Nowoczesna antykoncepcja
Anna Posmykiewicz

Nowoczesna antykoncepcja

Istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, jednak niektóre z nich są zawodne i powoli przechodzą do przeszłości. Poznaj najpopularniejsze skuteczne środki antykoncepcyjne.

Ryzyko zajścia w ciąże przy korzystaniu z metod naturalnych (metoda termiczna, stosunek przerywany, metoda owulacji Billingsa) jest duże i dlatego nie są one zalecane młodym ludziom, którzy nie chcą jeszcze powiększać rodziny. Coraz rzadziej kobiety też sięgają po antykoncepcję w formie wkładek wewnątrzmacicznych czy też zastrzyków antykoncepcyjnych - zostają one wypierane przez inne metody.

Zatem jakie obecnie środki antykoncepcyjne są polecane - zarówno ze względu na ich skuteczność, jak i popularność w dzisiejszych czasach?

Tabletki antykoncepcyjne

Zwykle najczęstszą formą antykoncepcji wybieraną przez kobiety są tabletki antykoncepcyjne.

Do niedawna kobiety niechętnie je stosowały, bały się bowiem skutków ubocznych zażywania preparatów hormonalnych. Wizja przyrostu masy ciała, migreny, obrzmienia i bolesności piersi, wahań nastroju, nieplanowanych krwawień i spadku libido skutecznie zmniejszała chęć stosowania tabletek.

Nowoczesne tabletki mają tak dobrany skład, że ilość działań niepożądanych jest naprawdę niewielka. Mogą się oczywiście one pojawić, jednak zwykle tylko na początku i ustępują po 2-3 cyklach stosowania preparatu. Oczywiście, wszystko uzależnione jest od organizmu kobiety i tolerowaniu przez niego danego preparatu - jednak przy złej tolerancji leku lekarz ginekolog ma tak dużą ilość środków do wyboru, że na pewno znajdzie ten właściwy dla danej pacjentki.

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo wygodną formą antykoncepcji – tabletki można mieć zawsze w torebce i połknąć w odpowiedniej porze. Poza tym, przy właściwym ich zażywaniu i przestrzeganiu wszystkich zasad, ich skuteczność jest naprawdę bardzo wysoka. Obecnie, także dla kobiet karmiących piersią, dostępne są tabletki antykoncepcyjne, które skutecznie chronią przed zajściem ciążę, a nie są niebezpieczne dla maluszka.

Krążek dopochwowy

Kolejna, jedna z nowszych metod antykoncepcji, to krążek dopochwowy uwalniający hormony. Do niedawna był on w Polsce mało popularny, obecnie jednak kobiety używają go coraz chętniej. Jest on wygodny w użyciu.

Po właściwym założeniu krążka pozostaje on w pochwie przez 3 tygodnie i dopiero po tym czasie należy go usunąć- nie trzeba zatem myśleć o codziennym przyjmowaniu preparatu. Ewentualne działania niepożądane (krwawienia, bóle głowy, dyskomfort w pochwie, spadek libido, bolesność piersi, przyrost masy ciała, trądzik, wypadnięcie krążka) także nie są częste i zwykle szybko ustępują. Skuteczność krążka jest porównywalna ze skutecznością tabletek antykoncepcyjnych.

Powiązane produkty

Plastry antykoncepcyjne

Coraz więcej kobiet decyduje się także na stosowanie systemów transdermalnych, czyli popularnych plastrów antykoncepcyjnych. Właściwie przyklejony plaster nie odklei się w czasie kąpieli czy uprawienia sportów. Jest skuteczny i wygodny w użyciu.

Antykoncepcja awaryjna - pigułka po stosunku

Obecnie, istnieje także możliwość zastosowania tzw. antykoncepcji awaryjnej, nazywanej inaczej „pigułką po stosunku”.

Jest to metoda, którą powinno się stosować tylko w krytycznych sytuacjach i absolutnie nie można jej nadużywać. Działanie pigułek polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, poza tym mogą one powodować zmiany w błonie śluzowej macicy, co zmniejsza możliwość implantacji.

Na rynku dostępne są dwa preparaty antykoncepcji awaryjnej: jeden z nich można zastosować do 72 godzin po stosunku, drugi do 5 dni.

Należy jednak pamiętać, że ich zażycie nie jest równoznaczne z tym, że na pewno nie dojdzie do zapłodnienia. Poza tym, im później zostanie zażyty preparat, tym jego działanie może być mniej skuteczne. Trzeba pamiętać, że jest to forma nowoczesnej antykoncepcji, natomiast nie są to preparaty wczesnoporonne!

Prezerwatywy

Nadal jednak najbardziej powszechną formą antykoncepcji są prezerwatywy. Są one łatwo dostępne i tanie. Jednak często bywają zawodne.

Dlatego warto korzystać z nich jako z dodatkowego środka zabezpieczającego - jako jedyne chronią bowiem przed ewentualnym zarażeniem się chorobą zakaźną i weneryczną. Połączenie prezerwatywy i jednej z nowoczesnych metod antykoncepcji daje naprawdę dużą skuteczność.

Dopasuj metodę do Siebie

Dzisiejszy rynek daje dużą możliwość wyboru środków antykoncepcyjnych, każda kobieta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jednak dobór antykoncepcji powinien być przemyślany i powinien w nim pomóc ginekolog - istnieją bowiem sytuacje, w których stosowanie danego środka jest przeciwwskazane.

Bardzo ważne jest, przy stosowaniu środków hormonalnych, regularne wykonywanie badań (morfologa krwi, próby wątrobowe, koagulogram, badanie piersi oraz inne badania, które zaleci ginekolog).

Właściwie dobrana antykoncepcja nie daje objawów niepożądanych i jest skuteczna - zatem nie trzeba się jej obawiać, a pomoc ginekologa w jej doborze i rozmowa ze specjalistą powinny rozwiać wszystkie wątpliwości odnośnie jej stosowania.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl