Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?
Marta Pietroń

Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

Woda morska do nosa – na czym polega jej działanie?  

Woda morska do nosa, czyli wodny roztwór chlorku sodu (NaCl), w zależności od stężenia może być izotoniczny albo hipertoniczny. W najprostszej postaci jest izotonicznym, sterylnym, wodnym roztworem chlorku sodu o takim samym stężeniu osmotycznym, jakie panuje w organizmie ludzkim.

Prosty skład, odpowiadający warunkom fizjologicznym, zapewnia brak działania odwadniającego na błonę śluzową nosa, dzięki czemu izotoniczna woda morska ma właściwości nawilżające.

Oprócz tego jej stosowanie pomaga zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych, poprzez wypłukiwanie zanieczyszczeń oraz patogenów chorobotwórczych. Oczyszczanie nosa jest również istotne dla alergików, którzy w okresie intensywnych pyleń za pomocą wody morskiej do nosa mogą z niego wypłukiwać zgromadzone alergeny, łagodząc tym samym objawy alergii.  

Woda morska może być również roztworem hipertonicznym, czyli o wyższym ciśnieniu osmotycznym niż to, panujące w organizmie.

Zastosowanie hipertonicznej wody morskiej powoduje odwodnienie oraz obkurczenie błony śluzowej nosa, w wyniku napływu wody w kierunku, gdzie jest wyższe ciśnienia osmotyczne, w celu ich wyrównania.

Takie działanie jest istotne przy infekcjach z zalegająca wydzieliną, np. przy zapaleniu zatok, która po zastosowaniu wody morskiej ulega rozrzedzeniu, co ułatwia jej usunięcie, a tym samym przyczynia się to do udrożnienia dróg oddechowych.  

Woda morska do nosa – rodzaje  

Woda morska do nosa dostępna jest w postaci sprayów lub kropli, w opakowaniach jedno- lub wielodawkowych.

W zależności od efektu, jaki chce się uzyskać, można wybrać roztwór izotoniczny soli morskiej – nawilżanie oraz oczyszczanie nosa, albo roztwór hipertoniczny soli morskiej – udrożnianie i oczyszczanie nosa. Woda morska do nosa może być wzbogacona o dodatek soli mineralnych i mikroelementów (np. antyalergiczny mangan, przeciwbakteryjna miedź). 

Woda morska do nosa – roztwór izotoniczny  

Izotoniczna woda morska posiada takie samo ciśnienie osmotyczne, jakie panuje w organizmie, dzięki czemu bardzo dobrze nawilża oraz oczyszcza błonę śluzową nosa. Polecana jest do codziennej higieny oraz do intensywnego nawilżania dróg oddechowych, co zapobiega infekcjom. W takiej postaci woda morska może być stosowana od pierwszych dni życia noworodka.  

Woda morska do nosa – roztwór hipertoniczny  

Hipertoniczna woda morska posiada ciśnienie osmotyczne wyższe niż w ludzkim organizmie. Stosowanie jej powoduje, że błona śluzowa ulega odwodnieniu i obkurczeniu, ponieważ pozbywa się wody w celu wyrównania ciśnienia. Efekt ten jest korzystny przy infekcjach, bowiem dochodzi do rozrzedzenia zalegającej w nosie wydzieliny, co ułatwia jej usuwanie i udrożnienie dróg oddechowych. W zależności od producenta, preparaty hipertonicznej wody morskiej stosuje się od 3, 6, 18 miesiąca życia, a nawet od 3 lub 6 roku życia dziecka.  

Powiązane produkty

Woda morska – jaką wybrać?  

W aptece dostępnych jest wiele preparatów wody morskiej w sprayu, które pomimo prostego składu mogą zawierać substancje dodatkowe oraz konserwanty. Najczęściej jako substancje dodatkowe stosuję się ektoinę o działaniu nawilżającym i przeciwalergicznym, kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym lub dekspantenol o działaniu regenerującym. Zastosowanie ich ma zapewnić intensywniejsze nawilżenie błony śluzowej nosa, jej oczyszczenie oraz ochronę przed wysuszeniem.  

Wybierając wodę morską w sprayu, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy ma być ona izotoniczna, czy hipertoniczna, mając na uwadze cel jej stosowania. Warto również sięgać po preparaty pozbawione konserwantów – najczęściej stosowany chlorek benzalkoniowy przy dłuższym stosowaniu może powodować podrażnienia błony śluzowej nosa. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj aplikatora. Dostępne są wody morskie w sprayu – co umożliwia podawanie preparatu w każdej pozycji – lub w formie atomizerów, gdzie zanurzona w płynie ograniczającym rurka ogranicza kierunek aplikacji.  

Woda morska do nosa – kiedy warto ją stosować?  

Woda morska do nosa idealnie nadaje się do codziennej higieny, wypłukiwania alergenów, oczyszczania nosa z zanieczyszczeń, patogenów oraz zalegającej wydzieliny. Zalecana jest również osobom, które nadużywają kropli obkurczających śluzówkę nosa – w przeciwieństwie do nich nie uzależnia. Ze względu na swój prosty skład oraz brak skutków ubocznych, woda morska jest preparatem bezpiecznym, zalecanym do stosowania podczas kataru u dziecka już od pierwszych dni życia, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.  

Woda morska w ampułkach idealnie nadaję się pielęgnacji ran oraz przemywania oczu u noworodków i niemowląt. W postaci ampułek stosowana jest również do inhalacji. Roztwór chlorku sodu umieszczany jest w rozpylaczu inhalatora i po jego uruchomieniu, za pomocą kompresora rozpylany w postaci pary wodnej prosto do dróg oddechowych. Inhalacje nawilżają drogi oddechowe oraz oczyszczają je z wydzielin. W przypadku osób stosujących inne donosowe leki, zaleca się przed ich zastosowaniem przepłukać nos izotonicznym roztworem soli morskiej.

Oprócz tego płukanie nosa zalecane jest: 

  • u osób pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych i zapylonych, 
  • u osób z alergicznym nieżytem nosa, aby wypłukiwać alergeny z powierzchni błony śluzowej nosa, 
  • podczas kataru oraz stanu zapalnego zatok, w celu przywrócenia fizjologicznych funkcji błony śluzowej nosa, 
  • po zabiegach operacyjnych w obrębie nosa i zatok przynosowych, aby usuwać skrzepy krwi i zalegającą wydzielinę.  
  1. P. Rapiejko, Roztwory wody morskiej w praktyce laryngologicznej i alergologicznej, "Alergoprofil" 2008, nr 4(1), s.. 37-39.
  2. P. Rapiejko, Płukanie czy nawilżanie?, "Alergoprofil" 2011, nr 7(1), s. 5-9.
  3. Aptekarskie porady – doradzanie w świadomym leczeniu drobnych dolegliwości, opracowanie zbiorowe, 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana ze swej funkcji w regulowaniu poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości, zapobieganie osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo, że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się ona niewystarczająca – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.