Czym jest przewlekły nieżyt nosa, popularnie nazywany przewlekłym katarem?
Michał Posmykiewicz

Czym jest przewlekły nieżyt nosa, popularnie nazywany przewlekłym katarem?

Początkiem drogi oddechowej jest nos. Zbudowany jest on z dwóch jam nosowych, które oddzielone są od siebie przegrodą chrzęstno-kostną. Jamy nosowe są wysłane błoną śluzową. Jej zewnętrzna warstwa zbudowana jest z nabłonka rzęskowego (migawkowego), który razem z gruczołami śluzowymi odpowiedzialny jest za samooczyszczanie się nosa. Nos pozostaje "w ścisłym kontakcie" z zatokami przynosowymi, które są parzystymi powietrznymi jamami zlokalizowanymi w kościach twarzoczaszki.

Jaką funkcję spełnia nos?

Nos, będący początkiem drogi oddechowej, spełnia dużą ilość funkcji, z których tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy. Przede wszystkim nos bierze udział w procesie niezbędnego do życia oddychania. Jako pierwszy odcinek układu oddechowego odpowiedzialny jest za nabieranie powietrza do dróg oddechowych, które następnie dostaje się do dalszych odcinków układu oddechowego. Poza tym powietrze dostające się do nosa, zanim "przejdzie" do dalszych odcinków dróg oddechowych, zostaje oczyszczone i nawilżone. Za oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń odpowiedzialny jest nabłonek migawkowy (rzęskowy), który filtruje powietrze z drobnych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia te następnie gromadzone są na wydzielinie śluzowej, produkowanej przez gruczoły śluzowe – dzięki temu zanieczyszczenia nie przechodzą do niższych partii dróg oddechowych i mogą zostać z nosa usunięte poprzez jego oczyszczenie. Dodatkowo, wydzielina śluzowa produkowana w nosie odpowiedzialna jest za nawilżanie dostającego się do nosa powietrza. Można zatem śmiało stwierdzić, że nos spełnia funkcję bariery ochronnej, która filtruje przepływające przez niego powietrze i oczyszcza je z bakterii, wirusów, cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu nie przedostają się one do niższych partii układu oddechowego, co z kolei chroni układ oddechowy przed infekcjami.
Niestety, zdarzają się sytuacje, w przebiegu których dochodzi do upośledzenia funkcjonowania mechanizmu obronnego i nawilżającego w nosie, co doprowadza do powstania nieżytu nosa. Nieżyt nosa można podzielić na ostry i przewlekły. Zdecydowanie częściej każdy z nas boryka się z ostrym nieżytem nosa. W jego przebiegu pojawia się początkowo swędzenie nosa, jak również duża ilość wodnistej wydzieliny, która prawie że w sposób ciągły wypływa z nosa. Po kilku dniach wydzielina w nosie zaczyna gęstnieć i ostry nieżyt nosa, popularnie nazywany katarem, łagodnieje i staje się mniej uporczywy. Ponadto w przebiegu ostrego nieżytu nosa typowym objawem jest uczucie blokady (niedrożności) nosa, które obecne jest zwykle przez pierwsze 2-3 dni infekcji, jak również uporczywe kichanie. Dodatkowo w przebiegu ostrego nieżytu może pojawić się stan podgorączkowy oraz ogólne rozbicie i osłabienie pacjenta.
Zdarza się jednak, że na skutek częstych i powtarzających się ostrych infekcji wirusowych i bakteryjnych nosa i zatok przynosowych dochodzi do rozwinięcia się przewlekłego nieżytu nosa.
O przewlekłym nieżycie nosa można mówić wówczas, kiedy jego objawy utrzymują się przez minimum 12 tygodni lub dłużej.

Jakie są najczęstsze objawy przewlekłego nieżytu nosa? 

Przewlekły nieżyt nosa charakteryzuje się przede wszystkim utrzymywaniem się wypływu z nosa obfitej śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny. Poza tym, wydzielina ta zalega w jamach nosowych, towarzyszy temu bardzo często obrzęk błony śluzowej nosa – pociąga to za sobą uczucie niedrożności (blokady) nosa, pacjent musi również oddychać przez usta, co powoduje duży dyskomfort. Jeśli objawy przewlekłego nieżytu nosa utrzymują się naprawdę długo, wtedy też bardzo często dochodzi do upośledzenia zmysłu węchu.

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny rozwoju przewlekłego nieżytu nosa?

Przede wszystkim do powstawania przewlekłego nieżytu nosa przyczyniają się powtarzające się ostre, wirusowe i bakteryjne infekcje nosa oraz zatok przynosowych. Ponadto do rozwoju przewlekłego nieżytu nosa często przyczyniają się też szkodliwe warunki pracy – w sytuacji, kiedy pacjent pracuje w warunkach, w których narażony jest na długotrwałe działanie różnego rodzaju drażniących pyłów i innych czynników, jak również wziewnych alergenów, takich jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt i grzyby. Zdarza się, że do rozwoju przewlekłego nieżytu nosa przyczynia się też stosowanie przewlekle niektórych leków, między innymi inhibitorów konwertazy angiotensynowej oraz sympatykomimetyków.

Jakie można wyróżnić rodzaje przewlekłego nieżytu nosa?

Jednym z rodzajów przewlekłego nieżytu nosa jest przerostowy przewlekły nieżyt nosa. W jego przebiegu upośledzenie drożności nosa jest naprawdę duże. Poza tym obecne są też polipy nosowe, powstałe na skutek obecności ciągłego stanu zapalnego. Innym rodzajem przewlekłego nieżytu nosa jest alergiczny nieżyt nosa, który w niektórych przypadkach (np. w sytuacji alergii na roztocza kurzu domowego) towarzyszy pacjentowi niestety przez cały rok. Jeszcze jednym rodzajem przewlekłego nieżytu nosa jest przewlekły zanikowy nieżyt nosa. W jego przebiegu błona śluzowa nosa staje się coraz cieńsza, zanikają też gruczoły śluzowe, które przestają produkować śluzową wydzielinę, co powoduje, że błona śluzowa staje się coraz bardziej sucha, a przewody nosowe stają się nadmiernie szerokie. Taka sytuacja doprowadza z kolei do gromadzenia się w nosie wydzieliny w postaci strupów, których usuwanie często wywołuje krwawienia z nosa. Kolejny rodzaj przewlekłego nieżytu nosa to przewlekły cuchnący zanikowy nieżyt nosa (ozena) – jego objawy to typowe objawy przewlekłego nieżytu nosa połączone z nieprzyjemnym zapachem z nosa. 

Jak wygląda leczenie przewlekłego nieżytu nosa?

Przede wszystkim w sytuacji, kiedy objawy nieżytu nosa utrzymują się przewlekle, konieczna jest konsultacja z laryngologiem. Specjalista dokładnie obejrzy nos, być może zdecyduje o konieczności wykonania badania endoskopowego. Poza tym w leczeniu przewlekłego nieżytu nosa wykorzystuje się glikokortykosteroidy w postaci donosowych aerozoli, należy też nawilżać i płukać jamy nosowe za pomocą izotonicznego roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej. Często do terapii wykorzystywane są też leki przeciwhistaminowe. Należy też wyeliminować z otoczenia pacjenta wywołujące u niego objawy przewlekłego nieżytu nosa substancje i alergeny. Czasami, zwłaszcza w przypadku dużej ilości polipów, zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij