Wybieranie numeru 112 na telefonie komórkowym
Kamil Durajczyk

Numer alarmowy 112 – jak prawidłowo dzwonić? Co powiedzieć?

W 2023 roku Polacy milion razy częściej dzwonili pod numer 112 niż w roku poprzednim. W swym najnowszym komunikacie za pośrednictwem platformy X (dawny Twitter) Ministerstwo Zdrowia przypomina o zasadach dzwonienia pod numer 112. Dowiadujemy się z niego, jak prawidłowo podawać informacje operatorowi.

  1. Zasady dzwonienia pod numer 112
  2. Kiedy dzwonić pod 112?
  3. Numer alarmowy 112 – jak działa?
  4. Wzrost liczby zgłoszeń pod numer 112

Zasady dzwonienia pod numer 112

Dzwoniąc pod numer alarmowy 112, pamiętaj o następujących zasadach:

  • Podczas wykonywania połączenia stań w bezpiecznym miejscu, aby nie narażać siebie (dotyczy zwłaszcza wypadków drogowych, pożarów czy aktów przestępczości).
  • Powiadom pozostałych świadków zdarzenia, że dzwonisz pod 112, abyście nie blokowali sobie wzajemnie linii i żeby nie dublować zgłoszenia.
  • Czekaj cierpliwie na połączenie – nie rozłączaj się, bo kolejny telefon nie spowoduje, że przesuniesz się na początek kolejki oczekujących, stanie się wręcz przeciwnie.
  • Czekając, możesz sprawdzić dokładną lokalizację miejsca zdarzenia, jeśli tego nie wiesz (np. nie znasz nazwy gminy i powiatu, dokładnego numeru danej ulicy, drogi, kilometra autostrady).
  • Krótko i treściwie określ rodzaj zdarzenia – wytłumacz, co się wydarzyło, ale słuchaj również tego, co mówi operator: odpowiadaj na jego pytania i stosuj się do poleceń – ufaj jego wiedzy i dobrym intencjom, on chce ci pomóc.
  • Dokładnie określ miejsce zdarzenia – podaj konkretny adres i lokalizację, wskaż miasto, gminę, powiat, nazwę ulicy lub drogi, podaj numer lokalu/domu.
  • Podaj swoje dane – imię i nazwisko oraz numer telefonu (jeśli dzwonisz ze swojego numeru).
  • Mów wyraźnie i głośno, postaraj się być spokojnym i nie krzyczeć; pamiętaj, że w udzielaniu pomocy poszkodowanym liczy się czas, dlatego staraj się panować nad swoimi emocjami, które wydłużają połączenie.
  • Nie rozłączaj się, dopóki nie usłyszysz od operatora: „Przyjąłem zgłoszenie, przekazuję do odpowiednich służb”.
  • Jeśli sytuacja ulegnie zmianie (np. niebezpieczeństwo zakończyło się przed przyjazdem służb), zadzwoń ponownie pod numer 112 i poinformuj o tym operatora.

Zasady dzwonienia pod numer 112

Kiedy dzwonić pod 112?

Na 112 dzwoń w przypadku sytuacji nagłych, wymagających szybkiej reakcji służb ratunkowych. Są to m.in.:

  • wypadki drogowe,
  • silne krwawienia i uszkodzenia ciała,
  • omdlenia i utrata świadomości,
  • pożary,
  • przypadki porażenia prądem,
  • kradzieże i włamania,
  • rozboje i inne przypadki użycia przemocy,
  • rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję,
  • inne sytuacje nagłego zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa lub porządku publicznego.
Należy wybierać numer 112 z rozwagą. Dzwonienie bez potrzeby powoduje blokowanie linii alarmowej. To może sprawić, że osoba, która bardziej potrzebuje pomocy, nie dodzwoni się na czas. Wybierając 112, myśl o innych. Pamiętaj, że kiedyś ty możesz być w sytuacji, gdy pilnie będziesz potrzebował pomocy i przez błahy telefon kogoś innego będziesz miał problem z połączeniem się.

Powiązane produkty

Numer alarmowy 112 – jak działa?

Numer ratunkowy 112 obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. W Polsce został wprowadzony 1 września 2005 roku, a więc po dołączeniu naszego kraju do Wspólnoty. W przeciwieństwie do niektórych państw Unii w Polsce numer 112 nie zastępuje krajowych numerów alarmowych (m.in. 997, 998 i 999), ale uzupełnia system i jest głównym numerem alarmowym w przypadku zagrożeń życia, zdrowia i bezpieczeństwa.

Numer alarmowy 112 jest bezpłatny zarówno na telefonach komórkowych, jak i stacjonarnych. Co więcej, wybranie tego numeru nie wymaga odblokowywania klawiatury telefonu. Możesz więc skorzystać z dowolnego aparatu, który znajduje się w twoim zasięgu – nie musisz znać numeru PIN tego telefonu ani tracić czasu na szukanie swojej komórki, jeśli w danej sytuacji nie możesz jej zlokalizować. Ponadto z numerem 112 połączymy się, nawet jeśli nasz telefon nie ma karty SIM.

Wzrost liczby zgłoszeń pod numer 112

W 2023 roku w Centrach Powiadamiania Ratunkowego w Polsce (które obsługują numery alarmowe – w tym numer 112) zarejestrowano prawie 22,4 miliona połączeń przychodzących pod 112. Było to zatem o milion zgłoszeń więcej niż w roku 2022.

Jeden operator w centrum odbierał dziennie średnio 144 połączenia podczas zmiany dziennej i 89 połączeń podczas dyżurów nocnych. To pokazuje skalę i liczbę zgłaszanych sytuacji. Warto raz jeszcze przypomnieć, że pod numer alarmowy 112 należy dzwonić tylko w przypadku spraw wymagających udzielenia natychmiastowej pomocy.

  1. Ministerstwo Zdrowia [@MZ_GOV_PL]. 112 - numer alarmowy na straży życia, zdrowia i bezpieczeństwa. X, 11.02.2024. https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1756606213863756216 [dostęp: 12.02.2024].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij