Grafika przedstawiająca napis Long Covid, jako symbol długo utrzymujących się objawówó zakażenia COVID-19
Arkadiusz Dąbek

Jakie są długoterminowe konsekwencje COVID-19 i innych wirusowych infekcji dróg oddechowych?

Od początku pandemii COVID-19 w 2020 roku coraz większa liczba pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 doświadcza uporczywych i długotrwałych objawów infekcji, które utrzymują się znacznie dłużej niż typowy czas trwania choroby. Czy te długoterminowe dysfunkcje różnią się od tych wywołanych innymi zakażeniami wirusowymi?

W niedawnym badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Open Forum Infectious Diseases” naukowcy porównali długoterminowe konsekwencje zdrowotne wywołane przez COVID-19 z innymi wirusowymi infekcjami dróg oddechowych. Badaniem objęto pond 17 tysięcy pacjentów.

Długotrwałe skutki infekcji COVID-19

Od początku pandemii COVID-19 w 2020 roku coraz większa liczba pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 doświadcza uporczywych i długotrwałych objawów infekcji, które utrzymują się znacznie dłużej niż typowy czas trwania choroby. Pewne objawy występują szczególnie często. Mowa o chronicznym zmęczeniu, dusznościach i mgle mózgowej. Lekarze podkreślają jednak, że kilka innych długotrwałych skutków COVID-19 pozostaje wciąż niezbadanych. Szereg objawów sercowo-naczyniowych, żołądkowo-jelitowych, neurologicznych, mięśniowo-szkieletowych, immunologicznych i metabolicznych może pojawić się kilka miesięcy po okresie zakaźnym SARS-CoV-2 (oprócz prawdopodobieństwa wystąpienia długotrwałych konsekwencji ze strony układu oddechowego).

Jak wyglądało badanie?

W badaniu naukowcy wzięli pod uwagę dane uzyskane od ponad 17 tysięcy pacjentów. Dotyczyły one objawów pocovidowych, które wystąpiły jeszcze miesiąc po zakażeniu koronawirusem. Wyniki oszacowano na podstawie czynników klinicznych i demograficznych, które zostały dopasowane dla pacjentów należących do trzech grup, aby wygenerować trzy niezależne grupy porównawcze:

 • wirusowe infekcje dróg oddechowych (VRI, ang. Viral Respiratory Infection) a koronawirus – VRI vs. COVID-19,
 • COVID-19 vs. niezainfekowani (niezainfekowani to grupa kontrolna – brak infekcji COVID-19 i innych VRI),
 • niezainfekowani vs. VRI.

Polecane dla Ciebie

Jakie były wyniki badania?

W porównaniu z ogólnymi VRI COVID-19 był związany ze wszystkimi długo utrzymującymi się objawami, czyli przede wszystkim z wypadaniem włosów, kołataniem serca, dyskomfortem w klatce piersiowej, dusznością, otyłością i bólem stawów. Objawy te występowały między 30 a 365 dniem po zakażeniu. W grupie pacjentów VRI vs. COVID-19 oraz w grupie COVID-19 vs. niezainfekowani istotnie wzrosła jedynie duszność i dyskomfort w klatce piersiowej. Zatorowość płucna, inne niewydolności oddechowe, hipoksemia, uzależnienie od tlenu i zapalenie płuc były znacznie częstsze u pacjentów z COVID-19 niż u pacjentów z VRI, ale nie u pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z pacjentami z grupy kontrolnej.

W tym badaniu COVID-19 nie był szczególnie skorelowany z żadnymi długoterminowymi następstwami o charakterze neurologicznym. Anosmia (brak węchu) wydawała się znacznie wyższa u pacjentów z COVID-19 i typowych VRI, chociaż nie było znaczącej różnicy między tymi grupami. Warto zauważyć, że zespół badawczy nie znalazł także istotnej korelacji między COVID-19 a depresją czy zaburzeniami lękowymi. Dysfunkcje poznawcze były również wyższe u pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z pacjentami VRI, chociaż tej korelacji nie stwierdzono w porównaniu z grupą kontrolną.

Kwestia zależności między COVID-19 a schorzeniami układu krążenia objawiała się w postaci podwyższonej szansy na diagnozowanie kołatania serca. U pacjentów z COVID-19 tachykardia, niewydolność serca, nieokreślona niedokrwistość, hiperlipidemia i nadciśnienie występowały częściej niż u pacjentów z VRI, ale nie były istotnie wyższe w porównaniu z grupami pacjentów z grupy kontrolnej.

Ponadto zmęczenie i dyskomfort odczuwalny w stawach były szczególnie związane z początkowym COVID-19. Cukrzycę typu 1 zdiagnozowano u większej liczby pacjentów z COVID-19 niż pacjentów z VRI, ale nie zidentyfikowano istotnej korelacji między pacjentami z COVID-19 a grupą kontrolną.

Potencjał terapeutyczny badania

Dzięki takim badaniom możliwa staje się lepsza kontrola pacjentów, którzy przeszli infekcje koronawirusem. Objawy, które mogą utrzymywać się po ustaniu zakażenia, mogą w znaczny sposób wpłynąć na kondycję każdego z nich. Schorzenia związane z układem nerwowym, krwionośnym i chorobami metabolicznymi, które zostaną zbagatelizowane, stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

 1. Baskett W. i in., COVID-Specific Long-Term Sequelae in Comparison to Common Viral Respiratory Infections: An Analysis of 17,487 Infected Adult Patients, „Open Forum Infectious Diseases” 21 (12) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

 • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

 • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

  Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij