Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?
Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.
Woda morska do nosa – na czym polega jej działanie?
Woda morska do nosa, czyli wodny roztwór chlorku sodu (NaCl), w zależności od stężenia może być izotoniczny albo hipertoniczny. W najprostszej postaci jest izotonicznym, sterylnym, wodnym roztworem chlorku sodu o takim samym stężeniu osmotycznym, jakie panuje w organizmie ludzkim.
Oprócz tego jej stosowanie pomaga zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych, poprzez wypłukiwanie zanieczyszczeń oraz patogenów chorobotwórczych. Oczyszczanie nosa jest również istotne dla alergików, którzy w okresie intensywnych pyleń za pomocą wody morskiej do nosa mogą z niego wypłukiwać zgromadzone alergeny, łagodząc tym samym objawy alergii.
Woda morska może być również roztworem hipertonicznym, czyli o wyższym ciśnieniu osmotycznym niż to, panujące w organizmie.
Takie działanie jest istotne przy infekcjach z zalegająca wydzieliną, np. przy zapaleniu zatok, która po zastosowaniu wody morskiej ulega rozrzedzeniu, co ułatwia jej usunięcie, a tym samym przyczynia się to do udrożnienia dróg oddechowych.
Woda morska do nosa – rodzaje
Woda morska do nosa dostępna jest w postaci sprayów lub kropli, w opakowaniach jedno- lub wielodawkowych.
Woda morska do nosa – roztwór izotoniczny
Izotoniczna woda morska posiada takie samo ciśnienie osmotyczne, jakie panuje w organizmie, dzięki czemu bardzo dobrze nawilża oraz oczyszcza błonę śluzową nosa. Polecana jest do codziennej higieny oraz do intensywnego nawilżania dróg oddechowych, co zapobiega infekcjom. W takiej postaci woda morska może być stosowana od pierwszych dni życia noworodka.
Woda morska do nosa – roztwór hipertoniczny
Hipertoniczna woda morska posiada ciśnienie osmotyczne wyższe niż w ludzkim organizmie. Stosowanie jej powoduje, że błona śluzowa ulega odwodnieniu i obkurczeniu, ponieważ pozbywa się wody w celu wyrównania ciśnienia. Efekt ten jest korzystny przy infekcjach, bowiem dochodzi do rozrzedzenia zalegającej w nosie wydzieliny, co ułatwia jej usuwanie i udrożnienie dróg oddechowych. W zależności od producenta, preparaty hipertonicznej wody morskiej stosuje się od 3, 6, 18 miesiąca życia, a nawet od 3 lub 6 roku życia dziecka.
Woda morska – jaką wybrać?
W aptece dostępnych jest wiele preparatów wody morskiej w sprayu, które pomimo prostego składu mogą zawierać substancje dodatkowe oraz konserwanty. Najczęściej jako substancje dodatkowe stosuję się ektoinę o działaniu nawilżającym i przeciwalergicznym, kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym lub dekspantenol o działaniu regenerującym. Zastosowanie ich ma zapewnić intensywniejsze nawilżenie błony śluzowej nosa, jej oczyszczenie oraz ochronę przed wysuszeniem.
Wybierając wodę morską w sprayu, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy ma być ona izotoniczna, czy hipertoniczna, mając na uwadze cel jej stosowania. Warto również sięgać po preparaty pozbawione konserwantów – najczęściej stosowany chlorek benzalkoniowy przy dłuższym stosowaniu może powodować podrażnienia błony śluzowej nosa. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj aplikatora. Dostępne są wody morskie w sprayu – co umożliwia podawanie preparatu w każdej pozycji – lub w formie atomizerów, gdzie zanurzona w płynie ograniczającym rurka ogranicza kierunek aplikacji.
Woda morska do nosa – kiedy warto ją stosować?
Woda morska do nosa idealnie nadaje się do codziennej higieny, wypłukiwania alergenów, oczyszczania nosa z zanieczyszczeń, patogenów oraz zalegającej wydzieliny. Zalecana jest również osobom, które nadużywają kropli obkurczających śluzówkę nosa – w przeciwieństwie do nich nie uzależnia. Ze względu na swój prosty skład oraz brak skutków ubocznych, woda morska jest preparatem bezpiecznym, zalecanym do stosowania podczas kataru u dziecka już od pierwszych dni życia, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Woda morska w ampułkach idealnie nadaję się pielęgnacji ran oraz przemywania oczu u noworodków i niemowląt. W postaci ampułek stosowana jest również do inhalacji. Roztwór chlorku sodu umieszczany jest w rozpylaczu inhalatora i po jego uruchomieniu, za pomocą kompresora rozpylany w postaci pary wodnej prosto do dróg oddechowych. Inhalacje nawilżają drogi oddechowe oraz oczyszczają je z wydzielin. W przypadku osób stosujących inne donosowe leki, zaleca się przed ich zastosowaniem przepłukać nos izotonicznym roztworem soli morskiej.
Oprócz tego płukanie nosa zalecane jest:
- u osób pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych i zapylonych,
- u osób z alergicznym nieżytem nosa, aby wypłukiwać alergeny z powierzchni błony śluzowej nosa,
- podczas kataru oraz stanu zapalnego zatok, w celu przywrócenia fizjologicznych funkcji błony śluzowej nosa,
- po zabiegach operacyjnych w obrębie nosa i zatok przynosowych, aby usuwać skrzepy krwi i zalegającą wydzielinę.