Przepuklina kręgosłupa – objawy, leczenie i przyczyny
Ewa Nowacka-Polka

Przepuklina kręgosłupa – objawy, leczenie i przyczyny

Termin przepuklina kręgosłupa najczęściej odnosi się do choroby krążka międzykręgowego i potocznie nazywany jest wypadnięciem dysku. Jest to problem przede wszystkim osób po 40 roku życia, jednak z uwagi na „lenistwo ruchowe” i niehigieniczny tryb życia, dotyka on coraz młodsze osoby. Rzadko zdarza się, że przepuklina kręgosłupa przebiega bezobjawowo. Objawy jej towarzyszące są uzależnione od odcinka w jakim jest zlokalizowana. W około 70% przypadków występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a w 20% w odcinku szyjnym.

Jak dochodzi do powstawania przepukliny kręgosłupa?

Krążek międzykręgowy, potocznie nazywany dyskiem, znajduje się między trzonami kręgów z których zbudowany jest nasz kręgosłup. Pełni on funkcję przede wszystkim amortyzatora oraz pewnego rodzaju łącznika między nieruchomymi, kostnymi częściami kręgosłupa, którymi są już wcześniej wspomniane kręgi. Krążek międzykręgowy składa się z części obwodowej nazywanej pierścieniem włóknistym oraz części środkowej, którą jest jądro miażdżyste. Pierścień włóknisty jest połączony a niejako powiązany z trzonami kręgów silnymi, sprężystymi włóknami. W miarę upływu czasu pod wpływem wieloletnich obciążeń, nieprawidłowej postawy ciała, złych nawyków, leniwego trybu życia (w tym pracy w pozycji siedzącej), krążek międzykręgowy (zarówno pierścień włóknisty jak i jądro miażdżyste) traci swe właściwości i przestaje należycie spełniać swoje funkcje. Pierścień włóknisty nie jest w stanie utrzymać w swoich granicach jądra miażdżystego, przez co dochodzi do jego uwypuklenia (czyli do tzw. wypadnięcia) poza obwód sprężystych włókien z których zbudowana jest zewnętrzna cześć krążka międzykręgowego. Powoduje to zwężenie przestrzeni, w których przebiegają nerwy a w konsekwencji tego ucisk ich samych a  nawet rdzenia kręgowego z którego wychodzą. Do powstania ww. patologii może dojść na każdej wysokości kręgosłupa, najczęściej jednak dochodzi do dyskopatii kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym.

Na to w jakiej kondycji jest nasz kręgosłup pracujemy całe życie.

Czynniki ryzyka powstania przepukliny kręgosłupa

Najczęściej za przepuklinę kręgosłupa odpowiada nieubłaganie upływający czas, a z nim proces starzenia i towarzyszące mu zużycie kręgosłupa. Przepuklina krążka może być również spowodowana powtarzanymi czynnościami, a także urazem kręgosłupa w określonym jego odcinku.

Polecane dla Ciebie

Objawy przepukliny kręgosłupa

Bardzo rzadko zdarza się, że przepuklina kręgosłupa przebiega bezobjawowo. Niezależnie od odcinka w którym jest ona zlokalizowana, głównym i najbardziej dokuczliwym objawem przepukliny kręgosłupa jest przede wszystkim ból (występujący w różnym natężeniu). Obecność pozostałych dolegliwości uzależniona jest w dużej mierze od umiejscowienia przepukliny.

W przypadku najczęściej występującej przepukliny kręgosłupa jaką jest przepuklina odcinka lędźwiowego, za niepokojący objaw należy uznać nie tylko ból zlokalizowany ww. okolicy, ale także drętwienia, mrowienia, zmniejszenie czucia dotyku i zakresu ruchu kończyn dolnych. W przypadku bardzo dużej przepukliny kręgosłupa, ucisk nią wywołany może dotyczyć obu stron ciała i powodować nie tylko silny ból kręgosłupa i kończyn dolnych, ale także osłabienie nóg, a nawet nietrzymanie moczu i stolca. Mogą także występować inne, mniej specyficzne objawy przepukliny kręgosłupa takie jak bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz czy ból przy oddawaniu stolca.

W sytuacji gdy przepuklina kręgosłupa dotyczy odcinka szyjnego do bólu o charakterze miejscowym często dołącza się zesztywnienie szyi, ból karku, utrudnienia w poruszaniu głową, zawroty głowy, mrowienie, sztywnienie oraz ból kończyn górnych. Natężenie i rodzaj bólu są różne, zaczynając od pobolewania i bólu tępego, który trudno zlokalizować, kończąc na bólu ostrym, piekącym i łatwym do zlokalizowania.

Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą się też pojawić bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca często mylone lub maskujące bóle związane z chorobami serca np. z zawałem.

Leczenie przepukliny kręgosłupa 

Podstawą właściwego leczenia przepukliny kręgosłupa jest trafna diagnoza. Przede wszystkim należy dokładnie ocenić stan neurologiczny chorego, a także wykonać badania dodatkowe takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, które precyzyjnie określą na jakim etapie zaawansowania jest choroba. Leczenie przepukliny kręgosłupa uzależnione jest przede wszystkim od nasilenia towarzyszących jej objawów. W początkowym okresie choroby, gdy dominuje przede wszystkim ostry ból uniemożliwiający poruszanie się, najważniejsze jest ograniczenie aktywności fizycznej oraz przyjmowanie wygodnej dla siebie pozycji, która odciąży uciskany nerw. Warto w tym czasie: unikać obciążających kręgosłup czynności domowych, w tym przede wszystkim dźwigania, nadmiernego wysiłku fizycznego mogącego pogłębić ucisk (gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania), noszenia torby „na jedno ramię” oraz wszelkiego rodzaju ćwiczeń, które mogą przyczynić się do pogłębienia urazu. Wybór metody leczenia przepukliny kręgosłupa (zarówno zachowawczego jak i operacyjnego)  należy konsultować z zespołem wielodyscyplinarnych specjalistów w którego skład wchodzi lekarz rehabilitant, neurolog, neurochirurg oraz internista. W ramach leczenia zachowawczego przepukliny kręgosłupa najczęściej stosuje się:

•    fizykoterapię,
•    leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
•    leki rozluźniające mięśnie,
•    sterydoterapię.

Gdy leczenie zachowawcze jest niewystarczające - zabiegi operacyjne. Mimo iż są one związane z obawami wynikającymi z potencjalnych powikłań pooperacyjnych, w przypadku (często występującego) dużego natężenia dolegliwości towarzyszących przepuklinie kręgosłupa korzyści wynikające z operacji znacznie przewyższają te wątpliwości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij