Czy warto stosować parafinę?
Magdalena Wierucka-Rybak

Czy warto stosować parafinę?

Parafina, znana również pod nazwą Mineral Oil, Petrolatum, Paraffin Oil czy Paraffinum Liquidum to mieszanina stałych alkanów, wydzielana między innymi z frakcji ropy naftowej. Zależnie od stopnia rafinacji, przybiera ona kolor od jasnożółtego do białego i ma postać krystalicznego, nierozpuszczalnego w wodzie, choć rozpuszczalnego w wielu innych rozpuszczalnikach organicznych wosku. Jest to jednocześnie taki składnik, który nadal wzbudza spore kontrowersje odnośnie swojej obecności w preparatach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji naszej skóry.

W zależności od składu wyróżnia się następujące rodzaje parafiny:

    parafina ciekła
    parafina miękka
    parafina twarda

Właściwości parafiny

Parafina przejawia m.in. działanie zdrowotne, poprawia krążenie krwi, ogrzewa i rozluźnia zmęczone mięśnie oraz koi uszkodzone stawy. Poza tym wygładza naskórek i sprawia, że skóra jest gładka i elastyczna. Dzięki temu parafina znajduje zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i przemyśle kosmetycznym. Co więcej, parafina jest również stosowana jako podstawa maści aptecznych, a więc z jej dobrodziejstwa korzysta także przemysł farmaceutyczny. Oleje mineralne (w tym parafina) są bowiem tanie i szeroko dostępne, łatwo jest je obrabiać i przechowywać (w przeciwności np. do olejów naturalnych).

Działanie zdrowotne parafiny

Parafina to substancja, która posiada liczne właściwości zdrowotne, dlatego od lat wykorzystywana jest w terapii leczniczej, a dokładniej, w ciepłolecznictwie. Parafina w kontakcie z ciepłem człowieka oddaje mu bowiem skumulowaną energię. Co więcej, parafina, stygnąc, zwiększa swoją objętość, powodując ucisk tkanek. Wpływa to z kolei pozytywnie na stymulację mikrokrążenia oraz procesów metabolicznych komórek. Przyspieszeniu ulegają wtedy wszelkie mechanizmy gojenia. Wyzwalana energia cieplna wpływa również korzystnie na zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz zapobiega przykurczom mięśni i ścięgien po doznanych urazach ortopedycznych (działanie rozgrzewające), a także poprawia odżywienie stawów.

Działanie kosmetyczne parafiny

Mimo iż sama parafina nie posiada właściwości nawilżających, potrafi stworzyć na skórze warstwę ochronną, która skutecznie zatrzymuje wilgoć wewnątrz naskórka. Okłady z parafiny otwierają pory skóry, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi, a także wchłanialność drogocennych substancji odżywczych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych - po nich skóra staje się ładniejsza, widocznie napięta. Jest ona miękka, gładka i elastyczna.

Zabieg parafinowy świetnie zadziała na wszelkie przesuszone partie skóry, np. na łokciach czy kolanach.

Warto tu również pamiętać, iż przy produkcji kosmetyków używa się głównie parafiny miękkiej, która służy do wyrobu kremów, balsamów (mleczek, lotionów) czy też pomadek ochronnych, parafina ciekła zaś do wyrobu maseczek na twarz, szyję i dekolt, a także preparatów do kąpieli przeznaczonych dla dzieci i dorosłych (np. emulsji do kąpieli leczniczych, która tworzy oleistą powłokę na warstwie rogowej naskórka, zapobiegając tym samym nadmiernemu parowaniu wody z powierzchni skóry).

Parafina kosmetyczna posiada właściwości natłuszczające, które doskonale łagodzą podrażnioną skórę.

Czy warto stosować parafinę?

Parafina, jako olej mineralny, działa na zasadzie okluzji, czyli tworzy na powierzchni skóry nieprzepuszczalną warstwę, która zapobiega utracie wilgoci z naskórka. Rzadko powoduje alergie kontaktowe, stąd często jest wykorzystywana w preparatach dedykowanych skórze atopowej. Dodatkową jej zaletą jest to, że nie wywołuje podrażnień. Parafina nie wnika wgłąb skóry, nie ma zatem właściwości regeneracyjnych i odżywczych, działa stricte powierzchniowo. Nadaje się ona dla cery wrażliwej, zapewnia ochronę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, nie nadaje się natomiast dla cery mieszanej, tłustej czy trądzikowej (tutaj używanie kosmetyków z parafiną spowoduje, niestety, zatykanie ujść gruczołów łojowych, a więc pogarszanie się stanu cery). Za to parafina jest zdecydowanie najlepszym ratunkiem dla zmarzniętych kończyn, stąd tak częsta jej obecność w środkach do pielęgnacji rąk i stóp. W wyniku jej aplikacji skóra jest odpowiednio natłuszczona, lecz ciągle nie nawilżona czy odżywiona. Stosowanie czystej parafiny może również powodować nadmierne przesuszanie się skóry i przetłuszczanie włosów. Posiadaczki cienkich i delikatnych włosów nie powinny sięgać po kosmetyki, w skład których wchodzi parafina, mogą one bowiem nadmiernie je obciążać. Nie zalecane jest również stosowanie ich przez osoby ze skłonnością do łupieżu.

Biorąc pod uwagę powyższe, parafina ma prawie tyle samo wad co zalet, zwolenników i przeciwników, do nas więc należy decyzja, czy będziemy chciały z niej korzystać, jakie to będą kosmetyki i w jakich sytuacjach będziemy po nie sięgać.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

  • Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych

    Pielęgnacja włosów suchych i pielęgnacja włosów zniszczonych nie są pojęciami tożsamymi. Oznacza to, że zarówno włosy suche, jak i włosy zniszczone stanowią odrębną grupę w swojej klasyfikacji. W praktyce określenia te są jednak często mylone, należy bowiem pamiętać, że o ile każde włosy zniszczone są suche, to nie każde włosy suche są zniszczone. Różnica tkwi m.in. w przyczynie występowania danego rodzaju włosów. Kluczem do jego właściwego rozpoznania jest przede wszystkim przyjrzenie się naturze włosów i aktualnej ich pielęgnacji.

  • Drugie życie kosmetyków, czyli jak wykorzystać nieudane zakupy i nietrafione prezenty

    „Kobieta zmienną jest” – mówi stare porzekadło. Wiele z nas lubi eksperymentować z wyglądem. Nasz ubiór miewa wiele odsłon, to samo dotyczy makijażu i pielęgnacji. Często próbujemy nowych produktów, testujemy kosmetyki sprawdzone przez koleżanki czy inspirujemy się poradami wizażystek i specjalistek od dbania o urodę. Zawartość naszych kosmetyczek bywa zatem bardzo zróżnicowana. Nie wszystkie produkty wykorzystujemy jednak z identyczną regularnością. Część z nich – na skutek upływu czasu – traci swoją formę. Inne po prostu przestają nam odpowiadać w swojej podstawowej roli lub pozostały nam w tak niewielkiej ilości, że trudno je zastosować. Zamiast wyrzucać taki produkt od razu do kosza na śmieci, zapewnijmy mu drugie życie.

  • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

    Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

  • Uroda na święta – szybkie zabiegi kosmetyczne przed świętami. Które warto wykonać?

    Święta to czas, kiedy chcemy się czuć wyjątkowo. Dbanie o siebie w tym okresie nie musi jednak oznaczać wielogodzinnego pobytu w gabinecie kosmetycznym, liczą się tu bowiem nawet drobne zabiegi, które możemy wykonać samodzielnie, gdy tylko znajdziemy chwilę dla siebie. 

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.