Ból barku – przyczyny, diagnostyka, leczenie. Ćwiczenia na bolący bark
Mateusz Burak

Ból barku – przyczyny, diagnostyka, leczenie. Ćwiczenia na bolący bark

Ból barku to częsta dolegliwość, która w większości przypadków powstaje na skutek powtarzających się przeciążeń oraz urazów (głównie otaczającego go stożka rotatorów), które mogą prowadzić do powstawania zmian zwyrodnieniowych i stanów zapalnych. Bólowi stawu barkowego mogą towarzyszyć inne objawy, np. ból szyi, ból ręki czy osłabienie siły mięśniowej. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja bólu barku?

Ból barku – anatomia barku 

Bark to struktura anatomiczna utworzona z kilku elementów. Wśród kości tworzących ten staw wyróżnia się:

  • obojczyk, 
  • łopatkę, 
  • kość ramienną,
  • mostek. 

Obecność szeregu dodatkowych struktur, takich jak: więzadła, ścięgna, mięśnie oraz kaletki maziowe jest gwarantem jakości ruchu oraz stabilizacji. Bardzo ważnym elementem są rotatory barku zlokalizowane w otoczeniu stawu ramienno–łopatkowego. 

Ból barku – przyczyny bolącego barku 

Ze względu na budowę i lokalizację, kontuzja barku może przydarzyć się każdemu, dotyczy to zwłaszcza osób uprawiających sporty mocno angażujące kończyny górne, np. tenis ziemny. Na ból barku może wpływać także szereg innych czynników – za jeden z najczęstszych uznaje się uszkodzenie stożka rotatorów. Stan ten bardzo często charakteryzuje także toczący się stan zapalny. 

Niekiedy bolący bark może być oznaką dysfunkcji w innej części ciała, np. w odcinku szyjnym kręgosłupa (ból kręgosłupa szyjnego promieniujący do barku). Jest to wówczas tzw. ból przeniesiony. Wśród pozostałych przyczyn wyróżnia się jeszcze:

  • zespół bolesnego barku, 
  • zamrożony bark, 
  • zapalenie stawu barkowego, 
  • zespół cieśni podbarkowej (zwany także zespołem ciasnoty podbarkowej),
  • niestabilność stawu ramiennego i barku, 
  • uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP, 
  • uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia, 
  • zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo–obojczykowego (zmiany zwyrodnieniowe ACJ), 
  • obrażenia doznane w rezultacie wypadku.

Niekiedy ból barku może nie mieć związku z uszkodzeniem opisywanych struktur anatomicznych. W wielu przypadkach ból w barku jest identyfikowany z dysfunkcjami pracy serca oraz zmianami nowotworowymi w obrębie płuc. 

Powiązane produkty

Ból barku – objawy towarzyszące 

Ból stawu barkowego to objaw alarmujący. Aby jednak móc zróżnicować dolegliwości i postawić właściwą diagnozę, potrzebny jest dokładny wywiad, który pozwoli wstępnie wykluczyć pewne dysfunkcje i ukierunkuje przeprowadzanie dalszych procedur diagnostycznych. 

Do objawów często towarzyszących bólom barku i ramienia zaliczamy: 

  • tkliwość bólową i ograniczenie zakresu ruchomości (może wystąpić nawet całkowita blokada barku),
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • wyraźnie słyszalne trzaski oraz chrupanie barku podczas wykonywanych ruchów, 
  • dolegliwości o charakterze neurologicznym pod postacią bólu barku promieniującego do: ręki i szyi, do łokcia i nadgarstka,
  • ból ramienia,
  • ból barku w nocy,
  • ból barku przy podnoszeniu ręki, 
  • ból barku przy podnoszeniu ręki w bok.

Takie dolegliwości niewątpliwie są wskazaniem do pogłębienia diagnostyki poszerzonej także o obrazowanie. 

Ból barku – diagnostyka 

Poza wymienionym wcześniej wywiadem bardzo ważne jest też badanie fizykalne, mające na celu ocenę zakresu ruchomości, siły mięśniowej oraz wykonanie testów klinicznych ujawniających ból. Bardzo często takie wstępnie procedury pozwalają zdiagnozować ciasnotę podbarkową, zapalenie barku czy przewianie barku.

W dalszej kolejności, jeśli istnieją takie medyczne przesłanki, lekarz może zadecydować o konieczności wykonania USG barku, zdjęcia rentgenowskiego, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Niekiedy niezbędne mogą okazać się również badania laboratoryjne. Daje to niezwykle przejrzysty obraz kliniczny dolegliwości prezentowanych przez pacjenta, chociaż nie zawsze jest to regułą. 

Ból barku – leczenie 

Leczenie bólu barku może potoczyć się dwojako. Optymistyczny wariant zakłada wdrożenie procedur zachowawczych, co ma szczególne zastosowanie przy niewielkim zaawansowaniu zmian patologicznych. Jest to także uzależnione od przyczyny prezentowanych dolegliwości. Na bóle barku w drodze postępowania objawowego stosuje się zazwyczaj niesteroidowe leki przeciwzapalne, unieruchomienie w temblaku, iniekcje z kortykosteroidów, dostawowe podania kwasu hialuronowego czy ostrzyknięcia z wykorzystaniem bogatopłytkowego osocza. 

Nieskuteczność tego typu postępowania w wyznaczonym czasie lub też dyskwalifikacja z takiego trybu leczenia pozostawia najczęściej rozwiązanie w postaci zabiegu chirurgicznego, jakim jest np. artroskopia barku. 

Ból barku – fizjoterapia i masaż barku

Rehabilitacja barku to przede wszystkim zapobieganie takim dolegliwościom, jak: ból barku z przodu, ból prawego barku i drętwienie prawej ręki, ból lewego barku, ból karku i barku. W tym celu zaleca się podejmowanie aktywności fizycznej w odpowiedni sposób, uwzględniający przygotowanie organizmu, korzystanie z odpowiedniej techniki oraz zasad podczas użytkowania sportowego sprzętu oraz uprawiania poszczególnych dyscyplin. Bardzo ważna jest także ergonomia pracy i unikanie przeciążania barku podczas wykonywania czynności codziennych. 

Fizjoterapia oferuje także szeroką gamę zabiegów z zakresu metod fizykalnych oraz manualnych form leczenia. Są to chociażby: kinesiotaping barku, flossing, terapia powięziowa, miejscowe schładzanie parami ciekłego azotu, prądy interferencyjne, masaż barku, zabiegi osteopatyczne czy fala uderzeniowa

Ból barku – ćwiczenia na ból w barku 

Domowe sposoby na ból barku to przede wszystkim ćwiczenia. Ich systematyczne wykonywanie w ciągu dnia może stanowić element procesu leczenia, jak i zapobiegania występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości oraz dysfunkcji tej części narządu ruchu. 

  1. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokość bioder, kończyna górna zgięta w stawie łokciowym, ramię blisko tułowia. Między łokciem, a tułowiem znajduje się piłka o średnicy ok. 15 cm. Ręka trzyma taśmę Thera–Band czerwoną, jej drugi koniec jest przytwierdzony po przeciwnej stronie. Ruch polega na wykonywaniu ruchu rotacji zewnętrznej w barku z jednoczesnym dociskiem piłki do tułowia i napinaniem taśmy. 
  2. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokość bioder, jeden koniec taśmy Thera–Band pod stopą, drugi koniec utrzymywany jest przez rękę. Ruch polega na wykonywaniu odwiedzenia w stawie ramiennym do 90 stopni z jednoczesnym napinaniem taśmy. 
  3. Pozycja: stanie w wykroku, środek taśmy zaczepiony powyżej głowy, końce taśmy w rękach. Ruch polega na napinaniu taśmy, wykonując wyprost w stawach ramiennych z jednoczesnym utrzymywaniem liniowości tułowia oraz stawów łokciowych. 
  4. Pozycja: stanie ze złączonymi nogami, ok. 1 m od ściany, bokiem. Kończyna górna w odwiedzeniu w stawie ramiennym 90 stopni i wyprostowana w stawie łokciowym. Ręka oparta o dysk równoważny ułożony na ścianie. Ruch polega na balansowaniu tułowiem w taki sposób, aby nastąpiła gradacja nacisku na dysk w wyznaczonym czasie. 

Ćwiczenia wykonujemy w 4 seriach po 20 powtórzeń. 

  1. Littlewood C., Ashton J., Chance–Larsen K., May S., Sturrock B., Exercise for rotator cuff tendinopathy: a systematic review, “Physiotherapy” 2012, nr 98, s. 101–109. 
  2. Jull G., Discord between approaches to spinal and extremity disorders: is it logical?, “J Orthop Sports Phys Ther.” 2016, nr 46, s. 938–941. 
  3. Lewis J., Rotator cuff related shoulder pain: assessment, management and uncertainties, “Man Ther.” 2016, nr 23, s. 57–68. 
  4. Oh J. H., Lee Y. H., Kim S. H. i in., Comparison of treatments for superior labrum–biceps complex lesions with concomitant rotator cuff repair: a prospective, randomized, comparative analysis of debridement, biceps Tenotomy, and biceps Tenodesis, “Arthroscopy” 2016, nr 32, s. 958–967. 
  5. Kim Y. S., Lee H. J., Kim J. H., Noh D. Y., When should we repair partial–thickness rotator cuff tears? Outcome comparison between immediate surgical repair versus delayed repair after 6-month period of nonsurgical treatment, “Am J Sports Med.” 2018, nr 46, s. 1091–1096. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl