Jak skutecznie rzucić palenie i nie przytyć?
Na szczęście coraz większa ilość osób zaczyna sobie zdawać sprawę z negatywnych skutków, jakie niesie za sobą palenie. Jest ono bardzo szkodliwe nie tylko dla zdrowia palacza, ale również dla jego otoczenia, bowiem ludzie z kręgu palacza są niestety biernymi palaczami. Dym tytoniowy wywiera niekorzystny wpływ miedzy innymi na układ krążenia, układ oddechowy, układ nerwowy czy też na skórę. Dlatego też spora cześć palaczy, po uświadomieniu sobie tego, ze paląc, trują zarówno siebie, jak i swoich bliskich, zaczyna myśleć o rzuceniu palenia. Jednak od myślenia o skończeniu z nałogiem do faktycznego zaprzestania palenia jest jeszcze niestety długa droga i cześć osób jednak poddaje się. Zdecydowana większość zaczyna bowiem się tłumaczyć, że boi się rzucić palenie. Dlaczego? Palacze często bowiem boja się, że po rzuceniu palenia przytyją.
Czy rzeczywiście po rzuceniu palenia trzeba przytyć?
Oczywiście , że nie.
Jak zatem skutecznie rzucić palenie i nie przytyć? Czy istnieją jakieś sprawdzone metody?
Przede wszystkim, podejmując decyzje o zaprzestaniu palenia, absolutnie nie można mieć negatywnego nastawienia. Nie można Myślec w ten sposób: "O matko, kiedy przestane palić na pewno zacznę więcej jeść! Ciągle będę sięgać po jedzenie! Nie będę w stanie się opanować, bo ciągle będę odczuwać głód". Jeśli tak będziemy myśleć, będziemy też sami "nakręcać się" do ciągłego jedzenia. Nasz organizm jest bowiem skonstruowany w taki sposób, że jeśli w głowie pojawia się myśl, w tym przypadku o jedzeniu, to pomimo tego, że na przykład dopiero co zjedliśmy śniadanie i tak będziemy odczuwać głód. Dlatego nie wolno nam myśleć negatywnie. Musimy skupić nasze myśli na tym, że po rzuceniu palenia będziemy czuć się lepiej, nie będziemy męczyć się tak szybko jak dotychczas, a przebiegniecie dystansu do przystanku autobusowego nie skończy się ciężką zadyszką.
Poza tym, kiedy już przestajemy palić, musimy pamiętać o tym, aby odżywiać się regularnie. Powinniśmy zatem codziennie jeść pięć posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacje. Posiłki powinniśmy spożywać mniej więcej o tych samych porach, a odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić 3-4 godziny, nie dłużej. Dzięki temu nasz brzuch cały czas będzie syty, organizm nie będzie domagał się więcej jedzenia. Należy też pamiętać o tym, że jeśli posiłki spożywane są regularnie, wtedy też lepiej działa nasza przemiana materii, a to z kolei powoduje, że nie zdąży nam się "zawiązać tłuszczyk".
Należy pamiętać o tym, że bardzo istotną sprawą jest też przyjmowanie codziennie odpowiedniej ilości płynów, powinny być to minimum dwa litry płynów dziennie. Możemy pić zarówno wodę mineralną, najlepiej niegazowana, co też bardzo korzystnie będzie wpływało na stan naszej przemiany materii, jak i zwykłą wodę przegotowaną. Ponadto, jeśli z powodu braku nikotyny, będziemy jednak odczuwać lekkie podenerwowanie, warto pić również napary ziołowe, miedzy innymi napary z melisy czy też szyszek chmielu.
Rzucając palenie należy też pamiętać o tym, aby nie stwarzać sytuacji, w których z powodu braku możliwości zapalenia papierosa, będziemy więcej jeść. Chodzi tu głównie o wszelkiego rodzaju imprezy, na których spożywany jest alkohol. Każdy palacz wie, że pijąc lampkę wina czy butelkę piwa, zawsze sięga się po papierosa i to zwykle niejednego. Dlatego w sytuacji, kiedy nie można byłoby zapalić, nasze ręce wędrowałaby ciągle w kierunku bardzo wysokokalorycznych przekąsek, jak chipsy, orzeszki i paluszki.
Poza tym, aby rzucić palenie i nie przytyć, nie wolno zapomnieć też o aktywności fizycznej. Wiadomo bowiem, że pomimo naszych starań i regularnego jedzenia, może zdarzyć się jednak, że zaczniemy podjadać i niekoniecznie będą to zdrowe i niskokaloryczne przekąski. Dlatego też warto codziennie poświecić na ćwiczenia fizyczne chociaż pół godziny. Mogą być to zarówno ćwiczenia w zaciszu domowym, jak również jazda na rowerze czy rolkach. Warto pamiętać też o tym, że dzięki wysiłkowi fizycznemu w naszym organizmie wydzielane są endorfiny, dzięki którym czujemy się bardziej zadowoleni i szczęśliwi i tym samym nie będziemy myśleć ani o paleniu, ani o jedzeniu.
Rzucanie papierosów nie zawsze musi koniecznie łączyć się z przytyciem. Należy jedynie przestrzegać tych kilku prostych zasad, dzięki którym istnieje bardzo duża szansa, że rzucanie palenia nie będzie się łączyć z wrzucaniem zbędnych kilogramów. Poza tym, rzucając palenie warto też zawsze pomyśleć o pozytywnych skutkach rzucania papierosów. Przede wszystkim, po zaprzestaniu palenia, nasza skóra stanie się bardziej jędrna, nie będzie też szara i zmęczona, a włosy będą mocniejsze i bardziej lśniące. Oprócz tego ciśnienie tętnicze krwi będzie niższe, puls będzie wolniejszy, a co za tym idzie, serce i cały układ krążenia będzie mniej obciążony i będzie pracował lepiej. Także nasz układ oddechowy nie będzie musiał "przyjmować" trucizn znajdujących się w papierosach i tym samym szansa, że zachorujemy na przewlekłą chorobę układu oddechowego, też będzie mniejsza. Dlatego nie bójmy się, że rzucając palenie na pewno przytyjemy - nasz organizm i nasze zdrowie są warte tego, aby spróbować!