Czy warto stosować parafinę?

Parafiny, to związki syntetyczne pozyskiwane w procesie destylacji określonej frakcji ropy naftowej. Do grupy parafin należą olej parafinowy i wazelinowy, często nazywane olejami mineralnymi; wazelina, cerezyna czy wosk mikrokrystaliczny oraz parafina. Pod względem chemicznym, zarówno parafina ciekła jak i stała, to mieszanina alkanów, węglowodorów nasyconych. Otrzymywana jest podczas destylacji ropy naftowej, jak również ze smoły węgla brunatnego, smoły łupkowej, torfu. Czysta parafina jest bezzapachowa, pozbawiona smaku i nieprzyswajalna dla organizmu człowieka. Znalazła ona zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Parafina stosowana jest w kosmetyce, jako substancja filmotwórcza, powodująca całkowitą okluzję, zmniejszająca przeznaskórkową utratę wody (TEWL) o 20-30%. Na powierzchni skóry tworzy zatem film hydrofobowy uniemożliwiający ucieczkę wody. Dlatego znalazła zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej i atopowej. Doskonale natłuszcza oraz łatwo przylega do skóry, ale nie przenika przez naskórek, dlatego nie ma właściwości odbudowujących.

Wady i zalety parafiny

Parafina jest uważana za substancję powodującą całkowita okluzję, czyli nieprzerwany film na powierzchni naskórka. Z jednej strony zaletą tego procesu jest zabezpieczenie skóry przed działaniem substancji drażniących i szkodliwych. Dodatkowo daje uczucie wygładzenia i zwiększenia gładkości skóry. Całkowita okluzja ma to również swoje wady – uniemożliwia oddychanie, zatrzymuje wymianę materii, co przyspiesza starzenie się skóry. Ponadto proces prowadzi do zaburzenia naturalnego odparowywania wody z naskórka, co może być przyczyną przesuszenia skóry.

Niestety, parafina jednocześnie nie pozwala na absorbowanie składników czynnych z kosmetyków i leków, hamuje wydzielanie i wydalanie produktów przemiany materii. Dodatkowo wciska się w ujścia gruczołów, uniemożliwiając swobodne wydalanie łoju i potu, a do jej powłoki łatwo przylegają różnego typu zanieczyszczenia, co dodatkowo sprzyja zaczopowaniu ujść omawianych gruczołów. Ponadto, parafina uniemożliwia dopływ tlenu sprzyjając rozwojowi bakterii. Wszystko to stwarza warunki do rozwoju trądzika pospolitego, zaskórników, wzmaga świecenie się skóry, dodatkowo pogarszając stan skory tłustej i trądzikowej.  

Parafina, wazelina czy oleje mineralne nie wchłaniają się do krwi i nie kumulują się w organizmie. Zastosowana na skórę, pozostaje wyłącznie na jej powierzchni. Dlatego substancje te najczęściej nie wywołują podrażnień ani odczynu alergicznego. Są to związki o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Ciekawostką jest fakt stosowania parafiny jako wypełniacza zmarszczek i deformacji twarzy w latach 1900-1935.

Parafina to tylko węglowodory, bez żadnych składników odżywczych. Substrat ten nie regeneruje skóry, a jedynie ją osłania. W przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym nie da się jej całkowicie wyeliminować. Dlatego sięgajmy po nią w określonych warunkach. 

Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus