Ból ramienia – co oznacza ból prawego lub lewego ramienia? Przyczyny, leczenie i ćwiczenia na ból ramion
Ból ramienia to częsta dolegliwość, może pojawiać się zarówno podczas unoszenia ręki do góry czy w bok, jak i w spoczynku. Przyczynami bólu ramion mogą być m. in. zmiany zwyrodnieniowe, zespół cieśni podbarkowej czy różnego rodzaju urazy mechaniczne. Jak wygląda diagnostyka bólu ramienia, jak przebiega leczenia oraz rehabilitacja? Poznaj domowe sposoby i przykładowe ćwiczenia na bolące ramię.
Ból ramienia – przyczyny bolącego ramienia
Ból ramion może obejmować stawy, mięśnie oraz inne otaczające je struktury. Większość dolegliwości stawu ramiennego objawia się silnym, rwącym bólem (tą dolegliwość pacjenci zgłaszają najczęściej), a także sztywnością w obrębie ramienia i barku. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu ramion?
Podłożem dolegliwości mogą być zmiany zwyrodnieniowo–wytwórcze, zapalenie mięśnia ramienia oraz zespół cieśni podbarkowej związany ze stanem zapalnym torebki stawowej, a także uszkodzenia mechaniczne ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia oraz uszkodzenie stożka rotatorów będące najczęściej wynikiem gwałtownego pociągnięcia za odwiedzioną kończynę. Wyraźne ograniczenie zakresu ruchomości, sztywność stawu może świadczyć z kolei o barku zamrożonym. Możliwe przyczyny bólu barku to także łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa czy guzy szczytu płuca typu Pancoasta. Objawy w postaci promieniującego bólu do kończyny górnej – lewego ramienia, nadgarstka i ręki, może również dawać dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa, ale też świeży zawał mięśnia sercowego.
Ból ramienia – diagnostyka bóli ramion
Diagnostyka opiera się przede wszystkim na dokładnie zebranym wywiadzie. Dzięki temu specjalista może zastosować narzędzia diagnostyczne w kierunku określonej grupy schorzeń i dokonać diagnostyki różnicowej. Jeśli dolegliwości są związane z urazem, wystąpiły np. po upadku, wówczas silny ból ramienia czy bolący bark najprawdopodobniej będzie od razu wymagał diagnostyki obrazowej w postaci zdjęcia rentgenowskiego. Dolegliwości pojawiające się w nocy, pod pachą czy rwący ból kości ramienia, nienasilający się podczas ruchu wymaga użycia tomografii komputerowej lub rezonansu, gdyż może być wynikiem toczącego się procesu nowotworowego.
W przypadku podejrzenia chorób o podłożu zwyrodnieniowym, dny moczanowej, nowotworów lekarz może dodatkowo zlecić badania laboratoryjne (OB, CRP, kwas moczowy). Ból mięśni ramienia – mięśnia trójgłowego ramienia, mięśnia naramiennego może zasugerować specjaliście wykonanie specyficznych testów klinicznych wykorzystywanych często w procesie diagnostycznym bólów ramion.
Ból ramienia – leczenie farmakologiczne i operacyjne
Leczenie farmakologiczne jest uzależnione od etiologii i rodzaju schorzenia. Ból ramion i przedramion, ręki oraz barku może wymagać miejscowych ostrzykiwań z glikokortykosteroidów. Takie zabiegi wykonuje się w celu osiągnięcia efektu analgetycznego (przeciwbólowego), podając substancję farmakologiczną np. do kaletki podbarkowej. Innym sposobem mogą być iniekcje z bogatopłytkowego osocza, wykazującego silne właściwości regeneracyjne czy też podawanie dostawowo kwasu hialuronowego. W sytuacji silnego bólu w ramieniu, czy też bólu obu ramion można zastosować farmaceutyki o działaniu przeciwbólowym. Należy jednak pamiętać, że ich długotrwałe stosowanie powinno być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem.
Leczenie operacyjne to głównie zabiegi artroskopowe. Wskazaniami do operacji ramienia są: uszkodzenie obrąbka stawowego, nawracające zwichnięcie barku, silne zapalenie wokół stożka rotatorów czy degradacja wyściółki stawu spowodowana procesem zwyrodnieniowym. W przypadku barku zamrożonego, gdy nie można podnieść ręki i pojawia się ostry ból stawu barkowego, stosuje się artroskopową kapsuloligamentotomię.
Ból ramienia – rehabilitacja
Z uwagi na fakt, iż do właściwego funkcjonowania kończyny górnej niezbędny jest doskonały balans mięśniowy, olbrzymie znaczenie w przypadku bólów mięśni ramion mają działania fizjoterapeutyczne. Doskonale sprawdzają się aplikacje z użyciem taśm – kinesiology taping. Redukują one często rwący ból i kłucie w ramieniu. O dużej skuteczności w łagodzeniu dolegliwości związanej ze stawem ramiennym mówi się przy stosowaniu zabiegów pinopresury i suchego igłowania. Techniki terapii powięziowej jak FDM, trerapia Stecco czy rozluźnianie mięśniowo–powięziowe to również wysoce skuteczny sposób walki z bolesnością ramienia.
Zabiegi fizykoterapeutyczne, jak laser, krioterapia miejscowa, ultradźwięki czy zastosowanie prądów interefenrencyjnych wykazujących silne działanie przekrwienne również przynosi dobry rezultat, zwłaszcza w połączeniu z kinezyterapią. Popularne w leczeniu uzdrowiskowym jest wykorzystywanie borowiny, kąpieli siarczkowo–siarkowodorowych oraz innych zabiegów z użyciem wody, które pomogą na bolące ramię.
Ból ramienia – domowe sposoby. Ćwiczenia na ból ramion
Domowe sposoby na ból ramienia to zastosowanie – jeśli jest to wskazane – plastrów borowinowych. Ulgę przyniesie także wykorzystanie maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a w sytuacjach nasilenia dolegliwości bólowych, zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w tabletkach.
Samodzielnie wykonywane ćwiczenia ukierunkowane powinny być na odzyskiwanie utraconego zakresu ruchomości oraz przywracanie równowagi mięśniowej. Pierwsze ćwiczenie to stanie w rozkroku na szerokość bioder, obie ręce wyprostowane chwytają kijek. Następnie, napinając mięśnie brzucha, należy unieść go obiema rękami ponad głowę, chwilę utrzymać i powoli opuścić. Ćwiczenia wykonujemy w kilku seriach po 10–15 powtórzeń. Pomoże to w osiąganiu właściwego zakresu ruchomości. Modyfikacja tego ćwiczenia polega na przenoszeniu kijka za głowę, zginając kończyny górne w stawach łokciowych, pozostałe ruchy nie zmieniają się.
Bóle mięśni ramion
Dobrym przykładem rozciągania mięśni trójgłowych ramion jest zginanie kończyny górnej w łokciu i w takim ustawieniu dotykanie ręką do przeciwległej łopatki. Łokieć w końcowym ustawieniu znajduje się nad głową. Drugą ręką chwytamy za ramię tuż poniżej łokcia i dociskamy, intensyfikując wrażenie rozciągania. Propozycją mającą za zadanie wzmocnić mięśnie okolicy barku jest natomiast wykorzystanie małej, ciężkiej piłki. Stojąc w rozkroku na szerokość bioder, chwytamy ciężką piłkę jedną ręką, opuszczamy ją do poziomu bioder i ustawiamy w taki sposób, aby piłka była skierowana na zewnątrz. Ruch polega na przeniesieniu piłki do góry tak, by skręcić rękę i ustawić piłkę do wewnątrz. Powtarzamy 10 razy utrzymując rękę w skrajnym położeniu, u góry trzymamy pozycję przez 4–6 sekund. Dzięki takim działaniom można próbować pozbyć się bólu ramion, karku, dolegliwości przy podnoszeniu, odchylaniu do tyłu. Ćwiczenia powinny być zawsze skonsultowane z fizjoterapeutą. Prezentowane przykłady nie będą bowiem idealne dla wszystkich pacjentów, ze względu na wieloczynnikowość bólu mięśni ramienia.