Ekstrakcje zębów – co warto wiedzieć?
Joanna Łuniewska-Rajch

Ekstrakcje zębów – co warto wiedzieć?

Każdy z nas, niezależnie jak bardzo dba o higienę jamy ustnej, może być zmuszony do ekstrakcji, czyli usunięcia, któregoś z zębów. Przyczyną tego mogą być między innymi uraz lub utrudnione wyrzynanie zęba mądrości. Co o takim zabiegu należy wiedzieć i jak wypada postępować po jego przeprowadzeniu?

Wskazania do ekstrakcji zębów

Wskazań do ekstrakcji zębów jest wiele. Lekarz dentysta może zakwalifikować ząb do usunięcia między innymi gdy:

  • ząb jest znacznie zniszczony i nie kwalifikuje się do odbudowy protetycznej
  • istnieje ropne zapalenie miazgi, a ząb przyczynowy jest wielokorzeniowy (zęby trzonowe) lub ma niedrożne kanały
  • występuje martwica i zgorzel miazgi, a nie ma możliwości leczenia kanałowego zęba
  • obecny jest ząb mleczny utrudniający wyrzynanie się zęba stałego
  • w zębie mlecznym występuje miazga zgorzelinowa
  • dochodzi do zapalenia ozębnej w zębie wielokorzeniowym
  • ząb jest mocno rozchwiany
  • wokół wierzchołka korzenia zęba uformowała się duża zmiana zapalna
  • doszło do odłamania korony zęba uniemożliwiającego odbudowę protetyczną
  • złamaniu uległ ząb wielokorzeniowy
  • doszło do złamania podłużnego korzenia
  • zwichnięciu (zwiększeniu ruchomości wskutek urazu) lub złamaniu uległ ząb mleczny
  • ząb znacznie zniszczony jest obecny w szczelinie złamania szczęki lub żuchwy
  • ząb utrudnia zrost złamanej szczęki lub żuchwy
  • ząb jest nieprawidłowo rozwinięty, nieprawidłowo położony (przy dodatkowych wskazaniach)
  • ząb wyrżnął się przedwcześnie – zęby wrodzone, obecne u noworodków
  • obecny jest ząb dodatkowy, nadliczbowy
  • utrudnione jest wyrzynanie zęba mądrości, ząb mądrości powoduje dolegliwości, próchnicę w zębie drugim trzonowym
  • konieczne jest usunięcie zdrowego zęba przed planowanym operacyjnym leczeniem wady zgryzu (zabiegiem ortognatycznym)
  • ząb może być przyczyną zaostrzenia choroby ogólnej – m.in. zapalenia kłębuszkowego nerek, chorób skóry, alergii, zapalenia wsierdzia
  • planowana jest radioterapia w danym regionie
  • istnieją wskazania jatrogenne – np. w trakcie leczenia doszło do przebicia dna komory, złamane narzędzie, którego usunięcie jest niemożliwe, powoduje dolegliwości

Przeciwwskazania do ekstrakcji

Istnieją również sytuacje, w których pacjent nie powinien mieć wykonywanej ekstrakcji. Ograniczenia takie mogą być czasowe lub bezwzględne.
W przypadku ograniczeń czasowych lekarz powinien przypisać pacjentowi osłonę antybiotykową przed zabiegiem (m.in. w przypadku obecnych chorób ogólnych takich jak cukrzyca typu I, RZS), skonsultować się z lekarzem kardiologiem (gdy pacjent przyjmuje leki rozrzedzające, np. u pacjentów po zawale), umówić pacjenta na wizytę innego dnia (np. kiedy tego dnia ciśnienie tętnicze jest zbyt wysokie, u kobiet w trakcie miesiączki, gdy pacjent aktualnie ma opryszczkę). Bezwzględnie nie można wykonywać zabiegów dotyczących zębów znajdujących się w guzach nowotworowych.

Powiązane produkty

Wskazania po zabiegu

Po przeprowadzonej ekstrakcji należy bezwzględnie przestrzegać wskazań, podanych przez lekarza. Założony tampon uciskowy należy trzymać zaciśnięty w jamie ustnej minimum 30 minut. Nie należy spożywać posiłków do momentu ustąpienia znieczulenia – przez około 2 godziny. Jest to szczególnie istotne u dzieci, które mogą nieświadomie mocno przygryźć sobie wargi /policzki / język, powodując późniejsze bolesne owrzodzenia.

W dniu po ekstrakcji nie należy spożywać żadnych gorących, twardych, klejących posiłków, mogących utrudnić gojenie. Najbardziej zalecana jest dieta półpłynna, letnia. Jeść powinno się przeciwną stroną, niż ta, po której wykonany był zabieg. Wskazane jest przykładanie chłodnych okładów od zewnątrz, które zmniejszą powstający obrzęk. W gorące dni często zaleca się zjedzenie zimnych lodów, w celu chłodzenia rady.

Różowawe zabarwienie śliny utrzymujące się w dniu po ekstrakcji jest normalnym objawem i nie powinno wzbudzać niepokoju.

W razie dolegliwości bólowych wskazane jest przyjęcie lekkich leków przeciwbólowych – zawierających ibuprofen, paracetamol. Często po bardziej skomplikowanych zabiegach (np. po dłutowaniu zęba mądrości), lekarze przypisują leki przeciwbólowe zawierające ketoprofen. Przeciwwskazane są leki zawierające kwas acetylosalicylowy – Aspirin, Etopiryna, Polopiryna – ponieważ powodują one zwiększone krwawienie i utrudniają gojenie. Bardzo silne dolegliwości pojawiające się kilka dni po zabiegu mogą świadczyć o nieprawidłowym gojeniu się rany – w takiej sytuacji należy udać się do lekarza dentysty, aby oczyścił ranę i założył do niej lek.

Jeśli po zabiegu rana została zaszyta po upływie 7-10 dni (w zależności jak zalecił lekarz), należy zgłosić się na zdjęcie szwów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl