Nowoczesna antykoncepcja
Ryzyko zajścia w ciąże przy korzystaniu z metod naturalnych (metoda termiczna, stosunek przerywany, metoda owulacji Billingsa) jest duże i dlatego nie są one zalecane młodym ludziom, którzy nie chcą jeszcze powiększać rodziny. Coraz rzadziej kobiety też sięgają po antykoncepcję w formie wkładek wewnątrzmacicznych czy też zastrzyków antykoncepcyjnych - zostają one wypierane przez inne metody.
Zatem jakie obecnie środki antykoncepcyjne są polecane - zarówno ze względu na ich skuteczność, jak i popularność w dzisiejszych czasach?
Tabletki antykoncepcyjne
Zwykle najczęstszą formą antykoncepcji wybieraną przez kobiety są tabletki antykoncepcyjne.
Do niedawna kobiety niechętnie je stosowały, bały się bowiem skutków ubocznych zażywania preparatów hormonalnych. Wizja przyrostu masy ciała, migreny, obrzmienia i bolesności piersi, wahań nastroju, nieplanowanych krwawień i spadku libido skutecznie zmniejszała chęć stosowania tabletek.
Nowoczesne tabletki mają tak dobrany skład, że ilość działań niepożądanych jest naprawdę niewielka. Mogą się oczywiście one pojawić, jednak zwykle tylko na początku i ustępują po 2-3 cyklach stosowania preparatu. Oczywiście, wszystko uzależnione jest od organizmu kobiety i tolerowaniu przez niego danego preparatu - jednak przy złej tolerancji leku lekarz ginekolog ma tak dużą ilość środków do wyboru, że na pewno znajdzie ten właściwy dla danej pacjentki.
Tabletki antykoncepcyjne są bardzo wygodną formą antykoncepcji – tabletki można mieć zawsze w torebce i połknąć w odpowiedniej porze. Poza tym, przy właściwym ich zażywaniu i przestrzeganiu wszystkich zasad, ich skuteczność jest naprawdę bardzo wysoka. Obecnie, także dla kobiet karmiących piersią, dostępne są tabletki antykoncepcyjne, które skutecznie chronią przed zajściem ciążę, a nie są niebezpieczne dla maluszka.
Krążek dopochwowy
Kolejna, jedna z nowszych metod antykoncepcji, to krążek dopochwowy uwalniający hormony. Do niedawna był on w Polsce mało popularny, obecnie jednak kobiety używają go coraz chętniej. Jest on wygodny w użyciu.
Po właściwym założeniu krążka pozostaje on w pochwie przez 3 tygodnie i dopiero po tym czasie należy go usunąć- nie trzeba zatem myśleć o codziennym przyjmowaniu preparatu. Ewentualne działania niepożądane (krwawienia, bóle głowy, dyskomfort w pochwie, spadek libido, bolesność piersi, przyrost masy ciała, trądzik, wypadnięcie krążka) także nie są częste i zwykle szybko ustępują. Skuteczność krążka jest porównywalna ze skutecznością tabletek antykoncepcyjnych.
Plastry antykoncepcyjne
Coraz więcej kobiet decyduje się także na stosowanie systemów transdermalnych, czyli popularnych plastrów antykoncepcyjnych. Właściwie przyklejony plaster nie odklei się w czasie kąpieli czy uprawienia sportów. Jest skuteczny i wygodny w użyciu.
Antykoncepcja awaryjna - pigułka po stosunku
Obecnie, istnieje także możliwość zastosowania tzw. antykoncepcji awaryjnej, nazywanej inaczej „pigułką po stosunku”.
Jest to metoda, którą powinno się stosować tylko w krytycznych sytuacjach i absolutnie nie można jej nadużywać. Działanie pigułek polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, poza tym mogą one powodować zmiany w błonie śluzowej macicy, co zmniejsza możliwość implantacji.
Na rynku dostępne są dwa preparaty antykoncepcji awaryjnej: jeden z nich można zastosować do 72 godzin po stosunku, drugi do 5 dni.
Należy jednak pamiętać, że ich zażycie nie jest równoznaczne z tym, że na pewno nie dojdzie do zapłodnienia. Poza tym, im później zostanie zażyty preparat, tym jego działanie może być mniej skuteczne. Trzeba pamiętać, że jest to forma nowoczesnej antykoncepcji, natomiast nie są to preparaty wczesnoporonne!
Prezerwatywy
Nadal jednak najbardziej powszechną formą antykoncepcji są prezerwatywy. Są one łatwo dostępne i tanie. Jednak często bywają zawodne.
Dlatego warto korzystać z nich jako z dodatkowego środka zabezpieczającego - jako jedyne chronią bowiem przed ewentualnym zarażeniem się chorobą zakaźną i weneryczną. Połączenie prezerwatywy i jednej z nowoczesnych metod antykoncepcji daje naprawdę dużą skuteczność.
Dopasuj metodę do Siebie
Dzisiejszy rynek daje dużą możliwość wyboru środków antykoncepcyjnych, każda kobieta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jednak dobór antykoncepcji powinien być przemyślany i powinien w nim pomóc ginekolog - istnieją bowiem sytuacje, w których stosowanie danego środka jest przeciwwskazane.
Bardzo ważne jest, przy stosowaniu środków hormonalnych, regularne wykonywanie badań (morfologa krwi, próby wątrobowe, koagulogram, badanie piersi oraz inne badania, które zaleci ginekolog).
Właściwie dobrana antykoncepcja nie daje objawów niepożądanych i jest skuteczna - zatem nie trzeba się jej obawiać, a pomoc ginekologa w jej doborze i rozmowa ze specjalistą powinny rozwiać wszystkie wątpliwości odnośnie jej stosowania.