Szczepienie na krztusiec w ciąży chroni dziecko w pierwszych miesiącach życia
Badanie przeprowadzone w Australii dowodzi, że szczepienie kobiet w ciąży przeciwko krztuścowi zapewnia ochronę dziecku w pierwszych miesiącach życia, czyli w czasie, kiedy nie otrzymało jeszcze pełnego cyklu szczepień. Co ważne, przyszła mama może przyjąć szczepionkę już w 28 tygodniu ciąży.
- Szczepionka przeciwko krztuścowi w ciąży – czy chroni też dziecko?
- Szczepienie ciężarnych przeciwko krztuścowi zmniejsza ryzyko choroby także u dziecka
- Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi dla kobiet ciężarnych w Polsce
Szczepionka przeciwko krztuścowi w ciąży – czy chroni też dziecko?
Krztusiec, nazywany też kokluszem, to wysoce zaraźliwa, bakteryjna choroba dróg oddechowych. Może dotknąć osoby w każdym wieku, jednak jest szczególnie niebezpieczna dla nieuodpornionych niemowląt i małych dzieci – maluchy poniżej 16–18 miesiąca życia, które nie otrzymały jeszcze pełnego cyklu szczepień, są najbardziej narażone na poważne powikłania, włącznie ze zgonem.
Warto wspomnieć, że w Polsce szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP/DTaP) jest podawana w 2, 3–4, 5 i 16–18 miesiącu życia (szczepienie podstawowe) oraz – w przypadku szczepionki DTaP – w 6 roku życia (dawka przypominająca).
W związku z tym naukowcy z Australii przeprowadzili badanie populacyjne, aby sprawdzić skuteczność szczepień przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży i jednocześnie ocenić, czy szczepienie matki co najmniej czternaście dni przed porodem znacząco obniża ryzyko zachorowania niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Pediatrics”.
Szczepienie ciężarnych przeciwko krztuścowi zmniejsza ryzyko choroby także u dziecka
Australijskie badanie objęło 279 418 par mama–dziecko.
Spośród nich 144 429 matek otrzymało szczepionkę DTaP w trakcie ciąży (≥14 dni przed rozwiązaniem):
- 14 028 z nich podano szczepionkę przed 28 tygodniem ciąży,
- 80 327 w 28–31 tygodniu,
- 48 629 po 31 tygodniu.
W grupie dzieci do 18 miesiąca życia odnotowano 331 przypadków krztuśca (118 przypadków na 100 000 niemowląt), z czego 119 zgłoszono wśród niemowląt matek zaszczepionych (82 na 100 000), a 212 wśród niemowląt matek niezaszczepionych (157 na 100 000).
Wyniki pokazują, że szczepienie w ciąży zmniejszyło ogólne ryzyko zakażenia u niemowląt o 61,5% i zapewniło odporność na krztusiec do ósmego miesiąca życia. Co ciekawe, badanie nie wykazało różnic w poziomie przeciwciał w zależności od czasu podania szczepionki (nie odnotowano wyższego miana przeciwciał we krwi pępowinowej kobiet, które zostały zaszczepione bliżej porodu).
Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi dla kobiet ciężarnych w Polsce
Najmłodsi stanowią od 70% do 90% wszystkich hospitalizacji i zgonów związanych z krztuścem. Z tego powodu już w 2013 roku Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zaleciły szczepienie kobietom spodziewającym się dziecka, natomiast w Australii władze wydały takie zalecenia w 2014 roku, a od 2018 roku szczepienia te są tam bezpłatne dla wszystkich ciężarnych.
W Polsce szczepienia przeciw krztuścowi są zalecane w każdej ciąży między 27 a 36 tygodniem, jednak dotychczas nie były refundowane. Wkrótce ma się to jednak zmienić – Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że przygotowuje już rozporządzenie, na mocy którego ciężarne otrzymają dostęp do bezpłatnej szczepionki DTaP. Prawdopodobnie wejdzie ono w życie jeszcze w tym roku.