Jak skutecznie rzucić palenie i nie przytyć?
Michał Posmykiewicz

Jak skutecznie rzucić palenie i nie przytyć?

Palenie to nałóg, który bardzo uzależnia. Nałogowi palacze nie są w stanie wytrzymać nawet kilku godzin bez zapalenia papierosa i sięgają po niego tak naprawdę zawsze, kiedy tylko mogą. Okazja do zapalenia papierosa znajdzie się zawsze - może nią być spotkanie znajomego na ulicy i zatrzymanie się na krótką z nim rozmowę. Poza tym, palacze sięgają po papierosa, kiedy się denerwują, kiedy są głodni, kiedy na coś czekają lub po prostu dla przyjemności, kiedy relaksują się we własnym zaciszu domowym.

Na szczęście coraz większa ilość osób zaczyna sobie zdawać sprawę z negatywnych skutków, jakie niesie za sobą palenie. Jest ono bardzo szkodliwe nie tylko dla zdrowia palacza, ale również dla jego otoczenia, bowiem ludzie z kręgu palacza są niestety biernymi palaczami. Dym tytoniowy wywiera niekorzystny wpływ miedzy innymi na układ krążenia, układ oddechowy, układ nerwowy czy też na skórę. Dlatego też spora cześć palaczy, po uświadomieniu sobie tego, ze paląc, trują zarówno siebie, jak i swoich bliskich, zaczyna myśleć o rzuceniu palenia. Jednak od myślenia o skończeniu z nałogiem do faktycznego zaprzestania palenia jest jeszcze niestety długa droga i cześć osób jednak poddaje się. Zdecydowana większość zaczyna bowiem się tłumaczyć, że boi się rzucić palenie. Dlaczego? Palacze często bowiem boja się, że po rzuceniu palenia przytyją. 

Czy rzeczywiście po rzuceniu palenia trzeba przytyć?

Oczywiście , że nie.

Jak zatem skutecznie rzucić palenie i nie przytyć? Czy istnieją jakieś sprawdzone metody?  

Przede wszystkim, podejmując decyzje o zaprzestaniu palenia, absolutnie nie można mieć negatywnego nastawienia. Nie można Myślec w ten sposób: "O matko, kiedy przestane palić na pewno zacznę  więcej jeść! Ciągle będę sięgać po jedzenie! Nie będę w stanie się opanować, bo ciągle będę odczuwać głód". Jeśli tak będziemy myśleć, będziemy też sami "nakręcać się" do ciągłego jedzenia. Nasz organizm jest bowiem skonstruowany w taki sposób, że jeśli w głowie pojawia się myśl, w tym przypadku o jedzeniu, to pomimo tego, że na przykład dopiero co zjedliśmy śniadanie i tak będziemy odczuwać głód. Dlatego nie wolno nam myśleć negatywnie. Musimy skupić nasze myśli na tym, że po rzuceniu palenia będziemy czuć się lepiej, nie będziemy męczyć się tak szybko jak dotychczas, a przebiegniecie dystansu do przystanku autobusowego nie skończy się ciężką zadyszką.

Poza tym, kiedy już przestajemy palić, musimy pamiętać o tym, aby odżywiać się regularnie. Powinniśmy zatem codziennie jeść pięć posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacje. Posiłki powinniśmy spożywać mniej więcej o tych samych porach, a odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić 3-4 godziny, nie dłużej. Dzięki temu nasz brzuch cały czas będzie syty, organizm nie będzie domagał się więcej jedzenia. Należy też pamiętać o tym, że jeśli posiłki spożywane są regularnie, wtedy też lepiej działa nasza przemiana materii, a to z kolei powoduje, że nie zdąży nam się "zawiązać tłuszczyk". 

Należy pamiętać o tym, że bardzo istotną sprawą jest też przyjmowanie codziennie odpowiedniej ilości płynów, powinny być to minimum dwa litry płynów dziennie. Możemy pić zarówno wodę mineralną, najlepiej niegazowana, co też bardzo korzystnie będzie wpływało na stan naszej przemiany materii, jak i zwykłą wodę przegotowaną. Ponadto, jeśli z powodu braku nikotyny, będziemy jednak odczuwać lekkie podenerwowanie, warto pić również napary ziołowe, miedzy innymi napary z melisy czy też szyszek chmielu.

Rzucając palenie należy też pamiętać o tym, aby nie stwarzać sytuacji, w których z powodu braku możliwości zapalenia papierosa, będziemy więcej jeść. Chodzi tu głównie o wszelkiego rodzaju imprezy, na których spożywany jest alkohol. Każdy palacz wie, że pijąc lampkę wina czy butelkę piwa, zawsze sięga się po papierosa i to zwykle niejednego. Dlatego w sytuacji, kiedy nie można byłoby zapalić, nasze ręce wędrowałaby ciągle w kierunku bardzo wysokokalorycznych przekąsek, jak chipsy, orzeszki i paluszki.

Poza tym, aby rzucić palenie i nie przytyć, nie wolno zapomnieć też o aktywności fizycznej. Wiadomo bowiem, że pomimo naszych starań i regularnego jedzenia, może zdarzyć się jednak, że zaczniemy podjadać i niekoniecznie będą to zdrowe i niskokaloryczne przekąski. Dlatego też warto codziennie poświecić na ćwiczenia fizyczne chociaż pół godziny. Mogą być to zarówno ćwiczenia w zaciszu domowym, jak również jazda na rowerze czy rolkach. Warto pamiętać też o tym, że dzięki wysiłkowi fizycznemu w naszym organizmie wydzielane są endorfiny, dzięki którym czujemy się bardziej zadowoleni i szczęśliwi i tym samym nie będziemy myśleć ani o paleniu, ani o jedzeniu. 

Rzucanie papierosów nie zawsze musi koniecznie łączyć się z przytyciem. Należy jedynie przestrzegać tych kilku prostych zasad, dzięki którym istnieje bardzo duża szansa, że rzucanie palenia nie będzie się łączyć z wrzucaniem zbędnych kilogramów. Poza tym, rzucając palenie warto też zawsze pomyśleć o pozytywnych skutkach rzucania papierosów. Przede wszystkim, po zaprzestaniu palenia, nasza skóra stanie się bardziej jędrna, nie będzie też szara i zmęczona, a włosy będą mocniejsze i bardziej lśniące. Oprócz tego ciśnienie tętnicze krwi będzie niższe, puls będzie wolniejszy, a co za tym idzie, serce i cały układ krążenia będzie mniej obciążony i będzie pracował lepiej. Także nasz układ oddechowy nie będzie musiał "przyjmować" trucizn znajdujących się w papierosach i tym samym szansa, że zachorujemy na przewlekłą chorobę układu oddechowego, też będzie mniejsza. Dlatego nie bójmy się, że rzucając palenie na pewno przytyjemy - nasz organizm i nasze zdrowie są warte tego, aby spróbować! 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij