Dzieci grają w gry na konsoli
Arkadiusz Dąbek

Korzystanie z urządzeń elektronicznych przez małe dzieci prowadzi do dysregulacji emocjonalnej

Nadmierne korzystanie przez dzieci z urządzeń elektronicznych wpływa negatywnie na ich rozwój emocjonalny. Naukowcy z Michigan Medicine udowadniają, że regularne włączanie dzieciom bajek czy gier może prowadzić do kłopotów z samoregulacją w przyszłości.

Gwałtowne zmiany nastroju i zwiększona impulsywność u dzieci a elektronika

Częste korzystanie z urządzeń cyfrowych takich jak smartfony czy tablety przez małe dzieci wiąże się ze zwiększoną dysregulacją emocjonalną. Takie wyniki przynoszą badania przeprowadzone w Michigan Medicine w Stanach Zjednoczonych i opublikowane JAMA Pediatrics. Wzięło w nich udział 422 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dane zbierano, wykorzystując ankietę Qualtrics Consortium Comprehensive Assessment of Family Media Exposure Consortium, w której znajdowały pytania na temat korzystania z rozmaitych mediów oraz obserwowanych przez opiekunów zachowań maluchów. Naukowcy zaobserwowali pogorszenie funkcji wykonawczych i zwiększoną reaktywność emocjonalną przede wszystkim u chłopców oraz u dzieci z większym temperamentem niż rówieśnicy.

Oznaki dysregulacji emocjonalnej u badanych dzieci obejmowały nagłe zmiany nastroju, m.in. szybkie przejścia między stanem smutku a podekscytowaniem, oraz zwiększoną impulsywność. Wyniki badania sugerują, że używanie urządzeń elektronicznych jako sposobu na uspokojenie dzieci może przynieść odwrotny skutek, szczególnie w przypadku tych maluchów, które już mają trudności z radzeniem sobie z gwałtownymi emocjami.

Samoregulacja emocji u dzieci – dlaczego jest ważna?

Choć dla opiekunów włączenie dziecku bajki bądź gry na smartfonie czy tablecie może być kuszące, gdy maluch wpada w histerię, przynosi bowiem wizję szybkiego uspokojenia pociechy, takie działanie mogą przynieść jednak odwrotny do zamierzonego skutek. Nawyk korzystania z elektroniki przez dziecko w celu poradzenia sobie z trudnymi zachowaniami prowadzi do tego, że stosowanie innych strategii staje się nieskuteczne. Istnieje zatem poważne ryzyko uzależnienia od technologii cyfrowych.

Dzieci, które są uspokajane poprzez podanie urządzenia elektronicznego tracą zdolność samokontroli, czyli rozumienia swoich emocji oraz regulowania stanu pobudzenia. Nie uczą się rozpoznawać stresorów i redukować ich, nie pojawia się u nich refleksja nad przyczynami i skutkami własnych zachowań. Wbrew pozorom maluch żyje w ciągłym napięciu emocjonalnym, co prowadzi zaburzeń koncentracji, problemów ze snem czy częstszych napadów złości.

Powiązane produkty

Jak pomóc dziecku w okiełznaniu silnych emocji?

Badacze z Michigan Medicine podkreślają, że sporadyczne odwracanie uwagi dzieci poprzez włączenie urządzenia elektronicznego, np. podczas podróży, nie prowadzi do negatywnych skutków. Ważne jednak, aby nie stało się ono podstawowym narzędziem uspokajającym. Alternatywne metody uspokajania, które pomóc samoregulacji emocji u najmłodszych to:

  • Nazywanie emocji i wyjaśnianie co one oznaczają i jak sobie z nimi radzić. Pomocne w tym mogą okazać się różnego rodzaju książeczki oraz gry planszowe, w których bohaterowie doświadczają wachlarza emocji. Małym dzieciom, dla których pojęcie emocji jest abstrakcyjne, pomóc może zastępowanie nazw kolorami, np. niebieski – znudzony, zielony – spokojny, żółty – zazdrosny,  czerwony – zły.
  • Oferowanie działań zastępczych. Aby pozbyć się złości, dziecko może podskakiwać, biegać, zgniatać w rączce plastelinę czy drzeć kartkę na kawałki – warto znaleźć wspólnie z dzieckiem najlepszy sposób na trudne emocje.
  • Akceptowanie uczuć dziecka i aktywne słuchanie jego potrzeb. Budowanie tym samym poczucia bezpieczeństwa.
  • Zadbanie o własne emocje – spokojny rodzic to dziecko, które łatwiej radzi sobie z własnymi trudnymi przeżyciami.
  1. Frequently using digital devices to soothe young children may backfire, “sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221212140614.htm, [dostęp:] 13.12.2022.
  2. S. Shanker, T. Barker, SELF-REG. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (obecnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarza alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij