Bezpieczny seks. 5 faktów, które powinieneś znać
Joanna Naczyńska

Bezpieczny seks. 5 faktów, które powinieneś znać

Młodzi ludzie, najczęściej pochłonięci nauką, obowiązkami, spędzaniem czasu z przyjaciółmi, dobrą zabawą, cieszą się chwilą. Planując swoją przyszłość, widzą siebie jako zdrowego człowieka, cieszącego się jeszcze lepszym życiem. Aby nic nie zakłóciło tej wizji, warto wiedzieć, jak dbać o siebie i swoje zdrowie, by przypadkowe zdarzenia w naszym życiu nie zmusiły nas do rezygnacji z marzeń.

Duże znaczenie ma moment decyzji o rozpoczęciu współżycia. Istotna jest wiedza na temat bezpiecznego seksu i świadomość tego, że ta sfera życia może dawać wiele radości, jeśli tylko nasze decyzje będą podejmowane odpowiedzialnie. O czym warto wiedzieć? Oto 5 faktów, które powinieneś znać.

Świadomie decyduj o swoim życiu

Decydując się na rozpoczęcie wielu ważnych etapów w swoim życiu, zastanawiasz się czy powinien on nastąpić właśnie teraz. Podobnie, powinniśmy podejmować decyzję o rozpoczęciu współżycia. Warto zastanowić się, czy decyzja o rozpoczęciu współżycia akurat teraz i z tą osoba, jest moją decyzją. Bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa i pewność, że wiem co zrobić, by zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą oraz przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Nieplanowana ciąża

Rozpoczynając współżycie, czujemy się wystarczająco dorośli i dojrzali nie tylko fizycznie, ale też emocjonalnie. Spotykając miłość swojego życia, cieszymy się bliskością i chcemy by chwile te trwały wiecznie. Czy jesteśmy gotowi by w naszym życiu pojawił się owoc tej miłości? Czy jesteś gotowa na to, by teraz zajść w ciążę, urodzić i wychować dziecko? Jeśli na to pytanie nie znasz jeszcze odpowiedzi, pamiętaj by wasz seks był bezpieczny. Choć ciąża to nie choroba, to jednak warto zapobiegać nieplanowanej ciąży. Lepiej jest jeśli młodzi ludzie zostają rodzicami wtedy, gdy są na to gotowi i tego bardzo chcą. Istnieje kila metod zapobiegania ciąży z których najczęściej wybierana jest antykoncepcja hormonalna (pigułki, plastry, systemy dopochwowe) oraz środki mechaniczne (prezerwatywa). Stosując prezerwatywy, warto pamiętać, że żele nawilżające mogą zmniejszać skuteczność tej metody antykoncepcji. Za bezpieczne uważa się lubrykanty sporządzone na bazie wody.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu współżycia, warto porozmawiać z lekarzem na temat wyboru metody antykoncepcji, by niechciana ciąża nie zaskoczyła nas wtedy, gdy najmniej spodziewamy się jej.

Powiązane produkty

Choroby przenoszone drogą płciową

Twoje zdrowie to twój cenny skarb. Nie pozwól, by przypadkowe wydarzenie zniszczyło to, o co dbasz. Nie trać więc kontroli nad sobą. Swoje zdrowie narażają szczególnie osoby, które po spożyciu alkoholu decydują się na seks z przypadkowym partnerem lub seks bez zabezpieczenia. Warto mieć świadomość, że można w ten sposób narazić się na zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową m.in. wirusem HIV, czyli ludzkim wirusem upośledzenia odporności. W Polsce każdego miesiąca około 80 osób dowiaduje się o swoim zakażeniu wirusem HIV. Jak to możliwe? Niestety, chociaż wiele młodych osób dużo wie o HIV, to jednak uważa, że ten problem ich nie dotyczy. Jest to mylne podejście.

Zakażenie HIV może nastąpić przez kontakty seksualne bez prezerwatywy z zakażoną osobą, lub jeśli osoba stykająca się bezpośrednio z krwią zakażonej osoby ma przerwaną ciągłość skóry np. ranę. Zakażona osoba może przez wiele lat nie wiedzieć o swoim zakażeniu i nieświadomie zakażać swoich partnerów. 

Jak zapobiegać? 

Przed podjęciem decyzji o wspólnym seksie, warto razem z partnerem wykonać bezpłatny i anonimowy test w kierunku HIV. Wynik ujemny oraz wierność swojemu partnerowi pozwala cieszyć się bezpiecznym seksem. Jeśli jednak ty lub twój partner mieliście wcześniej innych partnerów i nie wykonaliście testu w kierunku HIV, pamiętaj o stosowaniu prezerwatywy od początku do końca kontaktu seksualnego. 

Jeśli planujesz zostać mamą, warto również wykonać test w kierunku zakażenia HIV.  Zakażona matka może zakazić swoje dziecko podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią.

Nie tylko HIV

Poza zakażeniem HIV istnieje wiele innych chorób przenoszonych droga płciową. Obecnie znanych jest około 40 drobnoustrojów, które mogą być przenoszone droga płciową. Najczęściej są nimi bakterie, wirusy, pierwotniaki, pasożyty, grzyby. Część z nich wywołuje zakażenie miejscowe, ograniczone do narządów płciowych lub skóry, niektóre mogą wywoływać zakażenie uogólnione. Jeżeli masz jakiekolwiek niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem. Czasem leczenie wymaga stosowania leku u obojga partnerów. Jest to konieczne gdyż zapobiega ponownemu, wzajemnemu zakażaniu się partnerów.

Podejmując decyzję o współżyciu, warto pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij