kobieta ćwiczy z ciężarkami i piłką gimnastyczną
Mateusz Burak

Jak wybrać piłkę gimnastyczną? Jak prawidłowo z nią ćwiczyć?

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną sprawdzą się we wzmocnieniu mięśni, poprawie równowagi, czucia głębokiego, a także w treningu mięśni dna miednicy u kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu. Jaką piłkę do ćwiczeń wybrać? Jak dobrać jej rozmiar do wzrostu? Jak prawidłowo ćwiczyć z piłką gimnastyczną? Podpowiadamy.

Piłki do ćwiczeń to obecnie niemal obowiązkowe wyposażenie gabinetu każdego fizjoterapeuty. Produkowane i dostępne w bardzo różnych rozmiarach stanowią uniwersalne narzędzie do pracy z pacjentem w każdym wieku. Można je wykorzystać zarówno u dzieci z zaburzeniami procesów integracji sensorycznej, wadami postawy, jak i u dorosłych po kontuzjach, urazach sportowych czy ze schorzeniami neurologicznymi.

Zalety ćwiczeń z piłką gimnastyczną

Piłka do ćwiczeń jest niewątpliwie jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi pracy fizjoterapeuty. Można ją wykorzystać jako niestabilne podłoże do treningu mięśni głębokich, które odpowiadają za stabilizację i warunkują utrzymywanie ergonomicznej postawy ciała. Piłki do ćwiczeń wykorzystywane są często poprawy czucia głębokiego (propriocepcji) po zabiegach typu rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Mogą stanowić formę uatrakcyjnienia zajęć gimnastycznych, w środowisku wodnym czy stanowić jedno z podstawowych narzędzi pracy podczas korekcji wad postawy ciała.

Bardzo często wykorzystywane są także do treningu mięśni dna miednicy u kobiet z problemami urologicznymi.

Wśród seniorów cieszą się dużą popularnością poprzez możliwość wykorzystania ich do ćwiczeń ogólnousprawniających i poprawiających kondycję kręgosłupa. Popularne są także na siłowni, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.  

Piłka gimnastyczna – rodzaje

Obecnie można wyróżnić bardzo wiele różnych rodzajów piłek. Ich przekrój jest naprawdę niesamowicie bogaty. Gumowe, kauczkowe, z uchwytami, kolcami, wypustkami, linkami, typu fasolka, podłużne, owalne, bosu, lekarskie, gumowe do crossfitu – a to jeszcze nie wszystkie piłki do ćwiczeń. Możliwości ich wykorzystania są bardzo duże i zależą tak naprawdę od doświadczenia i kreatywności terapeuty lub instruktora prowadzącego trening.

W rehabilitacji takie piłki wykorzystuje się najczęściej do ćwiczeń kręgosłupa, równowagi, ręki, dłoni, nadgarstka czy do ćwiczenia refleksu. Pediatria stosuje je dla niemowląt – ćwiczenia na piłce do raczkowania.

Powiązane produkty

Piłka do ćwiczeń – dla kogo?

W zależności od rozmiaru i właściwości użytkownikami piłki do ćwiczeń mogą być bardzo różne osoby. Te o mniejszych średnicach przeznaczone są dla ciężarnych. Pomagają pracować nad oddechem i wzmacnianiem określonych partii mięśni w ciąży. Te wyposażone w wypustki, nieregularną fakturę sprawdzają się bardzo dobrze w masażu – zarówno duże, jak i małe. Z kolei piłki z uchwytami służą bardziej do kształtowania sylwetki na siłowni, małe są do pilatesu, a te z bardzo wytrzymałego tworzywa są chętnie użytkowane przez osoby uprawiające fitness. Efekty takiej pracy bywają zaskakujące.

Główne korzyści płynące z używania piłki do ćwiczeń to:

  • poprawa samopoczucia,
  • poprawa równowagi,
  • poprawa czucia głębokiego,
  • trening układu sercowo-naczyniowego,
  • doskonała profilaktyka upadków, kontuzji, urazów.  

Na co zwracać uwagę przy zakupie piłki do ćwiczeń?  

Jak dobrać piłkę do ćwiczeń? Jaką kupić? Są to pytania zadawane przez osoby, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z piłką. Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie aktywności z wykorzystaniem takiego akcesorium będziemy wykonywać? To podstawowe pytanie, na które odpowiadając wstępnie możemy wybrać kategorię, spośród której będziemy dokonywać dalszej, szczegółowej selekcji.

Warto zwracać uwagę na parametry podawane przez producenta takie jak: maksymalne obciążenie, materiał z którego piłka została wykonana oraz certyfikaty i atesty. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek oraz kontuzji związanych z pęknięciem lub uszkodzeniem akcesorium.

Średnicę piłki dobiera się do wzrostu. Istnieje pewna prawidłowość, która opisuje, że najlepiej do wartości średnicy piłki w centymetrach należy dodać 100 cm i – kierując się tą zasadą – dobrać właściwą. Właśnie w ten sposób dobierzemy odpowiedni rozmiar piłki do naszego wzrostu: i tak piłka 65 cm będzie odpowiednia dla osoby o wzroście 165 cm, odpowiednio średnica 85 cm jest adekwatna dla osoby mierzącej 185 cm.

Przykładowe ćwiczenia z użyciem piłki gimnastycznej

Przykładowe ćwiczenia z piłką dla dorosłych mogą wyglądać następująco:

  1. Pozycja wyjściowa: siedzenie na piłce gimnastycznej. Kończyny dolne oparte stopami o podłoże. Ręce przed sobą na wysokości barków, wyprostowane w stawach łokciowych. RUCH: polega na unoszeniu przeciwnoimiennych kończyn (górnej i dolnej) w tym samym czasie i stabilizacji pozostałymi kończynami. Pozycję skrajną należy utrzymać 8–10 sekund. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.
  2. Pozycja wyjściowa: podpór na wyprostowanych kończynach górnych na odwróconej piłce bosu. RUCH: polega na uniesieniu bioder do linii łączącej kolana i barki, wzrok skierowany w podłoże. Należy starać się wzbudzić napięcie izometryczne jak największej ilości grup mięśniowych, utrzymując jednocześnie cały czas podpór. Ćwiczenie wykonujemy 10 razy, utrzymując jednorazowo pozycję przez 15–30 sekund.
  3. Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem. Ręce skrzyżowane na klatce piersiowej. Kończyny dolne złączone, wyprostowane w stawach kolanowych, oparte stopami o piłkę. RUCH: polega na unoszeniu bioder do linii łączącej kolana i barki i utrzymaniu pozycji 10–15 sekund. Ćwiczenie należy powtarzać 10 razy w 3 seriach.
  4. Pozycja wyjściowa: siad klęczny na piłce gimnastycznej. RUCH: polega na próbie przejścia do klęku obunóż i utrzymaniu takiej pozycji, napinając w ten sposób izometrycznie mięśnie głębokie, które są odpowiedzialne za stabilizację. Ćwiczenie można wykonać kilkukrotnie.  
  5. Pozycja wyjściowa: podpór bokiem na przedramieniu. Kończyny dolne złączone i wyprostowane, oparte stopą kończyny leżącej niżej na piłce o niewielkiej średnicy. RUCH: polega na uniesieniu bokiem bioder do linii łączącej kolana i barki tak, aby napiąć mięsień pośladkowy średni. Pozycję skrajną należy utrzymać kilka sekund w ten sposób, aby piłka pozostawała cały czas pod stopą. Ćwiczenie powtarzamy w 2 seriach po 10.  

Posiadając już wiedzę na temat tego, jaka piłka gimnastyczna jest najlepsza oraz jaki rozmiar wybrać dla dorosłych, można zabierać się do aktywności. Przykłady ćwiczeń zostały umieszczone powyżej. Teraz już tylko pompowanie piłki do ćwiczeń i można zaczynać.

  1. M. C. Souza, F. Jennings, H. Morimoto i in., Swiss ball exercises improve muscle strength and walking performance in ankylosing spondylitis: a randomized controlled trial, „Revista Brasileira de Reumatologia (English Edition)”, nr 57 2017.
  2. B. A. Stockbrugger, R. G. Haennel, Validity and reliability of a medicine ball explosive power test, „The Journal of Strength & Conditioning Research”, nr 15 2001.
  3. G. Yavuzer, F. Eser, D. Karakus i in., The effects of balance training on gait late after stroke: a randomized controlled trial, „Clinical Rehabilitation”, nr 20 2006.
  4. M. Karatas, N. Çetin, M. Bayramoglu i in., Trunk muscle strength in relation to balance and functional disability in unihemispheric stroke patients, „American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation”, nr 83 2004.
  5. S. M. McGill, A. Karpowicz, C. M. J. Fenwick, Ballistic abdominal exercises: muscle activation patterns during three activities along the stability/mobility continuum, „The Journal of Strength & Conditioning Research”, nr 23 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Mleko kokosowe – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie. Jak zrobić je w domu?

    Mleko kokosowe stanowi smaczną alternatywę dla mleka krowiego, dzięki czemu może znaleźć miejsce m.in. w diecie osób chorujących na celiakię, cukrzycę czy nietolerancję laktozy. Jakie właściwości i zastosowanie ma mleko kokosowe? Jak w łatwy sposób przygotować je samodzielnie w domu?

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Żele energetyczne – jak używać? Czy są tylko dla sportowców?

    Podczas długotrwałej, zwiększonej aktywności fizycznej, jak udział w maratonie, intensywny trening czy wyścig kolarski, organizm potrzebuje dużej ilości energii, którą czerpie z glukozy i glikogenu. W celu utrzymania wydolności na tym samym poziomie oraz niedopuszczenia do uczucia zmęczenia dobrym rozwiązaniem jest stosowanie żeli energetycznych, które w prosty sposób dostarczają łatwo przyswajalne węglowodany i pozwalają utrzymać cukier na odpowiednim poziomie.

  • E-book "Dieta na obniżenie cholesterolu. Produkty, suplementacja, jadłospis"

    Podwyższony poziom cholesterolu to stan, który może stanowić zagrożenie, prowadząc do rozwoju miażdżycy. Możesz przejąć kontrolę nad swoim profilem lipidowym. Jednym z kluczowych elementów leczenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Codzienna aktywność fizyczna czy zaprzestanie palenia tytoniu to nie wszystko. Najważniejsza jest twoja dieta.  

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij