Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks
Urszula Krzesiak

Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

Magia Świąt 

Wraz z wydarciem ostatniej karteczki ściennego kalendarza będącej oznaką upływu przedostatniego miesiąca tego roku, z pewnością wielu z nas zaczyna udzielać się ten charakterystyczny stan powszechnie zwany przedświąteczną gorączką. Na samą myśl o niej część osób uśmiecha się pod nosem, bo chociaż za każdym razem obiecujemy sobie, że już od następnego roku przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia zaczniemy dużo wcześniej, okazuje się, że zawsze jest coś do zrobienia w ostatniej chwili.

Oczywiście, wcale nas to nie dziwi z uwagi na fakt, iż są to święta bardzo rodzinne, gdzie wokół stołu gromadzą się najbliżsi nam ludzie. Niesie to za sobą konieczność zaplanowania wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach, począwszy od przygotowania domu na przyjęcie gości, w tym porządki świąteczne i wyjęcie tych wszystkich ozdób świątecznych, które cieszyły nasze oko w latach ubiegłych, poprzez zaplanowanie menu i ugotowanie potraw, na prezentach świątecznych skończywszy. Na samą myśl o tym, co nas czeka w najbliższym czasie, zazwyczaj wpadamy w popłoch i zaczynamy niepotrzebnie się denerwować. A przecież Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w całym roku kalendarzowym, pełnym radości, ciepła i bliskości.

Nie pozwólmy zatem, aby przygotowania do niego były dla nas tylko żmudnym obowiązkiem, postarajmy się cieszyć z każdej przeżytej chwili w gronie rodzinnym, a czynności, które zazwyczaj wykonujemy automatycznie, niech będą przemyślane i konsekwentne. Przede wszystkim w całym tym zamieszaniu pamiętajmy również o sobie, o potrzebie odpoczynku i relaksu – takie chwilowe odprężenie sprawi, że naładujemy baterie i na wszystko spojrzymy z właściwej perspektywy. 

Święta w stylu slow life, czyli uważność 

Szczególnie ważne jest to dziś, kiedy sytuacja na świecie wielu z nas na nowo wyznacza priorytety, burząc ustalony wcześniej porządek rzeczy. Z socjologicznego punktu widzenia, wydłużający się okres kwarantanny nasila (i będzie nasilał) potrzebę kontaktów społecznych i uświadomi ludziom głębsze znaczenie relacji rodzinnych, przy czym kontakty rodzinne nie ograniczają się wyłącznie do najbliższych członków rodziny, ale obejmują cały szereg koligacji i powiązań międzypokoleniowych. W twierdzeniu tym zawarta jest jednocześnie cała istota wspólnego oczekiwania, a następie przeżywania nadchodzących dni. Święta Bożego Narodzenia spędzane w kameralnym gronie mogą paradoksalnie ułatwić nam skupienie się na tych, którzy potrzebują naszej pomocy, a także na tych, na których z różnych powodów nie byliśmy w stanie wcześniej zwrócić naszej uwagi, wysłuchać, służyć radą. Kluczem jest tu uważność i otwarcie się na ludzi.

Większość z nas gubi wszechobecna perfekcja i potrzeba pokazania się od najlepszej strony, czyli jako idealna pani domu. A przecież tak naprawdę nie ma znaczenia to, że nie udało nam się sprzątnąć pawlacza czy piwnicy, ważne jest natomiast to, czy wszystkich uda nam się zgromadzić przy wigilijnym stole. Wiadomym jest, że pośpiech i nadmiar zadań wywołują w nas stres i frustrację. Jeżeli odpuścimy sobie przynajmniej kilka punktów z obowiązkowej listy rzeczy do zrobienia, od razu poczujemy, że można się cieszyć ze świątecznych przygotowań, a takie czynności jak obmyślanie prezentów czy zakupy przez Internet mogą już być prawdziwą frajdą. Dobra organizacja czasu w tym przypadku to podstawa naszego dobrego samopoczucia i pozytywnego nastawienia do siebie i świata. 

Polecane dla Ciebie

Jak zatem odprężyć się przed świętami? 

Tutaj propozycji jest wiele, ponieważ każdy z nas odpoczywa inaczej. Jeżeli jednak mielibyśmy ograniczyć się tylko i wyłącznie do domowego zacisza, to z pewnością dobrym (bo sprawdzonym) rozwiązaniem będzie tu książka. Może to być pozycja, która od jakiegoś czasu czeka na swoją kolej w domowej biblioteczce albo zupełnie nowa lektura, na która natknęliśmy się, buszując po księgarni w poszukiwaniu prezentu np. dla przyjaciółki. Książka sprawi, że choć na chwilę oderwiemy się od świątecznego zgiełku i zrelaksujemy. Jeżeli chcielibyśmy sięgnąć po coś nowego, ale nie za bardzo orientujemy się w nowościach na rynku wydawniczym, podpowiedzi i wskazówek możemy poszukać na licznych blogach lifestylowych. Pomocne będą tu również rankingi krajowych i zagranicznych bestsellerów, tworzone przez poszczególne księgarnie i wydawnictwa. 

Kolejną możliwość odpoczynku dają nam różnego rodzaju filmy i seriale telewizyjne (zwłaszcza komedie romantyczne, ale także filmy o tematyce świątecznej). Szczególnie jest to przyjemne, jeżeli możemy przy tym zwinąć się pod kocem z kubkiem ulubionej, parującej herbaty w ręku (o tej porze roku polecana jest przede wszystkim ta korzenna, z imbirem, kardamonem, anyżem i goździkami, o lekko rozgrzewających właściwościach i orientalnym aromacie). Nie zapominajmy również o muzyce. Świąteczne piosenki wprowadzą nas w odświętny nastrój, stworzą niepowtarzalny klimat na długo przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki. Wystarczy kilka taktów, a od razu robi się weselej. 

Przedświątecznemu relaksowi sprzyja również obecność świec, które w każdym pomieszczeniu potrafią stworzyć przytulny klimat. Co więcej, takie świece mogą być także fantastyczną ozdobą wnętrza, zwłaszcza te z motywami świątecznymi. W wielu sklepach możemy bowiem spotkać świece w kształcie choinek lub bombek choinkowych, stanowią one wtedy fantastyczny dodatek do własnoręcznie wykonanego stroika świątecznego. 

Na szczególną uwagę zasługują tu również specjalne świece do masażu. Są one przeznaczone do szeroko pojętej pielęgnacji ciała, w tym także do masażu relaksacyjnego. Przydadzą się one w momentach stresu i rozdrażnienia. Formuła takiego produktu opiera się na zawartym w składzie maśle shea. Oryginalnie posiada ono konsystencję stałą, która po podgrzaniu przybiera formę płynnego olejku. Jak stosujemy taką świecę? Zapalamy knot, a po o chwili rozpuszczony olejek nanosimy na skórę i rozprowadzamy powolnymi, kolistymi ruchami, lekko uciskając ciało. Świece do masażu wzbogacone są zazwyczaj w naturalne olejki eteryczne posiadające fenomenalne właściwości aromaterapeutyczne. Nie ma nic przyjemniejszego niż wieczorny masaż, który rozluźni nasze mięśnie i pozwoli wyciszyć się przed snem. 

Jeżeli jednak czujemy się zbyt zmęczeni, aby sięgnąć po taki produkt, opcjonalnie możemy wykorzystać olejki eteryczne. Są one dostępne w różnego rodzaju wariantach zapachowych, przy czym każdy z nich charakteryzuje się odrębnymi właściwościami. Olejki takie mają szerokie zastosowanie, mogą być używane np. do kąpieli, masażu, czy aromatyzacji powietrza. Część z nich doskonale się sprawdzi po ciężkim dniu, ponieważ wykazuje właściwości uspokajające i odprężające (olejek lawendowy). 

Z zapachem wiążą się również kosmetyki, jakich na co dzień używamy. Obowiązkowy relaks przed snem to chociażby wmasowanie balsamu do ciała o obłędnym zapachu jabłka z cynamonem, maślanych ciasteczek czy pierników w czekoladzie. 

Przy sprawdzonych sposobach na relaks warto również wymienić takie zwykłe, prozaiczne czynności jak np. ubieranie choinki czy przyozdabianie domu. Budzą one ogromną radość nie tylko w tych najmłodszych, ale i w nas, dorosłych. Przynoszenie z piwnicy kartonów z bombkami, łańcuchami i lampkami, a następnie misterne odpakowywanie ich i wieszanie na świątecznym drzewku wywołuje ogromny uśmiech na twarzach wszystkich domowników bez wyjątku i sprawia, że choć na chwilę możemy odciąć się od codziennych problemów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

  Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

 • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

  Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

 • Kompleks Elektry – na czym polega?

  Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

 • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

  Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

 • Syndrom oszusta – na czym polega?

  Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

 • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

  Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

 • Jakie są etapy żałoby?

  Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

 • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

  Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij