siebie. Wiele kobiet wstydzi się, że kiedy staną nago przed partnerem, on dostrzeże  rozstępy, obwisłą skórę na brzuchu i inne niedoskonałości, a to powoduje że czują się nieatrakcyjne i nie chcą zbliżeń właśnie z tego powodu. Odczuwają skrępowanie własnym ciałem, tracą pewność siebie w sytuacjach intymnych, obawiają się, że nie są już tak samo pociągające w oczach męża. Trzeba pamiętać, że kobieta po porodzie nie od razu wraca do dawnej sylwetki i formy, i to właśnie mąż powinien utwierdzać żonę, że się myli i że wciąż jest dla niego atrakcyjna. W tej sytuacji kobiety powinny zadać sobie trud i dbać o siebie: ćwiczyć, chodzić na spacery. Pielęgnacja jest ważna nie tylko ze względu na poprawę wyglądu, ale także dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Kolejna bariera, jaka może pojawić się między małżonkami, to strach przed następną ciążą. Kobieta, umęczona porodem i opieką nad dzieckiem, może unikać zbliżeń, podświadomie obawiając się, że znów zajdzie w ciążę.

Poród i opieka nad małym dzieckiem są niezwykle męczące. Jeśli partner angażuje się w te sprawy i dzieli obowiązki z żoną, z pewnością wie, co to zarwane noce, ciągłe niedospanie, brak chwili dla siebie. Jeśli jednak sprawy opieki nad dzieckiem pozostawia swojej partnerce, może nie rozumieć, czym ona właściwie jest tak zmęczona. Wydaje mu się, że nie ma powodu do wyczerpania, będąc przez cały dzień w domu z dzieckiem. A odmowę intymnych kontaktów  traktuje jako wykręty lub odrzucenie. To poczucie może się dodatkowo pogłębić,  jeśli dziecko zaczyna sypiać w łóżku rodziców, a tata na kanapie w innym pokoju. Istnieją pary, którym takie oddalenie w niczym nie przeszkadza - uprawiają seks o innych porach, niekoniecznie w nocy, a także w innych miejscach niż sypialnia.

Część mężczyzn, będących przy narodzinach dziecka jest przejęta tym co zobaczyli. Niektórzy czują się winni, tego, że to przez nich ich partnerka musiała tyle cierpieć i nie myślą o seksie. Najczęściej jest to etap przemijający, ale w wyjątkowych przypadkach potrzebna jest pomoc specjalisty.

Brak chęci na seks może być również spowodowany depresją poporodową, a w takiej sytuacji niezbędne jest szczególne zaangażowanie partnera w opiekę nad maluszkiem a kobiecie często także pomoc lekarza. 

Jak zwiększyć ochotę na seks?

Jeśli kobieta decyduje się na seks, bo czuje, że musi się sprawdzić, albo z obawy, że długa abstynencja niecierpliwi jej partnera – to z pewnością seks nie będzie udany, zwłaszcza dla niej. Nie  należy spieszyć się, a wręcz odwrotnie, dać sobie czas na poznanie sie na nowo, gdyż ciąża i pojawienie się na świecie dziecka zmienia oboje partnerów.

Często młodzi rodzice, w niedługim czasie po porodzie, przekazują maluszka w ręce babci i decydują się na szybki powrót do dawnego trybu życia. Wybierają się na romantyczną, małżeńską randkę, myśląc, że w ten sposób uda im się odbudować miłosne napięcie. Dla taty może jest to dobre rozwiązanie, ale na pewno nie dla świeżo upieczonej mamy. Jeżeli kobieta jest niewyspana i przejęta swym macierzyństwem, to nawet gdy już pójdzie na tę kolację, będzie tam siedziała jak na szpilkach i co chwilę dzwoniła, aby dowiedzieć się co się dzieje z jej maleństwem. Dodatkowo brak komfortu związany z cieknącym mlekiem z piersi, większymi rozmiarami swojego ciała, zbyt ciasną sukienką, nie pozwoli młodej mamie cieszy się wyjściem z partnerem.

Lepiej nie robić nic na siłę, poczekać trochę i gdy kobieta wróci do formy zacząć na nowo odkrywać uroki wspólnych romantycznych wyjść, kolacji przy świecach i wieczorów pełnych seksualnych uniesień. Tymczasem można na nowo odkryć urok wieczorów spędzanych sam na sam w domu. Można położyć dziecko spać, wziąć wspólną kąpiel, przygotować dobrą kolację, nakryć pięknie stół i zapalić świece, a nawet otworzyć butelkę wina i cieszyć się sobą i wspólnym spędzaniem czasu.

Aby kobieta na nowo poczuła się atrakcyjna kobietą i kochanką musi się zdrowo odżywiać, pić dużo płynów i doceniać nawet najmniejsze pozytywne zmiany w swoim wyglądzie. Musi również zadbać o aktywność psychiczną w okresie codziennej rutyny, odpoczywać w każdej wolnej chwili i poświęcać trochę czasu wyłącznie dla Ciebie -  pójść do fryzjera, na zakupy, na plotki do koleżanki. To spowoduje, że poczuje się lepiej, bo ciągłe przebywanie z dzieckiem, bez chwili wytchnienia nawet przy największej matczynej miłości i uwielbieniu może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Ale aby to było możliwe potrzebne jest zaangażowanie partnera. Mężczyzna, który odciąża żonę w opiece nad maleństwem, przejmuje część jej obowiązków, sprawia, że ona szybciej dochodzi do siebie. Jest bardziej wypoczęta, zadbana, zadowolona z życia, ma czas na drobne przyjemności, na zrobienie rzeczy które lubi. Ma nie tylko więcej czasu dla męża, ale i więcej ochoty na łóżkowe igraszki.

Wielu rodziców traci ochotę na seks gdy pomyśli, że dziecko mogłoby ich zobaczyć lub usłyszeć. Warto więc zrobić wszystko, by tak się nie stało, ale nie rezygnować z seksu. Można przeznaczyć dla dziecka osobny pokój, albo wydzielić ze swojego część oddzieloną regałem lub półką z książkami.

Od czasu do czasu, gdy kobieta poczuje się już na siłach warto wyjść do kina, na kolację albo jeśli jest taka możliwość, wyjechać na weekend tylko we dwoje, a do opieki nad dzieckiem zaangażować dziadków lub opiekunkę. Będzie to okazja, żeby odpocząć i poczuć się (chociaż na chwilę) jak dawniej, przed pojawieniem się ukochanego maleństwa. Jest to niezbędne do zrozumienia siebie nawzajem.

Nie można zamykać się w sobie i oczekiwać, że partner domyśli się, co jest przyczyną gorszego humoru. Trzeba w jasny sposób komunikować swoje potrzeby, zastrzeżenia. Żona może być na tyle pochłonięta opieką nad malutkim dzieckiem, że nie zauważy, że mąż czuje się niepotrzebny, niezauważalny. W takiej sytuacji zamiast się obrażać, złościć, należy z nią o tym porozmawiać.

Pojawienie się dziecka wymusza pewne zmiany w stylu życia. Nie należy jednak zamykać się w swoim świecie. Wyjście poza obszar własnego mieszkania zmusza kobietę do dbania o siebie oraz mobilizuje, by bardziej zabiegać o swego partnera, budzi się w niej zazdrość która, jeśli nie jest zbyt silna, może korzystnie wpłynąć na relacje partnerskie. W towarzystwie można bowiem znaleźć konkurentów i konkurentki, którzy z zachwytem patrzą na partnera, w domu zaś małżonkowie przyzwyczajają się do siebie, oczywiste jest, że są razem i nie ma nikogo kto mógłby to zmienić, a to rozleniwia. Z podobnych względów powrót kobiety do pracy po urlopie macierzyńskim, jeśli ona tego chce, nie musi być wcale złym rozwiązaniem. Żona, która realizuje się zawodowo, czuje się kobietą niezależną i atrakcyjną, o którą warto zabiegać.

Konieczne jest wzajemne podkreślanie, że małżonkowie są dla siebie ciągle atrakcyjni.  Duża porcja komplementów należy się zwłaszcza kobiecie, która, może nie do końca akceptować swoje ciało po ciąży i być pełna obaw co do akceptacji partnera. Jeśli jednak zauważa ona u siebie pewne mankamenty powinna starać się je zniwelować poprzez odpowiednią dietę czy ćwiczenia. Nie może wymagać fałszywych deklaracji od wszystkich wokół, jak dobrze wygląda, albo tłumaczyć się, że urodziła dziecko i teraz już ma prawo być nieco pulchniejsza. Mężczyźnie również potrzebne jest dowartościowanie, potwierdzenie tego, jak dobrze się spisuje w nowej roli, jak nieodzowna jest jego pomoc - nic tak nie uskrzydla jak świadomość, że żona nadal go podziwia i potrzebuje.

A może lepiej zrezygnować z seksu po porodzie?

Jeśli tylko nie ma lekarskich przeciwwskazań, nie należy rezygnować z uprawiania miłości fizycznej. Seksem można się cieszyć do późnej starości, a wiele kobiet bardzo docenia to, co dzieje się w tej sferze właśnie w dojrzałym wieku. A jeśli rodzice zrezygnują z niego po porodzie, może okazać się, że oddalą się od siebie na tyle, że już nie będą wiedzieli jak do niego wrócić. Po drugie, rezygnacja z seksu to dobrowolne wyrzekanie się nie tylko fizycznej przyjemności, ale też przede wszystkim bliskości między partnerami. Niepielęgnowana bliskość między rodzicami dziecka po prostu znika, staja się dla siebie obcy, przestają się rozumieć, a ciało tęskni za dotykiem, pieszczotami, pocałunkami, przytulaniem, czułością i seksem.

Co sprawia, że seks po porodzie może być nieprzyjemny i jak sobie z tym radzić?

Ciąża, poród i opieka nad dzieckiem przysparza wielu problemów, czynników mogących powodować zmniejszenie ochoty na seks. Poniżej omówione zostaną niektóre z nich oraz proste rady, co zrobić, aby je wyeliminować.

Gojenie się ran po nacięciu krocza może powodować znaczny dyskomfort, który  trwać może nawet do 4 tygodni. Aby zmniejszyć te dolegliwości można stosować ciepłe kąpiele, unikać penetracji do czasu całkowitego wygojenia się ran oraz stosować pozycje miłosne nie powodujące napięcia w miejscu nacięcia.

Zmiany hormonalne są często przyczyną suchości pochwy, która może powodować bolesne stosunki (zwykle zmniejsza się po ok 2 miesiącach po porodzie). Mogą one skutkować obniżeniem zainteresowania seksualnego nawet przez kilka miesięcy po porodzie.  Aby zmniejszyć te dolegliwości można wydłużyć okres gry wstępnej przed penetracją oraz  stosować lubrykanty, które ułatwią stosunek.

Zmiany w obrębie piersi przyczyniają się do wzmożonej tkliwości brodawek sutkowych, powodując, że ich dotykanie przez partnera może być irytujące. U matek karmiących podniecenie seksualne może skutkować wyciekiem mleka z piersi, co powoduje  skrępowanie u obojga małżonków. Aby zmniejszyć te dolegliwości, należy stymulować piersi na tyle delikatnie, aby kobieta czuła się komfortowo.

Po porodzie także napięcie mięśni pochwy w trakcie stosunku ulega osłabieniu. Aby to zmienić należy ćwiczyć mięśnie Kegla. Są one niezauważalne dla otoczenia, więc można je wykonywać w każdym miejscu. Polegają one na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza.

Konieczność opieki nad dzieckiem może zmniejszyć zainteresowanie seksem. Jeśli jest możliwość należy jak najwięcej odpoczywać oraz planować i spędzać od czasu do czasu chwile sam na sam. Zmęczenie jednak nie może stać się wymówką. Nie warto użalać się nad sobą i wzbudzać poczucie winy u partnera. Lepiej przyznać się do gorszej formy i zaproponować podział domowych obowiązków między dwoje partnerów. U mężczyzn zmęczenie częściej przejawia się podenerwowaniem i napięciem. Trzeba w takiej sytuacji znaleźć rozwiązanie dobre dla obojga rodziców. Może rozważyć miłość fizyczną rano, zanim codzienne obowiązki pozbawią rodziców chęci i ochoty na seks. Można wówczas nakarmić dziecko i wykorzystać czas jego drzemki dla siebie.

Czy jest coś czego należy unikać w czasie seksu?

Przez kilka pierwszych miesięcy po porodzie należy zrezygnować z seksu oralnego w wariancie, w którym partner jest stroną aktywną. W tym okresie jest on niebezpieczny ze względu na zwiększone prawdopobieństwo infekcji w obrębie pochwy lub macicy oraz zatoru powietrznego. Jest to na tyle groźne powikłanie ponieważ może doprowadzić nawet do śmierci. Powietrze bardzo łatwo może dostać się do naczyń krwionośnych  w obrębie świeżej rany. Problemy takie pojawiają się gdy mężczyźni w czasie seksu oralnego przypadkowo wprowadzą powietrze do pochwy.

Czy po porodzie można dotykać, pieścić piersi partnerki?

Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, jeśli kobieta to akceptuje i daje jej to przyjemność.  Powodami, dla których należy z tego zrezygnować są jakiekolwiek dolegliwości ze strony piersi jak ropień, pęknięcie brodawki. 

Czy to prawda, że karmienie piersią stanowi dobrą metodę antykoncepcyjną?

Prolaktyna (hormon laktotropowy) odpowiedzialna za wytwarzanie mleka przez organizm kobiety, której poziom w trakcie ciąży wzrasta. Dzięki temu gruczoły mleczne rozwijają się, a po urodzeniu dziecka wytwarzają pokarm dla maluszka. Hormon ten hamuje produkcję hormonów płciowych odpowiedzialnych za dojrzewanie komórki jajowej i jajeczkowanie. Z tego powodu kobieta karmiąca nie ma typowych cykli owulacyjnych, a miesiączka pojawia się u niej później. Jednak ten mechanizm działania prolaktyny nie jest precyzyjny i nie wyklucza zajścia w ciążę. Wśród czynników, które mogą zaburzyć antykoncepcyjne właściwości prolaktyny są: stan zdrowia kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki hormonalnej, sposób odżywiania i indywidualne predyspozycje. Jeśli zatem kobieta stosuje karmienie pełne, jest zdrowa i nie przyjmuje żadnych leków, w ciągu pierwszych 4–5 miesięcy ma bardzo małe szanse na zajście w ciążę. Oczywiście w przypadku pełnego karmienia muszą być spełnione poniższe warunki:

  • kobieta karmi wyłącznie piersią, bez dokarmiania i podawania dodatkowych płynów,
  • dziecko jest przystawiane do piersi co najmniej 5-6 razy na dobę,
  • łączny czas karmienia wynosi co najmniej 100 minut na dobę,
  • przerwy między karmieniem nie są dłuższe niż 6-7 godzin, także nocą.

Aby wiedzieć czy w okresie po porodzie pojawiają się dni płodne kobieta powinna prowadzić dokładną obserwację swojego ciała (obserwacja śluzu, pomiar temperatury). U kobiet, które nie karmią piersią lub wcześnie włączyły karmienie mieszane okres niepłodności trwa krócej, zwykle do trzech miesięcy po porodzie.

Jak postępować, aby po porodzie nie pojawiały się problemy z seksem, jak budować bliskość między partnerami?

Nie wolno zostawiać tego problemu i czekać, aż się sam naprawi. Warto dbać o związek nie tylko dla seksu i zadowolenia partnerów, ale pamiętajmy, że szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko.

Problemów tych można uniknąć w prosty sposób, jednak  wymaga to zmiany nastawienia obojga partnerów. Nie ma innego sposobu na taką sytuację jak cierpliwość mężczyzny i szczerość i otwartość kobiety. Bardzo ważny jest już okres oczekiwania na dziecko. Jest to dobry moment na poeksperymentowanie w łóżku i na wprowadzanie nowych form kontaktów seksualnych. Mężczyzna musi wiedzieć i pamiętać o tym, że brak ochoty na stosunek dopochwowy wcale nie musi oznaczać niechęci do intymności. Ale żeby młoda mama nabrała ochoty na wieczorne igraszki, partner musi zrobić wszystko, by poczuła się ona przez niego akceptowana.

Zmęczenie nie będzie tak doskwierać, jeśli rodzice będą sobie pomagać, to pozwoli im lepiej się zrozumieć. A o wiele lepiej przemęczyć się  razem, we dwójkę, niż pozwolić jednej bądź drugiej babci zaprowadzić nowe porządki w rodzinie i decydować o wychowaniu dziecka. Nawet jeśli będzie to oznaczało, że każdego wieczoru oboje rodziców będzie marzyło jedynie o zanurzeniu głowy w poduszce. Ostatecznie, lepiej popłakać się ze zmęczenia i położyć nago spać, ale we dwoje – to zbliża partnerów, bo wiedzą, że mogą na siebie liczyć i że przechodzą ten etap razem.
Kobieta musi, akceptować siebie i swój wygląd, zanim wróci do formy. Podobnie partner, powinien  zdawać sobie sprawę z tego, że zmiany w kobiecym ciele są związane z tym, że urodziła ona ich wspólne dziecko i nie wymagać od partnerki szybkiej poprawy wyglądu – to nie takie proste. Budowanie takiej relacji to ciężka praca, wymagająca wielu wyrzeczeń, ale na dłuższą metę wysiłek się opłaca: pewnego dnia kobieta zapragnie czegoś więcej niż przytulanie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zespół Aspergera – objawy, diagnoza u dzieci i dorosłych. Zaburzenie ze spektrum autyzmu

    Zespół Aspergera to zaburzenie neurorozwojowe nazywane potocznie łagodniejszą formą autyzmu. Zgodnie ze statystykami dotyczy nawet 4% osób na świecie, a jego objawy mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku. Jak objawia się zespół Aspergera u dzieci i dorosłych? Jakiego wsparcia potrzebują osoby z tym zaburzeniem?

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ono bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Katar u dziecka – jak pomóc dziecku z katarem? Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

    Katar to częsta dolegliwość, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się występowaniem wydzieliny w nosie oraz uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe oraz alergie. Przewlekły katar u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobory odporności czy mukowiscydoza. Podpowiadamy, co warto stosować na katar u dziecka.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Sposoby na wzmocnienie odporności dziecka – szczepienia, hartowanie, suplementacja

    Wzmocnienie odporności dziecka jest często wyzwaniem dla rodziców. Muszą oni zadbać nie tylko o dietę, ale także o odpowiednią ilość snu czy dopilnowanie kalendarza szczepień. Wszystkie działania, które podejmują powinny być z pewnością okraszone zdrowym rozsądkiem. Jak go zachować i nie zaszkodzić dziecku, chcąc uodpornić je na wszelkie choroby? Czy jest to w ogóle możliwe?

  • Jak uniknąć wad zgryzu u dzieci? Dobre nawyki

    Chociaż blisko 90 procent dzieci w wieku szkolnym ma mniejsze lub większe wady zgryzu, to tylko 10–15 procent z nich boryka się z zaawansowanymi problemami w tej sferze, które wymagają leczenia. Większość pacjentów poddaje się działaniom korekcyjnym ze względu na defekt kosmetyczny, a nie z powodu dolegliwości zdrowotnych.

  • Wyprawka dla noworodka z apteki – co kupić? O czym pamiętać?

    Zbliżający się poród niesie sporo emocji dla obojga rodziców. Przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny, warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne produkty, które będą potrzebne od pierwszych dni życia dziecka. Wcześniej przygotowana lista, a następnie zakupienie wyprawki dla noworodka przed jego narodzinami ograniczy zbędny stres po narodzinach dziecka oraz doda rodzicom pewności, że są w pełni przygotowani na przyjście dziecka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.