Dziąsła kobiety
Arkadiusz Dąbek

Jaki związek mają choroby jelit oraz stany zapalne dziąseł?

Badania pokazują, że pacjenci cierpiący na choroby zapalne jelit częściej zmagają się z chorobami dziąseł niż osoby zdrowe. Udowodniono również związek schorzeń przyzębia z innymi stanami zapalnymi, np. dotyczącymi stawów. W jaki sposób zapobiegać chorobom przyzębia?

Zapalenie przyzębia i choroby jelit – co je łączy?

Naukowcy z Uniwersytetu Turyńskiego we Włoszech przeprowadzili badanie, podczas którego zaobserwowali zwiększoną częstotliwość występowania chorób przyzębia (PD, ang. periodontal disease) u pacjentów zmagających się ze schorzeniami zapalnymi jelit (IBD, ang. inflammatory bowel disease) w porównaniu ze zdrowymi osobami z grupy kontrolnej. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Journal of Periodontology”.

Uczestnikami eksperymentu było 180 pacjentów cierpiących z powodu chorób układu pokarmowego (117 z nich zmagało się z chorobą Leśniowskiego-Crohna, 60 z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, a 3 z niesklasyfikowaną chorobą zapalną jelit). Grupę kontrolną stanowiło 180 zdrowych osób. U badanych z IBD występowało ponad 3-krotnie większe ryzyko umiarkowanego oraz ciężkiego zapalenia przyzębia, najbardziej narażone były osoby w grupach wiekowych 35-50 i 51-65 lat. Autorzy badania podkreślają, że u chorych z nieswoistym zapaleniem jelit konieczne jest wdrożenie strategii profilaktycznych oraz terapeutycznych obejmujących oś dziąsła-jelita.

Zmiany w mikrobiocie jamy ustnej u pacjentów z IBD

Choroby przyzębia (PD) i nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to przewlekłe choroby zapalne. Pierwsze z wymienionych schorzeń to w zasadzie grupa różnych chorób infekcyjnych, która swoim zasięgiem obejmuje tkanki otaczające szyjkę i korzeń zęba. W ciężkiej postaci może prowadzić do utraty zębów i negatywnie wpływać na cały organizm. W jej rozwoju dużą rolę odgrywają makrofagi i neutrofile. IBD to natomiast przewlekły stan zapalny przewodu pokarmowego, jego przyczyn należy szukać w czynnikach genetycznych oraz środowiskowych, takich jak niewłaściwa dieta, stres, palenie tytoniu. Co ważne, choroby zapalne jelit charakteryzują się agregacją makrofagów, co sugeruje, że PD oraz IBD mogą mieć podobne szlaki.

Wydaje się, że częstsze występowanie chorób przyzębia u pacjentów z IBD w porównaniu ze zdrowymi osobami jest spowodowane zmianami w mikrobiocie jamy ustnej i zwiększonej odpowiedzi zapalnej. Ponadto indukcja zapalenia przyzębia może powodować dysbiozę jelit i zmienioną funkcję bariery komórkowej nabłonka jelita. Jak widać, interakcja między chorobą przyzębia a IBD jest złożona – jedna choroba może zmienić skład mikroflory i nasilać odpowiedź zapalną związaną z drugą.

Polecane dla Ciebie

Choroby dziąseł a inne stany zapalne

Inne badania pokazały, że osoby z ciężką chorobą dziąseł są bardziej narażone na inne stany zapalne, takie jak choroby serca czy stawów. Zaobserwowano, że podatność na zapalenie stawów może być „przenoszona” w trakcie przeszczepu szpiku kostnego, jeśli dawca miał zapalenie dziąseł. Ponadto naukowcy zauważają, że jeden z patogenów obecnych w jamie ustnej pacjentów cierpiących na choroby przyzębia – Porphyromonas gingivalis – może wpływać na ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Jak zapobiegać chorobom przyzębia? Podstawą jest właściwa higiena jamy ustnej – ważne jest nie tylko prawidłowe, regularne szczotkowanie zębów, ale także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej czy używanie irygatora dentystycznego oraz piaskowanie i usuwanie kamienia nazębnego (w razie konieczności). Istotne jest też szybkie leczenie próchnicy, gdy się pojawi, a także wczesne leczenie wad zgryzu.

 1. G. Baima, M. Muwalla, G. Testa i in., Periodontitis prevalence and severity in inflammatory bowel disease: A case-control study, „Journal of Periodontology” 2022, https://doi.org/10.1002/JPER.22-0322, [dostęp:] 18.10.2022.
 2. R. Lira-Junior, C. Marcelo Figueredo, Periodontal and inflammatory bowel diseases: Is there evidence of complex pathogenic interactions?, „World J Gastroenterol.” 2016, nr 22(35), s. 7963–7972.
 3. How one inflammatory disorder exacerbates another, ScienceDaily [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220427115816.htm, [dostęp:] 18.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

  Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

 • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

 • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

  Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij