Grafika przedstawiająca napis Long Covid, jako symbol długo utrzymujących się objawówó zakażenia COVID-19
Arkadiusz Dąbek

Jakie są długoterminowe konsekwencje COVID-19 i innych wirusowych infekcji dróg oddechowych?

Od początku pandemii COVID-19 w 2020 roku coraz większa liczba pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 doświadcza uporczywych i długotrwałych objawów infekcji, które utrzymują się znacznie dłużej niż typowy czas trwania choroby. Czy te długoterminowe dysfunkcje różnią się od tych wywołanych innymi zakażeniami wirusowymi?

W niedawnym badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Open Forum Infectious Diseases” naukowcy porównali długoterminowe konsekwencje zdrowotne wywołane przez COVID-19 z innymi wirusowymi infekcjami dróg oddechowych. Badaniem objęto pond 17 tysięcy pacjentów.

Długotrwałe skutki infekcji COVID-19

Od początku pandemii COVID-19 w 2020 roku coraz większa liczba pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 doświadcza uporczywych i długotrwałych objawów infekcji, które utrzymują się znacznie dłużej niż typowy czas trwania choroby. Pewne objawy występują szczególnie często. Mowa o chronicznym zmęczeniu, dusznościach i mgle mózgowej. Lekarze podkreślają jednak, że kilka innych długotrwałych skutków COVID-19 pozostaje wciąż niezbadanych. Szereg objawów sercowo-naczyniowych, żołądkowo-jelitowych, neurologicznych, mięśniowo-szkieletowych, immunologicznych i metabolicznych może pojawić się kilka miesięcy po okresie zakaźnym SARS-CoV-2 (oprócz prawdopodobieństwa wystąpienia długotrwałych konsekwencji ze strony układu oddechowego).

Jak wyglądało badanie?

W badaniu naukowcy wzięli pod uwagę dane uzyskane od ponad 17 tysięcy pacjentów. Dotyczyły one objawów pocovidowych, które wystąpiły jeszcze miesiąc po zakażeniu koronawirusem. Wyniki oszacowano na podstawie czynników klinicznych i demograficznych, które zostały dopasowane dla pacjentów należących do trzech grup, aby wygenerować trzy niezależne grupy porównawcze:

 • wirusowe infekcje dróg oddechowych (VRI, ang. Viral Respiratory Infection) a koronawirus – VRI vs. COVID-19,
 • COVID-19 vs. niezainfekowani (niezainfekowani to grupa kontrolna – brak infekcji COVID-19 i innych VRI),
 • niezainfekowani vs. VRI.

Powiązane produkty

Jakie były wyniki badania?

W porównaniu z ogólnymi VRI COVID-19 był związany ze wszystkimi długo utrzymującymi się objawami, czyli przede wszystkim z wypadaniem włosów, kołataniem serca, dyskomfortem w klatce piersiowej, dusznością, otyłością i bólem stawów. Objawy te występowały między 30 a 365 dniem po zakażeniu. W grupie pacjentów VRI vs. COVID-19 oraz w grupie COVID-19 vs. niezainfekowani istotnie wzrosła jedynie duszność i dyskomfort w klatce piersiowej. Zatorowość płucna, inne niewydolności oddechowe, hipoksemia, uzależnienie od tlenu i zapalenie płuc były znacznie częstsze u pacjentów z COVID-19 niż u pacjentów z VRI, ale nie u pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z pacjentami z grupy kontrolnej.

W tym badaniu COVID-19 nie był szczególnie skorelowany z żadnymi długoterminowymi następstwami o charakterze neurologicznym. Anosmia (brak węchu) wydawała się znacznie wyższa u pacjentów z COVID-19 i typowych VRI, chociaż nie było znaczącej różnicy między tymi grupami. Warto zauważyć, że zespół badawczy nie znalazł także istotnej korelacji między COVID-19 a depresją czy zaburzeniami lękowymi. Dysfunkcje poznawcze były również wyższe u pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z pacjentami VRI, chociaż tej korelacji nie stwierdzono w porównaniu z grupą kontrolną.

Kwestia zależności między COVID-19 a schorzeniami układu krążenia objawiała się w postaci podwyższonej szansy na diagnozowanie kołatania serca. U pacjentów z COVID-19 tachykardia, niewydolność serca, nieokreślona niedokrwistość, hiperlipidemia i nadciśnienie występowały częściej niż u pacjentów z VRI, ale nie były istotnie wyższe w porównaniu z grupami pacjentów z grupy kontrolnej.

Ponadto zmęczenie i dyskomfort odczuwalny w stawach były szczególnie związane z początkowym COVID-19. Cukrzycę typu 1 zdiagnozowano u większej liczby pacjentów z COVID-19 niż pacjentów z VRI, ale nie zidentyfikowano istotnej korelacji między pacjentami z COVID-19 a grupą kontrolną.

Potencjał terapeutyczny badania

Dzięki takim badaniom możliwa staje się lepsza kontrola pacjentów, którzy przeszli infekcje koronawirusem. Objawy, które mogą utrzymywać się po ustaniu zakażenia, mogą w znaczny sposób wpłynąć na kondycję każdego z nich. Schorzenia związane z układem nerwowym, krwionośnym i chorobami metabolicznymi, które zostaną zbagatelizowane, stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

 1. Baskett W. i in., COVID-Specific Long-Term Sequelae in Comparison to Common Viral Respiratory Infections: An Analysis of 17,487 Infected Adult Patients, „Open Forum Infectious Diseases” 21 (12) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij