Rolowanie mięśni – co to jest foam roller? Dla kogo rolowanie mięśni jest wskazane i jakie daje ono efekty?
Mateusz Burak

Rolowanie mięśni – co to jest foam roller? Dla kogo rolowanie mięśni jest wskazane i jakie daje ono efekty?

Rolowanie mięśni to metoda rozluźniająca mięśnie i powięzi mięśniowe. Może być stosowana przed i po treningu, wykorzystywana jest także w fizjoterapii, w zespołach bólowych o różnym podłożu. Za pomocą foam-rollera poprawiamy ukrwienie mięśni, usprawniamy metabolizm tkankowy, dzięki czemu zmniejszamy występujące dolegliwości oraz zapobiegamy kontuzjom i urazom. W jaki sposób rolować mięśnie? Jakie są rodzaje rollerów?

Rolowanie mięśni – co to jest foam roller?

Rozwój dyscyplin sportowych w ostatnich latach, chęć uzyskiwania coraz lepszych rezultatów oraz poszukiwanie nowych sposobów na skuteczną regenerację skłania do podejmowania różnych działań. Bardzo efektywnym sposobem na przygotowanie do treningu oraz powysiłkową regenerację stanowi wykorzystanie wałka do rolowania mięśni, z ang. foam roller. Spotykany również pod nazwą massage roller, czy po prostu rolka. 

Jest to przedmiot w kształcie walca, najczęściej o wymiarach 30x15 cm, wykonany ze specjalnego tworzywa o zróżnicowanym stopniu twardości. Jest wodoodporny, bezzapachowy, łatwy do czyszczenia i przechowywania. Może być gładki lub zawierać wypustki. Im bardziej pokryty wypustkami, tym działanie będzie bardziej intensywne. 

Sprawdź inne akcesoria do ćwiczeń.

Na czym dokładnie polega rolowanie mięśni?

Rolowanie ciała oraz mięśni umożliwia poprawę elastyczności tkanek, lepsze nawodnienie powięzi, rozluźnienie mięśni oraz poprawienie krążenia krwi, przez co usprawnia się metabolizm tkankowy. Jak widać, daje to wiele opisanych korzyści, które pozwalają na utrzymywanie dobrej kondycji oraz sprężystości struktur miękkotkankowych. 

W praktyce rolowanie ciała polega na przesuwaniu po rollerze spiętych mięśni, np. nóg. W tym celu dobiera się odpowiednią pozycję, która pozwala na ruch i wykorzystanie ciężaru ciała podczas foam rollingu. Twardość wałka uzależniona jest od stopnia napięcia struktur poddawanych takiemu procesowi, obowiązuje zasada mówiąca o tym, że stopień twardości powinien być mniejszy w sytuacji, gdy napięcie jest duże.

Silny ból podczas rolowania mięśni oznacza źle dobraną rolkę. Prawidłowo proces powinien przebiegać powoli, a występująca bolesność nie może przekraczać progu tolerancji. Dobre rezultaty przynosi skupianie się na obszarach wykazujących wzmożone napięcie. Wówczas przy każdym kolejnym rozluźnianiu mięśni z użyciem rollera dolegliwości będą zanikać.

Powiązane produkty

Rolowanie mięśni – kto powinien wykonywać masaż rollerem?

Taki automasaż w postaci rolowania twardych mięśni i powięzi sprzyja likwidacji punktów spustowych oraz bólu. Zaletą jest brak ograniczeń wiekowych. 

Foam rolling jest wykorzystywany zarówno w sporcie, jak i fizjoterapii. Zaleca się ćwiczenia z wałkiem jako części treningu przygotowującego układ mięśniowo–powięziowy do wysiłku oraz bezpośrednio po nim, niezależnie od tego czy jest to bieganie czy jazda na rowerze. Rolowanie mięśni powinno się wykonywać krótko przed aktywnością, a po zakończonym treningu – nieco dłużej. 

Rolowanie mięśni pozwala zmniejszyć ryzyko urazów, kontuzji oraz przyspiesza regenerację powysiłkową. W fizjoterapii wykorzystuje się wałki do rolowania mięśni, których rozluźnianie może potencjalne zmniejszyć występujące dolegliwości. Przykładem mogą być: zespół mięśnia gruszkowatego, zapalenie rozcięgna podeszwowego, kolano biegacza, zespół ciasnoty powięziowej (Shin Splints), zespół pasma biodrowo–piszczelowego (ITBS). Ćwiczenia na wałku rekomendowane są również jako element profilaktyki w walce z bólem kręgosłupa czy z kontuzjami. 

Przeciwwskazań jest niewiele. Warto zapamiętać, że nie należy poddawać rolowaniu struktur kostnych. Infekcje, złamania, nowotwory, osteoporoza, przerwanie ciągłości tkanek, czy ostre procesy zapalne również są przeszkodą do ćwiczeń z wałkiem do masażu. 

Foam rolling – które mięśnie można masować przy użyciu rollera?

Zaletą foam rollingu jest możliwość ćwiczeń w domu. Wyposażając się jedynie w wałek, posiadamy niezbędny ekwipunek do efektywnej pracy na układzie mięśniowo–powięziowym. Rolowaniu może podlegać bardzo wiele grup mięśniowych. Ich wybór jest uzależniony od wielu czynników.

Aby wiedzieć jak się rolować, najlepiej zapytać fizjoterapeuty. Jest to szczególnie ważne, jeśli robimy to po raz pierwszy i zamierzamy kontynuować w domu. Pozwoli to uzyskać wszystkie niezbędne wskazówki (m.in. jak uciskać punkty spustowe), które pomogą uniknąć błędów i dadzą gwarancję efektów rolowania mięśni w postaci rozluźnienia. Uzyskując tym samym korzyść, czyli poprawę kondycji.

Rolowanie mięśni – przykładowe ćwiczenia z rollerem

W przypadku rehabilitacji z użyciem rollera, terapeuta najczęściej sugeruje się wzmożonym napięciem, istnieniem punktów spustowych, podłożem bólu. W profilaktyce i sporcie uwzględnia się te partie, które mogą być lub są poddawane dużym obciążeniom. Najczęściej jest to rolowanie mięśni nóg (pośladków, ud, mięśni kulszowo–goleniowych, łydek), nierzadko także pleców. 

Najprostszym przykładem jest ćwiczenie z wałkiem w postaci rolowania łydki. W takiej sytuacji należy podłożyć rolkę pod pożądany mięsień. Następnie, wykorzystując pozycję siedzącą, wspieramy się na wyprostowanych rękach i zgiętej w kolanie nodze przeciwnej. Rozpoczynamy foam–rolling – wykorzystując ciężar własnego ciała, przesuwamy nogę po wałku w przód i w tył. Jeśli nacisk nie jest wystarczający, dokładamy z góry drugą nogę, dzięki czemu mamy większe obciążenie na rolowany mięsień. 

Chcąc precyzyjnie oddziaływać na struktury mięśniowo–powięziowe pleców, można skorzystać z rolki typu duo–ball (rodzaj foam–rollera posiadającego przewężenie w środkowej części). W tym celu umieszczamy ją tak, aby kręgosłup znajdował się w opisanym przewężeniu, a pozostała część rolki była w kontakcie z prostownikami grzbietu. Następnie w pozycji leżącej, wspierając się na łokciach, przesuwamy się w przód i w tył, wykorzystując ciężar ciała. W przypadku zbyt silnych dolegliwości ćwiczenie wykonujemy analogicznie, opierając się plecami o ścianę. Rolkę układamy identycznie, ale ruch odbywa się tym razem w górę i w dół. Nacisk może być regulowany poprzez zbliżanie lub oddalanie się od ściany. 

Aby rozluźnić powięzi mięśniowe pośladka, np. w zespole mięśnia gruszkowatego, siadamy na foam–rollerze i przesuwamy się na zmianę do przodu oraz do tyłu. Robimy to powoli, wspierając się na wyprostowanych rękach. Nogi powinny być zgięte. Możemy zatrzymać się dłużej w miejscu, w którym wyczuwalne jest napięcie. Zakładając z góry drugą nogę, możemy zintensyfikować taki dynamiczny stretching. Pozwoli to ustrzec się dysfunkcji oraz chorób powięzi.

  1. K. C. Healey i in., The effects of myofascial release with foam rolling on performance, „Journal of Strength & Conditioning Research” 2014, nr 28, s. 61–68.
  2. A. W. Ebrahim, A. W. A. Elghany, The effect of foam roller exercise and Nanoparticle in speeding of healing of sport injuries, „Journal of American Science” 2013, nr 9, s. 450–458.
  3. G. Z. MacDonald i in., Foam rolling as a recovery tool after an intense bout of physical activity, „Medicine & Science in Sports & Exercise” 2014, nr 46, s. 131–142.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Erytrol – kalorie, właściwości. Czy jest zdrowy? Czy można go stosować u diabetyków?

    Erytrytol (erytrol) to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną. Jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl