Poród fizjologiczny - fazy, przebieg, czas trwania
Anna Posmykiewicz

Poród fizjologiczny - fazy, przebieg, czas trwania

Wreszcie, po 9 miesiącach przeżyć związanych z ciążą, nadchodzi ten moment. Moment wyczekiwany i upragniony. Jednak jest on też związany ze strachem o to, czy wszystko potoczy się „zgodnie z planem”, czy wszystko będzie w porządku, czy naprawdę będzie bardzo bolało, czy wszystko się uda. Ten moment to oczywiście poród.

Najlepiej, kiedy rzeczywiście pierwsze oznaki zbliżającego się porodu pojawiają się w wyznaczonym terminie. Wtedy zarówno kobieta, jak i jej partner, są przygotowani i w miarę spokojnie są w stanie pojechać do szpitala. Większe emocje pojawiają się wówczas, kiedy dziecko chce przyjść na świat trochę szybciej, kiedy rodzice do końca się tego nie spodziewają. Wtedy emocje sięgają zenitu i przyszli rodzice denerwują się podwójnie. Ważne jest wtedy, aby myśleć rozsądnie - przecież to, że dziecko ma ochotę przyjść na świat kilka dni wcześniej to nie powód do zmartwienia. Należy cieszyć się, że za chwilę pojawi się na świecie nowy członek rodziny.

Jakie są objawy nadchodzącego porodu?

Te, które są zauważane przez kobietę, to:

 • Obniżenie się dna macicy

Ma to miejsce już na 2-3 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Związane jest to ze zstępowaniem główki płodu do kanału rodnego. Ciężarna sama zauważa, że „brzuch jest niżej położony”. Z tego powodu, zaczyna się jej łatwiej oddychać, ma mniejszy ucisk na żołądek, co z kolei zmniejsza przykrą ciążową dolegliwość, jaką jest zgaga. Zaczynają natomiast pojawiać się inne objawy, głównie częstsze oddawanie moczu, co związane jest z większym uciskiem na pęcherz moczowy, jak również zaparcia stolca.

 • Ból pleców i ud

Kilka dni przed porodem ciężarna można odczuwać (zwłaszcza w nocy) rozpierający ból okolicy krzyżowej na plecach, który promieniuje do pachwin oraz ud. Związane jest to z uciskiem główki dziecka na nerwy zaopatrujące te okolice.

 • Odejście śluzowo-krwistego czopa

Ma to miejsce zazwyczaj na kilka godzin przed porodem, rzadziej kilka dni przed rozwiązaniem. Czop ten zamyka ujście szyjki macicy, która stopniowo się rozwiera. Domieszka krwi pochodzi z drobnych naczyń krwionośnych unaczyniających szyjkę macicy, które ulegają uszkodzeniu.

 • Skurcze

Pierwsze skurcze mogą być bardzo nieregularne, czasem bezbolesne i niezauważone przez kobietę. W miarę upływu czasu skurcze stają się coraz bardziej regularne, silne i bolesne. Ważne jest, aby mierzyć czas trwania skurczu oraz odstępy pomiędzy nimi. Jeśli skurcze trwają 60 sekund, a odstępy pomiędzy nimi 5-7 minut, oznacza to, że dziecko już bardzo chce wydostać się na świat i pora jechać do szpitala. 

 • Odejście wód płodowych

Jest to sygnał, że poród się rozpoczął. Należy wtedy niezwłocznie jechać do szpitala. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kolor odchodzących wód-powinny być one przezroczyste. Kolor zielonkawy lub brązowy świadczy o toczącej się infekcji wewnątrzmacicznej.

Kiedy już kobieta znajdzie się w szpitalu, od razu zaopiekuje się nią lekarz i położna. Lekarz zbada kobietę i oceni stan jej narządów płciowych (między innymi rozwarcie szyjki). Położna zmierzy rodzącej temperaturę ciała, ciśnienie krwi, tętno, oceni jej masę ciała oraz wzrost. Obowiązkowym elementem badania położniczego jest też ocena serca płodu i częstotliwości jego uderzeń. Należy także ocenić czynność skurczową macicy (częstotliwość, siłę i czas trwania skurczów) - jest to możliwe dzięki badaniu kardiotokograficznemu.

Cztery etapy porodu fizjologicznego

Fizjologiczny poród dzieli się na 4 etapy, których czas trwania jest różny u pierwiastek i wieloródek.

 • Faza pierwsza - trwa od początku porodu do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (czyli na około 10 cm). Ten okres nazywany jest okresem rozwierania. U pierwiastki trwa zazwyczaj 9-15 godzin, zaś u wieloródki 7-9 godzin.
 • Faza druga rozpoczyna się z chwilą całkowitego rozwarcia ujścia, a kończy urodzeniem noworodka. Ten okres nazywany jest okresem wydalania. U pierwiastki trwa zazwyczaj 1-2 godziny, zaś u wieloródki 0,5-1 godziny.
 • Faza trzecia zaczyna się po urodzeniu płodu, a kończy się wydaleniem popłodu, czyli łożyska, błon płodowych pozałożyskowych oraz sznura pępowinowego. U pierwiastki trwa zazwyczaj 15-30 minut, zaś u wieloródki 5-15 minut.
 • Faza czwarta to umowny wczesny okres poporodowy i obejmuje ścisły dwugodzinny nadzór po urodzeniu płodu.

Opieka lekarsko-położnicza

Kobieta musi pozostawać pod stałą opieką lekarsko-położniczą przez cały czas trwania porodu!
 • W pierwszym okresie porodu lekarz bada położenie płodu oraz stopień rozwarcia szyjki macicy. Ginekolog ocenia też zstępowanie w kanale rodnym części przodującej płodu, którą w czasie porodu fizjologicznego powinna być główka. Przez cały pierwszy okres porodu ciężarna powinna mieć monitorowane ciśnienie tętnicze, tętno i temperaturę ciała. Należy też kontrolować za pomocą kardiotokografu czynność serca płodu oraz skurcze macicy.
 • W drugim okresie porodu obserwuje się zstępowanie w kanale rodnym płodu. W tym okresie wykonuje się też najczęściej nacięcie krocza, aby nie doszło do jego rozerwania w czasie przeciskania się główki dziecka.
 • W trzecim okresie porodu należy obserwować uważnie stan ogólny rodzącej, gdyż czasami może tu dojść do groźnego krwotoku spowodowanego oddzielaniem się łożyska.
 • W czwartym okresie porodu należy zszyć krocze oraz kontrolować wysokość dna macicy i stopień jej obkurczania.

Po tych wszystkich trudach fizjologicznego porodu, rodzice wreszcie mogą cieszyć się swoim upragnionym dzieckiem, na które tak długo czekali. Po fizjologicznym porodzie kobieta zazwyczaj szybko, w przeciągu kilku godzin lub najpóźniej jednego dnia, odzyskuje siły i w pełni może zajmować się dzieckiem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

  Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

  Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

 • Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają inną mikroflorę jelitową od tych, urodzonych siłami natury? Czy są bardziej podatne na alergie?

  Badania dowodzą, że we wczesnym okresie życia niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie mają inny zestaw bakterii jelitowych niż dzieci urodzone silami natury. Zamiast pobierać drobnoustroje od swoich matek, nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego. Czy dlatego są bardziej podatne na występowanie astmy, alergii oraz innych chorób immunologicznych?

 • Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polega i jakie wady genetyczne wykrywa badanie NIPT? Kiedy należy je wykonać?

  Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) to analiza materiału genetycznego dziecka, który przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Testy NIPT to nieinwazyjne, bezpieczne badania prenatalne, które pozwalają na oszacowanie z dużym prawdopodobieństwem (choć nie 100%) ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz określenie płci dziecka. Badanie cffDNA można wykonać już w pierwszym trymestrze – po 10. tygodniu ciąży.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?

  Analiza cyklu miesiączkowego jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli stanu zdrowia, sprawdzenia działania terapii, ale także (często przede wszystkim) podczas planowania powiększenia rodziny. Od pewnego czasu ogromnym powodzeniem cieszą się testy płodności, nazywane inaczej testami owulacyjnymi, które można bez recepty kupić w aptece. Wyróżnia się testy polegające na analizie próbki moczu – paskowe, strumieniowe i płytkowe oraz tzw. testy owulacyjne ze śliny. Co może zaburzać wynik testu płodności, jaka jest cena testu owulacyjnegoi i jak analizować wynik badania owulacji w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij