Analne zabawki erotyczne używane do seksu analnego
Paulina Kłos-Wojtczak

Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

Wokół seksu analnego narosło przez lata wiele mitów. Ten rodzaj stosunku płciowego nie cieszy się dobrą sławą i nadal powszechnie uważany jest za coś, co przeznaczone jest wyłącznie dla osób homoseksualnych. Miłość grecką, bo tak inaczej nazywa się stosunek analny, według statystyk uprawia 19% Polaków, nieco więcej mężczyzn niż kobiet. Na czym polega ta intymna relacja? Czy powoduje odczucia bólowe?

Seks analny – na czym polega?

Seks analny to jeden z wielu sposobów współżycia płciowego polegający na stymulacji odbytu partnera lub partnerki. Penetracja nie musi jednak odbywać się wyłącznie za pomocą penisa, ale także palca, specjalnych wibratorów, kulek i innych erotycznych gadżetów. Przyjemność seksualna płynąca z uprawiania miłości greckiej wynika u mężczyzn z pobudzania prostaty, a u kobiet punktu G.

Historia seksu analnego sięga czasów antycznych. Wówczas ta forma kontaktów seksualnych była przeznaczona dla kochanków chcących uniknąć prokreacji. W związku z faktem, że podczas stymulacji odbytu nie można zajść w ciążę, seks analny jest zakazany przez wiele religii i nadal przypisywany wyłącznie parom homoseksualnym. A prawda jest taka, że ta forma miłości uprawiana jest zarówno przez pary jednopłciowe, jak i obupłciowe. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Odmiany seksu analnego

Seks analny ma różne oblicza i nie zawsze oznacza klasyczną penetrację penisem. Obecnie wyróżnia się kilka jego odmian, w tym:

  • fisting – pieszczenie odbytu odbywa się przy użyciu zaciśniętej pięści;
  • fingering – nawiązuje do angielskiego słowa finger oznaczającego palec – pieszczoty odbytu i okolic odbywają się zatem przy pomocy palców dłoni i często stanowią grę wstępną przed pełnym stosunkiem;
  • rimming – polega na stymulacji odbytu językiem lub różnego rodzajami gadżetów erotycznych. Uważany jest za jedną z najniebezpieczniejszych odmian, ponieważ związany jest z dużym ryzykiem transmisji chorób płciowych, w tym kiły, wirusa HIV, a nawet żółtaczki.

Polecane dla Ciebie

Seks analny – czy jest bezpieczny? Zagrożenia

Nie da się ukryć, że pomimo przyjemności płynącej z seksu analnego jego uprawianie może nie być korzystne dla organizmu. Wiele osób poszukuje w Internecie odpowiedzi na pytanie o to, czy seks analny jest zdrowy. Wszystko zależy od przygotowania, nie da się jednak ukryć, że może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Jakich?

Zapoznaj się z ofertą akcesoriów erotycznych na DOZ.pl

Pod względem anatomicznym tkanka odbytu jest wyjątkowo delikatna i cienka, a zatem podatna na uszkodzenia mechaniczne. Podczas współżycia analnego może dojść do uszkodzenia śluzówki odbytu, co zwiększa ryzyko infekcji. W związku z tym seks analny nie jest zalecany osobom, które cierpią na hemoroidy, gdyż objawy choroby mogą się wówczas znacznie nasilić. W skrajnych przypadkach może dojść także do perforacji okrężnicy, co wymaga interwencji chirurgicznej.

Uprawianie seksu analnego może przyczynić się do niekontrolowanego wypróżnienia, co może być wyjątkowo krępujące dla partnerów. Nie należy zapominać również o tym, że tego rodzaju współżycie (szczególnie bez odpowiedniego zabezpieczenia) to ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową i fekalno-oralną.

Seks analny w ciąży uważany jest za mało bezpieczny, a ginekolodzy rekomendują, aby zrezygnować w tym okresie z tej formy współżycia. Jest to związane z dużym ryzykiem przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy, co może skutkować poważną infekcją, w skrajnych przypadkach groźną dla rozwijającego się płodu.

Skutki uboczne seksu analnego

Do najpoważniejszych skutków ubocznych i konsekwencji seksu analnego zaliczyć można:

  • zakażenia bakteryjne, w tym Escherichia Coli,
  • infekcje wirusowe, w tym m.in. HIV i HPV,
  • uszkodzenie naczyń krwionośnych odbytu,
  • ropnie szczeliny odbytu,
  • osłabienie sprawności zwieracza,
  • nietrzymanie kału,
  • perforację jelit,
  • uszkodzenie błony śluzowej odbytu.

Co zrobić, żeby seks analny nie bolał?

Osoby, które stoją przed decyzją uprawiania seksu analnego, zastanawiają się, czy ta forma współżycia boli. Niestety, w większości przypadków tak, zwłaszcza na początku przygody z tego rodzaju miłością, chociaż progi bólowe są kwestią bardzo indywidualną. Nie da się jednak ukryć, że ból i przyjemność rzadko idą ze sobą w parze. Co zrobić, aby seks analny nie bolał?

Seksuolodzy zalecają, aby podczas stosunku korzystać z lubrykantów, które odpowiednio nawilżają śluzówkę i tym samym zmniejszają ryzyko pojawienia się dolegliwości bólowych. Osoby początkujące mogą w pierwszej kolejności do penetracji wykorzystywać niewielkie gadżety erotyczne, takie jak wibratory lub kulki. Jeśli ból pojawia się podczas każdego zbliżenia analnego, warto tę kwestię skonsultować z lekarzem.

Seks analny – przygotowanie

Przygotowanie do seksu analnego odbywa się na dwóch poziomach – psychicznym i fizycznym. Przede wszystkim musi być to świadoma decyzja obu partnerów, oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Jeśli jeden z partnerów ma wątpliwości, lepiej poczekać na odpowiedni moment.

Wiele par przed seksem analnym decyduje się na wykonanie lewatywy, co znacznie zwiększa komfort podczas erotycznych igraszek. Istotne jest użycie prezerwatywy, która zabezpieczy przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Obecnie na rynku nie istnieją specjalne prezerwatywy dla osób uprawiających seks analny, jednak niektóre z nich są już na etapie badań.

Podczas seksu analnego kluczowe jest zachowanie właściwej higieny. Jeżeli miłość grecką łączy się ze stymulacją pochwową, konieczne jest dokładne umycie rąk lub zmiana prezerwatywy.

  1. R.F. Baggaley, D. Dimitrov, B.N. Owen i in., Heterosexual anal intercourse: a neglected risk factor for HIV?, „American Journal of Reproductive Immunology”, nr 1(1) 2013.
  2. H.D. Larkin, First condom authorized specifically for anal intercourse, „JAMA”, nr 327(13), 2022.
  3. M. Marzec, Wybrane zachowania seksualne z perspektywy ewolucyjnej, „Seksuologia Polska”, nr 12(1) 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

    Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij