×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rwa kulszowa - ćwiczenia w domu, metoda McKenziego

Rwa kulszowa – to często spotykana przypadłość dotycząca odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Najczęściej występuje u osób, u których osłabiony gorset mięśniowy, przeciążenie kręgosłupa, zwyrodnienie krążka międzykręgowego lub zwyrodnienia kręgosłupa doprowadziły do przemieszczenia się dysku, bądź dyskopatii. W wyniku przemieszczenia doszło do ucisku na korzenie nerwowe (w tym przypadku na nerw kulszowy) oraz wystąpienia objawów neurologicznych w postaci: bólu kręgosłupa (często promieniującego do pośladków oraz części dystalnych kończyn), zwiększonego napięcia mięśni spowodowanego bólem, zaburzenia czucia w postaci mrowienia i pieczenia (tzw. parestezje), a nawet niedowładu kończyn.

Ćwiczenia na rwę kulszową jako sposób na leczenie

U pacjenta cierpiącego na rwę kulszową można zastosować fizykoterapię, kinezyterapię oraz w razie nieustępowania objawów zabieg operacyjny. Często, u osób z wczesnym stadium zmian w kręgosłupie, wystarczy regularne wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń, aby zminimalizować objawy bólowe oraz zatrzymać postępowanie choroby.

Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń w domu oraz stosowanie pozycji odbarczających zmniejsza ucisk na nerw kulszowy. Ćwiczenia na rwę kulszową są na pozór proste, jednak wymagają dużej koncentracji oraz uwagi. Trzeba je powtarzać kilka razy dziennie (ok. 3 – 5x), w każdej serii wykonując nawet 50 powtórzeń.

Po ustąpieniu ucisku na korzenie nerwowe, pacjent może skorzystać z terapii manualnej lub masażu. Masaż ma za zadanie zmniejszenie napięcia mięśniowego odcinka lędźwiowo-krzyżowego, sprzężonego z objawami bólowymi.

Ćwiczenia na rwę kluszową oraz metodą McKenziego

Zatem, w celu zmniejszenia nieprzyjemnych dolegliwości w warunkach domowych poleciłbym zastosowanie pozycji odbarczających odcinek lędźwiowo-krzyżowy oraz ćwiczeń według metody McKenziego. Wszystkie te ćwiczenia można wykonać samodzielnie w domu:

Pozycje odbarczające odcinek lędźwiowo-krzyżowy

Pozycja 1

Pozycja wyjściowa: Leżąca, na stabilnym podłożu, na plecach. Podudzia spoczywają na podwyższeniu (np. krześle) wysokim na tyle, aby stawy kolanowe oraz biodrowe były zgięte pod kątem prostym.

Pod głowę podkładamy małą poduszkę, a pod odcinek lędźwiowy - zimny kompres (w przypadku silnych dolegliwości bólowych).

Ilość powtórzeń: kilka razy dziennie, po 15-20 min.

Pozycja 2

Pozycja wyjściowa: Leżąca, na stabilnym podłożu, na plecach. Zgięte stawy kolanowe oraz biodrowe. Stopy oparte na podłodze.

Pod kolana podkładamy duży wałek, zwinięty koc a nawet kołdrę. Pod głowę i łopatki podkładamy dużą poduszkę.

Ilość powtórzeń: kilka razy dziennie, po 15-20 min.

Pozycja 3

Pozycja wyjściowa: Leżąca, na stabilnym podłożu, na boku. Obejmujemy oburącz zgięte stawy kolanowe, a następnie przyciągamy je do klatki piersiowej.

Pod pośladek podkładamy zwinięty koc, a pod głowę dużą poduszkę.

Ilość powtórzeń: kilka razy dziennie, po 15-20 min.

Ćwiczenia na rwę kulszową metodą McKenziego

Ćwiczenie 1

Pozycja wyjściowa: Leżąca na brzuchu, na stabilnym podłożu, w podparciu na przedramionach.  Głowa oraz klatka piersiowa uniesione, wzrok skierowany prostopadle do podłoża, podbródek lekko przyciągnięty do mostka.

Ruch: Unosimy powoli głowę kierując wzrok „przed siebie” - równolegle do podłoża. Utrzymujemy napięcie mięśniowe przez 5 sekund, po czym wracamy do pozycji wyjściowej na kolejne 10 sekund.

Ilość powtórzeń: 3 razy dziennie po 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 2

Pozycja wyjściowa: Leżąca na brzuchu, na stabilnym podłożu, ręce rozstawione szeroko oparte na podłodze, przed linią barków, łokcie lekko zgięte.  Głowa oraz klatka piersiowa spoczywają na podłożu, wzrok skierowany prostopadle do podłoża, podbródek lekko przyciągnięty do mostka.

Ruch: Prostując stawy łokciowe unosimy powoli głowę oraz klatkę piersiową kierując wzrok „przed siebie” - równolegle do podłoża. Utrzymujemy napięcie mięśniowe przez 5 sekund, po czym wracamy do pozycji wyjściowej na kolejne 10 sekund.

Ilość powtórzeń: 3 razy dziennie po 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 3

Pozycja wyjściowa: Stojąca, bokiem do ściany - w odległości ok. 60 cm., zwracając się ku niej stroną, na którą z powodu bólu przesunięty jest ciężar ciała.

Ruch: Opierając się barkiem o ścianę powoli postaraj się dotknąć biodrem do ściany.

Ilość powtórzeń: Wykonaj ok. 10-15 powtórzeń kilka razy dziennie.

W razie chęci wykorzystania wskazówek, wzorca postępowania z w/w artykułu, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą celem konsultacji.

Podziel się: