×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jaka pora dnia jest najlepsza na ćwiczenia?

Przy doborze treningu zazwyczaj zastanawiamy się nad jego rodzajem, intensywnością, częstotliwością. A czy myśleliście czasem o tym, o jakiej porze najlepiej jest ćwiczyć? Rano, po południu czy wieczorem – każda pora ma swoje wady i zalety.

Główną zaletą porannych ćwiczeń jest fakt, że w nocy organizm zużył już rezerwy energetyczne w postaci glikogenu, dlatego niemal od samego początku zaczynamy spalać tłuszcze. Ćwicząc z rana zwiększamy też metabolizm, co pozwala na spalenie większej ilości kalorii w ciągu dnia.

Endorfiny uwalniające się w trakcie ćwiczeń poprawią nastrój i pozwolą na bardziej pozytywne rozpoczęcie dnia. Poza tym najwięcej energii mamy około godziny 9:00. Ćwiczenia poranne na siłowni lub w klubie fitness są także korzystne ze względów ekonomicznych. W wielu klubach ceny karnetów na ćwiczenia do godziny 15:00 są niższe od tych popołudniowych. W tym czasie na salach panuje mniejszy tłok.

Wielu osobom jednak trudno jest się zmobilizować z rana do ćwiczeń, wiąże się to z wcześniejszym wstawaniem. Szczególnie trudno jest zimą, gdy za oknem rano jest jeszcze ciemno. Z rana ciało jest mniej rozgrzane, więc na rozgrzewkę trzeba poświęcić więcej czasu, w przeciwnym wypadku wzrośnie ryzyko kontuzji. Rano nie powinny ćwiczyć osoby starsze, gdyż o tej porze jest większe ryzyko zawału. Ze względu na większy opór powietrza w przewodach oddechowych z rana, poranne ćwiczenia nie są wskazane także u osób chorych na astmę.

Popołudniowe i wieczorne ćwiczenia z kolei pozwalają na pozbycie się całodziennego stresu, oderwanie od problemów. Wieczorem temperatura ciała wzrasta, najwyższa jest ok. godziny 18:00, dzięki czemu maleje ryzyko kontuzji i przyspiesza się przewodzenie impulsów nerwowych.
Sugeruje to, że w tym czasie mamy najwięcej siły. Przyspieszenie metabolizmu przed snem spowoduje efektywniejsze spalanie kalorii także w nocy. Rozładowanie emocji w trakcie ćwiczeń pozwoli na łatwiejsze zaśnięcie. Nie należy jednak przesadzić, bo można uzyskać odwrotny efekt. Zbyt intensywne ćwiczenia wieczorem mogą powodować problemy z zaśnięciem. Czasem wieczorem zwyczajnie możemy nie mieć już siły na ćwiczenia po całym dniu w pracy czy w szkole.

Niezależnie od wszystkich tych czynników, zawsze pamiętaj, aby przede wszystkim słuchać swojego ciała. Są osoby, którym bardzo ciężko jest wstać rano, a co dopiero jeszcze ćwiczyć. Są też tacy, dla których godzina 6 rano wydaje się wręcz idealną porą na wysiłek. Bez względu na porę ćwiczenia będą efektywne, pod warunkiem, że będą wykonywane systematycznie.


Podziel się: