Poród fizjologiczny - fazy, przebieg, czas trwania
Anna Posmykiewicz

Poród fizjologiczny - fazy, przebieg, czas trwania

Wreszcie, po 9 miesiącach przeżyć związanych z ciążą, nadchodzi ten moment. Moment wyczekiwany i upragniony. Jednak jest on też związany ze strachem o to, czy wszystko potoczy się „zgodnie z planem”, czy wszystko będzie w porządku, czy naprawdę będzie bardzo bolało, czy wszystko się uda. Ten moment to oczywiście poród.

Najlepiej, kiedy rzeczywiście pierwsze oznaki zbliżającego się porodu pojawiają się w wyznaczonym terminie. Wtedy zarówno kobieta, jak i jej partner, są przygotowani i w miarę spokojnie są w stanie pojechać do szpitala. Większe emocje pojawiają się wówczas, kiedy dziecko chce przyjść na świat trochę szybciej, kiedy rodzice do końca się tego nie spodziewają. Wtedy emocje sięgają zenitu i przyszli rodzice denerwują się podwójnie. Ważne jest wtedy, aby myśleć rozsądnie - przecież to, że dziecko ma ochotę przyjść na świat kilka dni wcześniej to nie powód do zmartwienia. Należy cieszyć się, że za chwilę pojawi się na świecie nowy członek rodziny.

Jakie są objawy nadchodzącego porodu?

Te, które są zauważane przez kobietę, to:

 • Obniżenie się dna macicy

Ma to miejsce już na 2-3 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Związane jest to ze zstępowaniem główki płodu do kanału rodnego. Ciężarna sama zauważa, że „brzuch jest niżej położony”. Z tego powodu, zaczyna się jej łatwiej oddychać, ma mniejszy ucisk na żołądek, co z kolei zmniejsza przykrą ciążową dolegliwość, jaką jest zgaga. Zaczynają natomiast pojawiać się inne objawy, głównie częstsze oddawanie moczu, co związane jest z większym uciskiem na pęcherz moczowy, jak również zaparcia stolca.

 • Ból pleców i ud

Kilka dni przed porodem ciężarna można odczuwać (zwłaszcza w nocy) rozpierający ból okolicy krzyżowej na plecach, który promieniuje do pachwin oraz ud. Związane jest to z uciskiem główki dziecka na nerwy zaopatrujące te okolice.

 • Odejście śluzowo-krwistego czopa

Ma to miejsce zazwyczaj na kilka godzin przed porodem, rzadziej kilka dni przed rozwiązaniem. Czop ten zamyka ujście szyjki macicy, która stopniowo się rozwiera. Domieszka krwi pochodzi z drobnych naczyń krwionośnych unaczyniających szyjkę macicy, które ulegają uszkodzeniu.

 • Skurcze

Pierwsze skurcze mogą być bardzo nieregularne, czasem bezbolesne i niezauważone przez kobietę. W miarę upływu czasu skurcze stają się coraz bardziej regularne, silne i bolesne. Ważne jest, aby mierzyć czas trwania skurczu oraz odstępy pomiędzy nimi. Jeśli skurcze trwają 60 sekund, a odstępy pomiędzy nimi 5-7 minut, oznacza to, że dziecko już bardzo chce wydostać się na świat i pora jechać do szpitala. 

 • Odejście wód płodowych

Jest to sygnał, że poród się rozpoczął. Należy wtedy niezwłocznie jechać do szpitala. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kolor odchodzących wód-powinny być one przezroczyste. Kolor zielonkawy lub brązowy świadczy o toczącej się infekcji wewnątrzmacicznej.

Kiedy już kobieta znajdzie się w szpitalu, od razu zaopiekuje się nią lekarz i położna. Lekarz zbada kobietę i oceni stan jej narządów płciowych (między innymi rozwarcie szyjki). Położna zmierzy rodzącej temperaturę ciała, ciśnienie krwi, tętno, oceni jej masę ciała oraz wzrost. Obowiązkowym elementem badania położniczego jest też ocena serca płodu i częstotliwości jego uderzeń. Należy także ocenić czynność skurczową macicy (częstotliwość, siłę i czas trwania skurczów) - jest to możliwe dzięki badaniu kardiotokograficznemu.

Cztery etapy porodu fizjologicznego

Fizjologiczny poród dzieli się na 4 etapy, których czas trwania jest różny u pierwiastek i wieloródek.

 • Faza pierwsza - trwa od początku porodu do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (czyli na około 10 cm). Ten okres nazywany jest okresem rozwierania. U pierwiastki trwa zazwyczaj 9-15 godzin, zaś u wieloródki 7-9 godzin.
 • Faza druga rozpoczyna się z chwilą całkowitego rozwarcia ujścia, a kończy urodzeniem noworodka. Ten okres nazywany jest okresem wydalania. U pierwiastki trwa zazwyczaj 1-2 godziny, zaś u wieloródki 0,5-1 godziny.
 • Faza trzecia zaczyna się po urodzeniu płodu, a kończy się wydaleniem popłodu, czyli łożyska, błon płodowych pozałożyskowych oraz sznura pępowinowego. U pierwiastki trwa zazwyczaj 15-30 minut, zaś u wieloródki 5-15 minut.
 • Faza czwarta to umowny wczesny okres poporodowy i obejmuje ścisły dwugodzinny nadzór po urodzeniu płodu.

Opieka lekarsko-położnicza

Kobieta musi pozostawać pod stałą opieką lekarsko-położniczą przez cały czas trwania porodu!
 • W pierwszym okresie porodu lekarz bada położenie płodu oraz stopień rozwarcia szyjki macicy. Ginekolog ocenia też zstępowanie w kanale rodnym części przodującej płodu, którą w czasie porodu fizjologicznego powinna być główka. Przez cały pierwszy okres porodu ciężarna powinna mieć monitorowane ciśnienie tętnicze, tętno i temperaturę ciała. Należy też kontrolować za pomocą kardiotokografu czynność serca płodu oraz skurcze macicy.
 • W drugim okresie porodu obserwuje się zstępowanie w kanale rodnym płodu. W tym okresie wykonuje się też najczęściej nacięcie krocza, aby nie doszło do jego rozerwania w czasie przeciskania się główki dziecka.
 • W trzecim okresie porodu należy obserwować uważnie stan ogólny rodzącej, gdyż czasami może tu dojść do groźnego krwotoku spowodowanego oddzielaniem się łożyska.
 • W czwartym okresie porodu należy zszyć krocze oraz kontrolować wysokość dna macicy i stopień jej obkurczania.

Po tych wszystkich trudach fizjologicznego porodu, rodzice wreszcie mogą cieszyć się swoim upragnionym dzieckiem, na które tak długo czekali. Po fizjologicznym porodzie kobieta zazwyczaj szybko, w przeciągu kilku godzin lub najpóźniej jednego dnia, odzyskuje siły i w pełni może zajmować się dzieckiem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Sączenie wód płodowych – przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wycieku wód płodowych

  Wody płodowe zapewniają odpowiednie środowisko do prawidłowego rozwoju płodu. Płyn owodniowy umożliwia swobodne ruchy dziecka oraz amortyzuje i zabezpiecza go przed bodźcami zewnętrznymi (m.in. hasałem, zmianami temperatury czy urazami mechanicznymi). Dlatego wyciek wód płodowych jest stanem, który zagraża życiu płodu – wówczas, niezależnie od etapu ciąży, kobieta powinna jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Co może spowodować przedwczesne pęknięcie błon płodowych?

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij