Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19
Justyna Piekara

Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

Zakrzepy krwi przy COVID-19

Pacjenci z COVID-19 są bardziej podatni na wystąpienie zakrzepów krwi, które są spowodowane powstaniem kaskady rozległych stanów zapalnych w organizmie, wywołanych infekcją. Według aktualnych prognoz nawet u 54% pacjentów, u których ta choroba zostanie zdiagnozowana, rozwinie się zakrzepica.

Na początku pandemii nie było wiadomo, czy leki rozrzedzające krew będą bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia pacjentów z rozpoznaniem COVID-19. Po tym, jak na całym świecie zaobserwowano wśród nich wzrost liczby przypadków zakrzepicy żył głębokich, które mogą prowadzić do zagrażających życiu udarów, zawałów serca i zatorów płucnych, zwrócono uwagę na leki, które zapobiegają takim objawom. Wśród nich znalazła się m.in. heparyna.

Heparyna i COVID-19 – nowe doniesienia

Naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute odkryli i ogłosili wiosną tego roku, że heparyna była tak samo skuteczna w blokowaniu infekcji SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach, jak remdesivir, czyli lek przeciwwirusowy, który otrzymał zezwolenie Amerykańskiej Agencja Żywności i Leków (FDA) na stosowanie w nagłych wypadkach. Wyniki ich pracy zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Cell Discovery”.

W świetle najnowszych badań okazuje się, że heparyna zapobiega powstawaniu zakrzepów, ma działanie przeciwzapalne, ale może także zapobiegać przedostawaniu się wirusa SARS-CoV-2 do komórek. Brytyjscy badacze przedstawili niedawno wyniki swojej pracy w czasopismach „British Journal of Pharmacology” i „Thrombosis and Haemostasis”.

Modele komputerowe potwierdziły, że przyłączenie się heparyny do białka spike destabilizuje je i uniemożliwia wirusowi przedostawanie się do ludzkich komórek i ich infekowanie. Według uczonych istnieje szansa, że w przyszłości będzie można stosować heparynę wziewne w przypadku leczenia infekcji płucnych wywołanych wirusem SARS-CoV-2.

Powiązane produkty

Znaczące wyniki kanadyjskich badań

Wyniki badania opublikowanego w „New England Journal of Medicine” dowiodły, że podanie pełnej terapeutycznej dawki heparyny, popularnego leku rozrzedzającego krew, poprawiły wyniki i zmniejszyły potrzebę podtrzymywania życia u umiarkowanie chorych pacjentów z COVID-19.

Inne kanadyjskie badanie wykazało, że stosowanie leku antykoagulacyjnego u krytycznie chorych pacjentów, u których nastąpiła konieczność zastosowania aparatury podtrzymującej życie, może w rzeczywistości spowodować więcej szkód. W związku z tą obserwacją potrzebne są dalsze badania, aby określić, kiedy dokładnie należy podawać heparynę pacjentom.

Testy mające na celu sprawdzenie działania heparyny w terapii COVID-19 odbyły się w dziewięciu krajach i w ponad 300 szpitalach, w tym w placówkach należących do University Health Network (UHN) w Toronto. Zgromadzone dane pochodziły z obserwacji 1074 krytycznie chorych i 2219 pacjentów z umiarkowanymi objawami COVID-19, którym podawano heparynę przez okres do 14 dni, do czasu zakończenia terapii tlenowej lub hospitalizacji.

Mimetyki heparyny prawdopodobnie pomogą powstrzymać zakażenia SARS-CoV-2

Kolcowa glikoproteina SARS-CoV-2 jest kluczowym celem i nadaje kierunek rozwoju leków przeciwwirusowych i szczepionek. Zrozumienie, w jaki sposób jej mutacje mogą wpływać na infekcję wirusową, jest istotne dla opracowania nowych, skutecznych leków.

Wiadomo, że białko kolca wiąże się z receptorem ACE2 na ludzkich komórkach. Oprócz tego, receptor proteoglikanu siarczanu heparanu na macierzy zewnątrzkomórkowej bierze udział w tej interakcji. Naukowcy zidentyfikowali nowe, trzecie miejsce wiązania białka kolca SARS-CoV-2, domenę N-końcową, która może mieć istotne znaczenie dla procesu infekowania  ludzkich komórek przez wirusa i stać się nowym celem interwencji terapeutycznych. Badanie zostało niedawno opublikowane w „Computational and Structural”.

Zespół badaczy z Queensland University of Technology (QUIT), z Brisbane w Australii, wykorzystał modele symulacji obliczeniowej do identyfikacji czynników, które mogą blokować wiązanie białka kolczastego koronawirusa z receptorem proteoglikanu siarczanu heparanu. Uczeni koncentrują się obecnie na cząsteczkach podobnych do heparyny jako możliwych kandydatach do zablokowania ich oddziaływania. Heparyna stosowana w praktyce klinicznej jako antykoagulant jest jednak zbyt mała, aby być skutecznym inhibitorem, dlatego naukowcy poszukują większej cząsteczki, która może rozciągać się na wszystkie miejsca wiązania.

  1. C. J. Mycroft-West, D. Su, I. Pagani, Heparin inhibits cellular invasion by SARS-CoV-2: structural dependence of the interaction of the spike S1 receptor-binding domain with heparin, „Thromb Haemost” 2020, nr 120(12), s. 1700-1715, [online] DOI: 10.1055/s-0040-1721319, [dostęp:] 28.08.2021.
  2. H. Cate, Surviving Covid-19 with heparin?, „New England Journal of Medicine” 2021, nr 385, s. 845-846, [online] DOI: 10.1056/NEJMe2111151, [dostęp:] 28.08.2021.
  3. Z. P. Schuurs, E. Hammond, S. Elli, Evidence of a putative glycosaminoglycan binding site on the glycosylated SARS-CoV-2 spike protein N-terminal domain, „Computational and Structural Biotechnology Journal” 2021, nr 19, s. 2806-2818, [online] https://doi.org/10.1016/j.csbj.2021.05.002, [dostęp:] 28.08.2021.
  4. S. Dubois, Canadian-led studies suggest blood thinner can help moderately sick COVID-19 patients, „cbc.ca” [online], https://www.cbc.ca/news/health/blood-thinner-heparin-covid-1.6129715, [dostęp:] 28.08.2021.
  5. C. Drummond, Common blood thinner blocks COVID-19 as effectively as remdesivir, study shows, „verywellhealth.com” [online], https://www.verywellhealth.com/heparin-effectiveness-covid-19-5074502, [dostęp:] 28.08.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl