Kobieta cierpiąca na zespół jelita drażliwego
Arkadiusz Dąbek

Przewlekły stres wywołuje objawy zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Jej objawy to przede wszystkim bóle brzucha, zmiana częstości wypróżnień (biegunki, zaparcia) oraz wzdęcia. Naukowcy z Japonii przeprowadzili badania z udziałem gryzoni, aby lepiej zrozumieć powiązanie stresu psychicznego z symptomami IBS.

Stres jest powiązany z objawami IBS

O tym, że jelita to nasz drugi mózg naukowcy wiedzą już od dawna. Sieć połączeń między przewodem pokarmowym i ośrodkowym układem nerwowym umożliwia sprawną wymianę informacji między tymi dwoma organami – w 90% w kierunku mózgu i w 10% w kierunku jelit. OUN może kontrolować funkcjonowanie jelit, jak i na odwrót – jelita wysyłają sygnały do mózgu (np. uwalniając hormony do krwiobiegu). Dlatego też objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą być zarówno przyczyną, jak i skutkiem stresu lub depresji.

Badacze z Tokyo University of Science w Japonii wykorzystali mysie modele, aby lepiej zrozumieć wpływ długotrwałego stresu psychicznego na stan jelit. Zespół odkrył, że gryzonie narażone na przewlekłe napięcie emocjonalne wykazywały objawy charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego (IBS). Jednocześnie wyniki badań histologicznych i markerów zapalnych nie różniły się u zwierząt narażonych na stres, jak i tych, które nie były wystawione na negatywne przeżycia. Ponadto zaobserwowano, że lek stosowany w leczeniu zespołu jelita wrażliwego (IBS) normalizował perystaltykę jelit. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Neuroscience”.

Nieprzyjemne objawy nie idą w parze z uszkodzeniem jelit

Japońscy naukowcy poddawali badane myszy stresowi emocjonalnemu – gryzonie były uczestnikami lub świadkami agresji fizycznej przez 10 minut dziennie, przez 10 kolejnych dni. 11 dnia przeprowadzono test interakcji społecznych w celu oceny stanu emocjonalnego zwierząt oraz wykonano badanie krwi, aby określić poziom kortykosteronu, hormonu wydzielanego przez korę nadnerczy pod wpływem kortykotropiny, o działaniu zbliżonym do kortyzolu. Następnie przeprowadzono badanie pasażu jelitowego, oceniono częstotliwość wypróżnień i skład stolca.

Zaobserwowano, że częstotliwość wypróżnień i zawartość wody w stolcu były zwiększone u myszy poddanych stresowi emocjonalnemu. Efekty te utrzymywały się przez miesiąc. Nie zauważono natomiast znaczących różnic na poziomie tkanek. Wyniki te sugerują, że przewlekły stres wywołuje objawy podobne do IBS, takie jak przewlekłe zaostrzenie perystaltyki jelit czy ból brzucha bez uszkodzeń jelit.

Biorąc pod uwagę, jak jelita i mózg są ze sobą powiązane, łatwiej zrozumieć, dlaczego przewlekłemu stresowi czy lękowi mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. Nie oznacza to jednak, że „wszystko jest głowie” – czynniki psychologiczne mogą realnie wpływać m.in. na ruchy perystaltyczne.

Powiązane produkty

Skąd się biorą objawy zespołu jelita drażliwego?

Naukowcy nie są pewni, co powoduje IBS. Uważają, że do wystąpienia objawów mogą prowadzić takie czynniki jak:

  • dysfunkcje na osi mózg-jelita,
  • nadwrażliwość trzewna (zwiększone odczuwanie bólu w obrębie przewodu pokarmowego),
  • dysmotyczność przewodu pokarmowego – problemy z kurczeniem się mięśni przewodu pokarmowego i przemieszczaniem się pokarmu.

U większości pacjentów zmagających się z zespołem jelita drażliwego obserwuje się, że symptomy choroby są związane z występowaniem określonych sytuacji i/lub innych schorzeń, takich jak:

  • stresujące wydarzenia,
  • depresja, nerwica oraz inne zaburzenia psychiczne,
  • infekcje bakteryjne przewodu pokarmowego,
  • nietolerancje lub nadwrażliwości pokarmowe,
  • występowanie IBS w rodzinie.
  1. T. Yoshioka, M. Ohashi, K. Matsumoto i in., Repeated psychological stress, chronic vicarious social defeat stress, evokes irritable bowel syndrome-like symptoms in mice, „Front Neurosci” 2022, nr 16.
  2. Definition and Facts for Irritable Bowel Syndrome, niddk.nih.gov [online] https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/irritable-bowel-syndrome/definition-facts [dostęp:] 10.11.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

    W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij