Jaka pora dnia jest najlepsza na ćwiczenia?
Justyna Bielecka

Jaka pora dnia jest najlepsza na ćwiczenia?

Przy doborze treningu zazwyczaj zastanawiamy się nad jego rodzajem, intensywnością, częstotliwością. A czy myśleliście czasem o tym, o jakiej porze najlepiej jest ćwiczyć? Rano, po południu czy wieczorem – każda pora ma swoje wady i zalety.

Główną zaletą porannych ćwiczeń jest fakt, że w nocy organizm zużył już rezerwy energetyczne w postaci glikogenu, dlatego niemal od samego początku zaczynamy spalać tłuszcze. Ćwicząc z rana zwiększamy też metabolizm, co pozwala na spalenie większej ilości kalorii w ciągu dnia.

Endorfiny uwalniające się w trakcie ćwiczeń poprawią nastrój i pozwolą na bardziej pozytywne rozpoczęcie dnia. Poza tym najwięcej energii mamy około godziny 9:00. Ćwiczenia poranne na siłowni lub w klubie fitness są także korzystne ze względów ekonomicznych. W wielu klubach ceny karnetów na ćwiczenia do godziny 15:00 są niższe od tych popołudniowych. W tym czasie na salach panuje mniejszy tłok.

Wielu osobom jednak trudno jest się zmobilizować z rana do ćwiczeń, wiąże się to z wcześniejszym wstawaniem. Szczególnie trudno jest zimą, gdy za oknem rano jest jeszcze ciemno. Z rana ciało jest mniej rozgrzane, więc na rozgrzewkę trzeba poświęcić więcej czasu, w przeciwnym wypadku wzrośnie ryzyko kontuzji. Rano nie powinny ćwiczyć osoby starsze, gdyż o tej porze jest większe ryzyko zawału. Ze względu na większy opór powietrza w przewodach oddechowych z rana, poranne ćwiczenia nie są wskazane także u osób chorych na astmę.

Popołudniowe i wieczorne ćwiczenia z kolei pozwalają na pozbycie się całodziennego stresu, oderwanie od problemów. Wieczorem temperatura ciała wzrasta, najwyższa jest ok. godziny 18:00, dzięki czemu maleje ryzyko kontuzji i przyspiesza się przewodzenie impulsów nerwowych.
Sugeruje to, że w tym czasie mamy najwięcej siły. Przyspieszenie metabolizmu przed snem spowoduje efektywniejsze spalanie kalorii także w nocy. Rozładowanie emocji w trakcie ćwiczeń pozwoli na łatwiejsze zaśnięcie. Nie należy jednak przesadzić, bo można uzyskać odwrotny efekt. Zbyt intensywne ćwiczenia wieczorem mogą powodować problemy z zaśnięciem. Czasem wieczorem zwyczajnie możemy nie mieć już siły na ćwiczenia po całym dniu w pracy czy w szkole.

Niezależnie od wszystkich tych czynników, zawsze pamiętaj, aby przede wszystkim słuchać swojego ciała. Są osoby, którym bardzo ciężko jest wstać rano, a co dopiero jeszcze ćwiczyć. Są też tacy, dla których godzina 6 rano wydaje się wręcz idealną porą na wysiłek. Bez względu na porę ćwiczenia będą efektywne, pod warunkiem, że będą wykonywane systematycznie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij