Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?
Katarzyna Gmachowska

Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

Narodziny dziecka są niezwykłym wydarzeniem, które stawia przed rodzicem sporo wyzwań dotyczących pielęgnacji, karmienia oraz opieki nad nowym członkiem rodziny. Wizyta patronażowa położnej oraz lekarza pediatry ma za zadanie wsparcie rodziców oraz ocenę rozwoju dziecka, zwłaszcza efektywności karmienia, przybierania na wadze, objawów żółtaczki czy obecności cech infekcji. Podczas wizyty patronażowej lekarz omawia także z rodzicami szczepienia ochronne dziecka.  

Wizyta patronażowa pediatry – co to takiego? Na czym polega? Dlaczego jest ważna? 

Wizyta patronażowa lekarza pediatry u noworodka powinna odbyć się u każdego dziecka w czasie 1–4 tygodni po urodzeniu, natomiast wizyta patronażowa położnej odbywa się zazwyczaj już w pierwszych dniach życia dziecka w domu. Wizyta patronażowa ma za zadanie ocenę rozwoju i adaptacji noworodka, a także wsparcie rodziców w zakresie pielęgnacji, karmienia i rozwoju dziecka. Podczas wizyty patronażowej lekarz omawia z rodzicami proponowane plany szczepienia dziecka.  

Wizytę patronażową lekarza pediatry rodzice umawiają po wyjściu ze szpitala, po uprzednim wypełnieniu w trakcie pobytu w oddziale noworodkowym formularza dotyczącego wyboru placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz zgłoszeniu urodzenia dziecka w wybranej przez nich przychodni. Wizyta patronażowa może odbyć się w domu dziecka lub w przychodni.  

Nieodzownym etapem wizyty patronażowej jest wnikliwe badanie fizykalne noworodka, które pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości stanu zdrowia dziecka i jego rozwoju.   

Wizyta patronażowa lekarza pediatry – etapy 

Podczas wizyty patronażowej niezbędne jest pokazanie lekarzowi wypisu dziecka z oddziału noworodkowego oraz książeczki zdrowia dziecka. Lekarz zaznajamia się z dokumentacją okołoporodową dziecka, dlatego warto przed wizytą pediatry przygotować wspomniane dokumenty.

W trakcie  wizyty patronażowej lekarz dokonuje oceny: 

  1. Zachowania i rozwoju noworodka (ocena rytmu snu i czuwania, przybierania masy ciała, efektywności karmienia, identyfikacja ewentualnych trudności w karmieniu, oddawania stolca u dziecka, ulewania, obecność cech infekcji oraz nasilenia żółtaczki). 
  2. Parametrów fizycznych dziecka – pomiar masy ciała w stosunku do masy urodzeniowej, wielkość ciemiączka przedniego i tylnego, obwodu głowy, lekarz dokonuje także oceny stawów biodrowych noworodka.  
  3. Stanu neurologicznego dziecka, w tym odruchów noworodkowych, ocenę napięcia mięśniowego, odruchu ssania, narządu wzroku i słuchu.  
  4. Fizykalnej dziecka, w tym osłuchiwanie serca i płuc, badanie palpacyjne brzuszka, ocenę ewentualnych przepuklin, oglądanie okolicy pieluszkowej – ocena prawidłowości narządów płciowych, obecność zmian skórnych, w tym odparzeń skóry i błon śluzowych). 
  5. Stanu emocjonalnego rodziny po narodzinach dziecka (np. cechy depresji poporodowej u matki).
Ważnym elementem wizyty patronażowej pediatry jest omówienie programu szczepień ochronnych, obowiązkowych i zalecanych. Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne i zostały ujęte w Programie Szczepień Ochronnych, natomiast szczepienia zalecane są dodatkowo płatne, jednakże są bardzo ważne dla zdrowia noworodka.  

Sprawdź kalendarz szczepień na DOZ.pl.

Podczas wizyty patronażowej lekarz dokonuje wpisu do Książeczki Zdrowia Dziecka, zapisując wszystkie wyniki badania fizykalnego dziecka, co jest bardzo ważne do kolejnych bilansów zdrowia dziecka.  

Polecane dla Ciebie

Wizyta patronażowa pediatry u noworodka – wskazówki dla rodziców 

  1. Wizytę patronażową lekarza i położnej należy umówić po wypisie dziecka ze szpitala, po wcześniejszym zgłoszeniu urodzenia dziecka do wybranej przez rodzica przychodni POZ (należy wypełnić deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki oraz położnej – deklarację można wypełnić w formie papierowej lub elektronicznej).  
  2. Wizyta patronażowa położnej i lekarza pediatry są doskonałą okazją do zadawania pytań odnośnie pielęgnacji, rozwoju i karmienia dziecka. Personel medyczny postara się rozwiać wątpliwości rodziców w nowej dla nich sytuacji życiowej.  
  3. Warto podczas wizyty pokazać proces karmienia dziecka, w ten sposób można uzyskać praktyczne wskazówki dotyczące laktacji i karmienia noworodka. W przypadku problemów z karmieniem i laktacją matka może zostać skierowana do poradni laktacyjnej.  
  4. Podczas wizyty patronażowej rodzicom zostanie udzielony instruktarz dalszej opieki nad noworodkiem, podawania witamin (D i K), pielęgnacji noworodka, sposobu kąpieli i pielęgnacji pępka. 
  5. Warto omówić z lekarzem temat szczepień ochronnych, zarówno tych obowiązkowych, jak i zalecanych.  
  1. A. Oblacińska, M. Jodkowska, ABC badań bilansowych w pediatrii. Zasady przeprowadzania wizyt i porad patronażowych u dzieci w 1. miesiącu życia, „lekarz.mp.pl” [online] https://lekarz.mp.pl/pediatria/praktyka-kliniczna/badania-bilansowe/101231,abc-badan-bilansowych-w-pediatrii-zasady-przeprowadzania-wizyt-i-porad-patronazowych-u-dzieci-w-1-miesiacu-zycia, [dostęp:] 15.08.21 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rozwój wcześniaka – jak wygląda? Na co należy zwrócić uwagę?

    Wcześniak jest dzieckiem, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Objawy wcześniactwa związane są przede wszystkim z niewystarczającym rozwinięciem układu oddechowego i problemami z wymianą gazową od pierwszych chwil życia. Dzieci urodzone przedwcześnie są grupą niezwykle heterogenną. Kilogramowy wcześniak zmagać się będzie najczęściej z innymi problemami niż noworodek, któremu do akceptowalnej wagi – 2500 g – zabrakło kilkudziesięciu gramów. Jak wygląda prawidłowy rozwój wcześniaka? Na jakie niepokojące objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij