Zespół Reitera (reaktywne zapalenie stawów) – objawy i leczenie
Ewa Nowacka-Polka

Zespół Reitera (reaktywne zapalenie stawów) – objawy i leczenie

Ta tajemniczo brzmiąca choroba, obecnie nazywana reaktywnym zapaleniem stawów (mniej znana pod nazwą zespół Fiessingera i Leroya) to asymetryczne, jałowe zapalenie kilku stawów, głównie kończyn dolnych i przyczepów ścięgnistych. Poprzedzona jest ona zakażeniem (najczęściej) przewodu pokarmowego lub narządów płciowych.

Jakie są przyczyny reaktywnego zapalenia stawów?

Do najczęstszych czynników etiologicznych wywołujących reaktywne zapalenie stawów należy zaliczyć:

  • pałeczki z rodziny Enterobactariaceae (np. Salmonella, Yersinia, Campylobacter, Shigella)
  • chlamydie (Ch. Trachomatis, Ch. Pneumoniae)
  • inne (np. Clostridium difficile, Mycoplasma, Mycobacterium tuberculosis)

Główną rolę w patomechanizmie odgrywa obecność bakterii oraz ich składników w obrębie stawu i miejscowa odpowiedź immunologiczna organizmu na te antygeny.

Jak często występuje zachorowanie?

Częstość występowania na świecie szacuje się na 30-200/100000. Występuje u 1 do 4% osób po przebytym zakażeniu wyżej wymienionymi drobnoustrojami.

Jakie są objawy zespołu Reitera?

Choroba może być poprzedzona skąpymi objawami zakażenia, występującymi przez około 4 tygodnie przed pojawieniem się objawów stawowych. U niektórych osób w trakcie choroby występuje złe samopoczucie, osłabienie oraz gorączka. Ponadto choroba może dotyczyć:

Objawy ze strony układu ruchu obejmują ból i obrzęk pojedynczego stawu lub kilku stawów, najczęściej kończyn dolnych (kolanowych, skokowych, stawów stóp, a zapalenie palców daje objaw palców kiełbaskowatych). Zapalenie stawów jest asymetryczne, może postępować od zapalenia pojedynczego stawu kończyny dolnej do zapalenia stawów kończyn górnych i kręgosłupa.

Poza tym może wystąpić: ból pleców, krzyża i pośladków, sztywność kręgosłupa (oraz  inne objawy zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych lub kręgosłupa), a także ból pięt, czasami obrzęk, trudności w chodzeniu (oraz inne objawy zapalenia przyczepów ścięgna Achillesa i rozcięgna podeszwowego do kości piętowej).

Powiązane produkty

Inne objawy reaktywnego zapalenia stawów

Ze strony układu moczowo-płciowego: mogą występować pęcherzyki, nadżerki lub plamki, głównie w ujściu cewki moczowej, na żołędzi lub trzonie prącia (tzw. obrączkowate zapalenie żołędzi) – zmiany te jeśli nie zostaną zakażone są niebolesne i nie pozostawiają blizn. Poza tym może występować wyciek z cewki moczowej i bolesne oddawanie moczu (u mężczyzn może również występować zapalenie stercza, jądra i najądrza oraz pęcherza moczowego). U kobiet (z uwagi na często bezobjawowy przebieg) przypadkowo, w trakcie badania ginekologicznego można zaobserwować zapalenie szyjki macicy lub zapalenie pochwy.

Ze strony skóry i błon śluzowych: wykwity grudkowo-łuskowate z nadmiernym rogowaceniem podeszwowej powierzchni stóp, często zmiany o typie krostkowego zapalenia podeszwowej strony dłoni i stóp. Zmiany na paznokciach takie jak żółtawe lub szare przebarwienia, zgrubienia, bruzdkowate wgłębienia, podpaznokciowe rogowacenie. Może również być obecny rumień guzowaty, a także niebolesne, błyszczące afty na podniebieniu, języku, błonie śluzowej policzków i warg.

Zespół Reitera może objąć także narządu wzroku: zapalenie spojówek lub jednostronne ostre zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej oka.    

Do innych objawów można zaliczyć zmiany w sercu (m.in. zaburzenia przewodzenia, a także nieswoiste zmiany odcinka ST-T), zapalenie błon surowiczych, mikroskopowe zapalenie jelit.

Jakie badania się wykonuje?

Do postawienia rozpoznania przydatne może być wykonanie badań laboratoryjnych w tym:

  • OB,
  • CRP,
  • badań na obecność antygenu HLA B27,
  • badań mikrobiologicznych (w kierunku drobnoustrojów mogących wywołać Zespół Reitera),
  • badanie płynu stawowego,
  • badania obrazowe jak RTG stawów czy rezonans magnetyczny.

Rozpoznanie ustala się przede wszystkim wykazując związek objawów klinicznych z wcześniejszym zakażeniem m.in.  Chlamydia lub Enterobacteriaceae. Reaktywne zapalenie stawów należy różnicować z innymi spondyloartropatiami, infekcyjnym zapaleniem stawów, poinfekcyjnym zapaleniem stawów (wywołanym m.in. boreliozą z Lyme, popaciorkowcowym zapaleniem stawów), zapaleniem stawów związanym z obecnością kryształków, chorobą Behceta czy sarkoidozą.

Jak leczyć reaktywne zapalenie stawów?

Celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości, opanowanie zapalenia (m.in. leki z grupy NLPZ i sterydoterapia) oraz eradykacja zakażenia (jeśli to możliwe).

Źródło: Choroby Wewnętrzne pod redakcją Prof. Andrzeja Szczeklika

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij