Rehabilitacja bólu stopy przy pomocy piłeczki tenisowej
Mateusz Burak

Ostroga piętowa – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Ostroga piętowa jest rodzajem narośli kostnej – osteofitu. Tworzy się w wyniku przeciążeń, mikrourazów stopy, co poprzedzają zazwyczaj kontuzje rozcięgna podeszwowego oraz mięśni łydki. Sama ostroga jest jedynie objawem, a nie przyczyną dolegliwości. Jest potoczną nazwą zapalenia rozcięgna podeszwowego. 

Ostroga piętowa – co to jest? Przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego

Ostroga piętowa (łac. Calcar calcanei) nie jest widoczna gołym okiem, może występować, nie dając zupełnie żadnych symptomów. Takie zmiany dotyczą zwykle osób z upośledzeniem architektury stóp, co powoduje przeciążenia oraz zawodników sportowych, w szczególności biegaczy. Sama ostroga może przybierać różne kształty i rozmiary – wyróżnia się osteofity haczykowate, płaskie i szpiczaste. Pacjenci, którzy najczęściej zgłaszają się do specjalisty z takimi dolegliwościami to osoby w wieku 40–60 lat.

Ostroga piętowa – objawy

Ostrogi piętowe mogą generować bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Pojawiający się ból pięty staje się często na tyle uciążliwy, że wprost uniemożliwia komfortowe przemieszczanie się.

Dodatkowo bardzo często pacjenci skarżą się na:

 • ostry, przeszywający ból w obrębie pięt podczas porannego wstawania,
 • ból o charakterze tępym przez pozostałą część dnia,
 • stan zapalny w obrębie tylnej części stopy, ból stopy,
 • rozprzestrzeniające się od pięty nieprzyjemne uczucie ciepła,
 • tkliwość punktową na guzie piętowym,
 • zaostrzanie dolegliwości podczas chodzenia na boso.
Ból pięty jest szczególnie intensywny rano, w ciągu dnia nieco łagodnieje. Jego narastanie odnotowuje się ponownie, po pokonaniu dłuższych dystansów. Wówczas topografia może obejmować nawet całą stopę. 

Polecane dla Ciebie

Ostroga piętowa – leczenie

Ostrogi piętowe zazwyczaj bardzo dobrze poddają się leczeniu nieinwazyjnemu. Jego podstawą jest odpoczynek i odciążanie stóp, co pomaga wstępnie zmniejszyć ból oraz istniejący obrzęk. Stosuje się okłady z woreczków z lodem, a także specjalne wkładki do butów w kształcie pączka, które pomagają zmniejszyć nacisk na newralgiczne miejsce. Bardzo pomocne jest też stosowanie odpowiednio wyściełanego, sportowego obuwia. W zmniejszeniu obrzęku pomagają także leki przeciwzapalne. Jeśli ich działanie jest zbyt słabe, to stosuje się również iniekcje z kortyzonu. 

Bardzo ważnym elementem leczenia ostrogi piętowej jest także fizjoterapia. Szeroka gama zabiegowa pozwala na bardzo skuteczną walkę z opisywanymi zmianami.

Jako jeden z najskuteczniejszych sposobów postępowania w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego wymienia się zastosowanie fali uderzeniowej. W bardzo krótkim czasie penetruje w głąb tkanek i doprowadza do zniszczenia niepożądanych zwapnień, złogów kostnych, powodując także poprawę ukrwienia i działanie przeciwzapalne. Poza tym wykorzystuje się także fonoforezę z lekiem przeciwzapalnym, magnetoterapię oraz jonoforezę. Z bardzo dobrymi efektami stosuje się również laser wysokoenergetyczny.

Operacja ostrogi piętowej to rzadkość. Wynika to z bardzo dobrej reakcji na postępowanie nieinwazyjne. W przypadku, kiedy zmiany są jednak bardzo zaawansowane, skutecznym rozwiązaniem może okazać się laserowe usuwanie ostrogi piętowej.

Ostroga piętowa – ćwiczenia

Ćwiczenia na ostrogę piętową to przede wszystkim praca nad rozluźnianiem rozcięgna podeszwowego. Dodatkowo należy skupić się nad regulacją napięcia w obrębie mięśni łydki. 

Przykładowe ćwiczenia to:

 • Pozycja: siad na krześle. Kończyny dolne ustawione pod kątem 90 stopni w stawach kolanowych, ręce oparte o siedzisko. Pod stopą piłeczka tenisowa. Ruch: polega na nacisku i jednoczesnym przetaczaniu piłeczki pod stopą od pięty do palców i z powrotem. W ten sposób należy kontynuować ćwiczenie przez 4–5 minut. 
 • Pozycja: siad prosty. W rękach trzymamy koniec ręcznika, który jest zaczepiony o górną część stóp. Ruch: polega na powolnym przyciąganiu górnych części stóp do siebie i utrzymaniu pozycji skrajnej przez kilka sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć kilkukrotnie. 
 • Pozycja: stanie w delikatnym rozkroku na klinie, przy ścianie. Ręce oparte o ścianę. Ruch: polega na wspięciu na palce i utrzymaniu pozycji przez kilka sekund, a następnie powolnym opuszczaniu pięt, aż do momentu, kiedy dotkną klina. Ćwiczenie należy powtórzyć kilkukrotnie.
 • Pozycja: stanie przy ścianie w wykroku. Kończyna dolna zakroczna wyprostowana w stawie kolanowym, stopa dokładnie przylega do podłoża. Ruch: polega na wciskaniu pięty nogi zakrocznej w podłoże przez 10–30 sekund. Następnie należy zwiększyć zakres ruchu w stawie skokowym przez większe pochylenie do przodu i ponownie wcisnąć piętę w podłoże na 10–30 sekund. Ćwiczenie powtarzamy 4–5 razy.

Bardzo dobrym uzupełnieniem fizjoterapii jest zastosowanie wkładki na ostrogę piętową. Właściwie dobrana zapewni odpowiednie ustawienie stóp, pozwoli odciążyć i poprawić ukrwienie, przyczyniając się do lepszej regeneracji. Niezwykle istotne jest, aby takie wkładki zostały przygotowane indywidualnie, z wykonaniem wszystkich niezbędnych pomiarów biomechanicznych. W połączeniu z ćwiczeniami i zabiegami fizykalnymi takie postępowanie powinno przynieść oczekiwane rezultaty.

Rozcięgno podeszwowe – profilaktyka

Do działań profilaktycznych chroniących przed powstawaniem górnej oraz dolnej postaci ostrogi piętowej należy przede wszystkim właściwy dobór obuwia. Należy unikać butów na wysokim obcasie i z wąską częścią przednią. Poza tym duże znaczenie ma odpowiednio zaplanowany trening i uwzględnienie ćwiczeń rozciągających. Pozwoli to przygotować struktury, takie jak rozcięgno podeszwowe i mięśnie łydki do wysiłku fizycznego bez ryzyka przeciążenia. 

Ostroga piętowa – domowe sposoby

W przypadku, kiedy nie unikniemy pojawienia się ostrogi piętowej, warto skorzystać z naturalnych sposobów postępowania. Domowe sposoby na ostrogi piętowe to m.in. okład z liści młodej kapusty, liści orzecha włoskiego czy czarnej herbaty. Wszystkie te rośliny wykazują działanie ściągające, co może nieco zmniejszyć objawy stanu zapalnego i złagodzić ból. Można również przygotować wywar z liści laurowych i wykorzystać go do robienia okładów na bolące pięty. 

 1. Johal K. S., Milner S. A., Plantar fasciitis ands the calcaneal spur: fact or fiction?, „Foot Ankle Surg.” 2012, nr 18, s. 39–41.
 2. Agha R. A., Fowler A. J., Saetta A. i in., SCARE Group The SCARE statement: consensus–based surgical case report guidelines, „Int. J. Surg.” 2016, nr 34, s. 180–186.
 3. Weiss E., Calcaneal spurs: examining etiology using prehistoric skeletal remains to understand present day heel pain, „Foot” 2012, nr 22, s. 125–129.
 4. Kuyucu E., Koçyiğit F., Erdil M., The association of calcaneal spur length and clinical and functional parameters in plantar fasciitis, „Int. J. Surg.” 2015, nr 21, s. 28–31.
 5. Kumai T., Benjamin M., Heel spur formation and the subcalcaneal enthesis of the plantar fascia, „J. Rheumatol.” 2002, nr 29, s. 1957–1964.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Woda w kolanie - objawy, przyczyny i leczenie

  Woda w kolanie to większa ilość płynu stawowego, który pojawia się z różnych powodów, głównie na skutek stanu zapalnego lub przeciążenia. Stan ten objawia się obrzękiem, bólem i sztywnością stawu kolanowego. Jak zatem leczyć wodę w kolanie? Czy istnieją na tę przypadłość skuteczne domowe sposoby? Podpowiadamy.

 • Liszaj twardzinowy – co to jest, przyczyny, objawy

  Liszaj twardzinowy to schorzenie narządów płciowych, które dotyka przede wszystkim młode kobiety wchodzące w okres dojrzewania, jak również panie, u których rozpoczyna się menopauza. Dowiedz się, z czego wynika ta choroba, na którą zapadają również mężczyźni, oraz w jaki sposób sobie z nią radzić.  

 • Pęcherzowe oddzielanie się naskórka

  Pęcherzowe oddzielanie się naskórka to grupa chorób pęcherzowych o podłożu genetycznym lub autoimmunologicznym, która charakteryzuje się powstawaniem pęcherzy samoistnie lub po niewielkim urazie. Zwiększona wrażliwość skóry oraz tendencja do powstawania pęcherzy związana jest ze zmianami w budowie cząsteczek adhezyjnych lub białek strukturalnych, od których zależą prawidłowe połączenia pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem.

 • Złamanie trójkostkowe – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja

  Złamanie trójkostkowe należy do jednego z najrzadszych i najrozleglejszych urazów. To złożona kontuzja stawu skokowego, w której dochodzi do złamania trzech struktur. Mogą mu towarzyszyć także zwichnięcie kostki czy zerwanie więzozrostu strzałkowo-piszczelowego. Co zatem powoduje złamanie trójkostkowe? Jak je rozpoznać i leczyć?

 • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

  Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyn kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

 • Zatrucie alkoholem – objawy i leczenie

  Zatrucie alkoholem jest stanem zagrożenia życia i występuje przy spożyciu zbyt dużej ilości etanolu lub po wypiciu alkoholi niespożywczych. Ze względu na to, że zarówno etanol, jak i metanol czy propanol wyglądają, smakują i pachną podobnie do zatrucia może dojść nawet przez pomyłkę. Co gorsze, objawy zatrucia alkoholem mogą przypominać oznaki zwykłego upojenia alkoholowego, co powoduje, że osoby zatrute otrzymują pomoc zbyt późno.

 • Kolor, wygląd i zapach stolca – co mogą powiedzieć o naszym zdrowiu?

  Stolec to ważny wskaźnik diagnostyczny. Zmiany w jego kolorze, konsystencji czy zapachu mogą być wynikiem zarówno diety, jak i poważnych chorób oraz zaburzeń w naszym organizmie. Jak zatem wygląda prawidłowy kał? Które odstępstwa od normy powinny na zaniepokoić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij