Akupresura - masaż, który leczy
Stosuje się ją w celu terapeutycznym, jak i profilaktycznym, zarówno na początku, jak i na końcu masażu klasycznego. Jest niezawodną formą terapii, która w połączeniu z innymi technikami pomaga w wyleczeniu m.in. schorzeń układu moczowo-płciowego, nerwowego czy pokarmowego.
Odczucia ze strony pacjenta
Reakcji ciała na ucisk jest wiele. Zależą one od siły i miejsca nacisku, a także od indywidualnego progu bólowego oraz rodzaju jednostki chorobowej. Mogą one przyjmować formę mrowienia, drętwienia, uczucia ciepła czy swędzenia. Niekiedy odczuwalne jest także promieniowanie bólu do innych części ciała (lekkie uczucie "przepływu prądu").
Metody uciskania
Wybór formy ucisku zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia, lokalizacji punktu, który będzie stymulowany oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Do podstawowych rodzajów ucisku zalicza się między innymi:
- punktowy - stały nacisk na jeden punkt, bez odrywania palca/ pręcika od powierzchni ciała,
- bucisk połączony z ruchami palca/ pręcika na boki oraz w tył i przód,
- ucisk wraz z ruchem spiralnym
Ogólnie przyjmuje się, że siła nacisku nie powinna wywoływać ostrego bólu. Masaż punktowy powinien rozluźniać i relaksować, a nie wywoływać negatywne odczucia u pacjenta.
Metody masażu punktowego
- uspakajająca - jej zadaniem jest rozluźnienie mięśni oraz przywrócenie spokoju ducha. Polega na ucisku na jedno miejsce ze stopniowym zwiększaniem jego siły. Podczas około 30 sekundowego nacisku wykonuje się dodatkowo lekkie ruchy w określonym kierunku. Jednemu punktowi terapeuta poświęca od 3 do 5 minut.
- pobudzająca - czas tego zabiegu powinien wynosić nie więcej niż 30 minut. Połączona jest z innymi technikami masażu (np. masażem klasycznym). Powinna być stosowana od 2 do 3 razy w ciągu tygodnia.
Wskazania do akupresury
- padaczka
- zaburzenia czucia
- kaszel
- astma
- schorzenia okulistyczne
- częste wymioty
- zaburzenia miesiączkowania
Przeciwwskazania do akupresury
- nowotwory
- podwyższona temperatura ciała
- ciąża
Mimo, iż historia akupresury sięga kilku tysięcy lat, technika ta nadal jest stosowana na całym świecie. W połączeniu z innymi technikami masażu tworzy doskonałą formę terapii w rozmaitych jednostkach chorobowych. Stosowanie jej wymaga jednak znajomości charakterystycznych pól i punktów na powierzchni ciała. Jeśli nie posiada się podstawowej wiedzy w tym zakresie, można jedynie zaszkodzić drugiej osobie, negatywnie wpływając m.in. na układ pokarmowy (powodując np. wymioty) lub pracę serca.
Bibliografia:
- "Masaż punktowy i inne metody refleksoterapii”- T. Kasperczyk, S. Kmak, Kraków 2003r.
- "Chiński masaż i akupresura” K. Hin
- „Akupresura w praktyce” D. Popowicz, 2008r.