Dziąsła kobiety
Arkadiusz Dąbek

Jaki związek mają choroby jelit oraz stany zapalne dziąseł?

Badania pokazują, że pacjenci cierpiący na choroby zapalne jelit częściej zmagają się z chorobami dziąseł niż osoby zdrowe. Udowodniono również związek schorzeń przyzębia z innymi stanami zapalnymi, np. dotyczącymi stawów. W jaki sposób zapobiegać chorobom przyzębia?

Zapalenie przyzębia i choroby jelit – co je łączy?

Naukowcy z Uniwersytetu Turyńskiego we Włoszech przeprowadzili badanie, podczas którego zaobserwowali zwiększoną częstotliwość występowania chorób przyzębia (PD, ang. periodontal disease) u pacjentów zmagających się ze schorzeniami zapalnymi jelit (IBD, ang. inflammatory bowel disease) w porównaniu ze zdrowymi osobami z grupy kontrolnej. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Journal of Periodontology”.

Uczestnikami eksperymentu było 180 pacjentów cierpiących z powodu chorób układu pokarmowego (117 z nich zmagało się z chorobą Leśniowskiego-Crohna, 60 z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, a 3 z niesklasyfikowaną chorobą zapalną jelit). Grupę kontrolną stanowiło 180 zdrowych osób. U badanych z IBD występowało ponad 3-krotnie większe ryzyko umiarkowanego oraz ciężkiego zapalenia przyzębia, najbardziej narażone były osoby w grupach wiekowych 35-50 i 51-65 lat. Autorzy badania podkreślają, że u chorych z nieswoistym zapaleniem jelit konieczne jest wdrożenie strategii profilaktycznych oraz terapeutycznych obejmujących oś dziąsła-jelita.

Zmiany w mikrobiocie jamy ustnej u pacjentów z IBD

Choroby przyzębia (PD) i nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to przewlekłe choroby zapalne. Pierwsze z wymienionych schorzeń to w zasadzie grupa różnych chorób infekcyjnych, która swoim zasięgiem obejmuje tkanki otaczające szyjkę i korzeń zęba. W ciężkiej postaci może prowadzić do utraty zębów i negatywnie wpływać na cały organizm. W jej rozwoju dużą rolę odgrywają makrofagi i neutrofile. IBD to natomiast przewlekły stan zapalny przewodu pokarmowego, jego przyczyn należy szukać w czynnikach genetycznych oraz środowiskowych, takich jak niewłaściwa dieta, stres, palenie tytoniu. Co ważne, choroby zapalne jelit charakteryzują się agregacją makrofagów, co sugeruje, że PD oraz IBD mogą mieć podobne szlaki.

Wydaje się, że częstsze występowanie chorób przyzębia u pacjentów z IBD w porównaniu ze zdrowymi osobami jest spowodowane zmianami w mikrobiocie jamy ustnej i zwiększonej odpowiedzi zapalnej. Ponadto indukcja zapalenia przyzębia może powodować dysbiozę jelit i zmienioną funkcję bariery komórkowej nabłonka jelita. Jak widać, interakcja między chorobą przyzębia a IBD jest złożona – jedna choroba może zmienić skład mikroflory i nasilać odpowiedź zapalną związaną z drugą.

Powiązane produkty

Choroby dziąseł a inne stany zapalne

Inne badania pokazały, że osoby z ciężką chorobą dziąseł są bardziej narażone na inne stany zapalne, takie jak choroby serca czy stawów. Zaobserwowano, że podatność na zapalenie stawów może być „przenoszona” w trakcie przeszczepu szpiku kostnego, jeśli dawca miał zapalenie dziąseł. Ponadto naukowcy zauważają, że jeden z patogenów obecnych w jamie ustnej pacjentów cierpiących na choroby przyzębia – Porphyromonas gingivalis – może wpływać na ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Jak zapobiegać chorobom przyzębia? Podstawą jest właściwa higiena jamy ustnej – ważne jest nie tylko prawidłowe, regularne szczotkowanie zębów, ale także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej czy używanie irygatora dentystycznego oraz piaskowanie i usuwanie kamienia nazębnego (w razie konieczności). Istotne jest też szybkie leczenie próchnicy, gdy się pojawi, a także wczesne leczenie wad zgryzu.

  1. G. Baima, M. Muwalla, G. Testa i in., Periodontitis prevalence and severity in inflammatory bowel disease: A case-control study, „Journal of Periodontology” 2022, https://doi.org/10.1002/JPER.22-0322, [dostęp:] 18.10.2022.
  2. R. Lira-Junior, C. Marcelo Figueredo, Periodontal and inflammatory bowel diseases: Is there evidence of complex pathogenic interactions?, „World J Gastroenterol.” 2016, nr 22(35), s. 7963–7972.
  3. How one inflammatory disorder exacerbates another, ScienceDaily [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220427115816.htm, [dostęp:] 18.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl