×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Stłuczenie mięśnia oraz krwiak mięśnia - co robić?

Krwiak mięśnia powstaje w wyniku jego stłuczenia bądź naciągnięcia. Jest to krew, która w wyniku urazu wyszła poza uszkodzone naczynia krwionośne i nagromadziła się w jednym miejscu. Często towarzyszy mu ropa, którą niekiedy można wyczuć za pomocą dłoni, obrzęk oraz charakterystyczne plamki na powierzchni skóry.

Wyżej wymienione objawy nie występują jednak w przypadku, gdy krwiak położony jest głęboko lub gdy jest mały. Wówczas diagnostyka opiera się o ultrasonografię, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Postępowanie w przypadku stłuczenia mięśnia

a) pierwsza pomoc

Jedyną rzeczą, jaką możesz samodzielnie wykonać w przypadku pojawienia się krwiaka, to przyłożenie zimnego okładu w miejscu urazu. Należy tego dokonać w ciągu pierwszych 48-72 godzin od uszkodzenia tkanek. Możesz posłużyć się przy tym kostkami lodu bądź zimnym kompresem. Innym sposobem jest również krioterapia np. azotowa, czyli leczenie zimnym powietrzem przy pomocy sprzężonego azotu, ale dostęp do takiego sprzętu mają jedynie specjaliści. Nie zapominaj jednak o wizycie u lekarza! Jego pomoc jest niezbędna, o czym dowiesz się poniżej.

b) u lekarza/specjalisty

Zadaniem lekarza jest usunięcie ewentualnie gromadzącej się ropy w miejscu urazu oraz unieruchomienie uszkodzonej kończyny.
Stabilizacja oraz ucisk, podobnie jak i ochładzanie stłuczonego miejsca, muszą być wykonane w ciągu pierwszych dwóch dni od wydarzenia. Zadaniem zimnych okładów jest zmniejszenie obrzęku, zaś unieruchomienia -  zabezpieczenie przed jego nadwerężaniem. Stabilizacja uszkodzonego miejsca zapobiega również zwłóknieniu mięśnia, a co za tym idzie - zmniejsza ryzyko zmniejszenia jego elastyczności i kurczliwości.

Dopiero po okresie około 7-10 dni pacjent może okresowo ściągać szynę bądź inny stabilizator np. na czas fizjoterapii. Inaczej rzecz ma się jednak w przypadku maksymalnego uszkodzenia mięśnia. Wówczas chora kończyna musi zostać ustabilizowana na okres kliku tygodni.

Bibliografia:
1. „Urazy i uszkodzenia w sporcie” A. Dziak, S. Tayara; Kraków 2000r.
2. „Zapobieganie urazom w sporcie” Z. Lewandowski, Z. Świerczyński; Warszawa 1970r.
3. „ Sportowiec w sytuacji urazu fizycznego” J. Blecharz; Kraków 2008r.


Podziel się: