Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?
Marta Pietroń

Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

Woda morska do nosa – na czym polega jej działanie?  

Woda morska do nosa, czyli wodny roztwór chlorku sodu (NaCl), w zależności od stężenia może być izotoniczny albo hipertoniczny. W najprostszej postaci jest izotonicznym, sterylnym, wodnym roztworem chlorku sodu o takim samym stężeniu osmotycznym, jakie panuje w organizmie ludzkim.

Prosty skład, odpowiadający warunkom fizjologicznym, zapewnia brak działania odwadniającego na błonę śluzową nosa, dzięki czemu izotoniczna woda morska ma właściwości nawilżające.

Oprócz tego jej stosowanie pomaga zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych, poprzez wypłukiwanie zanieczyszczeń oraz patogenów chorobotwórczych. Oczyszczanie nosa jest również istotne dla alergików, którzy w okresie intensywnych pyleń za pomocą wody morskiej do nosa mogą z niego wypłukiwać zgromadzone alergeny, łagodząc tym samym objawy alergii.  

Woda morska może być również roztworem hipertonicznym, czyli o wyższym ciśnieniu osmotycznym niż to, panujące w organizmie.

Zastosowanie hipertonicznej wody morskiej powoduje odwodnienie oraz obkurczenie błony śluzowej nosa, w wyniku napływu wody w kierunku, gdzie jest wyższe ciśnienia osmotyczne, w celu ich wyrównania.

Takie działanie jest istotne przy infekcjach z zalegająca wydzieliną, np. przy zapaleniu zatok, która po zastosowaniu wody morskiej ulega rozrzedzeniu, co ułatwia jej usunięcie, a tym samym przyczynia się to do udrożnienia dróg oddechowych.  

Woda morska do nosa – rodzaje  

Woda morska do nosa dostępna jest w postaci sprayów lub kropli, w opakowaniach jedno- lub wielodawkowych.

W zależności od efektu, jaki chce się uzyskać, można wybrać roztwór izotoniczny soli morskiej – nawilżanie oraz oczyszczanie nosa, albo roztwór hipertoniczny soli morskiej – udrożnianie i oczyszczanie nosa. Woda morska do nosa może być wzbogacona o dodatek soli mineralnych i mikroelementów (np. antyalergiczny mangan, przeciwbakteryjna miedź). 

Woda morska do nosa – roztwór izotoniczny  

Izotoniczna woda morska posiada takie samo ciśnienie osmotyczne, jakie panuje w organizmie, dzięki czemu bardzo dobrze nawilża oraz oczyszcza błonę śluzową nosa. Polecana jest do codziennej higieny oraz do intensywnego nawilżania dróg oddechowych, co zapobiega infekcjom. W takiej postaci woda morska może być stosowana od pierwszych dni życia noworodka.  

Woda morska do nosa – roztwór hipertoniczny  

Hipertoniczna woda morska posiada ciśnienie osmotyczne wyższe niż w ludzkim organizmie. Stosowanie jej powoduje, że błona śluzowa ulega odwodnieniu i obkurczeniu, ponieważ pozbywa się wody w celu wyrównania ciśnienia. Efekt ten jest korzystny przy infekcjach, bowiem dochodzi do rozrzedzenia zalegającej w nosie wydzieliny, co ułatwia jej usuwanie i udrożnienie dróg oddechowych. W zależności od producenta, preparaty hipertonicznej wody morskiej stosuje się od 3, 6, 18 miesiąca życia, a nawet od 3 lub 6 roku życia dziecka.  

Powiązane produkty

Woda morska – jaką wybrać?  

W aptece dostępnych jest wiele preparatów wody morskiej w sprayu, które pomimo prostego składu mogą zawierać substancje dodatkowe oraz konserwanty. Najczęściej jako substancje dodatkowe stosuję się ektoinę o działaniu nawilżającym i przeciwalergicznym, kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym lub dekspantenol o działaniu regenerującym. Zastosowanie ich ma zapewnić intensywniejsze nawilżenie błony śluzowej nosa, jej oczyszczenie oraz ochronę przed wysuszeniem.  

Wybierając wodę morską w sprayu, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy ma być ona izotoniczna, czy hipertoniczna, mając na uwadze cel jej stosowania. Warto również sięgać po preparaty pozbawione konserwantów – najczęściej stosowany chlorek benzalkoniowy przy dłuższym stosowaniu może powodować podrażnienia błony śluzowej nosa. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj aplikatora. Dostępne są wody morskie w sprayu – co umożliwia podawanie preparatu w każdej pozycji – lub w formie atomizerów, gdzie zanurzona w płynie ograniczającym rurka ogranicza kierunek aplikacji.  

Woda morska do nosa – kiedy warto ją stosować?  

Woda morska do nosa idealnie nadaje się do codziennej higieny, wypłukiwania alergenów, oczyszczania nosa z zanieczyszczeń, patogenów oraz zalegającej wydzieliny. Zalecana jest również osobom, które nadużywają kropli obkurczających śluzówkę nosa – w przeciwieństwie do nich nie uzależnia. Ze względu na swój prosty skład oraz brak skutków ubocznych, woda morska jest preparatem bezpiecznym, zalecanym do stosowania podczas kataru u dziecka już od pierwszych dni życia, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.  

Woda morska w ampułkach idealnie nadaję się pielęgnacji ran oraz przemywania oczu u noworodków i niemowląt. W postaci ampułek stosowana jest również do inhalacji. Roztwór chlorku sodu umieszczany jest w rozpylaczu inhalatora i po jego uruchomieniu, za pomocą kompresora rozpylany w postaci pary wodnej prosto do dróg oddechowych. Inhalacje nawilżają drogi oddechowe oraz oczyszczają je z wydzielin. W przypadku osób stosujących inne donosowe leki, zaleca się przed ich zastosowaniem przepłukać nos izotonicznym roztworem soli morskiej.

Oprócz tego płukanie nosa zalecane jest: 

  • u osób pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych i zapylonych, 
  • u osób z alergicznym nieżytem nosa, aby wypłukiwać alergeny z powierzchni błony śluzowej nosa, 
  • podczas kataru oraz stanu zapalnego zatok, w celu przywrócenia fizjologicznych funkcji błony śluzowej nosa, 
  • po zabiegach operacyjnych w obrębie nosa i zatok przynosowych, aby usuwać skrzepy krwi i zalegającą wydzielinę.  
  1. P. Rapiejko, Roztwory wody morskiej w praktyce laryngologicznej i alergologicznej, "Alergoprofil" 2008, nr 4(1), s.. 37-39.
  2. P. Rapiejko, Płukanie czy nawilżanie?, "Alergoprofil" 2011, nr 7(1), s. 5-9.
  3. Aptekarskie porady – doradzanie w świadomym leczeniu drobnych dolegliwości, opracowanie zbiorowe, 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10 proc. dorosłej populacji i nawet 30 proc. dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl