Ból pięty – jakie mogą być przyczyny bolącej pięty i jak leczy się bóle pięt?
Mateusz Burak

Ból pięty – jakie mogą być przyczyny bolącej pięty i jak leczy się bóle pięt?

Ból pięty pojawiający się podczas chodzenia lub spoczynku może świadczyć o poważnym schorzeniu, np. o chorobie Haglunda czy podagrze. Ból pięty, kłucie pięty czy pieczenie nie zawsze musi jednak oznaczać chorobę. Wzrastające obciążenie spowodowane dużym przyrostem masy ciała również może powodować bóle pięt – może powstawać np. u kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny bolącej pięty, jakie są metody leczenia i domowe sposoby na ból w pięcie.

Ból pięty – przyczyny

Wśród najczęstszych chorób, które mogą być przyczyną bólu pięty należy wymienić jałową martwicę kości piętowej, inaczej chorobę Haglunda (pięta Haglunda, zespół Haglunda), dotycząca najczęściej dzieci w okresie pokwitania. Chorobę Haglunda wiąże się z przeciążeniami podczas wysiłku fizycznego, bardzo często obejmuje ona obydwa guzy piętowe – pojawia się ból prawej i lewej pięty. 

Ból pięty promieniujący do łydki (z tyłu lub z boku) czy kłucie w pięcie może być oznaką groźnego schorzenia stawów, jakim jest dna moczanowa, znana także jako podagra. Skaza moczanowa jest wynikiem zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego w organizmie. Ostry ból pięty osiąga swoje apogeum po nocy, w ciągu kilkunastu godzin od wystąpienia. Zaawansowana cukrzyca i związana z nią neuropatia obwodowa również przysparza charakterystycznych dolegliwości w rejonie stóp. Znamienny jest tu silny, kłujący ból – który może mieć również związek z awitaminozą.

Z kolei stan zapalny, jaki towarzyszy ostrogom piętowym (ostroga piętowa to wyrostek kostny pojawiający się na podeszwowej stronie kości piętowej) może wywoływać ból pięty przy chodzeniu, jak również po spoczynku. Zlokalizowany jest on najczęściej od spodu (pod piętą), bywa wyjątkowo dokuczliwy i trudny do zniesienia. Ostrogi piętowe (a właściwie zapalenie rozcięgna podeszwowego) pojawiają się u osób, które mają stojącą pracę, są bardzo aktywne fizycznie, a także u osób z nadwagą.

Dolegliwości występujące początkowo po bieganiu, a w raz z upływem czasu także podczas chodzenia i w spoczynku, mogą oznaczać natomiast złamanie zmęczeniowe w obrębie kości stopy. Złamanie przeciążeniowe jest najczęstsze u biegaczy i wynikać może z przeciążenia lub niewłaściwej, niedostatecznej regeneracji po wysiłku.

Wśród innych czynników mogących wywołać ból pięt można wymienić także osteoporozę, choroby zwyrodnieniowe – ból rano i w nocy, złamania – np. po silnym uderzeniu, po mocno obciążającym biegu oraz patologie kręgosłupa i miednicy. Ból pięty może być także spowodowany zapaleniem ścięgna Achillesa, jest on wtedy zlokalizowany na dole łydki i promieniuje do stopy, ustępuje przeważnie w trakcie wysiłku fizycznego lub zerwaniem ścięgna Achillesa, ból jest nagły, pojawia się zasinienie i obrzęk łydki oraz pięty, ta sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Ból pięty – diagnostyka

Pacjenci z bolącymi piętami często zadają pytanie do jakiego lekarza się udać? Pierwszym miejscem, do jakiego pacjent powinien skierować swoje kroki jest gabinet ortopedy. Można także skonsultować się z fizjoterapeutą.

Wszystko jest oczywiście uzależnione od przyczyny i patomechanizmu dolegliwości. Aby dokładnie je poznać, specjalista może zlecić badania laboratoryjne – najczęściej w przypadku podejrzenia ogólnoustrojowych przyczyn bólu kości piętowej. Pomocne może okazać się obrazowanie z wykorzystaniem ultrasonografii (USG) – przy symptomach zapalenia rozcięgna podeszwowego. Objawy typowe dla jałowej martwicy guza kości piętowej (pięty Haglunda) wymagają z kolei potwierdzenia, wykorzystując rentgenogram (RTG). Skomplikowane urazy, złamania, mogą wymagać wykonania dokładniejszych badań w postaci tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI) czy też scyntygrafii – w przypadku podejrzenia złamań zmęczeniowych.

Powiązane produkty

Bolące pięty – leczenie

Leczenie również jest uzależnione od przyczyny bólu. Jeśli nie mamy do czynienia z chorobą ogólnoustrojową, to wykorzystuje się najczęściej farmaceutyki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – w postaci środków doustnych, iniekcji i maści na ból mięśni i stawów. Niekiedy stosuje się miejscowe ostrzykiwania bogatopłytkowym osoczem, które ma doskonałe właściwości regenerujące i stymulujące. 

W przypadkach bardziej zaawansowanych i opornych na farmakologię konieczne może okazać się bardziej inwazyjne postępowanie. I tak w sytuacji bardzo dużej ostrogi piętowej niezbędna może być operacja – korekcja tego rodzaju deformacji stopy. Zabiegi chirurgiczne wykonuje się także kiedy dochodzi do tzw. usidlenia nerwu. 

Bóle pięty – rehabilitacja

W przypadku bólu pięty ważna jest profilaktyka polegająca na utrzymywaniu właściwej masy ciała i zapobieganiu nadwadze oraz otyłości, a także właściwe i rozsądne planowanie intensywnych treningów. Warto pamiętać o noszeniu wygodnego i właściwie wyprofilowanego obuwia, dopasowanego do kształtu stopy, które zmniejszy ryzyko ewentualnych przeciążeń. 

Fizjoterapia i rehabilitacja to także stosowanie zabiegów. Pacjenci najczęściej korzystają z masażu, terapii manualnej oraz technik rozluźniania mięśniowo–powięziowego. Ból w okolicy guza piętowego spowodowany obecnością ostrogi piętowej wymusza zastosowanie następujących metod: krioterapii, laseroterapii, jonoforezy i fonoforezy. Dzięki aplikowaniu maści w połączeniu z elektroterapią i ultradźwiękami umożliwiamy głębsze wnikanie środka leczniczego. Kinesiotaping natomiast pomaga redukować stan zapalny i normalizować napięcie mięśniowe. Wśród wyjątkowo skutecznych metod rehabilitacji podaje się również stosowanie fali uderzeniowej. Już kilka sesji jest w stanie skutecznie usunąć ostrogę i tym samym wyeliminować związane z nią dolegliwości. Zabieg ten ma jednak jedną wadę – może być bolesny. 

Domowe sposoby na ból pięty obejmują ćwiczenia, które skupiają się głównie na rozluźnianiu rozcięgna podeszwowego oraz pozostałego obszaru kończyny dolnej. Ich zasadność stosowania zależy od czego bolą pięty. W przypadku ostróg skuteczne jest rolowanie piłeczki tenisowej pod stopą. W pozycji stojącej lub siedzącej należy umieścić piłkę pod stopą, a następnie, utrzymując mocny nacisk na nią, należy ją rolować tak, aby przesuwała się od palców do pięty. Celem opracowania wyższych partii kończyny dolnej najlepiej zastosować tzw. foam roller do rolowania wybranych grup mięśniowych. Ćwiczenia z wykorzystaniem takiego przyrządu polegają na rolowaniu mięśni we właściwej pozycji z użyciem nacisku własnego ciała. Częścią rehabilitacji często jest także noszenie sprzętu ortopedycznego umożliwiającego właściwe ułożenie i odciążenie – głównie w stanach ostrych i w okresie pooperacyjnym. 

Boląca pięta – domowe sposoby

Skuteczne domowe i naturalne sposoby na bóle pięt wykorzystują środki mające za zadanie minimalizować nieprzyjemne objawy. Warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, unikając w ten sposób nadwagi. Ważne jest wspomniane noszenie dobrze wyprofilowanych wkładek i właściwego obuwia. Kilkunastominutowy okład z lodu lub zimny kompres także mogą przynieść ulgę w bólu – mają działanie lekko analgetyczne, czyli znoszące ból. Naprzemienne polewanie bardzo ciepłą i bardzo zimną wodą pod niewielkim ciśnieniem, np. z prysznica pozwoli poprawić ukrwienie (w stanach przewlekłych).

Chwilową ulgę może przynieść delikatny automasaż od spodu, z tyłu oraz z boku, od zewnętrznej i wewnętrznej strony stóp. Zaleca się łagodne, zdecydowane ruchy wykonywane przez kilka minut. Porównywalny rezultat można osiągnąć, wykorzystując ogólnodostępne urządzenia do masażu z trybem wibracyjnym, bąbelkowym i relaksacyjnym, z opcją napełniania wodą. 

  1. H. B. Menz, A. Tiedemann, M. M. S. Kwan, Foot pain in community–dwellingolder people: an evaluation of the Manchester foot pain and disability index, „Rheumatology” 2006, nr 45, s. 863–867.
  2. I. Yucel, B. Yazici, E. Degirmenci, Comparison of ultrasound–, palpation–, and scintigraphy–guided steroid injections in the treatment of plantar fasciitis, "Archives of Orthopaedic and Trauma Surgery" 2009, nr 129, s. 695–701.
  3. H. B. Menz, K. P. Jordan, E. Roddy, Characteristics of primary care consultations for musculoskeletal foot and ankle problems in the UK, „Rheumatology (Oxford)” 2010, nr 49, s. 1391–1398.
  4. M. B. Pohl, J. Hamill, I. S. Davis, Biomechanicaland anatomic factors associated with history of plantar fasciitis in female runners, „Clinical Journal of Sport Medicine” 2009, nr 19, s. 372–376.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij