Ból pięty – jakie mogą być przyczyny bolącej pięty i jak leczy się bóle pięt?
Mateusz Burak

Ból pięty – jakie mogą być przyczyny bolącej pięty i jak leczy się bóle pięt?

Ból pięty pojawiający się podczas chodzenia lub spoczynku może świadczyć o poważnym schorzeniu, np. o chorobie Haglunda czy podagrze. Ból pięty, kłucie pięty czy pieczenie nie zawsze musi jednak oznaczać chorobę. Wzrastające obciążenie spowodowane dużym przyrostem masy ciała również może powodować bóle pięt – może powstawać np. u kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny bolącej pięty, jakie są metody leczenia i domowe sposoby na ból w pięcie.

Ból pięty – przyczyny

Wśród najczęstszych chorób, które mogą być przyczyną bólu pięty należy wymienić jałową martwicę kości piętowej, inaczej chorobę Haglunda (pięta Haglunda, zespół Haglunda), dotycząca najczęściej dzieci w okresie pokwitania. Chorobę Haglunda wiąże się z przeciążeniami podczas wysiłku fizycznego, bardzo często obejmuje ona obydwa guzy piętowe – pojawia się ból prawej i lewej pięty. 

Ból pięty promieniujący do łydki (z tyłu lub z boku) czy kłucie w pięcie może być oznaką groźnego schorzenia stawów, jakim jest dna moczanowa, znana także jako podagra. Skaza moczanowa jest wynikiem zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego w organizmie. Ostry ból pięty osiąga swoje apogeum po nocy, w ciągu kilkunastu godzin od wystąpienia. Zaawansowana cukrzyca i związana z nią neuropatia obwodowa również przysparza charakterystycznych dolegliwości w rejonie stóp. Znamienny jest tu silny, kłujący ból – który może mieć również związek z awitaminozą.

Z kolei stan zapalny, jaki towarzyszy ostrogom piętowym (ostroga piętowa to wyrostek kostny pojawiający się na podeszwowej stronie kości piętowej) może wywoływać ból pięty przy chodzeniu, jak również po spoczynku. Zlokalizowany jest on najczęściej od spodu (pod piętą), bywa wyjątkowo dokuczliwy i trudny do zniesienia. Ostrogi piętowe (a właściwie zapalenie rozcięgna podeszwowego) pojawiają się u osób, które mają stojącą pracę, są bardzo aktywne fizycznie, a także u osób z nadwagą.

Dolegliwości występujące początkowo po bieganiu, a w raz z upływem czasu także podczas chodzenia i w spoczynku, mogą oznaczać natomiast złamanie zmęczeniowe w obrębie kości stopy. Złamanie przeciążeniowe jest najczęstsze u biegaczy i wynikać może z przeciążenia lub niewłaściwej, niedostatecznej regeneracji po wysiłku.

Wśród innych czynników mogących wywołać ból pięt można wymienić także osteoporozę, choroby zwyrodnieniowe – ból rano i w nocy, złamania – np. po silnym uderzeniu, po mocno obciążającym biegu oraz patologie kręgosłupa i miednicy. Ból pięty może być także spowodowany zapaleniem ścięgna Achillesa, jest on wtedy zlokalizowany na dole łydki i promieniuje do stopy, ustępuje przeważnie w trakcie wysiłku fizycznego lub zerwaniem ścięgna Achillesa, ból jest nagły, pojawia się zasinienie i obrzęk łydki oraz pięty, ta sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Ból pięty – diagnostyka

Pacjenci z bolącymi piętami często zadają pytanie do jakiego lekarza się udać? Pierwszym miejscem, do jakiego pacjent powinien skierować swoje kroki jest gabinet ortopedy. Można także skonsultować się z fizjoterapeutą.

Wszystko jest oczywiście uzależnione od przyczyny i patomechanizmu dolegliwości. Aby dokładnie je poznać, specjalista może zlecić badania laboratoryjne – najczęściej w przypadku podejrzenia ogólnoustrojowych przyczyn bólu kości piętowej. Pomocne może okazać się obrazowanie z wykorzystaniem ultrasonografii (USG) – przy symptomach zapalenia rozcięgna podeszwowego. Objawy typowe dla jałowej martwicy guza kości piętowej (pięty Haglunda) wymagają z kolei potwierdzenia, wykorzystując rentgenogram (RTG). Skomplikowane urazy, złamania, mogą wymagać wykonania dokładniejszych badań w postaci tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI) czy też scyntygrafii – w przypadku podejrzenia złamań zmęczeniowych.

Powiązane produkty

Bolące pięty – leczenie

Leczenie również jest uzależnione od przyczyny bólu. Jeśli nie mamy do czynienia z chorobą ogólnoustrojową, to wykorzystuje się najczęściej farmaceutyki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – w postaci środków doustnych, iniekcji i maści na ból mięśni i stawów. Niekiedy stosuje się miejscowe ostrzykiwania bogatopłytkowym osoczem, które ma doskonałe właściwości regenerujące i stymulujące. 

W przypadkach bardziej zaawansowanych i opornych na farmakologię konieczne może okazać się bardziej inwazyjne postępowanie. I tak w sytuacji bardzo dużej ostrogi piętowej niezbędna może być operacja – korekcja tego rodzaju deformacji stopy. Zabiegi chirurgiczne wykonuje się także kiedy dochodzi do tzw. usidlenia nerwu. 

Bóle pięty – rehabilitacja

W przypadku bólu pięty ważna jest profilaktyka polegająca na utrzymywaniu właściwej masy ciała i zapobieganiu nadwadze oraz otyłości, a także właściwe i rozsądne planowanie intensywnych treningów. Warto pamiętać o noszeniu wygodnego i właściwie wyprofilowanego obuwia, dopasowanego do kształtu stopy, które zmniejszy ryzyko ewentualnych przeciążeń. 

Fizjoterapia i rehabilitacja to także stosowanie zabiegów. Pacjenci najczęściej korzystają z masażu, terapii manualnej oraz technik rozluźniania mięśniowo–powięziowego. Ból w okolicy guza piętowego spowodowany obecnością ostrogi piętowej wymusza zastosowanie następujących metod: krioterapii, laseroterapii, jonoforezy i fonoforezy. Dzięki aplikowaniu maści w połączeniu z elektroterapią i ultradźwiękami umożliwiamy głębsze wnikanie środka leczniczego. Kinesiotaping natomiast pomaga redukować stan zapalny i normalizować napięcie mięśniowe. Wśród wyjątkowo skutecznych metod rehabilitacji podaje się również stosowanie fali uderzeniowej. Już kilka sesji jest w stanie skutecznie usunąć ostrogę i tym samym wyeliminować związane z nią dolegliwości. Zabieg ten ma jednak jedną wadę – może być bolesny. 

Domowe sposoby na ból pięty obejmują ćwiczenia, które skupiają się głównie na rozluźnianiu rozcięgna podeszwowego oraz pozostałego obszaru kończyny dolnej. Ich zasadność stosowania zależy od czego bolą pięty. W przypadku ostróg skuteczne jest rolowanie piłeczki tenisowej pod stopą. W pozycji stojącej lub siedzącej należy umieścić piłkę pod stopą, a następnie, utrzymując mocny nacisk na nią, należy ją rolować tak, aby przesuwała się od palców do pięty. Celem opracowania wyższych partii kończyny dolnej najlepiej zastosować tzw. foam roller do rolowania wybranych grup mięśniowych. Ćwiczenia z wykorzystaniem takiego przyrządu polegają na rolowaniu mięśni we właściwej pozycji z użyciem nacisku własnego ciała. Częścią rehabilitacji często jest także noszenie sprzętu ortopedycznego umożliwiającego właściwe ułożenie i odciążenie – głównie w stanach ostrych i w okresie pooperacyjnym. 

Boląca pięta – domowe sposoby

Skuteczne domowe i naturalne sposoby na bóle pięt wykorzystują środki mające za zadanie minimalizować nieprzyjemne objawy. Warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, unikając w ten sposób nadwagi. Ważne jest wspomniane noszenie dobrze wyprofilowanych wkładek i właściwego obuwia. Kilkunastominutowy okład z lodu lub zimny kompres także mogą przynieść ulgę w bólu – mają działanie lekko analgetyczne, czyli znoszące ból. Naprzemienne polewanie bardzo ciepłą i bardzo zimną wodą pod niewielkim ciśnieniem, np. z prysznica pozwoli poprawić ukrwienie (w stanach przewlekłych).

Chwilową ulgę może przynieść delikatny automasaż od spodu, z tyłu oraz z boku, od zewnętrznej i wewnętrznej strony stóp. Zaleca się łagodne, zdecydowane ruchy wykonywane przez kilka minut. Porównywalny rezultat można osiągnąć, wykorzystując ogólnodostępne urządzenia do masażu z trybem wibracyjnym, bąbelkowym i relaksacyjnym, z opcją napełniania wodą. 

  1. H. B. Menz, A. Tiedemann, M. M. S. Kwan, Foot pain in community–dwellingolder people: an evaluation of the Manchester foot pain and disability index, „Rheumatology” 2006, nr 45, s. 863–867.
  2. I. Yucel, B. Yazici, E. Degirmenci, Comparison of ultrasound–, palpation–, and scintigraphy–guided steroid injections in the treatment of plantar fasciitis, "Archives of Orthopaedic and Trauma Surgery" 2009, nr 129, s. 695–701.
  3. H. B. Menz, K. P. Jordan, E. Roddy, Characteristics of primary care consultations for musculoskeletal foot and ankle problems in the UK, „Rheumatology (Oxford)” 2010, nr 49, s. 1391–1398.
  4. M. B. Pohl, J. Hamill, I. S. Davis, Biomechanicaland anatomic factors associated with history of plantar fasciitis in female runners, „Clinical Journal of Sport Medicine” 2009, nr 19, s. 372–376.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl