Skutki palenia tytoniu w ciąży
Polska nadal jest krajem, w którym od palenia papierosów uzależnionych jest bardzo dużo ludzi. Papierosy są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowa, wywierają niekorzystny wpływ przede wszystkim na układ krążenia i serce oraz na układ oddechowy, poza tym zdecydowanie zwiększają ryzyko rozwoju raka płuca. W skład dymu tytoniowego wchodzi bowiem szereg bardzo niezdrowych substancji, zalicza się do nich przede wszystkim nikotynę, tlenek węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, jak również cyjanowodór, nitrozaminę, aldehyd octowy i wiele, wiele innych. Łatwo można sobie wyobrazić, jak bardzo palenie jest szkodliwe dla naszego organizmu. A czy palenie jest również szkodliwe dla nienarodzonego jeszcze dziecka, które nie opuściło jeszcze "brzucha mamy"? Oczywiście, że tak. Palenie w ciąży jest bardzo szkodliwe i może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla dziecka.
- Czy kobiety w ciąży palą?
- Konsekwencje palenia w ciąży
- Czy bierne palenie w ciąży także szkodzi dziecku?
- Czy kobieta, która pali w okresie ciąży, zawsze musi urodzić chore dziecko?
Czy kobiety w ciąży palą?
Dlaczego kobietom trudniej jest rzucić palenie papierosów?
Ojcowie starający się o dziecko też powinni rzucić palenie
Konsekwencje palenia w ciąży
Palenie w ciąży może wiązać się z wieloma konsekwencjami:
- Po pierwsze, kobiety palące w okresie ciąży, są zdecydowanie bardziej narażone na poronienie oraz poród przedwczesny.
- Paląca w okresie ciąży kobieta powinna wiedzieć o tym, że przez palenie papierosów dochodzi do obniżenia masy ciała jej dziecka, maluch zazwyczaj rodzi się o 150-300 g lżejszy. To z kolei może pociągać za sobą następstwa pod postacią porodu przedwczesnego i wcześniactwa. Im dziecko urodzi się wcześniej, czyli im większym jest wcześniakiem, tym bardziej groźne jest to dla jego zdrowia i życia. Nie zdążą bowiem w organizmie dziecka do końca wykształcić się wszystkie niezbędne do dalszego życia układy, przede wszystkim układ oddechowy, układ krążenia i układ nerwowy. Maluch będący wcześniakiem wymaga zatem intensywnej opieki i długiego pobytu w szpitalu, ale niestety nie zawsze udaje się lekarzom, pomimo usilnych starań, spowodować, że wszystko z dzieckiem będzie w porządku i że maluch będzie dalej rozwijał się prawidłowo.
- Palenie w ciąży zdecydowanie zwiększa ryzyko rozwoju wad wrodzonych u dzieci, bowiem duża część substancji z dymu tytoniowego wywiera na płód działanie teratogenne. Palenie w okresie ciąży może zatem spowodować wady kończyn górnych i dolnych - dzieci rodzą się ze zdeformowanymi kończynami lub w ogóle ich nie mają. Częste są również wady serca, może też dojść do wytrzeźwienia – jest to wada, w przebiegu której przez powstały w powłokach brzusznych ubytek jelita wydostają się na zewnątrz poza obręb jamy brzusznej.
- Należy pamiętać też o tym, że wśród noworodków matek palących w okresie ciąży jest zdecydowanie większy odsetek nagłej śmierci łóżeczkowej.
- Dodatkowo, palenie przez matkę papierosów w okresie ciąży, może powodować, że w przyszłości dziecko będzie bardziej narażone na rozwój alergii oraz chorób układu krążenia i układu oddechowego, przede wszystkim astmy oskrzelowej oraz zapalenia ucha środkowego, które jest z kolei najczęstszą przyczyną głuchoty w wieku dziecięcym.
- U dzieci kobiet palących w okresie ciąży bardzo często stwierdza się też nieznaczny deficyt w rozwoju fizycznym, intelektualnym i emocjonalnym.
- Ponadto, palenie w okresie ciąży znacznie zwiększa ryzyko zgonu dziecka w okresie okołoporodowym.