Czym jest przewlekły nieżyt nosa, popularnie nazywany przewlekłym katarem?
Michał Posmykiewicz

Czym jest przewlekły nieżyt nosa, popularnie nazywany przewlekłym katarem?

Początkiem drogi oddechowej jest nos. Zbudowany jest on z dwóch jam nosowych, które oddzielone są od siebie przegrodą chrzęstno-kostną. Jamy nosowe są wysłane błoną śluzową. Jej zewnętrzna warstwa zbudowana jest z nabłonka rzęskowego (migawkowego), który razem z gruczołami śluzowymi odpowiedzialny jest za samooczyszczanie się nosa. Nos pozostaje "w ścisłym kontakcie" z zatokami przynosowymi, które są parzystymi powietrznymi jamami zlokalizowanymi w kościach twarzoczaszki.

Jaką funkcję spełnia nos?

Nos, będący początkiem drogi oddechowej, spełnia dużą ilość funkcji, z których tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy. Przede wszystkim nos bierze udział w procesie niezbędnego do życia oddychania. Jako pierwszy odcinek układu oddechowego odpowiedzialny jest za nabieranie powietrza do dróg oddechowych, które następnie dostaje się do dalszych odcinków układu oddechowego. Poza tym powietrze dostające się do nosa, zanim "przejdzie" do dalszych odcinków dróg oddechowych, zostaje oczyszczone i nawilżone. Za oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń odpowiedzialny jest nabłonek migawkowy (rzęskowy), który filtruje powietrze z drobnych zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia te następnie gromadzone są na wydzielinie śluzowej, produkowanej przez gruczoły śluzowe – dzięki temu zanieczyszczenia nie przechodzą do niższych partii dróg oddechowych i mogą zostać z nosa usunięte poprzez jego oczyszczenie. Dodatkowo, wydzielina śluzowa produkowana w nosie odpowiedzialna jest za nawilżanie dostającego się do nosa powietrza. Można zatem śmiało stwierdzić, że nos spełnia funkcję bariery ochronnej, która filtruje przepływające przez niego powietrze i oczyszcza je z bakterii, wirusów, cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń, dzięki czemu nie przedostają się one do niższych partii układu oddechowego, co z kolei chroni układ oddechowy przed infekcjami.
Niestety, zdarzają się sytuacje, w przebiegu których dochodzi do upośledzenia funkcjonowania mechanizmu obronnego i nawilżającego w nosie, co doprowadza do powstania nieżytu nosa. Nieżyt nosa można podzielić na ostry i przewlekły. Zdecydowanie częściej każdy z nas boryka się z ostrym nieżytem nosa. W jego przebiegu pojawia się początkowo swędzenie nosa, jak również duża ilość wodnistej wydzieliny, która prawie że w sposób ciągły wypływa z nosa. Po kilku dniach wydzielina w nosie zaczyna gęstnieć i ostry nieżyt nosa, popularnie nazywany katarem, łagodnieje i staje się mniej uporczywy. Ponadto w przebiegu ostrego nieżytu nosa typowym objawem jest uczucie blokady (niedrożności) nosa, które obecne jest zwykle przez pierwsze 2-3 dni infekcji, jak również uporczywe kichanie. Dodatkowo w przebiegu ostrego nieżytu może pojawić się stan podgorączkowy oraz ogólne rozbicie i osłabienie pacjenta.
Zdarza się jednak, że na skutek częstych i powtarzających się ostrych infekcji wirusowych i bakteryjnych nosa i zatok przynosowych dochodzi do rozwinięcia się przewlekłego nieżytu nosa.
O przewlekłym nieżycie nosa można mówić wówczas, kiedy jego objawy utrzymują się przez minimum 12 tygodni lub dłużej.

Jakie są najczęstsze objawy przewlekłego nieżytu nosa? 

Przewlekły nieżyt nosa charakteryzuje się przede wszystkim utrzymywaniem się wypływu z nosa obfitej śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny. Poza tym, wydzielina ta zalega w jamach nosowych, towarzyszy temu bardzo często obrzęk błony śluzowej nosa – pociąga to za sobą uczucie niedrożności (blokady) nosa, pacjent musi również oddychać przez usta, co powoduje duży dyskomfort. Jeśli objawy przewlekłego nieżytu nosa utrzymują się naprawdę długo, wtedy też bardzo często dochodzi do upośledzenia zmysłu węchu.

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny rozwoju przewlekłego nieżytu nosa?

Przede wszystkim do powstawania przewlekłego nieżytu nosa przyczyniają się powtarzające się ostre, wirusowe i bakteryjne infekcje nosa oraz zatok przynosowych. Ponadto do rozwoju przewlekłego nieżytu nosa często przyczyniają się też szkodliwe warunki pracy – w sytuacji, kiedy pacjent pracuje w warunkach, w których narażony jest na długotrwałe działanie różnego rodzaju drażniących pyłów i innych czynników, jak również wziewnych alergenów, takich jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt i grzyby. Zdarza się, że do rozwoju przewlekłego nieżytu nosa przyczynia się też stosowanie przewlekle niektórych leków, między innymi inhibitorów konwertazy angiotensynowej oraz sympatykomimetyków.

Jakie można wyróżnić rodzaje przewlekłego nieżytu nosa?

Jednym z rodzajów przewlekłego nieżytu nosa jest przerostowy przewlekły nieżyt nosa. W jego przebiegu upośledzenie drożności nosa jest naprawdę duże. Poza tym obecne są też polipy nosowe, powstałe na skutek obecności ciągłego stanu zapalnego. Innym rodzajem przewlekłego nieżytu nosa jest alergiczny nieżyt nosa, który w niektórych przypadkach (np. w sytuacji alergii na roztocza kurzu domowego) towarzyszy pacjentowi niestety przez cały rok. Jeszcze jednym rodzajem przewlekłego nieżytu nosa jest przewlekły zanikowy nieżyt nosa. W jego przebiegu błona śluzowa nosa staje się coraz cieńsza, zanikają też gruczoły śluzowe, które przestają produkować śluzową wydzielinę, co powoduje, że błona śluzowa staje się coraz bardziej sucha, a przewody nosowe stają się nadmiernie szerokie. Taka sytuacja doprowadza z kolei do gromadzenia się w nosie wydzieliny w postaci strupów, których usuwanie często wywołuje krwawienia z nosa. Kolejny rodzaj przewlekłego nieżytu nosa to przewlekły cuchnący zanikowy nieżyt nosa (ozena) – jego objawy to typowe objawy przewlekłego nieżytu nosa połączone z nieprzyjemnym zapachem z nosa. 

Jak wygląda leczenie przewlekłego nieżytu nosa?

Przede wszystkim w sytuacji, kiedy objawy nieżytu nosa utrzymują się przewlekle, konieczna jest konsultacja z laryngologiem. Specjalista dokładnie obejrzy nos, być może zdecyduje o konieczności wykonania badania endoskopowego. Poza tym w leczeniu przewlekłego nieżytu nosa wykorzystuje się glikokortykosteroidy w postaci donosowych aerozoli, należy też nawilżać i płukać jamy nosowe za pomocą izotonicznego roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej. Często do terapii wykorzystywane są też leki przeciwhistaminowe. Należy też wyeliminować z otoczenia pacjenta wywołujące u niego objawy przewlekłego nieżytu nosa substancje i alergeny. Czasami, zwłaszcza w przypadku dużej ilości polipów, zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl