Ciężary i ręcznik na ławeczce treningowej
Arkadiusz Dąbek

Trening z ciężarami a cardio – co jest lepsze dla kości wegan? Znamy najnowsze wyniki badań

Naukowcy doszli do wniosku, że oprócz dobrze zaplanowanej diety, regularny trening oporowy powinien być częścią wegańskiego stylu życia. Co wybrać dla zdrowych kości – cardio czy ćwiczenia anaerobowe? Badacze ze Stanów Zjednoczonych poznali właśnie odpowiedź na to pytanie.

Naukowcy zbadali wpływ treningu siłowego na gęstość kości u wegan. Odkryli, że weganie, którzy wykonywali  tzw. ćwiczenia oporowe, takie jak podnoszenie ciężarów, mieli podobną gęstość kości jak osoby, które jedzą wszystko i które także uprawiają trening siłowy.

Dieta wegańska – czym jest?

Dieta wegańska bazuje na roślinach, takich jak warzywa, owoce, zboża czy orzechy. Weganie nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym także tych bezmięsnych, jak nabiał czy jaja. Mówi się, że dieta ta jest najczęściej uboga w niezdrowe tłuszcze, pomaga utrzymywać organy na bardzo dobrym stanie, wspomagając  chociażby serce i układ pokarmowy. Według niektórych specjalistów jej stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych oraz cukrzycy typu 2. Weganie powinni nieco częściej niż ma to miejsce w klasycznym sposobie odżywiania, kontrolować poziom witamin i minerałów, np. poprzez regularne badania, jak jonogram, czy proteinogram lub poprzez suplementację. Zwraca się uwagę przede wszystkim na poziom żelaza, ilości wapnia i witaminy B12. Dane statyczne wyraźnie wskazują, że liczba wegetarian stale rośnie. W samych Stanach Zjednoczonych w 2014 roku było ich około 1%, żeby w 2022 roku wzrosnąć do około 10% populacji USA.

Sprawdź, jakie witaminy i minerały dla wegan znajdziesz na do DOZ.pl

Dieta wegańska a gęstość kości

Oprócz wymienionych wyżej korzyści wynikających ze stosowania diety wegańskiej, niektóre badania wykazały związek między weganizmem a niską gęstością kości i wyższą podatnością na złamania.

Najnowsze badania pokazują jednak, że trening oporowy, czyli siłowy lub inaczej anaerobowy, może stymulować tworzenie kości, podczas gdy inne powszechne sporty, takie jak jazda na rowerze czy pływanie nie wpływają na poprawę tego mechanizmu fizjologicznego. Wiedza o tym, jak różne formy aktywności fizycznej wpływają na gęstość mineralną kości u wegan, może pomóc w sformułowaniu zaleceń dotyczących zdrowia publicznego dla tej grupy, niemniej może się przełożyć także na grupy ludzi, które stosują inne modele odżywiania.

Powiązane produkty

Wyniki najnowszych badań nad układem kostnym wegan

Niedawno naukowcy ocenili mikroarchitekturę kości wegan i osób wszystkożernych. Odkryli, że weganie, którzy trenowali oporowo, mieli wyższą gęstość mineralną kości niż weganie, którzy wykonywali ćwiczenia aerobowe lub w ogóle ich nie wykonywali. Co więcej, odkryli także, że zarówno weganie, jak i osoby jedzące wszystko mieli podobne struktury kostne. Główny badacz projektu – Dr Christian Muschitz powiedział, że według wyników analiz osoby, które przestrzegają wegańskiego stylu życia, powinny regularnie wykonywać treningi oporowe, aby zachować siłę kości. Badanie zostało opublikowane w magazynie The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Trening siłowy a aerobik – jest lepsze dla kości?

Do badania naukowcy włączyli 43 zdrowych pacjentów – nieotyłych mężczyzn i nieotyłe kobiety, którzy byli na diecie roślinnej przez co najmniej pięć lat. Zrekrutowano także 45 nieotyłych mężczyzn i kobiet, którzy jedli wszystko przez co najmniej pięć lat. Ocenili gęstość mineralną kości każdego uczestnika za pomocą nieinwazyjnej techniki obrazowania znanej jako obwodowa ilościowa tomografia komputerowa o wysokiej rozdzielczości (HR-pQCT). Zdecydowana większość wegan potwierdziła w kwestionariuszu suplementację wapniem. Od uczestników pobrano również próbki krwi na czczo i poproszono o wypełnienie ankiet szczegółowo opisujących ich dietę oraz poziom aktywności fizycznej. 9 kobiet i 11 mężczyzn z grupy wegańskiej zgłaszało regularne treningi oporowe wraz z 8 kobietami i 17 mężczyznami z grupy wszystkożerców.

Po przeanalizowaniu danych naukowcy doszli do wniosku, że weganie, którzy nie trenowali oporowo, znacznie zmniejszyli mikroarchitekturę kości w porównaniu do wszystkożerców, którzy nie trenowali oporowo. Badacze odkryli również, że grupa wszystkożerna miała znacznie wyższy poziom wapnia. Ponadto zauważyli, że weganie uprawiający wyłącznie ćwiczenia aerobowe (cardio) mieli podobną mikroarchitekturę kości do wegan, którzy w ogóle nie uprawiali sportu.

Dr Corbetta dodał, że korzyści wynikające z treningu oporowego obejmują również modulację metabolizmu różnych minerałów, w tym wapnia, fosforanów i hormon przytarczyc (PTH). Naukowcy doszli do wniosku, że oprócz dobrze zaplanowanej diety, regularny trening oporowy powinien być częścią wegańskiego stylu życia.

1. Wakolbinger-Habel R., Self-reported resistance training is associated with better HR-pQCT derived bone microarchitecture in vegan people, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij