Wizyta patronażowa położnej po porodzie
Anna Posmykiewicz

Wizyta patronażowa położnej po porodzie

Każda świeżo upieczona mama, kiedy po porodzie wraca w końcu z maleństwem do domu, czuje się nieco zagubiona. Przez jej głowę przebiega tysiąc różnych myśli: czy sobie poradzi z zajmowaniem się noworodkiem, czy będzie umiała go nakarmić i przewinąć, jak kapać i pielęgnować skórę maleństwa.

Takich pytań jest zdecydowanie więcej. Jest to całkowicie normalne, że młoda mama martwi się, jak da sobie radę - jest przecież w całkiem nowej sytuacji, a to ona będzie spędzała z dzieckiem najwięcej czasu i to ona będzie musiała podołać wszystkim nowym obowiązkom dnia codziennego. Dlatego też, aby choć trochę uspokoić młodą mamę i odpowiedzieć na najważniejsze jej pytania oraz pokazać, jak codziennie pielęgnować maleństwo, po porodzie do domu zawita położna na wizytę patronażowa.  

Jak umówić się na patronaż położnej? 

Wizyta patronażowa położnej odbywa się już wtedy, kiedy mama z maleństwem wróci ze szpitala do domu. Jeszcze w czasie pobytu w szpitalu każda mama musi wypełnić deklaracje, w której wskaże przychodnie POZ, do której chce należeć z maluszkiem. Szpital ma obowiązek wysłać zgłoszenie i kartę szczepień dziecka ze szpitala do wybranej poradni. Po powrocie ze szpitala do domu wystarczy zadzwonić do poradni i umówić się na patronaż położnej. W niektórych miastach mama może wybrać sobie położną jeszcze przed terminem porodu i wtedy pierwsze spotkania z nią odbywają się jeszcze wtedy, kiedy kobieta jest w ciąży.  

Wizyta położnej po porodzie zwykle odbywa się już następnego dnia po uzyskaniu informacji, że mama z dzieckiem są już w domu. Położna odwiedza maleństwo i mamę sześć razy w przeciągu sześciu tygodni. Czasami zdarza się, zazwyczaj wtedy, kiedy kobieta została mamą po raz kolejny i ma doświadczenie w zajmowaniu się noworodkiem, że ilość wizyt patronażowych położnej jest mniejsza - mama z położną po prostu ustalają to miedzy sobą. Należy pamiętać o tym, że wizyta patronażowa położnej jest obowiązkowa. Nie ma możliwości zrezygnowania z niej. Jeśli rodzice odmówią położnej takiej wizyty, wtedy poradnia może zgłosić taki incydent np. do opieki społecznej, bowiem w takiej sytuacji zachodzi podejrzenie, że coś złego może dziać się z dzieckiem.  

Czy do wizyty patronażowej położnej należy się jakość specjalnie przygotować? 

Do wizyty położnej po porodzie nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy mieć na wierzchu wypisy ze szpitala, zarówno swój, jak i maluszka, jak również książeczkę zdrowia dziecka, w której również zawarte są najważniejsze informacje dotyczące zdrowia dziecka w czasie pobytu w szpitalu.  

Polecane dla Ciebie

Jak wygląda wizyta patronażowa położnej? 

W czasie wizyty patronażowej położna w pierwszej kolejności zwykle chce zapoznać się z dokumentami dziecka i matki ze szpitala. Następnie położna będzie chciała ocenić stan zdrowia zarówno matki, jak i maluszka. Położna zatem powinna zbadać matkę. Jeśli kobieta rodziła drogą naturalną, położna musi ocenić, jak goi się krocze, jak również stwierdzić czy macica obkurcza się prawidłowo oraz czy krwawienie połogowe również jest w granicach normy. Jeśli natomiast kobieta rodziła drogą cięcia cesarskiego, położna na pewno obejrzy ranę, oceni czy nie doszło do jej stanu zapalnego i powie, jak należy dalej ją pielęgnować. Ponadto, położna zbada też piersi kobiety, oceni czy nie doszło w nich do zastoju pokarmu. Po badaniu matki nadchodzi czas na badanie maluszka. Dlatego też położna poprosi mamę, aby rozebrała dziecko do pieluszki. W pierwszej kolejności położna obejrzy skórę dziecka, oceni czy nie ma żółtaczki oraz czy nie doszło do powstania jakiejś wysypki. Następnie położna sprawdzi ciemiączka oraz dokładnie obejrzy kikut pępowiny - oceni czy goi się on prawidłowo oraz powie, jak należy go dalej pielęgnować oraz jak pielęgnować pępek, kiedy kikut już odpadnie. Położna oceni też rozwój psychomotoryczny dziecka oraz jego odruchy neurologiczne.

Jeśli kobieta karmi maleństwo piersią, zostanie też poproszona o przystawienie malucha do piersi, aby położna oceniła, czy dziecko do karmienia jest trzymane w prawidłowy sposób oraz czy ssanie mleka odbywa się prawidłowo.

Ponadto, w czasie wizyty patronażowej położna pokaże mamie, w jaki sposób najlepiej i najbezpieczniej jest kąpać maluszka, jak również, jeśli mama ma wątpliwości, w jaki sposób przewijać czy ubierać dziecko, położna bardzo chętnie wszystko jej pokaże i wytłumaczy.

Należy pamiętać o tym, że w czasie wizyty patronażowej ojciec dziecka może być również obecny - dzięki temu on także uzyska większą ilość informacji na temat zajmowania się noworodkiem. 

O co najlepiej zapytać położną w czasie wizyty patronażowej? 

Tak naprawdę w czasie wizyty patronażowej  położnej po porodzie można pytać  ja o wszystko - jeśli tylko mama ma jakiekolwiek wątpliwości na jakikolwiek temat dotyczący dziecka, położna bardzo chętnie wszystko wytłumaczy i wyjaśni. O czym jednak trzeba pamiętać koniecznie? Przede wszystkim warto zapytać położną o informacje dotyczące szczepień ochronnych, zarówno tych obowiązkowych, jak i tych dodatkowych. Więcej informacji w późniejszym czasie udzieli jeszcze lekarz pediatra w poradni, jednak położna nakreśli już wcześniej ogólny zarys tego, jak będą wyglądać szczepienia, opowie też o ich skuteczności i ewentualnych odczynach niepożądanych. Ponadto, zawsze warto zapytać położna odnośnie tego, kiedy można zacząć wychodzić z maluszkiem na dwór oraz jak ubierać  dziecko w domu i na spacer. Dodatkowo, jeśli mamy problem z karmieniem, położna zawsze pokaże, jak trzymać maluszka do karmienia, jak podać mu pierś lub butelkę oraz w jaki sposób nosić dziecko, aby odbiło mu się po karmieniu. W czasie wizyty patronażowej  warto również zapytać położna o metody radzenia sobie u maluszka z kolkami, które są przecież niestety bardzo częstym problemem u najmłodszych dzieci. Warto też dowiedzieć się, w jaki sposób zapobiegać i radzić sobie z odparzeniami na pupie dziecka oraz w jaki sposób pielęgnować skórę dziecka. Położna wyjaśni również, jak poradzić sobie z ewentualna ciemieniuchą. Ponadto warto też poprosić położną, aby pokazała nam ćwiczenia, które można wykonywać w krótkim czasie po porodzie, a które szybciej pozwolą wrócić do formy sprzed ciąży i porodu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij