Wzdęcia w ciąży – przyczyny
Anna Posmykiewicz

Wzdęcia w ciąży – przyczyny

W okresie ciąży w kobiecym organizmie zachodzi bardzo wiele zmian. Są to zmiany fizjologiczne, które jednak zazwyczaj nie są pozytywnie odczuwane przez kobiety i wręcz wywołują u nich dolegliwości. U większości kobiet zmiany te w bardzo dużym stopniu dotyczą przewodu pokarmowego i wywołują bardzo częstą przypadłość, jaką są wzdęcia w ciąży.

Wzdęcia w ciąży

Wpływ ma na to przede wszystkim poziom kobiecych hormonów. W tym czasie znacznie rośnie poziom progesteronu, który działa na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego: rozluźnia je i tym samym spowalnia perystaltykę jelit. To z kolei powoduje, że pokarm przez jelita przesuwa się wolniej, co doprowadza do wzdęć. Ponadto, w bardziej już zaawansowanej ciąży, macica uciska na jelita, co także zaburza prace przewodu pokarmowego i wywołuje wzdęcia. Oprócz tego jedzenie w pośpiechu i picie napojów gazowanych również powoduje wzrost ilości gazów w jelitach.

Wzdęcia mogą też pojawić się na skutek poważnych chorób dotyczących przewodu pokarmowego – dlatego też, jeśli towarzyszą im wymioty, ból czy gorączka należy natychmiast zgłosić się do lekarza!

Jak zmniejszyć intensywność i częstość występowania wzdęć?

Wzdęcia są zwykle bardzo uciążliwe dla kobiet w ciąży. Można jednak stosując proste metody zmniejszyć ich intensywność i częstość występowania.

  • Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby unikać jedzenia wzdymających potraw (potrawy tłuste, smażone, rośliny strączkowe, kapusta, cebula, kalafior).

  • Oprócz tego warto jeść częściej mniejsze posiłki – dzięki temu pokarm będzie łatwiej i szybciej trawiony.

  • Ważne są też w miarę regularne pory jedzenia – w ten sposób bowiem jelita przyzwyczajają się do stałych pór posiłków i ich praca będzie bardziej regularna.

  • Należy też jeść powoli, nie spieszyć się – dzięki temu zostanie połknięta mniejsza ilość powietrza, co także zmniejszy gromadzenie się gazów w jelitach.

  • Warto także w miarę możliwości wyregulować rytm wypróżnień – najlepiej próbować chodzić do toalety rano, dzięki temu niestrawione resztki pokarmu nie będą zalegać w jelitach. 

Na wzdęcia w ciąży cierpi niestety prawie każda kobieta i pomimo, że jest to stan fizjologiczny, są one dla ciężarnej bardzo uciążliwe. Dlatego też każda kobieta w ciąży powinna starać się przestrzegać wymienionych wyżej zasad – dzięki temu jest szansa, że dolegliwości będą mniejsze i będzie czuła się bardziej komfortowo.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl