kobieta ćwiczy z ciężarkami i piłką gimnastyczną
Mateusz Burak

Jak wybrać piłkę gimnastyczną? Jak prawidłowo z nią ćwiczyć?

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną sprawdzą się we wzmocnieniu mięśni, poprawie równowagi, czucia głębokiego, a także w treningu mięśni dna miednicy u kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu. Jaką piłkę do ćwiczeń wybrać? Jak dobrać jej rozmiar do wzrostu? Jak prawidłowo ćwiczyć z piłką gimnastyczną? Podpowiadamy.

Piłki do ćwiczeń to obecnie niemal obowiązkowe wyposażenie gabinetu każdego fizjoterapeuty. Produkowane i dostępne w bardzo różnych rozmiarach stanowią uniwersalne narzędzie do pracy z pacjentem w każdym wieku. Można je wykorzystać zarówno u dzieci z zaburzeniami procesów integracji sensorycznej, wadami postawy, jak i u dorosłych po kontuzjach, urazach sportowych czy ze schorzeniami neurologicznymi.

Zalety ćwiczeń z piłką gimnastyczną

Piłka do ćwiczeń jest niewątpliwie jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi pracy fizjoterapeuty. Można ją wykorzystać jako niestabilne podłoże do treningu mięśni głębokich, które odpowiadają za stabilizację i warunkują utrzymywanie ergonomicznej postawy ciała. Piłki do ćwiczeń wykorzystywane są często poprawy czucia głębokiego (propriocepcji) po zabiegach typu rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Mogą stanowić formę uatrakcyjnienia zajęć gimnastycznych, w środowisku wodnym czy stanowić jedno z podstawowych narzędzi pracy podczas korekcji wad postawy ciała.

Bardzo często wykorzystywane są także do treningu mięśni dna miednicy u kobiet z problemami urologicznymi.

Wśród seniorów cieszą się dużą popularnością poprzez możliwość wykorzystania ich do ćwiczeń ogólnousprawniających i poprawiających kondycję kręgosłupa. Popularne są także na siłowni, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.  

Piłka gimnastyczna – rodzaje

Obecnie można wyróżnić bardzo wiele różnych rodzajów piłek. Ich przekrój jest naprawdę niesamowicie bogaty. Gumowe, kauczkowe, z uchwytami, kolcami, wypustkami, linkami, typu fasolka, podłużne, owalne, bosu, lekarskie, gumowe do crossfitu – a to jeszcze nie wszystkie piłki do ćwiczeń. Możliwości ich wykorzystania są bardzo duże i zależą tak naprawdę od doświadczenia i kreatywności terapeuty lub instruktora prowadzącego trening.

W rehabilitacji takie piłki wykorzystuje się najczęściej do ćwiczeń kręgosłupa, równowagi, ręki, dłoni, nadgarstka czy do ćwiczenia refleksu. Pediatria stosuje je dla niemowląt – ćwiczenia na piłce do raczkowania.

Piłka do ćwiczeń – dla kogo?

W zależności od rozmiaru i właściwości użytkownikami piłki do ćwiczeń mogą być bardzo różne osoby. Te o mniejszych średnicach przeznaczone są dla ciężarnych. Pomagają pracować nad oddechem i wzmacnianiem określonych partii mięśni w ciąży. Te wyposażone w wypustki, nieregularną fakturę sprawdzają się bardzo dobrze w masażu – zarówno duże, jak i małe. Z kolei piłki z uchwytami służą bardziej do kształtowania sylwetki na siłowni, małe są do pilatesu, a te z bardzo wytrzymałego tworzywa są chętnie użytkowane przez osoby uprawiające fitness. Efekty takiej pracy bywają zaskakujące.

Główne korzyści płynące z używania piłki do ćwiczeń to:

  • poprawa samopoczucia,
  • poprawa równowagi,
  • poprawa czucia głębokiego,
  • trening układu sercowo-naczyniowego,
  • doskonała profilaktyka upadków, kontuzji, urazów.  

Na co zwracać uwagę przy zakupie piłki do ćwiczeń?  

Jak dobrać piłkę do ćwiczeń? Jaką kupić? Są to pytania zadawane przez osoby, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z piłką. Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie aktywności z wykorzystaniem takiego akcesorium będziemy wykonywać? To podstawowe pytanie, na które odpowiadając wstępnie możemy wybrać kategorię, spośród której będziemy dokonywać dalszej, szczegółowej selekcji.

Warto zwracać uwagę na parametry podawane przez producenta takie jak: maksymalne obciążenie, materiał z którego piłka została wykonana oraz certyfikaty i atesty. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek oraz kontuzji związanych z pęknięciem lub uszkodzeniem akcesorium.

Średnicę piłki dobiera się do wzrostu. Istnieje pewna prawidłowość, która opisuje, że najlepiej do wartości średnicy piłki w centymetrach należy dodać 100 cm i – kierując się tą zasadą – dobrać właściwą. Właśnie w ten sposób dobierzemy odpowiedni rozmiar piłki do naszego wzrostu: i tak piłka 65 cm będzie odpowiednia dla osoby o wzroście 165 cm, odpowiednio średnica 85 cm jest adekwatna dla osoby mierzącej 185 cm.

Przykładowe ćwiczenia z użyciem piłki gimnastycznej

Przykładowe ćwiczenia z piłką dla dorosłych mogą wyglądać następująco:

  1. Pozycja wyjściowa: siedzenie na piłce gimnastycznej. Kończyny dolne oparte stopami o podłoże. Ręce przed sobą na wysokości barków, wyprostowane w stawach łokciowych. RUCH: polega na unoszeniu przeciwnoimiennych kończyn (górnej i dolnej) w tym samym czasie i stabilizacji pozostałymi kończynami. Pozycję skrajną należy utrzymać 8–10 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
  2. Pozycja wyjściowa: podpór na wyprostowanych kończynach górnych na odwróconej piłce bosu. RUCH: polega na uniesieniu bioder do linii łączącej kolana i barki, wzrok skierowany w podłoże. Należy starać się wzbudzić napięcie izometryczne jak największej ilości grup mięśniowych, utrzymując jednocześnie cały czas podpór. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy, utrzymując jednorazowo pozycję przez 15–30 sekund.
  3. Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem. Ręce skrzyżowane na klatce piersiowej. Kończyny dolne złączone, wyprostowane w stawach kolanowych, oparte stopami o piłkę. RUCH: polega na unoszeniu bioder do linii łączącej kolana i barki i utrzymaniu pozycji 10–15 sekund. Ćwiczenie należy powtarzać 10 razy w 3 seriach.
  4. Pozycja wyjściowa: siad klęczny na piłce gimnastycznej. RUCH: polega na próbie przejścia do klęku obunóż i utrzymaniu takiej pozycji, napinając w ten sposób izometrycznie mięśnie głębokie, które są odpowiedzialne za stabilizację. Ćwiczenie można wykonać kilkukrotnie.  
  5. Pozycja wyjściowa: podpór bokiem na przedramieniu. Kończyny dolne złączone i wyprostowane, oparte stopą kończyny leżącej niżej na piłce o niewielkiej średnicy. RUCH: polega na uniesieniu bokiem bioder do linii łączącej kolana i barki tak, aby napiąć mięsień pośladkowy średni. Pozycję skrajną należy utrzymać kilka sekund w ten sposób, aby piłka pozostawała cały czas pod stopą. Ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10.  

Posiadając już wiedzę na temat tego, jaka piłka gimnastyczna jest najlepsza oraz jaki rozmiar wybrać dla dorosłych, można zabierać się do aktywności. Przykłady ćwiczeń zostały umieszczone powyżej. Teraz już tylko pompowanie piłki do ćwiczeń i można zaczynać.

  1. M. C. Souza, F. Jennings, H. Morimoto i in., Swiss ball exercises improve muscle strength and walking performance in ankylosing spondylitis: a randomized controlled trial, „Revista Brasileira de Reumatologia (English Edition)”, nr 57 2017.
  2. B. A. Stockbrugger, R. G. Haennel, Validity and reliability of a medicine ball explosive power test, „The Journal of Strength & Conditioning Research”, nr 15 2001.
  3. G. Yavuzer, F. Eser, D. Karakus i in., The effects of balance training on gait late after stroke: a randomized controlled trial, „Clinical Rehabilitation”, nr 20 2006.
  4. M. Karatas, N. Çetin, M. Bayramoglu i in., Trunk muscle strength in relation to balance and functional disability in unihemispheric stroke patients, „American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation”, nr 83 2004.
  5. S. M. McGill, A. Karpowicz, C. M. J. Fenwick, Ballistic abdominal exercises: muscle activation patterns during three activities along the stability/mobility continuum, „The Journal of Strength & Conditioning Research”, nr 23 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze? Trening czystości psa

    Nauczenie szczeniaka czystości to bardzo ważne zadanie dla opiekuna małego psa. Jak najlepiej zabrać się do tego zadania? Czy potrzebne są akcesoria, które mogą pomóc w treningu czystości? Kiedy w ogóle można zacząć uczyć młodego psa załatwiania się na dworze lub w wyznaczonym miejscu? Wyjaśniamy, jak nauczyć szczeniaka czystości.

  • Niedobory u wegetarian i wegan. Co warto suplementować na diecie bez mięsa lub produktów odzwierzęcych?

    Coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską z powodów zdrowotnych, etycznych i środowiskowych. Prawidłowo zbilansowane diety roślinne mogą przynieść korzyści zdrowotne – np. niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia czy otyłości – ale mogą też prowadzić do niedoborów żywieniowych. Z tego względu po przejściu na tego typu dietę warto wdrożyć suplementację kluczowych mikroskładników. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę i kto powinien rozważyć suplementację?

  • Kenia – szczepienia i zalecenia przed podróżą

    Wyjazd do Kenii wiąże się z koniecznością uwzględnienia zagrożeń zdrowotnych typowych dla krajów tropikalnych. Jakie szczepienia należy wykonać i kiedy najlepiej się zaszczepić? Czy w Kenii jest bezpiecznie pod względem zdrowotnym?

  • Szczepienia przed wyjazdem na Sri Lankę i zalecenia zdrowotne przed podróżą

    Podróż na Sri Lankę wiąże się z narażeniem na specyficzne zagrożenia zdrowotne, które są charakterystyczne dla regionów tropikalnych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień ochronnych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

  • Koc termiczny, czyli folia życia. Jak i kiedy używać?

    Koc termiczny wygląda jak kawałek cienkiej folii. Z jednej strony jest koloru srebrnego, a z drugiej złotego. Jest jednym z podstawowych elementów pierwszej pomocy w wypadkach. W zależności od sposobu użycia może stanowić ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Powinien być wyposażeniem każdej apteczki samochodowej, ale warto mieć go przy sobie również w innych okolicznościach – np. podczas wypraw górskich czy wycieczek turystycznych.

  • Higiena uszu psa i kota. Jak wyczyścić pupilowi uszy?

    Uszy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u psa i kota – dzięki nim zwierzęta odbierają dźwięki otoczenia, lokalizują sygnały i czują się bezpiecznie. Jednocześnie uszy są ciągle narażone na zanieczyszczenia, wilgoć i drobnoustroje, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do infekcji. Czyszczenie uszu to ważny element opieki, który wpływa na komfort i zdrowie czworonoga. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik – dlaczego należy czyścić pupilowi uszy, jak często to robić, czym i w jaki sposób.

  • Obtarte pięty i stopy od butów – co robić? Skuteczne sposoby na otarcia

    Obtarte pięty do krwi to częsty problem, który może pojawić się na przykład po intensywnych aktywnościach fizycznych czy po założeniu nowych butów. Co robić, jeśli obuwie obciera do krwi? Jak radzić sobie z ranami od butów na stopach i jak im zapobiegać?

  • Jaki jest najzdrowszy owoc? Sprawdź, co warto włączyć do diety

    Owoce to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, a korzyści z ich spożycia są nieocenione. Pomimo zmian w sposobie żywienia i świadomości Polaków nadal jemy za mało owoców. O jakie owoce warto zadbać w codziennej diecie i dlaczego? Które owoce są najzdrowsze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl