Fala uderzeniowa – co to jest? Na czym polega rehabilitacja z użyciem fali uderzeniowej i dla kogo jest ona wskazana?
Mateusz Burak

Fala uderzeniowa – co to jest? Na czym polega rehabilitacja z użyciem fali uderzeniowej i dla kogo jest ona wskazana?

Fala uderzeniowa to nieinwazyjna metoda fizykoterapeutyczna, która wykorzystuje energię z fali akustycznej (skokowy wzrost ciśnienia, wysoka amplituda, brak okresowości) w leczeniu schorzeń. Wskazaniami do terapii falą uderzeniową są m. in. przewlekłe bóle kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe stawów, ostrogi piętowe, łokieć tenisisty, ból barku czy zapalenie ścięgien. Fala uderzeniowa ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, pobudza również krążenie krwi oraz odpręża i relaksuje.

Fala uderzeniowa – co to jest?

Fala uderzeniowa jest nowym zabiegiem wykorzystywanym w rehabilitacji schorzeń narządu ruchu. Jest określana jako okresowe wahania ciśnienia, które bardzo szybko rozprasza się w przestrzeni. Fala uderzeniowa cechuje się niezwykle gwałtownym wzrostem amplitudy ciśnienia: 50–100 MPa. Taka wartość przypisana jest do jej przedniej części. Okres wspomnianego wzrostu jest stosunkowo krótki i wynosi poniżej 10 ns. Następnie w czasie 1 μs dochodzi do spadku jego wartości, który utrzymywany jest na jednakowym poziomie blisko 10 μs. 

Rezultatem terapii falą uderzeniową jest działanie przeciwbólowe, przyspieszenie procesów regeneracji tkanek, intensyfikacja syntezy kolagenu oraz proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Działem fizjoterapii, który wykorzystuje falę uderzeniową jest fizykoterapia.

Fala uderzeniowa w fizjoterapii – na czym polega zabieg?

Zabiegi falą uderzeniową polegają na zastosowaniu specjalnego urządzenia emitującego fale. Po zebraniu wywiadu, przeanalizowaniu ewentualnych wyników badań obrazowych oraz określeniu największej tkliwości przystępuje się do ustawienia właściwych parametrów oraz rozpoczęcia zabiegu. Na głowicę emitującą falę uderzeniową nakłada się żel, a następnie przykłada ją bezpośrednio do danego miejsca na ciele. Podczas terapii może pojawić się ból, jego intensywność jest uzależniona od zastosowanych parametrów, problemu pacjenta oraz tego, jaki jest charakter schorzenia.

Zaleca się wykonywanie 2–3 zabiegów kilka razy w tygodniu. Seria obejmuje zazwyczaj około 5 terapii z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Cena za jeden zabieg fali uderzeniowej to koszt 50–70 zł (w większości placówek cennik wygląda podobnie). Niezbędne jest skierowanie od lekarza. Dotyczy to zarówno placówek prywatnych, jak też przychodni NFZ.

Powiązane produkty

Fala uderzeniowa – wskazania do terapii falą uderzeniową

Rehabilitacja falą uderzeniową staje się coraz popularniejsza, najczęściej stosuje się ten zabieg rehabilitacyjny w schorzeniach narządu ruchu. Zaletą jest stosunkowo krótka terapia, w porównaniu do innych form leczenia, które trwają czasem nawet kilka miesięcy. Rezultat najczęściej można zaobserwować już po pierwszym zabiegu. Szczególnie zauważalne jest to przy zastosowaniu na ostrogi piętowe. Leczenie falą uderzeniową jest wskazane głównie w przypadku:

  • zapalenia rozcięgna podeszwowego,
  • bólu pięty, także ostróg piętowych (fale uderzeniowe na ostrogi są bardzo często rekomendowanym zabiegiem, opinie specjalistów co do stosowania są bardzo przychylne),
  • schorzenia określanego jako łokieć golfisty oraz łokieć tenisisty,
  • haluksów,
  • zapalenia stożka rotatorów,
  • przewlekłych zapaleniach struktur ścięgnistych,
  • terapii punktów spustowych,
  • utrudnionego zrostu kostnego,
  • zespołach bólowych i przeciążeniowych narządu ruchu.

Głównym celem pacjentów podczas korzystania z takiej terapii jest chęć pozbycia się bólu. Fala uderzeniowa przynosi rezultat szybko i na długo. Podczas decyzji o wyborze sposobu leczenia należy wziąć pod uwagę ten argument. Jest to odpowiedź na pytanie jakie zabiegi stosować na ostrogę piętową. Chcąc oszacować ile zabiegów będzie wymaganych w danej przypadłości, należy na bieżąco śledzić rezultaty po każdorazowym jego wykonaniu. 

Fala uderzeniowa – przeciwwskazania

Tak jak każdy rodzaj zabiegu, zabiegi falą uderzeniową nie mogą być stosowane u wszystkich pacjentów. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • nowotwór,
  • ciąża,
  • schorzenia o wyjątkowo ostrym przebiegu,
  • choroby zakaźne,
  • w przypadku obecności rozrusznika serca, zabieg nie może być wykonywany w obszarze klatki piersiowej,
  • niezakończony okres wzrostu kości u dzieci (grozi to zaburzeniem procesu wzrastania chrząstek nasadowych),
  • schorzenia związane z zaburzeniami krzepliwości krwi.

Należy zachować dużą ostrożność w przypadku stosowania zabiegu u osób po zawałach serca. Najpierw trzeba to skonsultować z lekarzem, ponieważ musi upłynąć odpowiedni czas od incydentu zawałowego, żeby można było zastosować falę uderzeniową w procesie fizjoterapii. Podobnie postępujemy przy świeżych urazach z obecnością krwiaka. Z rozpoczęciem terapii należy odczekać do momentu jego ewakuacji.

Fala uderzeniowa – efekty leczenia falą uderzeniową

Źródła naukowe opisują niezliczone korzyści płynące z zastosowania fali uderzeniowej  w fizjoterapii. Przede wszystkim jest to wspomniane wcześniej działanie analgetyczne (przeciwbólowe). Pojawia się także łagodzenie objawów stanu zapalnego. Usprawnione zostają procesy osteogenezy po złamaniach, zwiększa się wytrzymałość kości. Następuje także likwidacja niektórych zmian zwyrodnieniowo–wytwórczych, jak zwapnienia, fala uderzeniowa jest jedną z bardzo skutecznych procedur stosowanych na ostrogi piętowe. Poprzez przyspieszenie tempa metabolizmu, poprawę krążenia krwi, falę uderzeniową z powodzeniem stosuje się w celu wyeliminowania zmian skórnych, jak rozstępy i blizny. 

Zmniejszanie napięcia mięśni powoduje rezultat odprężenia i rozluźnienia. Doniesienia naukowe sugerują, że poprawa zakresu ruchomości oraz brak incydentów bólowych może utrzymywać się długoterminowo po terapii falami uderzeniowymi.

Fala uderzeniowa – skutki uboczne

Leczenie falą uderzeniową może powodować w niektórych przypadkach skutki uboczne. Ryzyko określa się jako niewielkie, a czas utrzymywania się niepożądanych objawów to maksymalnie 4 dni. W sytuacji rozległych procesów zapalnych może dochodzić w tym okresie to intensyfikacji bólu po zabiegu, który z każdym dniem słabnie. Miejscowo może wystąpić obrzęk, mocne zaczerwienienie czy też krwiak.

W przypadku utrzymywania się wspomnianych dolegliwości po leczeniu ostrogi piętowej falą uderzeniową, miejsce objawów można obłożyć woreczkami z lodem, systematycznie schładzać przez 2–3 dni. Pomaga to zredukować ból.

  1. X. Vidal, A. Morral, L. Costa i in.,  Radial extracorporeal shock wave therapy (rESWT) in the treatment of spasticity in ce­rebral palsy: a randomized, placebo–controlled clinical trial, „Neuro Rehabilitation” 2011, nr 29.
  2. I. Korabiewska, H. Sipko, M. Lewandowska, D. Białoszewski, Ocena skuteczności leczenia falą uderzeniową i terapią skojarzoną pacjentów z tzw. łokciem tenisisty, „Acta Balneologica” 2010, nr 52, s. 76–83.
  3. P. Król, A. Franek, J. Durmała i in., Focused and radial shock wave therapy in the treatment of tennis elbow: a pilot randomised controlled study, „Journal of Human Kinetics” 2015, nr 47, s. 127–135.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij