Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19
Justyna Piekara

Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

Zakrzepy krwi przy COVID-19

Pacjenci z COVID-19 są bardziej podatni na wystąpienie zakrzepów krwi, które są spowodowane powstaniem kaskady rozległych stanów zapalnych w organizmie, wywołanych infekcją. Według aktualnych prognoz nawet u 54% pacjentów, u których ta choroba zostanie zdiagnozowana, rozwinie się zakrzepica.

Na początku pandemii nie było wiadomo, czy leki rozrzedzające krew będą bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia pacjentów z rozpoznaniem COVID-19. Po tym, jak na całym świecie zaobserwowano wśród nich wzrost liczby przypadków zakrzepicy żył głębokich, które mogą prowadzić do zagrażających życiu udarów, zawałów serca i zatorów płucnych, zwrócono uwagę na leki, które zapobiegają takim objawom. Wśród nich znalazła się m.in. heparyna.

Heparyna i COVID-19 – nowe doniesienia

Naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute odkryli i ogłosili wiosną tego roku, że heparyna była tak samo skuteczna w blokowaniu infekcji SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach, jak remdesivir, czyli lek przeciwwirusowy, który otrzymał zezwolenie Amerykańskiej Agencja Żywności i Leków (FDA) na stosowanie w nagłych wypadkach. Wyniki ich pracy zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Cell Discovery”.

W świetle najnowszych badań okazuje się, że heparyna zapobiega powstawaniu zakrzepów, ma działanie przeciwzapalne, ale może także zapobiegać przedostawaniu się wirusa SARS-CoV-2 do komórek. Brytyjscy badacze przedstawili niedawno wyniki swojej pracy w czasopismach „British Journal of Pharmacology” i „Thrombosis and Haemostasis”.

Modele komputerowe potwierdziły, że przyłączenie się heparyny do białka spike destabilizuje je i uniemożliwia wirusowi przedostawanie się do ludzkich komórek i ich infekowanie. Według uczonych istnieje szansa, że w przyszłości będzie można stosować heparynę wziewne w przypadku leczenia infekcji płucnych wywołanych wirusem SARS-CoV-2.

Znaczące wyniki kanadyjskich badań

Wyniki badania opublikowanego w „New England Journal of Medicine” dowiodły, że podanie pełnej terapeutycznej dawki heparyny, popularnego leku rozrzedzającego krew, poprawiły wyniki i zmniejszyły potrzebę podtrzymywania życia u umiarkowanie chorych pacjentów z COVID-19.

Inne kanadyjskie badanie wykazało, że stosowanie leku antykoagulacyjnego u krytycznie chorych pacjentów, u których nastąpiła konieczność zastosowania aparatury podtrzymującej życie, może w rzeczywistości spowodować więcej szkód. W związku z tą obserwacją potrzebne są dalsze badania, aby określić, kiedy dokładnie należy podawać heparynę pacjentom.

Testy mające na celu sprawdzenie działania heparyny w terapii COVID-19 odbyły się w dziewięciu krajach i w ponad 300 szpitalach, w tym w placówkach należących do University Health Network (UHN) w Toronto. Zgromadzone dane pochodziły z obserwacji 1074 krytycznie chorych i 2219 pacjentów z umiarkowanymi objawami COVID-19, którym podawano heparynę przez okres do 14 dni, do czasu zakończenia terapii tlenowej lub hospitalizacji.

Mimetyki heparyny prawdopodobnie pomogą powstrzymać zakażenia SARS-CoV-2

Kolcowa glikoproteina SARS-CoV-2 jest kluczowym celem i nadaje kierunek rozwoju leków przeciwwirusowych i szczepionek. Zrozumienie, w jaki sposób jej mutacje mogą wpływać na infekcję wirusową, jest istotne dla opracowania nowych, skutecznych leków.

Wiadomo, że białko kolca wiąże się z receptorem ACE2 na ludzkich komórkach. Oprócz tego, receptor proteoglikanu siarczanu heparanu na macierzy zewnątrzkomórkowej bierze udział w tej interakcji. Naukowcy zidentyfikowali nowe, trzecie miejsce wiązania białka kolca SARS-CoV-2, domenę N-końcową, która może mieć istotne znaczenie dla procesu infekowania  ludzkich komórek przez wirusa i stać się nowym celem interwencji terapeutycznych. Badanie zostało niedawno opublikowane w „Computational and Structural”.

Zespół badaczy z Queensland University of Technology (QUIT), z Brisbane w Australii, wykorzystał modele symulacji obliczeniowej do identyfikacji czynników, które mogą blokować wiązanie białka kolczastego koronawirusa z receptorem proteoglikanu siarczanu heparanu. Uczeni koncentrują się obecnie na cząsteczkach podobnych do heparyny jako możliwych kandydatach do zablokowania ich oddziaływania. Heparyna stosowana w praktyce klinicznej jako antykoagulant jest jednak zbyt mała, aby być skutecznym inhibitorem, dlatego naukowcy poszukują większej cząsteczki, która może rozciągać się na wszystkie miejsca wiązania.

 1. C. J. Mycroft-West, D. Su, I. Pagani, Heparin inhibits cellular invasion by SARS-CoV-2: structural dependence of the interaction of the spike S1 receptor-binding domain with heparin, „Thromb Haemost” 2020, nr 120(12), s. 1700-1715, [online] DOI: 10.1055/s-0040-1721319, [dostęp:] 28.08.2021.
 2. H. Cate, Surviving Covid-19 with heparin?, „New England Journal of Medicine” 2021, nr 385, s. 845-846, [online] DOI: 10.1056/NEJMe2111151, [dostęp:] 28.08.2021.
 3. Z. P. Schuurs, E. Hammond, S. Elli, Evidence of a putative glycosaminoglycan binding site on the glycosylated SARS-CoV-2 spike protein N-terminal domain, „Computational and Structural Biotechnology Journal” 2021, nr 19, s. 2806-2818, [online] https://doi.org/10.1016/j.csbj.2021.05.002, [dostęp:] 28.08.2021.
 4. S. Dubois, Canadian-led studies suggest blood thinner can help moderately sick COVID-19 patients, „cbc.ca” [online], https://www.cbc.ca/news/health/blood-thinner-heparin-covid-1.6129715, [dostęp:] 28.08.2021.
 5. C. Drummond, Common blood thinner blocks COVID-19 as effectively as remdesivir, study shows, „verywellhealth.com” [online], https://www.verywellhealth.com/heparin-effectiveness-covid-19-5074502, [dostęp:] 28.08.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Grypa – co ją powoduje i jak się objawia? Jak skutecznie leczyć grypę?

  Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 

 • Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

  Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij