Ćwiczenia mięśni Kegla – komu pomogą i jak je wykonywać?
Mateusz Burak

Ćwiczenia mięśni Kegla – komu pomogą i jak je wykonywać?

Osłabione mięśnie Kegla mogą skutkować m.in. trudnościami w osiąganiu sprawności seksualnej oraz problemem z nietrzymaniem moczu. Co warto wiedzieć o mięśniach dna miednicy i jakie ćwiczenia wykonywać, by je wzmocnić?

  1. Czym są mięśnie Kegla?
  2. Osłabione mięśnie Kegla – objawy
  3. Jak wykonywać trening mięśni dna miednicy?
  4. Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn – czy warto je wykonywać?
  5. Co dają ćwiczenia mięśni dna miednicy?
  6. Ćwiczenia mięśni Kegla – najczęściej zadawane pytania
  7. Ćwiczenia mięśni Kegla u kobiet i mężczyzn – podsumowanie

Czym są mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla to potoczna nazwa dla mięśni dna miednicy. Ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie narządów jamy brzusznej, kontrolowanie funkcji pęcherza i jelit, a także udział w reakcjach seksualnych. Nazwa mięśni pochodzi od amerykańskiego ginekologa Arnolda Kegla, który jako pierwszy zaproponował ich świadome wzmacnianie w celach terapeutycznych.

Mięśnie te mają budowę podobną do hamaka rozpiętego od kości łonowej aż po kość guziczną. W ich skład wchodzą m.in. mięsień dźwigacz odbytu, mięsień guziczny oraz zwieracze cewki moczowej i odbytu.

Osłabione mięśnie Kegla – objawy

Oznaki osłabienia mięśni dna miednicy mogą być różne, ale najczęściej należą do nich symptomy takie jak:

  • nietrzymanie moczu, szczególnie podczas kichania, kaszlu lub wysiłku,
  • uczucie ciężkości w podbrzuszu,
  • obniżenie narządów miednicy (np. macicy),
  • trudności z osiągnięciem orgazmu,
  • ból podczas stosunku.

Objawy te mogą wystąpić zarówno u kobiet (szczególnie po porodzie), jak i u mężczyzn – np. po operacji prostaty.

Powiązane produkty

Jak wykonywać trening mięśni dna miednicy?

Podstawowym zadaniem jest nauczenie się, jak napinać odpowiednie mięśnie bez angażowania pośladków, ud czy brzucha. Najłatwiejszym sposobem na ich znalezienie jest próba zatrzymania strumienia moczu w trakcie jego oddawania – jednak nie powinno się robić tego regularnie, a jedynie w celach diagnostycznych.

Trening najlepiej wykonywać w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. Przykład podstawowego ćwiczenia:

  1. Napnij mięśnie dna miednicy na 3–5 sekund.
  2. Rozluźniaj przez 5–10 sekund.
  3. Powtórz 10 razy, 3 serie dziennie.

W miarę postępów można wydłużać czas napięcia i zwiększać liczbę powtórzeń.

Przyrządy do ćwiczeń na mięśnie Kegla

Istnieją różne urządzenia wspomagające trening, np.:

  • stożki dopochwowe,
  • kulki gejszy (dla kobiet),
  • elektrostymulatory,
  • aplikacje mobilne z biofeedbackiem,
  • trenażery uciskowe (również dla mężczyzn).

Warto jednak przed ich użyciem skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym lub urologicznym.

Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn – czy warto je wykonywać?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy są również bardzo istotne dla mężczyzn. Pomagają:

  • kontrolować wytrysk,
  • poprawiać erekcję,
  • zmniejszać ryzyko nietrzymania moczu po operacjach urologicznych,
  • poprawiać funkcję jelit.

Ćwiczenia są analogiczne – najważniejsze jest nauczenie się lokalizacji mięśni i wykonywanie regularnego treningu, najlepiej 2–3 razy dziennie.

Co dają ćwiczenia mięśni dna miednicy?

Korzyści płynące z systematycznych ćwiczeń obejmują:

  • poprawę jakości życia seksualnego,
  • większą kontrolę nad mikcją i defekacją,
  • zmniejszenie bólu w obrębie miednicy,
  • prewencję obniżeń narządów miednicy,
  • szybszy powrót do zdrowia po porodzie lub operacjach.
Co więcej, ćwiczenia mięśni Kegla nie wymagają sprzętu, są dyskretne i można je wykonywać niemal w każdej sytuacji.

TEJPY

PIŁKI DO MASAŻU

SPRZĘT DO JOGI

Ćwiczenia mięśni Kegla – najczęściej zadawane pytania

Po jakim czasie widać efekty ćwiczeń mięśni Kegla?

Pierwsze efekty mogą pojawić się już po 2–3 tygodniach regularnych ćwiczeń, ale pełna poprawa często wymaga 2–3 miesięcy systematycznego treningu.

Kiedy zaciskać mięśnie Kegla podczas stosunku?

U kobiet delikatne napinanie tych mięśni może zwiększyć odczuwanie przyjemności, natomiast u mężczyzn – poprawić kontrolę nad wytryskiem. W obu przypadkach należy unikać przesady, by nie wywołać napięcia lub bólu.

Czy jazda na rowerze wzmacnia mięśnie Kegla?

Nie – jazda na rowerze angażuje głównie mięśnie nóg i pośladków, a nie mięśnie dna miednicy. U niektórych mężczyzn długie siedzenie na siodełku może wręcz powodować ucisk nerwów w tej okolicy.

Ćwiczenia Kegla w ciąży i po porodzie

Mięśnie dna miednicy odgrywają szczególną rolę w okresie ciąży i połogu. Już w trakcie ciąży ulegają one stopniowemu rozciągnięciu i osłabieniu pod wpływem wzrastającej macicy, zmian hormonalnych oraz rosnącego ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Regularne i odpowiednio dobrane ćwiczenia Kegla mogą nie tylko zmniejszyć ryzyko nietrzymania moczu w trakcie ciąży, ale także przygotować ciało do porodu siłami natury.

Po porodzie (zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie) ćwiczenia Kegla powinny być integralną częścią regeneracji. Pomagają przywrócić napięcie mięśni, poprawiają jakość życia intymnego i zapobiegają obniżeniu narządów rodnych. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia na samym początku nie mogą być zbyt intensywne. Powrót do treningu powinien być stopniowy i skonsultowany z lekarzem lub położną.

Warto zaznaczyć, że kobiety po porodzie mogą mieć problemy z czuciem mięśni dna miednicy. W takich sytuacjach pomocne okazują się metody biofeedbacku, elektrostymulacja lub indywidualna praca z fizjoterapeutą.

Ćwiczenia mięśni Kegla u kobiet i mężczyzn – podsumowanie

Ćwiczenia Kegla są skuteczne, bezpieczne i dostępne dla każdego – niezależnie od płci czy wieku. Ich regularne wykonywanie może znacząco poprawić komfort życia intymnego, zmniejszyć dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego i wspomóc zdrowie ogólne. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach najlepiej rozpocząć ćwiczenia pod opieką fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii dna miednicy.

  1. de Carvalho M. L. A. S. et al., Pelvic floor muscle training in women with urinary incontinence and pelvic organ prolapse: A protocol study, 2024, [online:] https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0308701.
  2. Pham C. T. et al., Pelvic Floor Muscle Function and Its Relationship with Post-Prostatectomy Incontinence, "Société Internationale d’Urologie Journal", 2023, 4(3), [online:] https://www.researchgate.net/publication/374389950_Pelvic_Floor_Muscle_Function_and_Its_Relationship_with_Post-Prostatectomy_Incontinence.
  3. R.C. Bump, P.A. Norton, Epidemiology and natural history of pelvic floor dysfunction, „Obstetrics and Gynecology Clinics of North America” 1998, t. 25, nr 4, s. 723–746.
  4. A. Łazewska, Mięśnie dna miednicy – znaczenie w profilaktyce i terapii nietrzymania moczu, „Przegląd Urologiczny” 2021, t. 17, nr 3, s. 45–49.
  5. A. Fricke, S.D. Lark, P. Fink i in., Exercise interventions to improve pelvic floor muscle functioning in older women with urinary incontinence: A systematic review, „Journal of Women's Health Physical Therapy” 2021, t. 45, nr 3, s. 115–125.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Leki na menopauzę bez recepty – co zawierają? Jak stosować tabletki na menopauzę?

    Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl