Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?
Marta Pietroń

Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

Woda morska do nosa – na czym polega jej działanie?  

Woda morska do nosa, czyli wodny roztwór chlorku sodu (NaCl), w zależności od stężenia może być izotoniczny albo hipertoniczny. W najprostszej postaci jest izotonicznym, sterylnym, wodnym roztworem chlorku sodu o takim samym stężeniu osmotycznym, jakie panuje w organizmie ludzkim.

Prosty skład, odpowiadający warunkom fizjologicznym, zapewnia brak działania odwadniającego na błonę śluzową nosa, dzięki czemu izotoniczna woda morska ma właściwości nawilżające.

Oprócz tego jej stosowanie pomaga zapobiegać infekcjom górnych dróg oddechowych, poprzez wypłukiwanie zanieczyszczeń oraz patogenów chorobotwórczych. Oczyszczanie nosa jest również istotne dla alergików, którzy w okresie intensywnych pyleń za pomocą wody morskiej do nosa mogą z niego wypłukiwać zgromadzone alergeny, łagodząc tym samym objawy alergii.  

Woda morska może być również roztworem hipertonicznym, czyli o wyższym ciśnieniu osmotycznym niż to, panujące w organizmie.

Zastosowanie hipertonicznej wody morskiej powoduje odwodnienie oraz obkurczenie błony śluzowej nosa, w wyniku napływu wody w kierunku, gdzie jest wyższe ciśnienia osmotyczne, w celu ich wyrównania.

Takie działanie jest istotne przy infekcjach z zalegająca wydzieliną, np. przy zapaleniu zatok, która po zastosowaniu wody morskiej ulega rozrzedzeniu, co ułatwia jej usunięcie, a tym samym przyczynia się to do udrożnienia dróg oddechowych.  

Woda morska do nosa – rodzaje  

Woda morska do nosa dostępna jest w postaci sprayów lub kropli, w opakowaniach jedno- lub wielodawkowych.

W zależności od efektu, jaki chce się uzyskać, można wybrać roztwór izotoniczny soli morskiej – nawilżanie oraz oczyszczanie nosa, albo roztwór hipertoniczny soli morskiej – udrożnianie i oczyszczanie nosa. Woda morska do nosa może być wzbogacona o dodatek soli mineralnych i mikroelementów (np. antyalergiczny mangan, przeciwbakteryjna miedź). 

Woda morska do nosa – roztwór izotoniczny  

Izotoniczna woda morska posiada takie samo ciśnienie osmotyczne, jakie panuje w organizmie, dzięki czemu bardzo dobrze nawilża oraz oczyszcza błonę śluzową nosa. Polecana jest do codziennej higieny oraz do intensywnego nawilżania dróg oddechowych, co zapobiega infekcjom. W takiej postaci woda morska może być stosowana od pierwszych dni życia noworodka.  

Woda morska do nosa – roztwór hipertoniczny  

Hipertoniczna woda morska posiada ciśnienie osmotyczne wyższe niż w ludzkim organizmie. Stosowanie jej powoduje, że błona śluzowa ulega odwodnieniu i obkurczeniu, ponieważ pozbywa się wody w celu wyrównania ciśnienia. Efekt ten jest korzystny przy infekcjach, bowiem dochodzi do rozrzedzenia zalegającej w nosie wydzieliny, co ułatwia jej usuwanie i udrożnienie dróg oddechowych. W zależności od producenta, preparaty hipertonicznej wody morskiej stosuje się od 3, 6, 18 miesiąca życia, a nawet od 3 lub 6 roku życia dziecka.  

Polecane dla Ciebie

Woda morska – jaką wybrać?  

W aptece dostępnych jest wiele preparatów wody morskiej w sprayu, które pomimo prostego składu mogą zawierać substancje dodatkowe oraz konserwanty. Najczęściej jako substancje dodatkowe stosuję się ektoinę o działaniu nawilżającym i przeciwalergicznym, kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym lub dekspantenol o działaniu regenerującym. Zastosowanie ich ma zapewnić intensywniejsze nawilżenie błony śluzowej nosa, jej oczyszczenie oraz ochronę przed wysuszeniem.  

Wybierając wodę morską w sprayu, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy ma być ona izotoniczna, czy hipertoniczna, mając na uwadze cel jej stosowania. Warto również sięgać po preparaty pozbawione konserwantów – najczęściej stosowany chlorek benzalkoniowy przy dłuższym stosowaniu może powodować podrażnienia błony śluzowej nosa. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj aplikatora. Dostępne są wody morskie w sprayu – co umożliwia podawanie preparatu w każdej pozycji – lub w formie atomizerów, gdzie zanurzona w płynie ograniczającym rurka ogranicza kierunek aplikacji.  

Woda morska do nosa – kiedy warto ją stosować?  

Woda morska do nosa idealnie nadaje się do codziennej higieny, wypłukiwania alergenów, oczyszczania nosa z zanieczyszczeń, patogenów oraz zalegającej wydzieliny. Zalecana jest również osobom, które nadużywają kropli obkurczających śluzówkę nosa – w przeciwieństwie do nich nie uzależnia. Ze względu na swój prosty skład oraz brak skutków ubocznych, woda morska jest preparatem bezpiecznym, zalecanym do stosowania podczas kataru u dziecka już od pierwszych dni życia, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.  

Woda morska w ampułkach idealnie nadaję się pielęgnacji ran oraz przemywania oczu u noworodków i niemowląt. W postaci ampułek stosowana jest również do inhalacji. Roztwór chlorku sodu umieszczany jest w rozpylaczu inhalatora i po jego uruchomieniu, za pomocą kompresora rozpylany w postaci pary wodnej prosto do dróg oddechowych. Inhalacje nawilżają drogi oddechowe oraz oczyszczają je z wydzielin. W przypadku osób stosujących inne donosowe leki, zaleca się przed ich zastosowaniem przepłukać nos izotonicznym roztworem soli morskiej.

Oprócz tego płukanie nosa zalecane jest: 

  • u osób pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych i zapylonych, 
  • u osób z alergicznym nieżytem nosa, aby wypłukiwać alergeny z powierzchni błony śluzowej nosa, 
  • podczas kataru oraz stanu zapalnego zatok, w celu przywrócenia fizjologicznych funkcji błony śluzowej nosa, 
  • po zabiegach operacyjnych w obrębie nosa i zatok przynosowych, aby usuwać skrzepy krwi i zalegającą wydzielinę.  
  1. P. Rapiejko, Roztwory wody morskiej w praktyce laryngologicznej i alergologicznej, "Alergoprofil" 2008, nr 4(1), s.. 37-39.
  2. P. Rapiejko, Płukanie czy nawilżanie?, "Alergoprofil" 2011, nr 7(1), s. 5-9.
  3. Aptekarskie porady – doradzanie w świadomym leczeniu drobnych dolegliwości, opracowanie zbiorowe, 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij