Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny
Olaf Bąk

Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

 1. Czym jest gorączka? Kiedy można mówić o gorączce?
 2. Kiedy mówi się o stanie podgorączkowym?
 3. Jakie mogą być przyczyny stanu podgorączkowego?
 4. Czy stan podgorączkowy należy zbijać lekami przeciwzapalnymi?
 5. Domowe sposoby na zmniejszenie stanu podgorączkowego

Czym jest gorączka? Kiedy można mówić o gorączce?

Gorączka (łac. febris) to stan, w którym temperatura ciała przekracza średnią normę 36,6°C i osiąga wartość powyżej 38°C. Przeważnie jest odpowiedzią organizmu (a nie chorobą samą w sobie) na atakujące go patogeny (bakterie, wirusy czy grzyby), a rzadziej również na alergeny, ciała obce czy chemikalia. W wyższej temperaturze mikroorganizmy rozmnażają się trudniej, dlatego gorączka stanowi jeden z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu.

Zwykle pomiaru temperatury dokonuje się za pomocą termometru lekarskiego w jednym z czterech miejsc:

 • pod pachą (prawidłowa temperatura to 36,6°C),
 • w jamie ustnej (prawidłowa temperatura wynosi 36,9°C),
 • w odbytnicy (metoda rektalna dla niemowląt, w której prawidłowa temperatura jest wyższa i wynosi 37,1°C),
 • w uchu, gdzie mierzona jest temperatura błony bębenkowej (tutaj temperatura również oscyluje w okolicach 37,1°C).

Gorączka jest objawem bardzo niecharakterystycznym, który nie tyle świadczy o tym, że organizm został zaatakowany, co raczej, iż organizm uznał, że został zaatakowany. To ważne rozróżnienie.

Kiedy mówi się o stanie podgorączkowym?

Stan podgorączkowy to termin medyczny, który opisuje sytuację, gdy temperatura ciała jest nieznacznie podwyższona, ale nie osiąga poziomu gorączki. Zazwyczaj mówimy o stanie podgorączkowym, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza. Jest to stan, który może wystąpić u osób w każdym wieku – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Stan podgorączkowy może być także jedynym objawem, bez innych widocznych symptomów choroby. Objawem alarmowym (red flag) staje się wtedy, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas.

Przewlekły stan podgorączkowy to sytuacja, w której podwyższona temperatura utrzymuje się przez kilka dni lub nawet tygodni. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe objawy, takie jak pocenie się w nocy czy szybka utrata wagi w krótkim czasie, które mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, np. na chorobę nowotworową.

Kiedy zaczyna się gorączka?
Kiedy zaczyna się gorączka?

Powiązane produkty

Jakie mogą być przyczyny stanu podgorączkowego?

Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, gdy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, może mieć wiele przyczyn. Często jest związany z infekcją wirusową lub bakteryjną, ale może występować również w przypadku alergii, nowotworu, podczas przyjmowania niektórych leków (m.in. antybiotyków) czy w przypadku intoksykacji.

Innymi możliwymi przyczynami stanu podgorączkowego mogą być choroby układu hormonalnego, choroby z autoagresji (autoimmunologiczne), a spośród infekcji u osób starszych, dzieci i kobiet – infekcje układu moczowego. Jednak stan podgorączkowy może występować również w przypadku długotrwałego stresu, a także przy innych poważnych chorobach takich jak np. udar niedokrwienny mózgu.

Warto zwrócić uwagę na to, że temperatura ciała może naturalnie zmieniać się w ciągu dnia i może być wyższa po wysiłku fizycznym czy w stanie pobudzenia emocjonalnego. U kobiet temperatura ciała może również zmieniać się w związku z cyklem miesiączkowym. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i to, co normalne dla jednej osoby, może nie być normalne dla innej. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub utrzymującego się stanu podgorączkowego.

Czy stan podgorączkowy należy zbijać lekami przeciwzapalnymi?

Stan podgorączkowy nie jest wskazaniem do stosowania leków przeciwgorączkowych. Leki te są zazwyczaj stosowane w celu złagodzenia dolegliwości towarzyszących chorobie, takich jak bóle mięśni i stawów, bóle głowy czy dreszcze. Ponieważ lekko podwyższona temperatura działa stymulująco na układ odpornościowy, nie ma konieczności przyjmowania leków przeciwgorączkowych od razu na początku infekcji. Jeśli temperatura nie jest wysoka i nie wyczerpuje naszego organizmu, znacznie większą korzyść zyskamy z utrzymania stanu podgorączkowego w trakcie infekcji.

Domowe sposoby na zmniejszenie stanu podgorączkowego

Mimo że nie ma wskazań do podawania leków w stanie podgorączkowym, istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością. Zbijanie stanu podgorączkowego można rozpocząć od domowych sposobów takich jak okłady z mokrego ręcznika na czole czy kąpiel w letniej (nigdy zimnej!) wodzie. Inne metody obejmują picie ciepłego mleka z miodem i czosnkiem, które jest tradycyjnym napojem wspierającym organizm w chorobie. Jednak na każdą infekcję czy osłabienie organizmu najlepszy jest odpoczynek oraz zmniejszenie poziomu stresu, który może utrudniać zdrowienie.

 1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020, wyd. 23.
 2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, wyd. 11.
 3. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2007, wyd. 1.
 4. M. Tkaczyk, A. Krakowska, Dziecko z gorączką, podyplomie.pl [online] https://podyplomie.pl/wiedza/stany-nagle/630,dziecko-z-goraczka [dostęp:] 27.10.2023.
 5. A. Zuchowski, A. Nowicka-Zuchowska, Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, „Lek w Polsce” 2019, vol. 29, nr 11/12, 342-343.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij