Poród fizjologiczny - fazy, przebieg, czas trwania
Anna Posmykiewicz

Poród fizjologiczny - fazy, przebieg, czas trwania

Wreszcie, po 9 miesiącach przeżyć związanych z ciążą, nadchodzi ten moment. Moment wyczekiwany i upragniony. Jednak jest on też związany ze strachem o to, czy wszystko potoczy się „zgodnie z planem”, czy wszystko będzie w porządku, czy naprawdę będzie bardzo bolało, czy wszystko się uda. Ten moment to oczywiście poród.

Najlepiej, kiedy rzeczywiście pierwsze oznaki zbliżającego się porodu pojawiają się w wyznaczonym terminie. Wtedy zarówno kobieta, jak i jej partner, są przygotowani i w miarę spokojnie są w stanie pojechać do szpitala. Większe emocje pojawiają się wówczas, kiedy dziecko chce przyjść na świat trochę szybciej, kiedy rodzice do końca się tego nie spodziewają. Wtedy emocje sięgają zenitu i przyszli rodzice denerwują się podwójnie. Ważne jest wtedy, aby myśleć rozsądnie - przecież to, że dziecko ma ochotę przyjść na świat kilka dni wcześniej to nie powód do zmartwienia. Należy cieszyć się, że za chwilę pojawi się na świecie nowy członek rodziny.

Jakie są objawy nadchodzącego porodu?

Te, które są zauważane przez kobietę, to:

 • Obniżenie się dna macicy

Ma to miejsce już na 2-3 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Związane jest to ze zstępowaniem główki płodu do kanału rodnego. Ciężarna sama zauważa, że „brzuch jest niżej położony”. Z tego powodu, zaczyna się jej łatwiej oddychać, ma mniejszy ucisk na żołądek, co z kolei zmniejsza przykrą ciążową dolegliwość, jaką jest zgaga. Zaczynają natomiast pojawiać się inne objawy, głównie częstsze oddawanie moczu, co związane jest z większym uciskiem na pęcherz moczowy, jak również zaparcia stolca.

 • Ból pleców i ud

Kilka dni przed porodem ciężarna można odczuwać (zwłaszcza w nocy) rozpierający ból okolicy krzyżowej na plecach, który promieniuje do pachwin oraz ud. Związane jest to z uciskiem główki dziecka na nerwy zaopatrujące te okolice.

 • Odejście śluzowo-krwistego czopa

Ma to miejsce zazwyczaj na kilka godzin przed porodem, rzadziej kilka dni przed rozwiązaniem. Czop ten zamyka ujście szyjki macicy, która stopniowo się rozwiera. Domieszka krwi pochodzi z drobnych naczyń krwionośnych unaczyniających szyjkę macicy, które ulegają uszkodzeniu.

 • Skurcze

Pierwsze skurcze mogą być bardzo nieregularne, czasem bezbolesne i niezauważone przez kobietę. W miarę upływu czasu skurcze stają się coraz bardziej regularne, silne i bolesne. Ważne jest, aby mierzyć czas trwania skurczu oraz odstępy pomiędzy nimi. Jeśli skurcze trwają 60 sekund, a odstępy pomiędzy nimi 5-7 minut, oznacza to, że dziecko już bardzo chce wydostać się na świat i pora jechać do szpitala. 

 • Odejście wód płodowych

Jest to sygnał, że poród się rozpoczął. Należy wtedy niezwłocznie jechać do szpitala. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kolor odchodzących wód-powinny być one przezroczyste. Kolor zielonkawy lub brązowy świadczy o toczącej się infekcji wewnątrzmacicznej.

Kiedy już kobieta znajdzie się w szpitalu, od razu zaopiekuje się nią lekarz i położna. Lekarz zbada kobietę i oceni stan jej narządów płciowych (między innymi rozwarcie szyjki). Położna zmierzy rodzącej temperaturę ciała, ciśnienie krwi, tętno, oceni jej masę ciała oraz wzrost. Obowiązkowym elementem badania położniczego jest też ocena serca płodu i częstotliwości jego uderzeń. Należy także ocenić czynność skurczową macicy (częstotliwość, siłę i czas trwania skurczów) - jest to możliwe dzięki badaniu kardiotokograficznemu.

Cztery etapy porodu fizjologicznego

Fizjologiczny poród dzieli się na 4 etapy, których czas trwania jest różny u pierwiastek i wieloródek.

 • Faza pierwsza - trwa od początku porodu do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (czyli na około 10 cm). Ten okres nazywany jest okresem rozwierania. U pierwiastki trwa zazwyczaj 9-15 godzin, zaś u wieloródki 7-9 godzin.
 • Faza druga rozpoczyna się z chwilą całkowitego rozwarcia ujścia, a kończy urodzeniem noworodka. Ten okres nazywany jest okresem wydalania. U pierwiastki trwa zazwyczaj 1-2 godziny, zaś u wieloródki 0,5-1 godziny.
 • Faza trzecia zaczyna się po urodzeniu płodu, a kończy się wydaleniem popłodu, czyli łożyska, błon płodowych pozałożyskowych oraz sznura pępowinowego. U pierwiastki trwa zazwyczaj 15-30 minut, zaś u wieloródki 5-15 minut.
 • Faza czwarta to umowny wczesny okres poporodowy i obejmuje ścisły dwugodzinny nadzór po urodzeniu płodu.

Polecane dla Ciebie

Opieka lekarsko-położnicza

Kobieta musi pozostawać pod stałą opieką lekarsko-położniczą przez cały czas trwania porodu!
 • W pierwszym okresie porodu lekarz bada położenie płodu oraz stopień rozwarcia szyjki macicy. Ginekolog ocenia też zstępowanie w kanale rodnym części przodującej płodu, którą w czasie porodu fizjologicznego powinna być główka. Przez cały pierwszy okres porodu ciężarna powinna mieć monitorowane ciśnienie tętnicze, tętno i temperaturę ciała. Należy też kontrolować za pomocą kardiotokografu czynność serca płodu oraz skurcze macicy.
 • W drugim okresie porodu obserwuje się zstępowanie w kanale rodnym płodu. W tym okresie wykonuje się też najczęściej nacięcie krocza, aby nie doszło do jego rozerwania w czasie przeciskania się główki dziecka.
 • W trzecim okresie porodu należy obserwować uważnie stan ogólny rodzącej, gdyż czasami może tu dojść do groźnego krwotoku spowodowanego oddzielaniem się łożyska.
 • W czwartym okresie porodu należy zszyć krocze oraz kontrolować wysokość dna macicy i stopień jej obkurczania.

Po tych wszystkich trudach fizjologicznego porodu, rodzice wreszcie mogą cieszyć się swoim upragnionym dzieckiem, na które tak długo czekali. Po fizjologicznym porodzie kobieta zazwyczaj szybko, w przeciągu kilku godzin lub najpóźniej jednego dnia, odzyskuje siły i w pełni może zajmować się dzieckiem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Małogłowie (mikrocefalia) – przyczyny, rozpoznanie i rokowanie

  Mikrocefalia (inaczej małogłowie) to wada rozwojowa charakteryzująca się zmniejszonymi wymiarami czaszki, a co za tym idzie również zmniejszonymi rozmiarami mózgu. O mikrocefalii można mówić wówczas, kiedy obwód głowy nie przekracza wartości średniej dla płci i wieku w danej populacji.

 • Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy, leczenie. Jak rozpoznać gestozę?

  Zatrucie ciążowe inaczej określane jest mianem gestozy. To zespół objawów, który występuje w drugiej połowie ciąży i który manifestuje się poprzez nadciśnienie tętnicze, białkomocz czy obrzęki. Nie udało się dotychczas ustalić przyczyny rozwoju zatrucia ciążowego. Pod uwagę brane są predyspozycje genetyczne kobiety ciężarnej oraz zły stan odżywienia organizmu.

 • Amniopunkcja – jak wygląda badanie? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

  Amniopunkcja to jedno z badań z zakresu inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przyszła mama, słysząc o konieczności wykonania amniopunkcji, jest najczęściej wystraszona, bojąc się o utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka. Należy jednak podkreślić, że ryzyko poronienia po amniopunkcji nie jest większe niż 1%, a wynik badania nie jest stuprocentową gwarancją zdrowia płodu. Jak należy się przygotować do amniopunkcji, ile kosztuje badanie wykonane prywatnie i jakie są wskazania do amniopunkcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Połóg – ile trwa? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety po porodzie?

  Połóg to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, która urodziła dziecko. To szereg procesów fizjologicznych, dzięki którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Połogowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe związane z inwolucją narządów oraz tzw. odchody połogowe, które są źródłem bakterii. Rany powstałe po nacięciu krocza lub w wyniku cięcia cesarskiego należy starannie pielęgnować i odkażać. Jak to robić i o czym jeszcze pamiętać podczas połogu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ciąża pozamaciczna – objawy i postępowanie po rozpoznaniu ciąży ektopowej

  Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w każdej innej lokalizacji oprócz błony śluzowej trzony macicy. Szczególnie niebezpieczna jest ciąża brzuszna zlokalizowana w jamie otrzewnej, gdyż niesie 17-krotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z pozostałym lokalizacjami. Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

 • Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

  Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

 • Zespół HELLP – przyczyny, objawy, leczenie

  Zespół HELLP to liczne powikłania wielonarządowe, którą wiążą się z wysoką śmiertelnością, szczególnie w sytuacji, kiedy dysfunkcje te nie zostaną rozpoznane na odpowiednio wczesnym etapie.  Leczenie obejmuje normalizację wartości ciśnienia tętniczego, terapię przeciwzakrzepową, podawanie sterydoterapii i neuroprotekcję. Konieczne jest również stałe monitorowanie stanu matki i ocenę dobrostanu płodu. Czy zespołowi HELLP da się zapobiegać? Na co zwrócić uwagę, będąc w ciąży?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij