Cardio – podstawowe zasady i zalety treningu cardio
Mateusz Burak

Cardio – podstawowe zasady i zalety treningu cardio

Cardio to trening wytrzymałościowy, podczas którego znacząco wzrasta tętno oraz ilość oddechów na minutę. Wysiłek cardio pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Sprzyja także poprawie samopoczucia i dostarcza dużej dawki energii. 

Cardio – na czym polega ten rodzaj treningu? Trening cardio a trening interwałowy

Trening cardio obejmuje ćwiczenia intensyfikujące pracę układu sercowo–naczyniowego oraz zwiększające częstotliwość oddechów – od poziomu umiarkowanego do intensywnego, na okres minimum 20-30 minut.

Cardio to wysiłek tlenowy (aerobowy), wspomagający spalanie tkanki tłuszczowej w czasie jego trwania. Oznacza to, że w jego trakcie zwiększa się ilość oddechów na minutę, wzrasta także tętno, co sprawia, że komórki i tkanki są lepiej dotlenione (trening powinien odbywać się w zakresie od 50 do 80% tętna maksymalnego). 

Trening interwałowy, w odróżnieniu od cardio, jest wysiłkiem beztlenowym. Oznacza to, że obciąża bardziej nasz organizm, wobec tego istnieje więcej przeciwwskazań do jego wykonywania. Taki rodzaj wysiłku odradza się osobom mającym problem z nadciśnieniem tętniczym, wahaniami tętna czy przemęczonym. Jego zaletą jest to, że trwa krócej, a ćwiczenia są bardziej urozmaicone.

Trening cardio – zasady i poziomy intensywności

Ćwiczenia cardio charakteryzuje stałe tempo oraz powtarzalność. Wśród przykładów można wyróżnić jazdę na rowerze, pływanie, wioślarstwo, narciarstwo biegowe, chód na bieżni, trening na orbitreku, bieganie czy marsz. Zadaniem wysiłku podejmowanego w ten sposób jest wytworzenie i doprowadzenie do wszystkich komórek naszego ciała dostatecznej ilości tlenu (do tego niezbędne jest  utrzymywanie tętna na tym samym wysokim poziomie). Trening cardio polecany jest szczególnie osobom, którym zależy na redukcji masy ciała. Jest bardzo dobrze tolerowany przez początkujących – ze względu na mniejsze obciążenia niż przy interwałach polecany jest osobom zaczynającym przygodę z treningami. 

Najlepsza efektywność treningu cardio jest wówczas, gdy wartość tętna wynosi blisko 70% tętna maksymalnego (HR MAX). Jest to ustalane indywidualnie w oparciu o wzór matematyczny: tętno maksymalne należy obliczyć, odejmując swój wiek od liczby 220. Optymalny czas trwania treningu cardio to 30 minut.

Jeżeli zależy nam na budowaniu masy mięśniowej, lekkie cardio warto wykonać przed treningiem siłowym. Ćwiczenia aerobowe wykonywane po treningu na masę uszczuplają zapasy glikogenu w mięśniach, dlatego nie są w tej sytuacji zalecane. Jeśli natomiast podstawowym celem aktywności jest redukcja tkanki tłuszczowej, należy wykonać trening cardio po siłowym. 

Powiązane produkty

Cardio – efekty

Jedną z najważniejszych korzyści ćwiczeń cardio jest pozytywny wpływ na obniżanie wartości ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo sprzyjają one utrzymywaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu. Badania pokazują także, że taki wysiłek ma duże znaczenie w regulacji cukru u diabetyków. Regularny trening cardio pozwala zmniejszyć objawy astmy, dzieje się tak poprzez efektywne dostarczanie tlenu do wszystkich tkanek naszego ciała. Naukowcy podają również, że cardio pomaga łagodzić intensywność przewlekłego bólu oraz ułatwia zasypianie. 

Niepodważalnymi rezultatami cardio są także: utrata wagi, wzmocnienie układu odpornościowego, poprawa funkcjonowania układu nerwowego. Bardzo często wymienia się także poprawę samopoczucia oraz zmniejszenie ryzyka upadków wśród osób starszych. Warto nadmienić, iż jest to dostępna dla wszystkich forma aktywności fizycznej, trening cardio z powodzeniem można wykonywać w domu. Jest bezpieczny i posiada bardzo mało ograniczeń. 

Cardio – wskazania i przeciwwskazania

Trening cardio jest wskazany dla osób, które chcą złagodzić objawy stresu, pozbyć się nadmiernych kilogramów, poprawić jakość snu i pozbyć się uczucia ciągłego zmęczenia. Przeciwwskazania są związane wyłącznie z chorobami i dysfunkcjami układu krążeniowo–oddechowego. Dlatego też wszelkie schorzenia w tym obszarze powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem, aby móc wykluczyć ewentualne skutki uboczne.

Trening cardio – przykłady ćwiczeń

Trening cardio w domu do doskonały pomysł na podjęcie aktywności fizycznej. Można samodzielnie decydować o tym, kiedy i w jaki sposób przeprowadzić ten rodzaj wysiłku. Zawsze należy pamiętać o rozgrzewce, aby przygotować właściwie organizm do aktywności. Po zakończeniu ćwiczeń cardio należy przeprowadzić rozciąganie, co pozwoli uniknąć kontuzji. 

W skład treningu cardio dla początkujących mogą wchodzić następujące ćwiczenia:

  • skakanie na skakance,
  • jazda na rowerku stacjonarnym,
  • wchodzenie i schodzenie po schodach,
  • bieg w miejscu,
  • marszobieg.

Warto zastanowić nad celem naszego treningu, w zależności od niego należy dobrać stopień intensywności ćwiczeń oraz tempo pracy serca. Istnieje kilka przedziałów, którymi warto się sugerować. Intensywność na poziomie blisko 60% HR MAX przeznaczona jest dla osób początkujących, 70% HR MAX pomaga zmniejszyć masę ciała, 80–90% HR MAX bardzo pozytywnie wpływa na kondycję psychofizyczną. Większa intensywność przeznaczona jest dla osób z bardzo dobrą tolerancją wysiłku, profesjonalnych sportowców. 

Trening cardio – dieta 

Ze względu na to, że najczęstszym powodem podejmowania treningu cardio jest chęć utraty masy ciała, warto zadbać też o odżywianie. Zaleca się, aby bezpośrednio przed ćwiczeniami unikać spożywania węglowodanów – ostatni posiłek węglowodanowy należy zjeść mniej więcej 3 godziny przed treningiem, optymalna ilość sacharydów wynosi wówczas ok. 2,5 g/kg masy ciała. Warto  także dostarczyć białko, które minimalizuje rozkład białek po zakończonej aktywności i przyspiesza regenerację mięśni. Tuż przed ćwiczeniami można zjeść przekąskę w postaci banana lub garści suszonych owoców. Warto uwzględnić w jadłospisie ryby morskie oraz drób. Wpisanie ich na stałe do swoich nawyków będzie bardzo korzystne dla osiągnięcia naszych celów. 

Po wysiłku zaleca się spożycie węglowodanów oraz pokarmu bogatego w białko o wyższym indeksie glikemicznym niż przy posiłku przedtreningowym. Jedzenie po zakończonej aktywności ma za zadanie uzupełnienie zapasu glikogenu mięśniowego, który tracimy w trakcie aktywności fizycznej, pomoże to zregenerować organizm oraz uniknąć rozkładu mięśni. Warto sięgnąć po odżywki białkowe w proszku, które można przygotować wcześniej w postaci koktajlu do picia. Taki posiłek należy spożyć najlepiej w ciągu pół godziny po zakończeniu treningu. 

Bardzo ważne jest, aby dłuższy wysiłek o charakterze cardio nie był uprawiany na tzw. pusty żołądek. Może to bowiem doprowadzić do odwrotnego efektu. To znaczy, że ilość tkanki tłuszczowej nie będzie się zmniejszać, a spalaniu i procesom rozkładu będą ulegać nasze mięśnie. 

Cardio a suplementacja. Co stosować, gdy wykonujemy treningi cardio?

Prawidłowo zbilansowaną dietę warto uzupełnić, stosując suplementy diety dla osób aktywnych. Wybierając preparat, należy szukać składników przyspieszających metabolizm, hamujących apetyt, przyczyniających się do utrzymania zrównoważonego poziomu glukozy we krwi. Są to np.:

  • L-karnityna,
  • witamina C,
  • niacyna,
  • kwasy omega-3,
  • witamina B6 i B12,
  • magnez,
  • guarana,
  • chrom,
  • ekstrakt z gorzkiej pomarańczy,
  • ekstrakt z zielonej herbaty.
  1. Hausdorff J. M., Yogev G., Springer S. i in., Walking is more like catching than tapping: gait in the elderly as a complex cognitive task, „Exp Brain Res” 2005, nr 164, s. 541–548.
  2. Bordier L., Doucet J., Boudet J., Bauduceau B., Update on cognitive decline and dementia in elderly patients with diabetes, „Diabetes Metab.” 2014, s. 1262–3636.
  3. Abate M., Schiavone C., Pelotti P., Salini V., Limited joint mobility in diabetes and ageing: recent advances in pathogenesis and therapy, „Int J Immunopathol Pharmacol” 2010, nr 23, s. 997–1003.
  4. Cramer H., Lauche R., Haller H. i in., Effects of yoga on cardiovascular disease risk factors: a systematic review and meta–analysis, „Int J Cardiol” 2014, nr 173, s. 170–183.
  5. Yan J. H., Gu W. J., Pan L., Lack of evidence on Tai Chi–related effects in patients with type 2 diabetes mellitus: a meta–analysis, „Exp Clin Endocrinol Diabetes” 2013, nr 121, s. 266–271.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Co zabrać ze sobą na wakacje?

    Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

  • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

    Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

  • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

    Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

  • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

    Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

  • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

    Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij