Uroda na święta – szybkie zabiegi kosmetyczne przed świętami. Które warto wykonać?
Święta to czas, kiedy chcemy się czuć wyjątkowo. Dbanie o siebie w tym okresie nie musi jednak oznaczać wielogodzinnego pobytu w gabinecie kosmetycznym, liczą się tu bowiem nawet drobne zabiegi, które możemy wykonać samodzielnie, gdy tylko znajdziemy chwilę dla siebie.
Pielęgnacja okolic oczu
Worki pod oczami to jeden z najczęściej występujących objawów zatrzymania się wody w organizmie, do którego dochodzi m. in. w wyniku poważnych chorób nerek i nadnerczy, ale także przy zaburzeniach układu krążenia i chorobach tarczycy. W literaturze często podkreśla się fakt, iż przyczyną ich powstawania może być również niewłaściwy tryb życia. Składa się na niego wiele czynników, do najczęściej spotykanych zaliczamy odwodnienie organizmu, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, uboga dieta z dużą ilością soli oraz małą ilością produktów roślinnych czy niewystarczająca ilość snu. Jeżeli schorzenie to ma swoje źródło w stanie naszego zdrowia, jak najszybciej skonsultujmy się z lekarzem specjalistą. W przypadku natomiast, gdy jest ono wynikiem ogólnego przemęczenia lub siedzącego trybu pracy, z pomocą przyjdą nam gotowe sposoby naszych babć.
Dobrze sprawdzają się tu wszelkiego rodzaju schłodzone kompresy, np. w postaci okładów z plastrów ogórka czy kostek lodu. W przypadku często pojawiającej się opuchlizny okolic oczu, warto zaopatrzyć się w maskę żelową, którą nakładamy na oczy po uprzednim schłodzeniu jej w lodówce. Możemy tutaj sięgnąć również po kosmetyki drogeryjne, przy tego typu dolegliwościach świetnie sprawdzą się np. maski algowe. Wybierajmy zwłaszcza takie, które są przeznaczone konkretnie do skóry z widocznymi cieniami i obrzękami. Jeżeli zaś zdecydujemy się na włączenie ukierunkowanych preparatów do codziennej pielęgnacji – kremów pod oczy – zwracajmy uwagę na to, aby w składzie takich kosmetyków znalazły się następujące składniki roślinne: ekstrakt ze świetlika lekarskiego, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, ekstrakt z bławatka i ekstrakt z arniki.
Manicure i pedicure
Odpowiednio zadbane dłonie i paznokcie to atrybut każdej kobiety. Tym bardziej nie powinien nikogo dziwić fakt, iż punkt ten znalazł się wysoko na liście przedświątecznych zabiegów urodowych. Piękne paznokcie potrafią nadać elegancji naszemu wizerunkowi i sprawiają, że czujemy się pewnie i atrakcyjnie. W okresie zimowym problemem mogą się okazać zwłaszcza słabe i łamliwe paznokcie, ale i na to znajdzie się sposób niewymagający od nas dużych nakładów finansowych i czasowych. Mam tu zwłaszcza na myśli gotowe rozwiązania w postaci różnego rodzaju ogólnodostępnych preparatów. Możemy zaliczyć do nich np. odżywki do paznokci.
Co więcej, na rynku kosmetyków drogeryjnych i aptecznych możemy spotkać odżywki wielofunkcyjne, łączące w sobie kilka właściwości, np. zapobieganie łamaniu, pękaniu i rozdwajaniu płytki paznokciowej, rozjaśnianie przebarwień, poprawa kondycji skórek, wspomaganie szybszego wzrostu paznokci czy regeneracja. Jeżeli w danym momencie nie posiadamy akurat takiego produktu, wystarczy, że w płytkę paznokciową wetrzemy chociażby taki olejek, jaki aktualnie mamy w kosmetyczce. Szczególnie ważne jest to w okresie przedświątecznych porządków, kiedy nasze dłonie narażone są na działanie szkodliwych detergentów zawartych np. w środkach czyszczących.
Podobnie ma się sprawa z naszymi stopami – o nie również warto zadbać, aby poczuć się pewniej za pomocą kosmetyków do pielęgnacji stóp. Odpowiednio zregenerowane i odżywione paznokcie rąk i stóp staną się mocne, gładkie i błyszczące. Odwdzięczą się nam potem pięknym wyglądem, zaś wykonane na nich manicure i pedicure będą perfekcyjne, a efekt utrzyma się na długi czas. Jeżeli jesteśmy zwolenniczkami kolorowych paznokci, pamiętajmy również o doborze odpowiedniego odcienia lakieru – w tym sezonie zdecydowanie królują ciemne, intensywne czerwienie, ale także zielenie, brązy i fiolety, aż po pastelowe beże i róże. Na topie jest też mat.
Niedoskonałości twarzy
Wiadomym jest, że okres wzmożonej pracy i przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia pociąga za sobą mniej czasu, jaki możemy poświęcić naszej pielęgnacji. Niedostateczna ilość snu i stres niejednokrotnie mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu naszej cery. Mogą się na niej pojawiać liczne niedoskonałości w postaci chociażby nasilenia się objawów trądziku. Jeżeli zmiany te są miejscowe, z pomocą przyjdą tam specjalne preparaty punktowe, które pomagają zwalczać powstałe wypryski. Ich działanie opiera się na zahamowaniu namnażania się bakterii, posiadają one właściwości złuszczające. Preparaty takie zawierają bowiem w składzie takie same składniki jak kosmetyki antybakteryjne, np. kwas salicylowy czy olejek z drzewa herbacianego. Skuteczne w tego typu problemach skórnych mogą się okazać również jednorazowe maseczki o działaniu oczyszczającym, zwłaszcza te z glinką.
Na szczególną uwagę zasługują tu również maseczki do twarzy o działaniu rozświetlającym, zalecane przede wszystkim tym, których cera jest matowa, szara i pozbawiona blasku. Skóra taka wygląda bowiem na starszą niż jest w rzeczywistości, może być ona m. in. wynikiem przemęczenia, braku snu, długotrwałym przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach, czy stresu. Działanie takiego kosmetyku opiera się na stymulowaniu naturalnej produkcji kolagenu i elastyny w naszej skórze. W efekcie zastosowania tego rodzaju produktu skóra odzyskuje dawny blask, jest promienna i wygląda na wypoczętą, nie wspominając już o tym, że stanowi doskonałą bazę pod makijaż. W jej składzie znajdziemy m. in. kwas hialuronowy i witaminę C.