Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?
Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?
Po pierwsze – czy można leczyć zęby w ciąży?
Niestety opinia na temat tego, że będąc w ciąży nie powinno się leczyć bądź usuwać zębów jest wciąż bardzo popularna. Skutkiem tego od lat było znaczne pogorszenie stanu jamy ustnej kobiet po urodzeniu dziecka oraz powstanie wielu mitów dotyczących bardzo negatywnego wpływu ciąży na uzębienie. Bardzo wiele pacjentek podaje, że „ich zęby były zdrowe i mocno popsuły się po ciąży”. Stąd już na samym wstępie należy sprostować – zęby w ciąży leczyć można, a nawet się powinno.
Warto również podkreślić, że w ciąży, tak samo jak później podczas karmienia piersi, zabiegi stomatologiczne można przeprowadzać w znieczuleniu. Środek podawany tej grupie pacjentek jest najczęściej inny, niż codziennie stosowane (m.in. nie zawiera substancji obkurczających naczynia krwionośne), a jego podanie nie szkodzi dziecku.
Jakie dodatkowe prawa?
Pacjentki będące w ciąży mają prawnie ustalony skrócony czas oczekiwania na wizyty lekarskie. Wizyta u lekarza, w tym lekarza dentysty, powinna się odbyć w dniu wizyty lub maksymalnie w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Warto o tym pamiętać, ponieważ zazwyczaj terminy wizyt w stomatologicznych placówkach publicznych są znacznie bardziej odległe.
Poza świadczeniami przysługującymi wszystkim pacjentom, pacjentki będące w ciąży oraz w okresie połogu (6 tygodni po narodzinach dziecka) mają prawo do:
- Leczenia endodontycznego zębów dwu- i trzykanałowych – u pozostałych pacjentów leczenie to dotyczy jedynie zębów jednokanałowych. Oznacza to, że pacjentka w ciąży i w okresie połogu może w ramach NFZ leczyć także zęby trzonowe i przedtrzonowe.
- Częstszych wizyt kontrolnych – każdy pacjent ma prawo do odbycia 3 takich wizyt w ciągu roku, pacjentki z opisywanej grupy mają prawo do 1 wizyty na każde 3 miesiące.
- Dodatkowego usunięcia złogów nazębnych – każdy pacjent może mieć wykonywany taki zabieg raz na 12 miesięcy, podczas gdy pacjentka ciężarna raz na 6 miesięcy. Warto o tym pamiętać, ponieważ usunięcie złogów nazębnych jest istotnym zabiegiem u kobiet ciężarnych, zalecanym przez lekarzy dentystów.
Tak samo jak wcześniej wspomnianej opinii braku możliwości znieczulenia kobiet ciężarnych – sam stres wynikający z bólu i wizyty bez znieczulenia może mieć gorszy wpływ na dziecko.
Jakich zabiegów u ciężarnych NFZ nie refunduje?
Niestety nawet u kobiet ciężarnych leczenie w ramach NFZ nie obejmuje wykonywania stosowanych w gabinetach prywatnych wypełnień kompozytowych – w zębach bocznych, przedtrzonowcach i trzonowcach pacjentkom przysługują wypełnienia amalgamatowe (szaro-czarne metaliczne wypełnienia). Jedynie w odcinku przednim – od trójki do trójki – mamy prawo do wykonywania wypełnień „białych”. Są to jednak wciąż inne wypełnienia niż stosowane w gabinetach prywatnych, o mniejszej trwałości i estetyce.