IBS
Maciej Toczek

Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Zespół jelita drażliwego to jednostka chorobowa w dalszym ciągu enigmatyczna. Pomimo dobrego rokowania w przypadku wielu osób znacząco obniża jakość codziennego funkcjonowania.
 

 1. Co to jest zespół jelita drażliwego?
 2. Zespół jelita drażliwego – przyczyny
 3. Zespół jelita drażliwego – objawy
 4. Zespół jelita drażliwego – diagnostyka
 5. Zespół jelita drażliwego – leczenie. Czy można wyleczyć IBS?
 6. Zespół jelita drażliwego u kobiet w ciąży i dzieci
 7. Jak wygląda żywienie pacjenta z IBS?
 8. Co zaostrza przebieg IBS?

Co to jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. Irritable Bowel Syndrome) to jednostka chorobowa, w przebiegu której dochodzi do zaburzenia pracy jelit powodującego różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Zaliczana jest do czynnościowych chorób układu pokarmowego, co oznacza, że objawy jej towarzyszące nie są związane z jedną konkretną przyczyną. W przebiegu IBS może dochodzić nie tylko do nawracających dolegliwości bólowych brzucha, ale także do naprzemiennie występujących biegunek lub zaparć – w zależności od dominującej formy tej choroby. Pomimo licznych badań, a także dosyć szczegółowo sprecyzowanych kryteriów diagnostycznych, w dalszym ciągu nie opracowano jednego skutecznego postępowania w przebiegu IBS.

Można wyróżnić kilka postaci zespołu jelita drażliwego:

 • z dominującym zaparciem (IBS-C),
 • z dominującą biegunką (IBS-D),
 • mieszana (IBS-M),
 • niesklasyfikowana (IBS-U).

Zespół jelita drażliwego – przyczyny

Przyczyna zespołu jelita drażliwego nie została jednoznacznie stwierdzona, jednak specjaliści z zakresu gastroenterologii są przekonani, że jego występowanie jest wieloczynnikowe. Najważniejszą nieprawidłowością w przebiegu choroby są zaburzenia osi mózg-jelito. Warto w tym miejscu podkreślić, iż układ pokarmowy ze względu na ilość połączeń nerwowych oraz sumy neuronów biorących udział w regulacji jego działania nazywany jest „drugim mózgiem”. Dlatego zaburzenia w przekazywaniu informacji między poszczególnymi neuronami w siatce jelitowej skutkują nieprawidłową motoryką przewodu pokarmowego. Szczególnie ważny pod tym względem jest jeden neurotransmiter – serotonina. Według analiz hormon, który kojarzony jest przede wszystkim z objawami depresyjnymi, w 95% znajduje się właśnie w połączeniach nerwowych układu pokarmowego. Z tego względu dużą rolę w leczeniu zespołu jelita drażliwego odgrywają leki nasilające bądź hamujące syntezę serotoniny. W związku z tak znaczącym udziałem neurotransmiterów w potencjalnym występowaniu objawów zespołu jelita drażliwego, uznaje się, że różne bodźce i doznania psychiczne mocno wpływają na nasilenie objawów. Działa to jednak również w drugą stronę – samo zaburzenie w ilości neurotransmiterów w obrębie przewodu pokarmowego może wpływać na pewne predyspozycje do występowania chorób psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe czy depresja.

Znaczący wpływ na rozwój objawów jelita drażliwego mogą mieć także zaburzenia flory jelitowej określanej jako mikrobiota jelitowa. Należy pamiętać, że w obrębie jelit bytuje ogromna ilość organizmów jednokomórkowych, które w istotny sposób regulują funkcjonowanie osi mózg-jelito. U osób dotkniętych przez IBS stwierdzono obniżenie ilości bakterii z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, a więc drobnoustrojów odpowiadających za produkcję kwasu mlekowego. Zwiększeniu ulegała natomiast ilość takich organizmów, jak Escherichia coli, Streptococcus czy Clostridium spp. Zaburzenia flory jelitowej w przebiegu zespołu jelita drażliwego to jednak nie tylko ilość mikroorganizmów, ale także proporcje między nimi. U osób chorujących na IBS stwierdzić można częściej niż ma to miejsce w populacji ogólnej występowanie rozrostu flory bakteryjnej (SIBO), nietolerancji laktozy oraz nadwrażliwości trzewnej.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, co powinny jeść osoby, które mają SIBO.

Powiązane produkty

Zespół jelita drażliwego – objawy

Objawy związane z zespołem jelita drażliwego są uzależnione od postaci choroby, z którą mamy do czynienia. Pacjent może się borykać zarówno z nawracającymi i uporczywymi biegunkami, zaparciami lub też objawami zmieniającymi się w czasie. Warto podkreślić, że od pojawienia się ostatnich wytycznych nie uznaje się, że objawy związane z jelitem drażliwym ustępują lub zmniejszają się po defekacji. Aktualnie przyjęte zostało, że dolegliwości bólowe brzucha związane są z defekacją, gdyż zauważono, że u części osób mogą one nawet nasilić się po wypróżnieniu. Należy jednak podkreślić, że nieodłącznym objawem IBS niezmiennie pozostaje ból brzucha.

Do innych symptomów towarzyszących zespołowi jelita drażliwego zalicza się:

 • dyskomfort w okolicy podbrzusza,
 • uczucie wzdęcia,
 • uczucie parcia w odbycie, nagłej konieczności wypróżnienia czy też niepełnego wypróżnienia,
 • zmianę uformowania stolca,
 • obecność śluzu w stolcu.

W wielu przypadkach dodatkowo na objawy zespołu jelita drażliwego mogą się nakładać symptomy związane z refluksem żołądkowo-przełykowym, nietolerancją laktozy czy też zespołem rozrostu bakteryjnego SIBO.

Zespół jelita drażliwego – diagnostyka

Zespół jelita wrażliwego rozpoznawany powinien być w oparciu o Kryteria Rzymskie IV. Aby objawy je spełniały, konieczne jest stwierdzenie nawracającego bólu brzucha pojawiającego się minimum raz w tygodniu przez ostatnie trzy miesiące przy wystąpieniu pierwszych objawów nie wcześniej niż przed sześcioma miesiącami. Wykonywanie badań w diagnostyce IBS, zgodnie z zaleceniami ekspertów, ograniczone powinno zostać do niezbędnego minimum.

Wytyczne sugerują, że – w zależności od występujących objawów – użyteczne mogą być badania laboratoryjne, takie jak:

W przypadku osób po 50. roku życia wskazane jest również wykonanie kolonoskopii w celu wykluczenia organicznych przyczyn, takich jak np. guz jelita grubego. Oprócz tego pomocne może być również oznaczenie kalprotektyny oraz krwi utajonej w kale. Nie sposób zapomnieć także o tradycyjnym badaniu USG jamy brzusznej. Należy jednak pamiętać, że rozpoznanie powinno być oparte przede wszystkim o dane uzyskane podczas wywiadu, a co za tym idzie – Kryteria Rzymskie IV. Pozostałe badania stanowią jedynie element pomocniczy w różnicowaniu.

Na DOZ.pl znajdziesz domowe i szybkie testy diagnostyczne, dzięki którym sprawdzisz poziom CRP czy nietolerancję pokarmową.

Zespół jelita drażliwego – leczenie. Czy można wyleczyć IBS?

Z uwagi na fakt, że do tej pory nie udało się jednoznacznie określić przyczyn występowania zespołu jelita drażliwego, nie zostały również sformułowane wytyczne dotyczące leczenia.

Przede wszystkim jednak zauważono korzyści w przypadku zmiany stylu życia. Chodzi tutaj o zwiększenie aktywności fizycznej, dbanie o dobrą jakość snu oraz unikanie szeroko pojętego stresu. Dodatkowo, w związku z niezaprzeczalnym udziałem zaburzeń we florze jelitowej, podjęto próby leczenia z wykorzystaniem probiotyków, czyli żywych drobnoustrojów. W terapiach stosowano najczęściej szczepy Lactobacillus plantarum 299v, Saccharomyces boulardi oraz Bifidobacterium infantis. W wynikach badań u znacznej większości osób stwierdzono zniwelowanie objawów, takich jak bóle brzucha czy wzdęcia. W niektórych odmianach IBS pozytywne efekty terapii uzyskiwano również z użyciem mięty pieprzowej, leków rozkurczowych, inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, ryfaksyminy, a w postaciach biegunkowych również loperamidu. Zespół jelita drażliwego to choroba przewlekła, w przebiegu której objawy nawracają i ustępują. Z tego względu kluczowe jest nawiązanie dobrej relacji między pacjentem i lekarzem, aby chory miał zaufanie do osoby prowadzącej oraz zaakceptował okresowe nawroty choroby.

Zespół jelita drażliwego u kobiet w ciąży i dzieci

Objawy oraz postępowanie w zespole jelita drażliwego w przypadku kobiet w ciąży i dzieci są podobne do innych grup. Również tutaj kluczowa jest wzajemna współpraca na osi lekarz-pacjent. Należy jednak pamiętać, że zarówno w przypadku najmłodszych, jak i kobiet ciężarnych stosowanie niektórych leków jest przeciwwskazane, a terapię należy w maksymalnie możliwy sposób dostosować indywidualnie do pacjenta bądź pacjentki.

Jak wygląda żywienie pacjenta z IBS?

Chociaż może to brzmieć jak oczywistość, w diecie osób chorych na zespół jelita drażliwego konieczne jest wyeliminowanie produktów powodujących nasilenie dolegliwości. Dotyczyć to może produktów bogatych w konserwanty, używek (np. kawy) lub przypraw. Co więcej, nawet połowie przypadków IBS może towarzyszyć rozrost flory bakteryjnej jelit SIBO. W takiej sytuacji należy wykluczyć z diety również tzw. produkty FODMAP, a więc grupę fermentujących węglowodanów, których organizm nie jest w stanie rozłożyć i wchłonąć w jelicie cienkim.

Zalicza się do nich m.in.:

 • czosnek,
 • brzoskwinie,
 • orzechy,
 • awokado,
 • pieczywo zawierające gluten,
 • fasole.
Dowiedz się więcej o diecie FODMAP i przeczytaj artykuł, który stworzył dla DOZ.pl nasz dietetyk i ekspert w dziedzinie odżywiania.

Nieco rzadziej objawom zespołu jelita drażliwego towarzyszyć może nietolerancja laktozy. W takiej sytuacji wyeliminowanie z diety produktów mlecznych również przynosi pożądane skutki. Należy jednak pamiętać, że IBS samo w sobie nie stanowi podstawy do wdrożenia diety eliminacyjnej, gdyż praktyka taka prowadzić może do niedoborów mikro- oraz makroskładników.

Co zaostrza przebieg IBS?

Wskazanie jednoznacznej przyczyny zaostrzeń IBS jest trudne, gdyż u każdego pacjenta nasilenie wywoływane jest przez inny czynnik. W przebiegu IBS nie sposób również całkowicie wyeliminować okresowych zaostrzeń i pogorszenia komfortu życia pacjenta. Z pewnością sytuacje stresowe, zła dieta oraz zła jakości snu powodować mogą istotne nasilenie objawów. Z tego względu po raz kolejny konieczne jest podkreślenie, że kluczem do złagodzenia przebiegu choroby jest stosowanie się do zaleceń lekarskich.

 1. Krystian Adrych, Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, „Varia Medica” 2019 tom 3, nr 2, str. 89–95.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij