×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Krztusiec – zapomniana choroba

Krztusiec (koklusz) to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez bakterię o nazwie Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Chorują zwykle dzieci , jednak oczywiście może także chorować młodzież i dorośli, u których choroba zwykle przebiega łagodniej.

Jakie są objawy krztuśca?

Objawy krztuśca są bardzo meczące dla osoby chorej, pacjenci często są zmęczeni i niewyspani. Zazwyczaj koklusz przebiega w charakterystycznych etapach. Pierwszym okresem jest kilkunastodniowy okres nieżytu górnych dróg oddechowych (nieżyt nosa, gardła, niewielki kaszel, zapalenie spojówek) ze stopniowo nasilającym się kaszlem, bez gorączki. Następnie, zaczyna pojawiać się nasilony kaszel. Jest on bardzo charakterystyczny - ma charakter napadowy, występuje głównie w nocy, towarzyszy mu zazwyczaj duszność i bezdechy, określa się go tzw. „pianiem krztuścowym”. Kaszel bardzo często prowokuje do wymiotów, na twarzy chorej osoby pod wpływem wysiłku mogą również pojawiać się wybroczyny. Trzeci okres krztuśca to czas rekonwalescencji, kiedy to kaszel zmniejsza się (zwykle ustępuje po około 2 tygodniach), jednak należy zaznaczyć, że może on nawet utrzymywać się do 12 miesięcy.

Koklusz, który nie zostanie rozpoznany lub będzie niewłaściwie leczony, może dawać poważne powikłania, które zwykle występują u najmłodszych pacjentów. Może pojawić się zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie ucha czy też nawet zapalenie mózgu.

Rozpoznanie krztuśca stawia się na podstawi e badania klinicznego oraz badań laboratoryjnych. W morfologii krwi dominuje leukocytoza z limfocytozą, czyli podwyższony poziom białych krwinek z przewagą limfocytów. Należy także wykonać badanie serologiczne, które określa obecność lub brak charakterystycznych przeciwciał przeciwko pałeczce krztuśca. Wykonuje się także badanie bakteriologiczne, pozwalające potwierdzić obecność pałeczki krztuśca .
 

Jak zatem leczyć koklusz?

Przede wszystkim należy zastosować właściwą antybiotykoterapię, zazwyczaj przez okres około 14 dni. Stosowane jest także leczenie objawowe, polegające przede wszystkim na podawaniu leków, zmniejszających kaszel, podawane są także leki zmniejszające odruchy wymiotne. W przypadku powikłań, konieczne jest leczenie szpitalne. 

Ponieważ krztusiec to choroba zakaźna, to każdy jej przypadek powinien zostać zgłoszony do sanepidu. Poza tym, konieczna jest izolacja domowa przez 5 dni od rozpoczęcia antybiotykoterapii lub przez 3 tygodnie od początku napadowego kaszlu. Jednak najlepszą metodą zapobiegania zachorowaniom na koklusz są szczepienia, które wchodzą do obowiązkowego kalendarza szczepień.


Podziel się: