Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny
Olaf Bąk

Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

  1. Czym jest gorączka? Kiedy można mówić o gorączce?
  2. Kiedy mówi się o stanie podgorączkowym?
  3. Jakie mogą być przyczyny stanu podgorączkowego?
  4. Czy stan podgorączkowy należy zbijać lekami przeciwzapalnymi?
  5. Domowe sposoby na zmniejszenie stanu podgorączkowego

Czym jest gorączka? Kiedy można mówić o gorączce?

Gorączka (łac. febris) to stan, w którym temperatura ciała przekracza średnią normę 36,6°C i osiąga wartość powyżej 38°C. Przeważnie jest odpowiedzią organizmu (a nie chorobą samą w sobie) na atakujące go patogeny (bakterie, wirusy czy grzyby), a rzadziej również na alergeny, ciała obce czy chemikalia. W wyższej temperaturze mikroorganizmy rozmnażają się trudniej, dlatego gorączka stanowi jeden z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu.

Zwykle pomiaru temperatury dokonuje się za pomocą termometru lekarskiego w jednym z czterech miejsc:

  • pod pachą (prawidłowa temperatura to 36,6°C),
  • w jamie ustnej (prawidłowa temperatura wynosi 36,9°C),
  • w odbytnicy (metoda rektalna dla niemowląt, w której prawidłowa temperatura jest wyższa i wynosi 37,1°C),
  • w uchu, gdzie mierzona jest temperatura błony bębenkowej (tutaj temperatura również oscyluje w okolicach 37,1°C).

Gorączka jest objawem bardzo niecharakterystycznym, który nie tyle świadczy o tym, że organizm został zaatakowany, co raczej, iż organizm uznał, że został zaatakowany. To ważne rozróżnienie.

Kiedy mówi się o stanie podgorączkowym?

Stan podgorączkowy to termin medyczny, który opisuje sytuację, gdy temperatura ciała jest nieznacznie podwyższona, ale nie osiąga poziomu gorączki. Zazwyczaj mówimy o stanie podgorączkowym, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza. Jest to stan, który może wystąpić u osób w każdym wieku – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Stan podgorączkowy może być także jedynym objawem, bez innych widocznych symptomów choroby. Objawem alarmowym (red flag) staje się wtedy, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas.

Przewlekły stan podgorączkowy to sytuacja, w której podwyższona temperatura utrzymuje się przez kilka dni lub nawet tygodni. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe objawy, takie jak pocenie się w nocy czy szybka utrata wagi w krótkim czasie, które mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, np. na chorobę nowotworową.

Kiedy zaczyna się gorączka?
Kiedy zaczyna się gorączka?

Powiązane produkty

Jakie mogą być przyczyny stanu podgorączkowego?

Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, gdy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, może mieć wiele przyczyn. Często jest związany z infekcją wirusową lub bakteryjną, ale może występować również w przypadku alergii, nowotworu, podczas przyjmowania niektórych leków (m.in. antybiotyków) czy w przypadku intoksykacji.

Innymi możliwymi przyczynami stanu podgorączkowego mogą być choroby układu hormonalnego, choroby z autoagresji (autoimmunologiczne), a spośród infekcji u osób starszych, dzieci i kobiet – infekcje układu moczowego. Jednak stan podgorączkowy może występować również w przypadku długotrwałego stresu, a także przy innych poważnych chorobach takich jak np. udar niedokrwienny mózgu.

Warto zwrócić uwagę na to, że temperatura ciała może naturalnie zmieniać się w ciągu dnia i może być wyższa po wysiłku fizycznym czy w stanie pobudzenia emocjonalnego. U kobiet temperatura ciała może również zmieniać się w związku z cyklem miesiączkowym. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i to, co normalne dla jednej osoby, może nie być normalne dla innej. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub utrzymującego się stanu podgorączkowego.

Czy stan podgorączkowy należy zbijać lekami przeciwzapalnymi?

Stan podgorączkowy nie jest wskazaniem do stosowania leków przeciwgorączkowych. Leki te są zazwyczaj stosowane w celu złagodzenia dolegliwości towarzyszących chorobie, takich jak bóle mięśni i stawów, bóle głowy czy dreszcze. Ponieważ lekko podwyższona temperatura działa stymulująco na układ odpornościowy, nie ma konieczności przyjmowania leków przeciwgorączkowych od razu na początku infekcji. Jeśli temperatura nie jest wysoka i nie wyczerpuje naszego organizmu, znacznie większą korzyść zyskamy z utrzymania stanu podgorączkowego w trakcie infekcji.

Domowe sposoby na zmniejszenie stanu podgorączkowego

Mimo że nie ma wskazań do podawania leków w stanie podgorączkowym, istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością. Zbijanie stanu podgorączkowego można rozpocząć od domowych sposobów takich jak okłady z mokrego ręcznika na czole czy kąpiel w letniej (nigdy zimnej!) wodzie. Inne metody obejmują picie ciepłego mleka z miodem i czosnkiem, które jest tradycyjnym napojem wspierającym organizm w chorobie. Jednak na każdą infekcję czy osłabienie organizmu najlepszy jest odpoczynek oraz zmniejszenie poziomu stresu, który może utrudniać zdrowienie.

  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020, wyd. 23.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, wyd. 11.
  3. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2007, wyd. 1.
  4. M. Tkaczyk, A. Krakowska, Dziecko z gorączką, podyplomie.pl [online] https://podyplomie.pl/wiedza/stany-nagle/630,dziecko-z-goraczka [dostęp:] 27.10.2023.
  5. A. Zuchowski, A. Nowicka-Zuchowska, Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, „Lek w Polsce” 2019, vol. 29, nr 11/12, 342-343.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl