Jak skutecznie rzucić palenie i nie przytyć?
Michał Posmykiewicz

Jak skutecznie rzucić palenie i nie przytyć?

Palenie to nałóg, który bardzo uzależnia. Nałogowi palacze nie są w stanie wytrzymać nawet kilku godzin bez zapalenia papierosa i sięgają po niego tak naprawdę zawsze, kiedy tylko mogą. Okazja do zapalenia papierosa znajdzie się zawsze - może nią być spotkanie znajomego na ulicy i zatrzymanie się na krótką z nim rozmowę. Poza tym, palacze sięgają po papierosa, kiedy się denerwują, kiedy są głodni, kiedy na coś czekają lub po prostu dla przyjemności, kiedy relaksują się we własnym zaciszu domowym.

Na szczęście coraz większa ilość osób zaczyna sobie zdawać sprawę z negatywnych skutków, jakie niesie za sobą palenie. Jest ono bardzo szkodliwe nie tylko dla zdrowia palacza, ale również dla jego otoczenia, bowiem ludzie z kręgu palacza są niestety biernymi palaczami. Dym tytoniowy wywiera niekorzystny wpływ miedzy innymi na układ krążenia, układ oddechowy, układ nerwowy czy też na skórę. Dlatego też spora cześć palaczy, po uświadomieniu sobie tego, ze paląc, trują zarówno siebie, jak i swoich bliskich, zaczyna myśleć o rzuceniu palenia. Jednak od myślenia o skończeniu z nałogiem do faktycznego zaprzestania palenia jest jeszcze niestety długa droga i cześć osób jednak poddaje się. Zdecydowana większość zaczyna bowiem się tłumaczyć, że boi się rzucić palenie. Dlaczego? Palacze często bowiem boja się, że po rzuceniu palenia przytyją. 

Czy rzeczywiście po rzuceniu palenia trzeba przytyć?

Oczywiście , że nie.

Jak zatem skutecznie rzucić palenie i nie przytyć? Czy istnieją jakieś sprawdzone metody?  

Przede wszystkim, podejmując decyzje o zaprzestaniu palenia, absolutnie nie można mieć negatywnego nastawienia. Nie można Myślec w ten sposób: "O matko, kiedy przestane palić na pewno zacznę  więcej jeść! Ciągle będę sięgać po jedzenie! Nie będę w stanie się opanować, bo ciągle będę odczuwać głód". Jeśli tak będziemy myśleć, będziemy też sami "nakręcać się" do ciągłego jedzenia. Nasz organizm jest bowiem skonstruowany w taki sposób, że jeśli w głowie pojawia się myśl, w tym przypadku o jedzeniu, to pomimo tego, że na przykład dopiero co zjedliśmy śniadanie i tak będziemy odczuwać głód. Dlatego nie wolno nam myśleć negatywnie. Musimy skupić nasze myśli na tym, że po rzuceniu palenia będziemy czuć się lepiej, nie będziemy męczyć się tak szybko jak dotychczas, a przebiegniecie dystansu do przystanku autobusowego nie skończy się ciężką zadyszką.

Poza tym, kiedy już przestajemy palić, musimy pamiętać o tym, aby odżywiać się regularnie. Powinniśmy zatem codziennie jeść pięć posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacje. Posiłki powinniśmy spożywać mniej więcej o tych samych porach, a odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić 3-4 godziny, nie dłużej. Dzięki temu nasz brzuch cały czas będzie syty, organizm nie będzie domagał się więcej jedzenia. Należy też pamiętać o tym, że jeśli posiłki spożywane są regularnie, wtedy też lepiej działa nasza przemiana materii, a to z kolei powoduje, że nie zdąży nam się "zawiązać tłuszczyk". 

Należy pamiętać o tym, że bardzo istotną sprawą jest też przyjmowanie codziennie odpowiedniej ilości płynów, powinny być to minimum dwa litry płynów dziennie. Możemy pić zarówno wodę mineralną, najlepiej niegazowana, co też bardzo korzystnie będzie wpływało na stan naszej przemiany materii, jak i zwykłą wodę przegotowaną. Ponadto, jeśli z powodu braku nikotyny, będziemy jednak odczuwać lekkie podenerwowanie, warto pić również napary ziołowe, miedzy innymi napary z melisy czy też szyszek chmielu.

Rzucając palenie należy też pamiętać o tym, aby nie stwarzać sytuacji, w których z powodu braku możliwości zapalenia papierosa, będziemy więcej jeść. Chodzi tu głównie o wszelkiego rodzaju imprezy, na których spożywany jest alkohol. Każdy palacz wie, że pijąc lampkę wina czy butelkę piwa, zawsze sięga się po papierosa i to zwykle niejednego. Dlatego w sytuacji, kiedy nie można byłoby zapalić, nasze ręce wędrowałaby ciągle w kierunku bardzo wysokokalorycznych przekąsek, jak chipsy, orzeszki i paluszki.

Poza tym, aby rzucić palenie i nie przytyć, nie wolno zapomnieć też o aktywności fizycznej. Wiadomo bowiem, że pomimo naszych starań i regularnego jedzenia, może zdarzyć się jednak, że zaczniemy podjadać i niekoniecznie będą to zdrowe i niskokaloryczne przekąski. Dlatego też warto codziennie poświecić na ćwiczenia fizyczne chociaż pół godziny. Mogą być to zarówno ćwiczenia w zaciszu domowym, jak również jazda na rowerze czy rolkach. Warto pamiętać też o tym, że dzięki wysiłkowi fizycznemu w naszym organizmie wydzielane są endorfiny, dzięki którym czujemy się bardziej zadowoleni i szczęśliwi i tym samym nie będziemy myśleć ani o paleniu, ani o jedzeniu. 

Rzucanie papierosów nie zawsze musi koniecznie łączyć się z przytyciem. Należy jedynie przestrzegać tych kilku prostych zasad, dzięki którym istnieje bardzo duża szansa, że rzucanie palenia nie będzie się łączyć z wrzucaniem zbędnych kilogramów. Poza tym, rzucając palenie warto też zawsze pomyśleć o pozytywnych skutkach rzucania papierosów. Przede wszystkim, po zaprzestaniu palenia, nasza skóra stanie się bardziej jędrna, nie będzie też szara i zmęczona, a włosy będą mocniejsze i bardziej lśniące. Oprócz tego ciśnienie tętnicze krwi będzie niższe, puls będzie wolniejszy, a co za tym idzie, serce i cały układ krążenia będzie mniej obciążony i będzie pracował lepiej. Także nasz układ oddechowy nie będzie musiał "przyjmować" trucizn znajdujących się w papierosach i tym samym szansa, że zachorujemy na przewlekłą chorobę układu oddechowego, też będzie mniejsza. Dlatego nie bójmy się, że rzucając palenie na pewno przytyjemy - nasz organizm i nasze zdrowie są warte tego, aby spróbować! 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Co zabrać ze sobą na wakacje?

    Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

  • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

    Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

  • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

    Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

  • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

    Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

  • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

    Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij