Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?
Joanna Łuniewska-Rajch

Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

Po pierwsze – czy można leczyć zęby w ciąży?

Niestety opinia na temat tego, że będąc w ciąży nie powinno się leczyć bądź usuwać zębów jest wciąż bardzo popularna. Skutkiem tego od lat było znaczne pogorszenie stanu jamy ustnej kobiet po urodzeniu dziecka oraz powstanie wielu mitów dotyczących bardzo negatywnego wpływu ciąży na uzębienie. Bardzo wiele pacjentek podaje, że „ich zęby były zdrowe i mocno popsuły się po ciąży”. Stąd już na samym wstępie należy sprostować – zęby w ciąży leczyć można, a nawet się powinno.

Okresem najlepszym dla przeprowadzania wszelkich tego typu zabiegów jest drugi trymestr ciąży. W tym czasie pacjentka czuje się zazwyczaj najlepiej i najłatwiej znosi zabiegi stomatologiczne.

Warto również podkreślić, że w ciąży, tak samo jak później podczas karmienia piersi, zabiegi stomatologiczne można przeprowadzać w znieczuleniu. Środek podawany tej grupie pacjentek jest najczęściej inny, niż codziennie stosowane (m.in. nie zawiera substancji obkurczających naczynia krwionośne), a jego podanie nie szkodzi dziecku.

Jakie dodatkowe prawa?

Pacjentki będące w ciąży mają prawnie ustalony skrócony czas oczekiwania na wizyty lekarskie. Wizyta u lekarza, w tym lekarza dentysty, powinna się odbyć w dniu wizyty lub maksymalnie w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Warto o tym pamiętać, ponieważ zazwyczaj terminy wizyt w stomatologicznych placówkach publicznych są znacznie bardziej odległe.

Poza świadczeniami przysługującymi wszystkim pacjentom, pacjentki będące w ciąży oraz w okresie połogu (6 tygodni po narodzinach dziecka) mają prawo do:

  • Leczenia endodontycznego zębów dwu- i trzykanałowych – u pozostałych pacjentów leczenie to dotyczy jedynie zębów jednokanałowych. Oznacza to, że pacjentka w ciąży i w okresie połogu może w ramach NFZ leczyć także zęby trzonowe i przedtrzonowe.
  • Częstszych wizyt kontrolnych – każdy pacjent ma prawo do odbycia 3 takich wizyt w ciągu roku, pacjentki z opisywanej grupy mają prawo do 1 wizyty na każde 3 miesiące.
  • Dodatkowego usunięcia złogów nazębnych – każdy pacjent może mieć wykonywany taki zabieg raz na 12 miesięcy, podczas gdy pacjentka ciężarna raz na 6 miesięcy. Warto o tym pamiętać, ponieważ usunięcie złogów nazębnych jest istotnym zabiegiem u kobiet ciężarnych, zalecanym przez lekarzy dentystów.
Każdy pacjent wraz z wykonywaniem zabiegów leczniczych ma prawo do wzięcia znieczulenia. Wciąż krążąca miejscami opinia, że za znieczulenia podczas leczenia w ramach funduszu zdrowia trzeba płacić, jest błędną i należy się jej przeciwstawiać.

Tak samo jak wcześniej wspomnianej opinii braku możliwości znieczulenia kobiet ciężarnych – sam stres wynikający z bólu i wizyty bez znieczulenia może mieć gorszy wpływ na dziecko.

Powiązane produkty

Jakich zabiegów u ciężarnych NFZ nie refunduje?

Niestety nawet u kobiet ciężarnych leczenie w ramach NFZ nie obejmuje wykonywania stosowanych w gabinetach prywatnych wypełnień kompozytowych – w zębach bocznych, przedtrzonowcach i trzonowcach pacjentkom przysługują wypełnienia amalgamatowe (szaro-czarne metaliczne wypełnienia). Jedynie w odcinku przednim – od trójki do trójki – mamy prawo do wykonywania wypełnień „białych”. Są to jednak wciąż inne wypełnienia niż stosowane w gabinetach prywatnych, o mniejszej trwałości i estetyce.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij