×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Domowe sposoby na kaszel suchy i mokry

Kaszel to odruch obronny, który pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny lub z ciał obcych. Kaszel polega na nabraniu głębokiego wdechu, a następnie na wykonaniu wydechu przy początkowym krótkim zamknięciu głośni. Wytworzone wysokie ciśnienie w klatce piersiowej i w płucach w momencie otwarcia głośni gwałtownie wyrzuca powietrze, które porywa napotkane na swej drodze cząstki.

Kaszel suchy czy kaszel mokry?

Kaszel można podzielić na suchy i mokry. Kaszel suchy to kaszel bardzo męczący, często ma on charakter "ataków" – przez kilkanaście sekund męczy on chorego, a w przypadku dzieci taki atak często kończy się wymiotami. Kaszel suchy zwykle typowy jest dla różnego rodzaju ostrych infekcji wirusowych, może pojawiać się on również w przypadku infekcji gardła czy też alergii. Bardzo męczący suchy kaszel, z atakami występującymi głównie w godzinach nocnych, jest też charakterystyczny dla krztuśca.

Drugim rodzajem kaszlu jest kaszel mokry, inaczej można nazywać go kaszlem wykrztuśnym lub produktywnym. Ten rodzaj kaszlu związany jest z odpluwaniem z dróg oddechowych wydzieliny, zazwyczaj gęstej i lepkiej. Kaszel mokry jest charakterystyczny głównie dla zapaleń oskrzeli i płuc, dla astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, może mieć on też związek ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła w przebiegu miedzy innymi zapalenia zatok przynosowych. 

Kaszel suchy i mokry zawsze wymaga innego leczenia. Należy pamiętać o tym, że w przypadku pojawienia się kaszlu w początkowej fazie infekcji, możemy spróbować poradzić sobie z nim sami za pomocą starych, sprawdzonych domowych sposobów.

Jakie są domowe sposoby na kaszel suchy?

Domowych sposobów na walkę z kaszlem jest wiele, są one takie same w przypadku kaszlu u dzieci, jak i u ludzi dorosłych.Kiedy zaczyna się infekcja, zwykle pojawia się kaszel suchy lub pokasływanie. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności warto zastosować inhalacje. Inhalacje na kaszel suchy sprawdzają się znakomicie. Dzięki nim błona śluzowa dróg oddechowych ulega bowiem nawilżeniu, dzięki czemu odruch kaszlu zostaje zahamowany. Jeśli mamy w domu nebulizator, możemy wykonać inhalacje przy jego użyciu – do pojemniczka należy wlać roztwór soli fizjologicznej i następnie zacząć wdychać przez maseczkę wydostającą się z nebulizatora parę. Jeśli jednak nie mamy inhalatora, możemy wykonać inhalacje bardziej domową metodą. Wystarczy do miski z gorącą wodą wsypać kilka łyżek soli, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i w ten sposób wdychać parujący roztwór.

Kolejnym domowym sposobem na kaszel suchy jest picie ciepłego mleka z masłem i miodem. Taka mikstura na kaszel doskonale sobie z nim poradzi, bowiem rozpuszczone w mleku masło i miód będą znakomicie oblekać ściany naszego gardła i tym samym sprawiać, ze odruch kaszlu zacznie stawać się coraz słabszy i zaczniemy kasłać zdecydowanie mniej.

Jeszcze innym domowym sposobem na kaszel suchy jest picie siemienia lnianego. Zaparzone siemię lniane, tak samo jak rozpuszczone w mleku masło i miód, powleka ściany gardła i hamuje odruch kaszlu. Ta metoda może niekoniecznie podobać się dzieciom, które mogą nie chcieć wypić tzw. "gluta"- zaparzone siemię lniane jest bowiem gęste i klejące, u dzieci może niestety wywoływać odruch wymiotny. Jednak istnieją  przecież jeszcze inne domowe sposoby na kaszel u dzieci, zatem nie ma konieczności stosowania u nich akurat naparu z siemienia lnianego.

Na suchy kaszel sprawdzi się też gorąca herbata z cytryną i prawdziwym sokiem malinowym, ponadto doskonale z suchym kaszlem poradzi sobie syrop z pędów sosny, który każdy z nas może samodzielnie przygotować w domu. Bardzo dobre są również zioła na kaszel, przede wszystkim majeranek. Możemy suchy majeranek zalać wrzątkiem, dodać do niego trochę miodu i odczekać kilka minut – mikstura na suchy kaszel gotowa!

Jakie są domowe sposoby na kaszel mokry? 

Przede wszystkim na kaszel mokry również możemy wykonać inhalacje – tym razem będzie to jednak nebulizacja z użyciem roztworu soli hipertonicznej, którą również można kupić w aptece. Poza tym, do walki z kaszlem mokrym można również wykorzystać domowe syropy sporządzone z czosnku i cebuli. Zarówno bowiem cebula, jak i czosnek, znakomicie działają na kaszel, poza tym mają one też właściwość bakteriobójcze i wirusobójcze. Syrop taki można przygotować w bardzo prosty sposób – wystarczy pokrojoną cebule lub czosnek zasypać cukrem, przykryć i tak zostawić na kilka minut. Cebula i czosnek zaczną wtedy puszczać sok, który będziemy mogli pić. Poza tym, do walki z kaszlem nadaje się też imbir. Imbir zawiera w sobie substancje stymulujące organizm do oczyszczania dróg oddechowych, poza tym działa również bakteriobójczo. 

Te domowe sposoby na kaszel możemy próbować zastosować na początku infekcji, kiedy kaszel dopiero się zaczyna. Możemy je stosować nie dłużej niż 5–6 dni. Jeśli po takim czasie kaszel nie będzie ustępował lub też zacznie się nasilać, wtedy oczywiście niezbędna będzie wizyta u lekarza. Jeśli tak by było, wtedy domowe sposoby na kaszel już nie wystarczą i zajdzie potrzeba włączenia antybiotyku oraz innych środków farmakologicznych dostępnych na receptę. 

Domowych sposobów na kaszel nie można stosować zbyt długo. Jeśli kaszel utrzymuje się lub nasila, zawsze niezbędna jest osobista wizyta u lekarza. Zbyt długie zwlekania z konsultacją lekarską może bowiem skończyć się ciężkim zapaleniem płuc lub oskrzeli! 

Podziel się: