Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry
Anna Posmykiewicz

Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry

Kaszel to odruch obronny, który pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub z ciał obcych. Kaszel polega na nabraniu głębokiego wdechu, a następnie na wykonaniu wydechu przy początkowym krótkim zamknięciu głośni. Wytworzone wysokie ciśnienie w klatce piersiowej i w płucach w momencie otwarcia głośni gwałtownie wyrzuca powietrze, które porywa napotkane na swej drodze cząstki.

Kaszel suchy czy kaszel mokry?

Kaszel można podzielić na suchy i mokry. Kaszel suchy to kaszel bardzo męczący, często ma on charakter "ataków" – przez kilkanaście sekund męczy on chorego, a w przypadku dzieci taki atak często kończy się wymiotami. Kaszel suchy zwykle typowy jest dla różnego rodzaju ostrych infekcji wirusowych, może pojawiać się on również w przypadku infekcji gardła czy też alergii. Bardzo męczący suchy kaszel, z atakami występującymi głównie w godzinach nocnych, jest też charakterystyczny dla krztuśca.

Drugim rodzajem kaszlu jest kaszel mokry, inaczej można nazywać go kaszlem wykrztuśnym lub produktywnym. Ten rodzaj kaszlu związany jest z odpluwaniem z dróg oddechowych wydzieliny, zazwyczaj gęstej i lepkiej. Kaszel mokry jest charakterystyczny głównie dla zapaleń oskrzeli i płuc, dla astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, może mieć on też związek ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła w przebiegu miedzy innymi zapalenia zatok przynosowych. 

Kaszel suchy i mokry zawsze wymaga innego leczenia. Należy pamiętać o tym, że w przypadku pojawienia się kaszlu w początkowej fazie infekcji, możemy spróbować poradzić sobie z nim sami za pomocą starych, sprawdzonych domowych sposobów.

Jakie są domowe sposoby na kaszel suchy?

Domowych sposobów na walkę z kaszlem jest wiele, są one takie same w przypadku kaszlu u dzieci, jak i u ludzi dorosłych.Kiedy zaczyna się infekcja, zwykle pojawia się kaszel suchy lub pokasływanie. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności warto zastosować inhalacje. Inhalacje na kaszel suchy sprawdzają się znakomicie. Dzięki nim błona śluzowa dróg oddechowych ulega bowiem nawilżeniu, dzięki czemu odruch kaszlu zostaje zahamowany. Jeśli mamy w domu nebulizator, możemy wykonać inhalacje przy jego użyciu – do pojemniczka należy wlać roztwór soli fizjologicznej i następnie zacząć wdychać przez maseczkę wydostającą się z nebulizatora parę. Jeśli jednak nie mamy inhalatora, możemy wykonać inhalacje bardziej domową metodą. Wystarczy do miski z gorącą wodą wsypać kilka łyżek soli, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i w ten sposób wdychać parujący roztwór.

Kolejnym domowym sposobem na kaszel suchy jest picie ciepłego mleka z masłem i miodem. Taka mikstura na kaszel doskonale sobie z nim poradzi, bowiem rozpuszczone w mleku masło i miód będą znakomicie oblekać ściany naszego gardła i tym samym sprawiać, ze odruch kaszlu zacznie stawać się coraz słabszy i zaczniemy kasłać zdecydowanie mniej.

Jeszcze innym domowym sposobem na kaszel suchy jest picie siemienia lnianego. Zaparzone siemię lniane, tak samo jak rozpuszczone w mleku masło i miód, powleka ściany gardła i hamuje odruch kaszlu. Ta metoda może niekoniecznie podobać się dzieciom, które mogą nie chcieć wypić tzw. "gluta"- zaparzone siemię lniane jest bowiem gęste i klejące, u dzieci może niestety wywoływać odruch wymiotny. Jednak istnieją  przecież jeszcze inne domowe sposoby na kaszel u dzieci, zatem nie ma konieczności stosowania u nich akurat naparu z siemienia lnianego.

Na suchy kaszel sprawdzi się też gorąca herbata z cytryną i prawdziwym sokiem malinowym, ponadto doskonale z suchym kaszlem poradzi sobie syrop z pędów sosny, który każdy z nas może samodzielnie przygotować w domu. Bardzo dobre są również zioła na kaszel, przede wszystkim majeranek. Możemy suchy majeranek zalać wrzątkiem, dodać do niego trochę miodu i odczekać kilka minut – mikstura na suchy kaszel gotowa!

Jakie są domowe sposoby na kaszel mokry? 

Przede wszystkim na kaszel mokry również możemy wykonać inhalacje – tym razem będzie to jednak nebulizacja z użyciem roztworu soli hipertonicznej, którą również można kupić w aptece. Poza tym, do walki z kaszlem mokrym można również wykorzystać domowe syropy sporządzone z czosnku i cebuli. Zarówno bowiem cebula, jak i czosnek, znakomicie działają na kaszel, poza tym mają one też właściwość bakteriobójcze i wirusobójcze. Syrop taki można przygotować w bardzo prosty sposób – wystarczy pokrojoną cebule lub czosnek zasypać cukrem, przykryć i tak zostawić na kilka minut. Cebula i czosnek zaczną wtedy puszczać sok, który będziemy mogli pić. Poza tym, do walki z kaszlem nadaje się też imbir. Imbir zawiera w sobie substancje stymulujące organizm do oczyszczania dróg oddechowych, poza tym działa również bakteriobójczo. 

Te domowe sposoby na kaszel możemy próbować zastosować na początku infekcji, kiedy kaszel dopiero się zaczyna. Możemy je stosować nie dłużej niż 5–6 dni. Jeśli po takim czasie kaszel nie będzie ustępował lub też zacznie się nasilać, wtedy oczywiście niezbędna będzie wizyta u lekarza. Jeśli tak by było, wtedy domowe sposoby na kaszel już nie wystarczą i zajdzie potrzeba włączenia antybiotyku oraz innych środków farmakologicznych dostępnych na receptę. 

Domowych sposobów na kaszel nie można stosować zbyt długo. Jeśli kaszel utrzymuje się lub nasila, zawsze niezbędna jest osobista wizyta u lekarza. Zbyt długie zwlekania z konsultacją lekarską może bowiem skończyć się ciężkim zapaleniem płuc lub oskrzeli! 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Brak apetytu u dorosłych – co robić, gdy nie mamy ochoty jeść?

  Skutki uboczne leków, depresja, anoreksja, wysoki poziom stresu, ale i też następstwo zmniejszenia się percepcji węchu i smaku postępującego wraz z wiekiem. Często też pierwszy objaw poważnej choroby. Przyczyn braku apetytu może być naprawdę wiele. Jak poprawić apetyt? Co jeść, gdy brakuje smaku przez dłuższy czas? Czy istnieją skuteczne leki zwiększające łaknienie? 

 • Bolesne miesiączki – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu podczas okresu

  Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. Ból podczas menstruacji może mieć charakter pierwotny, pojawia się wówczas u młodych kobiet (do dwóch lat od pierwszego krwawienia) i towarzyszy im często aż do okresu przekwitania. Może być także wtórny, czyli wywołany stanami chorobowymi. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą być spowodowane występowaniem endometriozy, mięśniaków macicy czy torbieli jajników. Kiedy należy wykonać badania? Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

 • Ból ręki – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu ręki

  Ból ręki może mieć różne przyczyny. Może być zarówno skutkiem urazu, np. skręcenia czy złamania, jak i chorób, takich jak zespół cieśni nadgarstka, zespół de Quervaina czy schorzenia o podłożu reumatycznym. Jak wygląda diagnostyka bólu ręki? Jak przebiega fizjoterapia przy bólu rąk?

 • Kołatanie serca – przyczyny, diagnostyka, leczenie palpitacji serca

  Kołatanie w klatce piersiowej opisywane jest przez pacjentów jako mocne lub niemiarowe bicie serca, znacząco różniące się od wcześniejszej pracy tego mięśnia. Palpitacja wywołuje niepokój i skłania do konsultacji lekarskiej. Co tak na prawdę kryje się pod pojęciem kołatania serca?

 • Wirusowe zapalenie gardła – objawy i leczenie. Domowe sposoby na zapalenie gardła o podłożu wirusowym

  Wirusowe zapalenie gardła najczęściej objawia się bólem gardła w momencie przełykania, podwyższoną temperaturą ciała, mogą pojawić się również katar, kaszel, bóle głowy. Infekcje gardła o podłożu wirusowym leczy się objawowo, stosując różnego rodzaju miejscowo działające preparaty przeciwbólowe w postaci tabletek do ssania czy aerozoli, a także leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. 

 • Wielomocz (poliuria) – co oznacza i w jakich chorobach może się pojawić? Diagnostyka i leczenie poliurii

  Równowaga płynowa jest kontrolowana przez proces przyjmowania płynów, perfuzji nerek, filtracji kłębuszkowej i resorpcji wody w cewkach zbiorczych nerek. Przyjmowane płyny zwiększają objętość krążącej krwi, a to wzmaga perfuzję nerek i filtrację w kłębuszkach oraz zwiększone wydalanie moczu. Proces ten hamowany jest przez hormon antydiuretyczny (wazopresynę, ADH), wydzielany przez podwzgórze i uwalniany przez przysadkę mózgową. ADH zwiększa resorpcję (wchłanianie) wody w kanalikach zbiorczych nerek, zmniejszając ilość wydalanego moczu. Jeśli dochodzi do zaburzeń np. w wydzielaniu wazopresyny, może pojawić się wielomocz. Czym dokładnie jest poliuria? 

 • Nadmierne pragnienie (polidypsja) – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie polidypsji

  Uczucie pragnienia jest subiektywnym odczuciem potrzeby pobierania płynów. Może być ono zmniejszone (w stanach uszkodzenia ośrodka pragnienia w podwzgórzu) lub – częściej – zwiększone. Wzmożone pragnienie (polidypsja) najczęściej idzie w parze z nadmiernym wydzielaniem moczu (poliurią). Zwiększona utrata płynów ustrojowych może odbywać się nie tylko przez nerki, ale także przez skórę (obfite poty), przewód pokarmowy (wymioty, biegunka) lub płuca (gorączka). Pragnienie bywa fizjologiczną reakcją na zwiększoną utratę wody z organizmu, jednak nadmierne jest niemal zawsze objawem chorobowym. 

 • Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

  Każdy krążek międzykręgowy kręgosłupa jest zbudowany z dwóch części: miękkiej, galaretowatej części wewnętrznej – jądra miażdżystego i twardego pierścienia włóknistego znajdującego się na zewnętrz. Uraz lub przeciążenie mogą spowodować, że wewnętrzna część krążka wysunie się poza pierścień, nazywa się to wypadnięciem dysku. Jakie objawy powoduje przepuklina krążka międzykręgowego, czyli wypadający dysk?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij