jelita - grafika jelit na różowym tle
Ewelina Sochacka

Rak jelita grubego – kto może wykonać bezpłatne badania przesiewowe?

18 tysięcy osób – u tylu Polaków każdego roku diagnozuje się raka jelita grubego. Jest on drugim najczęściej występującym typem nowotworu na terenie naszego kraju (trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn). Kto może bezpłatnie wykonać badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego i poddać się kolonoskopii?

  1. Program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego – kto może z nich skorzystać bezpłatnie? Co ze skierowaniem?
  2. Na czym polega kolonoskopia w badaniu przesiewowym w kierunku raka jelita grubego? Jak się do niej przygotować?
  3. Czy do kolonoskopii z narkozą należy wykonać wcześniej badania diagnostyczne?
  4. Kolonoskopia wykonana w porę ratuje życie

Program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego – kto może z nich skorzystać bezpłatnie? Co ze skierowaniem?

Program badań w kierunku raka jelita grubego (RJG) jest skierowany do wszystkich pacjentów w wieku od 50 do 65 lat lub młodszych – między 40. a 49. rokiem życia, jeśli w wywiadzie rodzinnym u najbliższych krewnych zdiagnozowano nowotwór jelita grubego i nie byli oni poddawani kolonoskopii przez ostatnie 10 lat.

Co ważne i o co często pytają pacjenci – czy żeby skorzystać z programu bezpłatnej kolonoskopii potrzebne jest skierowanie? Otóż nie, nie jest. Jeśli pacjent jest we właściwej grupie wiekowej lub jest obciążony wywiadem rodzinnym, wystarczy, że zgłosi się do placówki medycznej, która realizuje program. Adres takiego miejsca można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, w zakładce Programy profilaktyczne.

LEKI NA ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO

LEKI NA ZGAGĘ I REFLUKS

LEKI NA NIETOLERANCJĘ LAKTOZY

Na czym polega kolonoskopia w badaniu przesiewowym w kierunku raka jelita grubego? Jak się do niej przygotować?

Kolonoskopię w badaniu profilaktycznym można wykonać zarówno w znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem żelu znieczulającego, jak i w znieczuleniu ogólnym, czyli pod wpływem narkozy. To, jak zostanie przeprowadzone badanie, zależy od wskazań medycznych.

Badanie kolonoskopem trwa kilkadziesiąt minut, ale nie więcej niż godzinę. To precyzyjna procedura, która może mieć charakter diagnostyczny lub diagnostyczno-terapeutyczny.

Aby wykonać kolonoskopię, trzeba się odpowiednio przygotować i jest to warunek bezwzględny. Przed badaniem należy przede wszystkim oczyścić jelito – w tym celu stosuje się specjalnie przepisane przez lekarza środki przeczyszczające takie jak makrogole lub fosforany. O tym, w jaki sposób i jak wcześnie przed badaniem należy zacząć oczyszczać jelito, poinformuje pacjenta lekarz, który będzie kierował go na badanie, lub placówka, którą wybierze pacjent. Bardzo istotna jest także dieta przed kolonoskopią.

Dowiedz się więcej o tym, co jeść przed kolonoskopią

Kolonoskop to rodzaj wziernika, na którego końcu znajduje się kamerka. Ma on średnicę około 10 mm. Wprowadza się go do jelita przez jego końcowy odcinek, czyli odbyt. Lekarz wykonujący badanie przesuwa wziernik wzdłuż jelita, obserwując jego stan na monitorze.

Podczas kolonoskopii terapeutycznej można także:

  • zrobić biopsję, czyli pobrać ewentualne wycinki błony śluzowej jelita w celu wykonania pogłębionej diagnostyki (badania histopatologiczne),
  • usunąć polipy do 15 mm,
  • zatamować ewentualne krwawienie,
  • poszerzyć zwężenia w jelicie.

Powiązane produkty

Czy do kolonoskopii z narkozą należy wykonać wcześniej badania diagnostyczne?

Według komunikatu NFZ: „świadczeniodawca realizujący program badań przesiewowych raka jelita grubego jest zobowiązany do wykonania pacjentowi niezbędnych badań diagnostycznych przed znieczuleniem, m.in. w ramach kwalifikacji pacjenta do znieczulenia”.

Wynika to z przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (paragraf 8 ust. 1. oraz paragraf 4 ust. 1).

Kolonoskopia wykonana w porę ratuje życie

Niestety, podobnie jak wiele innych chorób nowotworowych, rak jelita grubego również jest wykrywany zbyt późno. Dlaczego? Istnieją dwie najważniejsze przyczyny. Po pierwsze pacjenci wciąż boją się kolonoskopii i odkładają wykonanie badania, a po drugie rak jelita grubego przez długi czas nie daje żadnych objawów. Prawie 80% przypadków RJG diagnozowanych jest zbyt późno, a wskaźnik 5-letnich przeżyć wynosi 40%.

Rak jelita grubego jest uleczalny, jeśli jest wychwycony w odpowiednim momencie – czyli jak najwcześniej (także na etapie przednowotworowym, czyli na etapie polipa).
  1. Program badań przesiewowych raka jelita grubego, [online] https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/program-badan-przesiewowych-raka-jelita-grubego/ [dostęp:] 1.08.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Mity dotyczące choroby zapalnej jelit (IBD)

    Choroba zapalna jelit to „odpowiedź” organizmu na rozregulowanie układu odporności. Niewłaściwie leczone IBD może prowadzić do nasilonego stresu, niepokoju, depresji i zaburzeń snu. Pomimo stosunkowo wysokiej częstości występowania tego schorzenia, IBD jest często mylone z zespołem jelita drażliwego. Jakie jeszcze mity powstały wokół przewlekłego zapalenia jelit?

  • Probiotyki a zespół jelita drażliwego

    Schorzenia układu pokarmowego stanowią poważny problem dla dużego odsetka populacji. Szczególnie częste o tej porze roku zatrucia pokarmowe są utrapieniem, z którym zetknęło się wielu z nas. Jakkolwiek nieprzyjemne i niepożądane byłyby dolegliwości, prawdziwie problematyczne stają się, gdy standardowy ból brzucha nie ustępuje po kilku dniach, a pozostaje z nami nawet przez długie miesiące. W przypadku chorób przewlekłych konieczna staje się konsultacja z lekarzem oraz zastosowanie odpowiedniej terapii.

  • Kalprotektyna – czym jest? Wskazania do badania, normy kalprotektyny w kale

    Badanie poziomu kalprotektyny w kale może pomóc monitorować kondycję jelit, stopień zaawansowania choroby i postępy w leczeniu tym pacjentom, którzy cierpią z powodu przewlekłych zapalnych lub niezapalnych chorób tego odcinka przewodu pokarmowego. Jak prawidłowo pobrać próbkę stolca do pojemnika na kał, ile kosztuje badanie kalprotektyny i czy podlega refundacji przez NFZ? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Jaki związek mają choroby jelit oraz stany zapalne dziąseł?

    Badania pokazują, że pacjenci cierpiący na choroby zapalne jelit częściej zmagają się z chorobami dziąseł niż osoby zdrowe. Udowodniono również związek schorzeń przyzębia z innymi stanami zapalnymi, np. dotyczącymi stawów. W jaki sposób zapobiegać chorobom przyzębia?

  • Częste stosowanie antybiotyków ma związek z zapalnymi chorobami jelit

    Wyniki nowego badania naukowego udowadniają, że częste stosowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.  

  • Migrena może zwiększać ryzyko chorób zapalnych jelit

    W nowym badaniu opublikowanym w „Scientific Reports” zbadano związek między migreną a rozwojem nieswoistego zapalenia jelit (IBD). Naukowcy z Korei Południowej wykazali, że u osób zmagających się z silnymi bólami głowy ryzyko wystąpienia chorób jelit jest wyższe.

  • Mechanizm odpowiedzialny za IBS odkryty! Co zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu jelita drażliwego?

    Mechanizmy leżące u podstaw różnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych odczuwanych po spożyciu niektórych pokarmów są niejasne. Odkrycie zespołu naukowców z Belgii zbliża nas do rozwikłania zagadki oraz otwiera nowe możliwości leczenia zespołu jelita drażliwego i powiązanych z nim zaburzeń bólowych.

  • Praca w pozycji stojącej może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia – nowe badanie

    Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney sugeruje, że długotrwałe stanie zamiast siedzenia podczas pracy biurowej nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego, wręcz przeciwnie – może zwiększać ryzyko problemów krążeniowych takich jak żylaki czy zakrzepica żył głębokich.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.